Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Σας έχει φανεί χρήσιμος ο συναγερμός σας;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729

    Σας έχει φανεί χρήσιμος ο συναγερμός σας;

    Εχοντας μηχανες στο παρελθον με συναγερμο μπορω να πω πως περισσοτερο δημιουργουσαν προβλημα παρα βοηθησαν σε κατι. Ηλεκτρολογικα θεματα, μικροτερη ζωη της μπαταριας, εξτρα κοστος, αδικο αγχος επειδη ανεβηκε μια γατα στη μηχανη ή φυσηξε λιγο δυνατα. Στις μηχανες που εχω τωρα δεν εχω συναγερμο και δε μου λειπει καθολου.

    Τα αρνητικα ειναι αρκετα και τα ξερουμε ολοι, ενω οι περισσοτεροι θα συμφωνησουν οτι αν καποιος εχει βαλει στο ματι μια μηχανη δεν τον σταματανε ουτε συναγερμοι, ουτε αλυσιδες, ουτε ναρκοπεδια. Ισως ομως υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος που μου διαφευγει.

    Υπαρχει λοιπον καποιος εδω μεσα που ειχε καποια εμπειρια οπου ο συναγερμος οντως τον εσωσε;

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Επί της ερώτησής σου, ευτυχώς δεν έχω απάντηση. Μερικές φορές είναι καλό να μην έχουν χρειαστεί τα μέτρα ασφαλείας.

    Πάντως αφήνει το μυαλό κάπως λιγότερο ανήσυχο, σκεπτόμενος ότι ο κλέφτης ενδέχεται να βαρεθεί να ασχοληθεί με τη δική μου μοτοσυκλέτα και να επιλέξει μία κοντινή χωρίς συναγερμό. Σαν ένα σκαλοπάτι παραπάνω στη σκάλα που θα πρέπει να ανέβει, όχι σαν κανένα φοβερό αντίμετρο κλοπής.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/10/2018 στις 20:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εχω ασφαλεια κλοπης και εχω απολυτα ησυχο το κεφαλι μου. ο συναγερμος σαφως ειναι ενα μετρο αποθαρρυνσης σε περιπτωση που πεσω θυμα ερασιτεχνων και γλυτωσω απλα απο τις διαδικασιες κλοπης, αλλα πιο πολυ τωρα τελευταια σκεφτομαι οτι διωχνει περιεργους που μπορει να περιεργαζονται το μηχανακι, η να θελουν να ανεβουν πανω πχ κτλ. τους κλασικους βλακες δηλαδη.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Καταρχην δεν θεωρω το συναγερμο ως "αμεσα" αντικλεπτικο συστημα.
    Δευτερον, χωρις τηλεειδοποιηση, ειναι λειψος.
    Ακομα και εκτος οπτικοακουστικου πεδιου, τα πραγματα ειναι περιεργα. Παραδειγματος χαρη:

    Εισαι σε ενα γυραδικο, τραπεζακι εξω και γυμναζεις σαγονια με την παρεα.
    Το μηχανακι 10 μετρα πιο περα, παρκαρισμενο ομορφα.
    Ξαφνικα ακους συναγερμο, γυρνας, κοιτας, ειναι ορθιο και καποιος το σκουντηξε ή το χτυπησε.
    Ααααααντε ψαξε βρες ποιος. Εφυγε. Λες δε γαμεις ... συνεχιζεις το 2ο πιτογυρο.
    1-2 μερες μετα καθως το πλενεις, προσεχεις κατω δεξια στο φερινγκ, μια γρατζουνια.
    Περασε η θεια με την τσαντα που εχει 25 μεταλλικες προεξοχες για μπλιμπλικια και αφησε το σημαδι της.
    Σε τι βοηθησε ο συναγερμος; Μονο εσυ αγχωθηκες που τον καταλαβες και το ειδες να σου αναβοσβηνει τα φλας.
    Οι περαστικοι ή οι γυρω απο αυτο, στα παπακια τους. Θα κατσει καποιος που ειδε τη γρια με την τσαντα να τη χτυπαει "καταλαθος" (τα εισαγωγικα, γιατι ΚΑΝΕΙΣ δεν προσεχει την ξενη περιουσια) ... να της ζητησει εξηγησεις;;
    Ακομα και με τηλεειδοποιηση, απλα θα σου πει οτι ΚΑΠΟΙΟΣ... τωρα μολις, σου εκανε κατι. Μυρισε τα νυχια σου ή scannαρε την απο πανω μεχρι κατω και θα δεις τη λυπητερη. ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ ρε συναγερμε!

    Στο θεμα φυλαξης:
    1) Η προσβαση σε συναγερμο, ειναι πανευκολη... με ενα Workshop manual στο χερι για συγκεκριμενο μηχανακι, ο επιδοξος κλεφτης, κοβει καλωδιο τροφοδοσιας.
    Εαν ο συναγερμος δεν ειναι αυτονομος, γεια σας! Σε πολλα σκουτερ, η μπαταρια ειναι προσβασιμη με μολις 2 βιδες... μπροστα στα ποδια του οδηγου!!! Απλα ξεβιδωνουν τις βιδουλες και βγαζουν τον θετικο πολο.
    Σε αρκετες μοτοσυκλετες, η σελα ανοιγει για πλακα και η μπαταρια εκτιθεται... εαν δεν ειναι αυτοτροφοδοτουμενος, ειναι σαν να μην ειχες ποτε συναγερμο!

    2) Πολλοι συναγερμοι, με ενα απλο βραχυκυκλωμα καινε ασφαλεια... πριν καει η ασφαλεια, καιγονται και οι ιδιοι. Η ασφαλεια ειναι εκει οχι τοσο για να προστατεψει τον ιδιο το συναγερμο, αλλα περισσοτερο τη μηχανη απο πιθανο μπουρλοτο σε περιπτωση που κατι παει στραβα. Αρκετοι συναγερμοι, απ'οσο εχω ψαξει, αρκει να ενεργοποιηθουν και να καουν την ιδια στιγμη που θα αναψουν τα φλας.
    Μια παροχη 24v, 220v ή οτι κατεβει στο κεφαλι του επιδοξου... με αναποδη πολικοτητα. Μπππζζζττ... παπαλα! Ισα που προλαβε να σκουξει και αιωνια του η μνημη!
    Τα φλας, ειναι προσβασιμα για πλακα...

    3) Ακομα και με τηλεειδοποιηση, τα jammer ειναι προσιτα και αποδοτικα. Υπαρχουν πολλαπλων συχνοτητων... υπαρχουν και αυτα που βρισκουν ολες τις κοντινες συχνοτητες εκπομπης. Γενικα υπαρχουν εξελιγμενα αντιμετρα προς οφελος των κλεφτων.

    4) Το κλειστο γκαραζ, ειναι ΟΦΕΛΟΣ για τον κλεφτη, εφοσον βεβαιωθει οτι λειπεις, οτι ειναι "νεκρη" ωρα ή οτι γενικα δεν προκειται να μπει καποιος για πολλη ωρα. Εχει ολο το χρονο και την ησυχια του μακρια απο αδιακριτα βλεμματα, να κανει τη βρωμοδουλεια του. Τα κοινοχρηστα γκαραζ, ειναι δικοπο μαχαιρι. Ποτε δεν ξερεις τι ρολο βαραει αυτος οποιος μπαινει και βγαινει. Επιπλεον, δεν ξερεις αν το ρολο ασφαλειας, ειναι πραγματικα ασφαλειας τη στιγμη που εχει καταχωρημενα επανω του μεχρι και καμια 200αρια χειριστηρια! Το ιδιο ισχυει και για τα ατομικα, εαν καταφερουν και μπουν, αλλα εκει ειναι δυσκολοτερο, μπορεις να φυλαχτεις παραπανω.



    Ο συναγερμος καλο ειναι να υπαρχει, αλλα δεν σε σωζει εαν σε βαλουν στο ματι.
    Το μονο που σε σωζει 100% ειναι το κλειστο γκαραζ με παγιδα συναγερμου στην πορτα.
    Αρκει να εισαι σπιτι, αρκει απο την εξω μερια να μην υπαρχει προσβαση σε ΤΙΠΟΤΑ.
    Οι γειτονες σχεδον παντα, δε θα δουν τιποτα, δε θα ακουσουν τιποτα, εκτος και αν φερνεις γκομενακια σπιτι.


    Τελος, οπως το ειπα και σε αλλο ποστ που ειχα κανει... πρεπει να κραταμε χαμηλο προφιλ.
    Βλεπω πολλους με 800 φιλους στο facebook να εχουν σαν "αρχη λειτουργιας" το ποσταρισμα φωτογραφιων ΚΑΘΕ φορα που λειπουν απο το σπιτι τους. Σε διακοπες ειναι; Σε εκδρομη ειναι; Σε μπαρακι που ΜΟΛΙΣ εκατσαν ειναι;


    Πετρο σορρυ αν σου σκιζω την ψυχολογια, αλλα εθιξες ενδιαφερον ζητημα!
    Συμπασχω μιας και αγχωνομουν παντα και θα αγχωνομαι εξισου!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εχοντας μηχανες στο παρελθον με συναγερμο μπορω να πω πως περισσοτερο δημιουργουσαν προβλημα παρα βοηθησαν σε κατι. Ηλεκτρολογικα θεματα, μικροτερη ζωη της μπαταριας, εξτρα κοστος, αδικο αγχος επειδη ανεβηκε μια γατα στη μηχανη ή φυσηξε λιγο δυνατα. Στις μηχανες που εχω τωρα δεν εχω συναγερμο και δε μου λειπει καθολου.

    Τα αρνητικα ειναι αρκετα και τα ξερουμε ολοι, ενω οι περισσοτεροι θα συμφωνησουν οτι αν καποιος εχει βαλει στο ματι μια μηχανη δεν τον σταματανε ουτε συναγερμοι, ουτε αλυσιδες, ουτε ναρκοπεδια. Ισως ομως υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος που μου διαφευγει.

    Υπαρχει λοιπον καποιος εδω μεσα που ειχε καποια εμπειρια οπου ο συναγερμος οντως τον εσωσε;
    Δεν μπορείς να ξέρεις.Ισως να μην ήταν γάτα ή ο αέρας που τον ενεργοποίησε, ίσως ήταν επίδοξος κλέφτης που εξαφανίστηκε μόλις χτύπησε ο συναγερμός. Αλλά δεν θα μάθεις ποτέ, εκτός εάν έχεις σύστημα παρακολούθησης.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis_fr4-4 Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορείς να ξέρεις.Ισως να μην ήταν γάτα ή ο αέρας που τον ενεργοποίησε, ίσως ήταν επίδοξος κλέφτης που εξαφανίστηκε μόλις χτύπησε ο συναγερμός. Αλλά δεν θα μάθεις ποτέ, εκτός εάν έχεις σύστημα παρακολούθησης.
    Προφανως και το καταλαβαινω αυτο, φανταζομαι με αυτη τη λογικη τον βαζουν οι περισσοτεροι. Εγω ρωταω αν εχει τυχει σε καποιον περιστατικο που οντως να τους εσωσε τη μηχανη.

    Προσωπικα δεν το πιστευω οτι λειτουργει παντως, σε βαθμο που και στο αμαξι που ειχε συναγερμο οταν το αγορασα πλεον κλειδωνω με το κλειδι και δεν βαζω καν το συναγερμο.

    Και μια ακομα σκεψη. Την ιδια ακριβως αποτρεπτικη ικανοτητα δεν εχει και ενα λουκετο τροχου με αισθητηρα κινησης;

    Σχετικα με την ασφαλεια κλοπης, απολυτα ησυχο το κεφαλι σου δεν μπορεις να το εχεις ποτε. Γιατι σου κλεβουν τη μηχανη, τη βρισκουν μετα απο δυο μηνες κομματιασμενη σε καμια πισω αυλη στην Αγια Βαρβαρα και σου λεει η ασφαλιστικη "η μηχανη σας βρεθηκε, παρτε τα @@ μας τωρα".

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Εγώ πιστέυω πως όσα παραπάνω αντικλεπτικά μέτρα παίρνουμε τόσο το καλύτερο!
    Με το σκεπτικό "αν τη βάλουν στο μάτι" έπρεπε να αφήνουμε τα κλειδιά πάνω στη μηχανή.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ως εναλλακτική, υπάρχουν και οι κλειδαριές δισκόφρενου με συναγερμό όπως αυτή της Abus.
    Η τιμή της συγκεκριμένης είναι στα 150€ στην Ελλάδα και έχει security level 19/20.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    τι εκανα εγω.........
    για να μην κοψουν τροφοδοσια απο την μπαταρια εβαλα παγιδα στο αριστερο καπακι και καλυμα εσωτερικα για να μη χωσουν κανεναν κοφτη καλωδιου απεξω
    για να μη σηκωσουν σελα παγιδα στη σελα
    για να μην τον καψουν απο τα φλας τα απενεργοποιησα
    το καλυτερο αντικλεπτικο παντως ειναι να εχεις ενα μηχανακι που δεν το κυνηγανε

  10. #10
    Εμένα προσωπικά όσες φορές είχα συναγερμό ΜΟΝΟ προβλήματα μου δημιουργούσε. Χτυπούσε μόνος του όποτε ήθελε, χτυπούσε εν κινήσει, έτρωγε την μπαταρία. Δεν χρειάστηκε ευτυχώς ποτέ.
    The R is for Respect.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Ο συναγερμός είναι χρήσιμος μόνο σε πολύ λίγες περιστάσεις...
    π.χ. είσαι τράπεζα ή δημ.υπηρεσια και δεν έχεις eye contact με το μηχανάκι...και αυτό όχι για να μην στο κλέψουν...αλλά να μην στο ρίξουν, μετακινήσουν, κλπ...
    αντιθέτως τα θέματα που έχει είναι κάμποσα..τελειώνει την μπαταρία γρηγορότερα, βραχυκυκλωνει και χτυπάει άκυρες ώρες ή χτυπάει με γάτες κλπ, προβλήματα με ηλεκτρικά αν δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση, κλπ...κλπ...
    Όποτε περισσότερα πρόβληματα δημιουργεί παρά λύνει...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Να γιατι επαρχια κυριοι.

    Νταξει δουλεια δεν εχει αρκετη αλλα μεγαλα μηχανακια δεν κλεβουν με τετοιους ρυθμους..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    εξαρτάται απ τον συναγερμό .. έβαλα εναν στο δικό μου με κάρτα sim. αν καποιος την πειράξει μου στέλνει μήνυμα στο κινητο και την τοποθεσία που βρίσκεται με gps.
    Αν κοπεί το καλώδιο τροφοδοσίας πάλι στέλνει sms.
    Αμα σε πιάσουν ανησυχίες το βράδυ κ τα ψυχολογικά, της κάνεις αναπάντητη κ σου λεει που βρίσκεται. (οχι, δεν κάνω πλάκα)

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Τους συναγερμούς τους απενεργοποιούν όταν ξέρουν από που περνάνε τα καλώδια τους, ή έχουν αντίγραφο του τηλεκοντρόλ ή και κλειδιών, δεν είναι μάγοι για να μπορέσουν να απενεργοποιήσουν ένα καλό συναγερμό.

    Το ερώτημα που θα σας θέσω είναι το εξής: Πως μπορούν να γνωρίζουν από που περνάνε τα καλώδια ή να έχουν αντίγραφο;
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 18/10/2018 στις 10:38.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    εξαρτάται απ τον συναγερμό .. έβαλα εναν στο δικό μου με κάρτα sim. αν καποιος την πειράξει μου στέλνει μήνυμα στο κινητο και την τοποθεσία που βρίσκεται με gps.
    Αν κοπεί το καλώδιο τροφοδοσίας πάλι στέλνει sms.
    Αμα σε πιάσουν ανησυχίες το βράδυ κ τα ψυχολογικά, της κάνεις αναπάντητη κ σου λεει που βρίσκεται. (οχι, δεν κάνω πλάκα)
    Σέλφι στέλνει;

    Για τι κόστος μιλάμε; Πληρώνεις και κάποια συνδρομή;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 17:49
  2. Σας έχει τύχει;;;;
    από marine521 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2005, 22:07
  3. Ποσο σας έχει στοιχίσει η αγαπη σας εώς τώρα (χοντρικά)
    από MikeZ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 11:48
  4. Σας εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα
    από iannis στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 15:03
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 16:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF