Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Σας έχει φανεί χρήσιμος ο συναγερμός σας;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σέλφι στέλνει;

    Για τι κόστος μιλάμε; Πληρώνεις και κάποια συνδρομή;
    Σέλφι θα ήταν καλή φάση, να έπιανε στα πράσα τον κλέφτη .. χαχαχαχ.. δυστυχώς δεν τραβάει φωτογραφίες, αλλά αν θες συνδέεις μικρόφωνο στο συναγερμό και ακούς τι λένε οι κλέφτες. (και πάλι δεν κάνω πλάκα)

    Αν πιάνουν τα χέρια σου και τον βάλεις μόνος σου, μιλάμε γύρω στα 300ε κόστος αγοράς. Εγώ μόνος μου τον έβαλα κ δουλεύει κανονικά. Προϋπόθεση να έχεις χώρο, στο cbr 650 F, έπρεπε να αφαιρέσω την εργαλειοθήκη για χωρέσει κάτω απ την σέλα. Γιατί έχεις την σειρήνα, τον συναγερμό με την κάρτα σιμ, το gps, την gsm κεραία, και τον αισθητήρα δόνησης.

    Δεν πληρώνεις συνδρομή, απλά θές μια prepaid καρτα Sim, κινητής τηλεφωνίας, με μονάδες μέσα για να μπορεί να σου απαντάει με sms. Το κόστος ουσιαστικά είναι να βάζεις μονάδες στην κάρτα sim αραιά και που.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Με μια σωστη εγκατασταση δεν δημιουργει κανενα προβλημα. Τωρα αν πας στον καθε χασαπη κ φτιαχνει κοκορετσι με την πλεξουδα σου δεν φταιει ο συναγερμος.
    Τον εχω 12 χρονια απανω στο μοτο κ δουλευει οπως την πρωτη ημερα... Στην 3η μπαταρια ειμαι πλεον!
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    αν και εχει το κακο να σου τρωει λιγο την μπαταρια ειναι χρησιμος και αποτελεσματικος
    ζησε το ονειρο

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Απο παλαιοτερα μοντελα συναγερμων...σιγουρα πλεον υπαρχουν πιο εξιδεικευμενα!
    Πολλη καλη λυση ειναι αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω με την καρτα σιμ...εχει αρκετα μοντελα και καλυπτουν ολα τα γουστα.
    Εγω εχω και τον χρησιμοποιω...οταν την αφηνω εκτος του οπτικου μου πεδιου (παντα κοντα ομως) σιγουρα πολυ κοντα στο ακουστικο!!
    Εχω και συναγερμο στο δισκοφρενο για πιο απομακρυσμενες αποστασεις ωστε να καλυψω αυτη την παραπανω αποσταση.
    Τελος εαν χρειαστει να την αφησω και δεν την βλεπω ουτε την ακουω...τοτε τα βαζω ολα μαζι συναγερμους--κουλουρες σε σταθερο σημειο καθως και κλειδαρια στην μπροστινη μανετα φρενου που το κραταει πατημενο.
    Καλιο γαιδουροδενε-Παρα γαιδουρογυρευε
    Ειμαι παθως...και αναγκαστικα μαθως !!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Ένας καλός συναγερμός σωστά τοποθετημένα δεν δημιουργεί προβλήματα ( Προσωπική εμπειρία)

    Για τον ίδιο λόγο που δεν αφήνεις κλειδιά πάνω, κλειδώνεις τιμόνι, βάζεις κουκούλα, βάζεις κουλούρα σε σταθερό σημείο, πληρώνεις πάρκιν, για τον ίδιο λόγο βάζεις και συναγερμό. Είναι ένα μέτρο παραπάνω στην ασφάλεια. Όχι ότι δεν μπορεί να το κλέψουν, αλλά θα αποτρέψεις τους μικρούς, θα δυσκολεψεις τους πιο έμπειρους και ενδεχομένως να στοχεύσουν αλλού που δεν έχει.

    Κάθε στιγμή, ώρα, τόπος, χρόνος αναμονής, στην στάθμευση τις μοτοσυκλέτας είναι διαφορετικός.
    Πχ.1) Παρκάρεις έξω από καφέ και πίνεις την καφεδάκι σου στα έξω τραπεζάκια. Κλειδώνεις μόνο τιμόνι.
    2) φεύγεις διακοπές με αυτοκίνητο. Κλειδώνεις με ότι έχεις και δεν έχεις κουκουλώνεις, βάζεις συναγερμό, πληρώνεις κλειστο πάρκιν για 1μηνα κτλ
    3) πηγαίνεις σε "περίεργη" περιοχή για μια δουλειά. Δεν την αφήνεις από τα μάτια σου.

    Συμπέρασμα: ο συναγερμός ( και όλα τα μέτρα ασφαλείας) προσφέρουν την απαραίτητη ψυχική ηρεμία στον ιδιοκτήτη, μέχρι να του την πάρουν. Μέχρι τότε, πόσες φορές σου έσωσαν την μηχανη, δεν θα το μάθει ποτέ.
    Τελευταία τροποποίηση από raccoon; 02/11/2018 στις 06:41.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Καλά το κλισέ του τύπου αν θέλουν στη σηκώνουν οκ. Το παρκάρεις λίγο μακριά, περνάει ο μλκς και το ρίχνει. Τον άκουσες, τον έπιασες, το πλήρωσε. Και μόνο γι αυτό αξίζει τα λεφτά του. Σε φίλο μέχρι να βάλει του την είχανε ρημάξει. Δεν είχε και παρκινγκ ο καημένος. Μετά το συναγερμό όλα κομπλέ. Προφανώς το πουστράκι που του το γάμαγε τον άκουσε να βάζει συναγερμό και σταμάτησε να την πειράζει.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Με την τωρινή μηχανή, όχι ακόμα, και ελπίζω να μην χρειαστεί κιόλας. Με την προηγούμενη όμως, μια μέρα που είχα πάει για καφεδάκι και την είχα καμιά 50αριά μέτρα πιο κει, στην άκρη του πεζόδρομου, ξεπαρκάρωντας ένα αυτοκίνητο την χτύπησε και την έριξε.
    Ο συναγιαρμός με ειδοποίησε και πήγα και αλλάξαμε στοιχεία κλπ κλπ.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    Απλα διαβασε ή ξαναδιαβασε το "για να μην στο κλεψουν"...
    Δεν υπαρχει εξηγηση για το αν ειναι χρησιμος ο συναγερμος. Παντα ειναι.

    Στο χωριο μου αφηνω τα κλειδια πανω στο οχημα ολο το βραδυ οτι οχημα κ ναναι αυτο... σε πυκνοκατοικημενη πολη... για πολλους λογους χρειαζεται..

  9. #24
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Με την τωρινή μηχανή, όχι ακόμα, και ελπίζω να μην χρειαστεί κιόλας. Με την προηγούμενη όμως, μια μέρα που είχα πάει για καφεδάκι και την είχα καμιά 50αριά μέτρα πιο κει, στην άκρη του πεζόδρομου, ξεπαρκάρωντας ένα αυτοκίνητο την χτύπησε και την έριξε.
    Ο συναγιαρμός με ειδοποίησε και πήγα και αλλάξαμε στοιχεία κλπ κλπ.
    Το ιδιο εχω παθει και εγω, με την προηγουμενη μηχανη...
    Χρειαζεται...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Στο κάθε μέρα όχι.
    Σε κάτι βενζινάδικα όμως που πάω για κ....
    και δεν μπορώ να δω το μηχανάκι τον βάζω πάντα
    ανανήψαντας

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Περιπου αυτο και σε μένα.
    Παρκάρισμα έξω από το σπίτι για 15 λεπτά, να ανέβω να πάρω κάτι και να ξαναφύγω. Μου την ρίχνει το αυτοκίνητο που ξεπαρκαρε, κατεβαίνω αμέσως ανταλλάξαμε ασφάλειες, τέλος καλό.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλημέρα σας !
    Ένας συναγερμός είναι πάντα χρήσιμος !
    Είναι πάντα το επόμενο βήμα στην ασφάλεια της μοτοσικλέτας,
    Εγώ προσωπικά έχω βάλει εδώ και 6 μήνες στην Vespa μου
    το συναγερμό VIPER ο οποίος έχει το πιο δυνατό όνομα στην αγορά!

    Είναι μικρός και αδιάβροχος, ο συναγερμός
    Ο συναγερμός διαθέτει σύστημα κλειστού βρόχου ενεργοποίησης, το οποίο είναι ιδανικό για να προστατεύει τα κράνη.
    Οικονομικό δι,'ότι είχα την δυνατότητα να τον αγοράσω με ένα χειριστήριο. Νορμάλ Κατανάλωση!

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    To τηλέφωνο για τις παραγγελίες ξέχασες να βάλεις
    porca miseria.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/12/2017
    Μηνύματα
    29
    ποτε δεν ειχα θεμα με καταναλωση ή ψευτικο συναγερμο. με ενα μεσο κοστος 150 ευρω βαζεις ενα καλο συναγερμο πλέον.Μεγαλο ρολο παιζει ο εγκαταστατης..ειμαι υπερ και παντα ειχα συναγερμο.οπως εγραψαν πιο πανω αλλοι φιλοι και εμενα με χτυπησαν και επεσε η μοτοσυκλετα και κατεβηκα απο τον συναγερμο για τα περαιτερω.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Για όσους έχουν τη δυνατότητα (μονοκατοικίες, μεγάλες κολώνες ΔΕΗ κοντά τους κτλ), μπορείτε να κάνετε το εξής...

    Υπάρχει στο YouTube ένας τύπος, που τεστάρει αντοχή αλυσίδων.
    Υπάρχει λοιπόν μια αμερικανική αλυσίδα με μαύρους κρίκους, που δεν κόβεται με τίποτα, παρά μόνο με μεγάλο βαρέου τύπου βιομηχανικό κόφτη.
    Σκάβεις λοιπόν κάνα μέτρο κάτω από τη γη, φτιάχνεις ένα κομμάτι μεγάλο τσιμέντο, όπου θα ρίξεις μέσα προτού στεγνώσει και ποσοστό της αλυσίδας αυτής να "δέσει" με το τσιμέντο, αγοράζεις μετά και ένα heavy duty λουκέτο και για να κλειδώσεις τη μηχανή, περνάς κάθε φορά την αλυσίδα γύρω από το πλαίσιο.
    Αν έχεις κολώνα ΔΕΗ, περνάς την αλυσίδα από εκεί πρώτα.
    Βέβαια η αλυσίδα αυτή εικάζω σίγουρα θα είναι πολλή ακριβή γιατί δεν χρειάστηκε να το ψάξω, μιας και ακόμα δεν είχα δική μου μηχανή.
    Αλλά την θεωρώ επένδυση, η οποία θα κρατήσει και εφ'όρου ζωής.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 18:49
  2. Σας έχει τύχει;;;;
    από marine521 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2005, 23:07
  3. Ποσο σας έχει στοιχίσει η αγαπη σας εώς τώρα (χοντρικά)
    από MikeZ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 12:48
  4. Σας εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα
    από iannis στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 16:03
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 17:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF