Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Α2 ΔιΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2024
    Μηνύματα
    2

    Question Α2 ΔιΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

    Καλησπέρα στο φορουμ,

    Εχω το Α2 διπλωμα το οποιο εχει τους εξης περιορισμους στο τι μπορω να οδηγησω ΝΟΜΙΜΑ:
    "Μηχανές μεγίστης ισχύος 35 kW (47.6 hp) και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg."

    Ε λοιπον εχω βρει ενα ER-5 που στην αδεια γραφει στο πεδιο P2 κατι λιγοτερο απο 35kw ΑΛΛΑ στο πεδιο Q το οποιο ειναι ΛΟΓΟΣ ΙΣΧΥΣ / ΒΑΡΟΥΣ (KW/KG) γραφει κατι παραπανω απο 0.50

    το θεμα ειναι οτι η μηχανη ΚΑΝΟΝΙΚΑ ειναι 180kg στεγνη αρα πρεπει να αναγραφει 34/180=0.18 και θα ειμουν ΝΟΜΙΜΟΣ ομως τωρα τι γινεται αφοου προκειτε περι λαθους?
    Τελευταία τροποποίηση από stam21; 26/02/2024 στις 11:59.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Βρες μπας και ειναι 68 κιλα το μηχανακι σου..??

    Σοβαρα τωρα, εμπλεξες.. Η μονη ακρη που μπορει να βγει ειναι επικοινωνια με το Υπουργειο συγκοινωνιών για επανεκδοση σωστης αδειας κυκλοφορίας..

    Προσωπικα (δεν το συνιστω) θα δοκιμαζα επανεκδοση αδειας λογω "απωλειας" μήπως και τυπωθει σωστα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.190
    Επιπροσθέτως στα λεγόμενα του Ολντμαν στείλε ένα email στην Kawasaki μπας και σου στείλουν ένα δελτίο τύπου με τις προδιαγραφές του μοντέλου ώστε να το δείξεις στη Διέυθυνση Συγκοινωνιών.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Επιπροσθέτως στα λεγόμενα του Ολντμαν στείλε ένα email στην Kawasaki μπας και σου στείλουν ένα δελτίο τύπου με τις προδιαγραφές του μοντέλου ώστε να το δείξεις στη Διέυθυνση Συγκοινωνιών.
    Δεν ασχολούνται εκεί ρε συ Νίκο, στην kawa......
    Ειδικά όταν πρόκειται για μοτό περασμένων δεκαετιών.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Ωραίο ποστ και ίσως κάποιος να μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα που με βασανίζει εδώ και μερικές μέρες.

    Αν μια μηχανή πχ hayabusa, 848, 1048, GSXR 1000 κτλ έχει δηλωθεί και περάσει TuV στην Γερμανία (ΕΕ). Οταν εισαχθεί στην Ελλάδα θα παραμείνει 35kw?
    Και αν παραμείνει 35kw μετά μπορείς να αφαιρέσεις τον κόφτη και να ξαναγίνει κανονικό?

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Αν μια μηχανή πχ hayabusa, 848, 1048, GSXR 1000 κτλ έχει δηλωθεί και περάσει TuV στην Γερμανία (ΕΕ). Οταν εισαχθεί στην Ελλάδα θα παραμείνει 35kw?
    Προφανως..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Και αν παραμείνει 35kw μετά μπορείς να αφαιρέσεις τον κόφτη και να ξαναγίνει κανονικό?
    Under your own risk..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Ωραίο ποστ και ίσως κάποιος να μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα που με βασανίζει εδώ και μερικές μέρες.

    Αν μια μηχανή πχ hayabusa, 848, 1048, GSXR 1000 κτλ έχει δηλωθεί και περάσει TuV στην Γερμανία (ΕΕ). Οταν εισαχθεί στην Ελλάδα θα παραμείνει 35kw?
    Και αν παραμείνει 35kw μετά μπορείς να αφαιρέσεις τον κόφτη και να ξαναγίνει κανονικό?
    Δε θα ταν καλυτερα να παρεις ενα zundapp125 και να το κανεις 120 αλογα τροχο?
    Δεν θα χρειαζεται να το ξεφιμωσεις μετα.

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Υπάρχει όρος στη νομοθεσία που προβλέπει περιπτώσεις μοτοσυκλετών με περιορισμένη ισχύ. Θέτει επιπλέον όριο που προσμετρά και την αρχική εργοστασιακή ισχύ της μη περιορισμένης μοτοσυκλέτας.

    Κατηγορία Α2: Δικαίωμα οδήγησης για: Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW (46,94 hp) και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.
    Είναι από τις φορές που είναι τόσο ψαγμένοι οι δικηγόροι, που υποψιάζεσαι ότι στα νιάτα τους έκαναν κόντρες-μεταναστεύσεις μέχρι τη Θήβα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/02/2024 στις 14:16.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει όρος στη νομοθεσία που προβλέπει περιπτώσεις μοτοσυκλετών με περιορισμένη ισχύ. Θέτει επιπλέον όριο που προσμετρά και την αρχική εργοστασιακή ισχύ της μη περιορισμένης μοτοσυκλέτας.



    Είναι από τις φορές που είναι τόσο ψαγμένοι οι δικηγόροι, που υποψιάζεσαι ότι στα νιάτα τους έκαναν κόντρες-μεταναστεύσεις μέχρι τη Θήβα.
    Αυτο αν δεν κανω λάθος ειναι σύμφωνα με την ηλικία της μηχανής.
    Παράδειγμα, το παλίο S1000RR γίνεται να το κάνεις 35αρί στην Γερμανία το καινούργιο οχι!
    Το δικό μου στην Ελβετία επειδή ειναι παλιό (2015) γινόταν να το κανεις 35άρι το καινούργιο δεν γίνεται.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Προφανως..



    Under your own risk..
    Να ξαναγίνει και να δηλωθεί οτι έγινε ξανά κανονικό!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Στην Ελλάδα αν αγοράσεις περιορισμένο, μένει για πάντα περιορισμένο.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα αν αγοράσεις περιορισμένο, μένει για πάντα περιορισμένο.
    Αυτο ειναι ο παραλογισμός. Απλά θα ήθελα να μάθω το νόμο που το αναφέρει καθώς οι μετατροπές δηλώνονται.

    Μπορεί να μην έχω κάνει κάποιο market research για το κατα πόσο ο νεος αναβάτης στην Ελλαδα θα ήθελε κατι τέτοιο αλλα οικονομικά τον συμφέρει περισσότερο!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Δεν απαγορεύεται από κάποιο νόμο, απλά με τον τρόπο που ταξινομούνται τα οχήματα στην Ελλάδα δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξει η αναγραφόμενη στην άδεια ισχύς.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Οι μετατροπές στην Ελλάδα δεν δηλώνονται. Επιτρέπεται να αλλάξεις χρώμα και κινητήρα με κάποιους περιορισμούς.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Οι μετατροπές στην Ελλάδα δεν δηλώνονται. Επιτρέπεται να αλλάξεις χρώμα και κινητήρα με κάποιους περιορισμούς.
    Καλησπέρα Γιώργο, επειδή έχω φάει τα νιάτα μου με την πλεμπα της αυτοκίνησης στην Ελλάδα (μπεμβε) μπορείς να υπερκυβισεις, υποκυβισεις, αλλάξεις κινητήρα, να το κανεις αγροτικο κτλ.

    Το να επαναφέρεις στο εργοστασιακό βγάζοντας το κιτ που έχεις εγκαταστήσει δεν γνωριζω! Και με ενδιαφέρει να πάρω απάντηση η οποία να αναφέρει τον νόμο/κανονισμό!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2016, 21:13
  2. Δίχρονο μηχανάκι και πρόβλημα στην εκχυση καυσίμου
    από geocheats2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2013, 11:07
  3. ΑΔΕΙΑ,ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
    από DimChios στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 340
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2007, 01:33
  4. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 00:12
  5. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF