Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Θεματάκια με Kaze R 115 του 2003

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52

    Unhappy Θεματάκια με Kaze R 115 του 2003

    Καλησπέρα παιδιά. Εδώ κι αρκετό καιρό (πριν γίνω κάτοχος δικύκλου) εμπλούτιζα τις γνώσεις μου (οχι δα τίποτα το τρομερό) περί δικύκλων (μοτέρ κυρίως) από το σάιτ σας.Γενικά όταν γκουγκλάρω κάτι και δω ότι η πιθανή απάντηση που ζητάω βρίσκεται στο moto.gr (και στο mybike ), θα κλικάρω κατευθείαν . (Αυτό ήταν ένα μικρό ευχαριστώ σε όλη την κοινότητα που μοιράζεται γνώσεις αβέρτα και βοηθάει άπειρους μοτοσικλετιστές like me)

    Τώρα αρκετά με τα γλειψίματα .
    Μόλις χθες έγινα κάτοχος ενός (ίσως πολύ) ταλαιπωρημένου Kaze R 115. Τα πλαστικά χρήζουν αλλαγής, το μοτέρ ακούγεται πολύ ωραία (δεν ακούω κάποιον ασυνήθιστο ήχο που θα έπρεπε να με πονηρεύσει). Οι ταχύτητες είναι βούτυρο, πραγματικά μπαίνουν "χαϊδεύοντας" τον λεβιέ ταχυτήτων. Μου φαίνεται περίεργο, διότι είχα συνηθίσει με ένα (λιωμένο) Daytona DY100A με μηδενική συμπίεση (βούτυρο η μανιβέλα) που οι ταχύτητες θέλαν αρκετά περισσότερη δύναμη για να μπουν και να βγουν, χωρίς αν ακούγεται κι αυτό το "γκαπ". Το θέμα (μου) με το σασμάν είναι το εξής: όταν βγάζω ταχύτητα, π.χ. από 4η σε 3η (νομίζω πως συμβαίνει) όταν έχω χαμηλές στροφές ακουγεται ένα "ΓΚΑΠ" (όταν αφήνω τον λεβιέ), όλες οι ταχύτητες μπαίνουν και βγαίνουν μια χαρά, αλλά με προβληματίζει αυτός ο ήχος. Όταν δίνω λίγο γκαζάκι πριν κατεβάσω (νομίζω) δεν ακούγεται αυτό το "γκαπ" (από μέσα το ακούω, μέσα απ' το κάρτερ). Συγκενικό μου πρόσωπο που πήρε βόλτα την πάπια μου για δοκιμή (έχει αρκετή εμπειρία
    Επίσης για το καρμπυρατέρ, όταν ανοίγω το τσοκ δεν σβήνει το μηχανάκι (έτσι είχα συνηθίσει με όποιο μηχανάκι είχα οδηγήσει, άνοιγα τσοκ και το άκουγα να μπουκώνει κι αν δεν έδινα γκάζι, έσβηνε κι αν κινούμουν με τσοκ δεν τραβαγε). Το ρελαντί είναι κάπως ασταθές και καμιά φορά μου κάνει κάτι σκασίματα (άκαφτη και σβήνει. Όταν πάω να το βάλω μπροστά (μόνο μανιβέλα, μίζα γιοκ) νιώθω αρκετή συμπίεση (σε σχέση με το DY) και παίρνει μπροστά τσακμάκι. Άμα του δώσω γκάζια (απότομη γκαζιά, άνοιγμα) δεν το ακούω να μπουκώνει και μάλιστα νιώθω πως έχει φοβερή απόκριση το καρμπυρατέρ (ΌΛΑ ΑΥΤΆ τα αναφέρω προσπαθώντας να σας βοηθήσω να καταλάβετε σε τι κατάσταση είναι το μηχανάκι και να μην δω από κάτω ερωτήσεις για τη λειτουργία του, εννοώ πως προσπαθώ να καλύψω κάθε πιθανή απορία που μπορεί να έχετε, προσπαθώ να δώσω όσα περισσότερα στοιχεία μπορώ ώστε να καταλάβετε ακριβώς το θέμα μου).
    Ζητώ συγνώμη αν έγινα (έγινα, I know >_< ) κουραστικός, αλλά εμπιστεύομαι πιο πολύ τα παιδιά εδώ (γλυψιμο vol. 2) από όποιον μηχανικό έχω πάει, διότι για απλές ζημιές (πράματα που τα έφτιαξα εγώ με μηδενικό κόστος μου λέγανε για λύσιμο μοτέρ και τέτοια )
    Και πάλι συγνώμη για το τεράστιο thread, είμαι (αρκετά αγχωμένος) κ είμαι διανομέας, με 0€ στην τσέπη και θέλω το εργαλείο να μην τα φτύσει, γιατί έφτυσα κάμποσο αίμα για να τ αποκτήσω, ελπίζω να μην ακούγομαι Βασιλάκης Καΐλας. Thansk in advance!

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Φιλε μου, κατοχος και εγω του KazeR, εκανες καλη επιλογη, ειναι πολυ αξιοπιστο παπακι, πολυ ανετο σε εργονομια (τουλαχιστον εμενα με βολευει φουλ) και με πολυ καλο μπροστινο φρενο.

    Εφοσον το αγορασες προσφατα και λες οτι ειναι και ταλαιπωρημενο καλο θα ηταν να του εκανες ενα γενικο φρεσκαρισμα του στυλ, λαδια και φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, τσεκαρισμα στο κολαρο απο το φιλτροκουτι που παει στο καρμπ, καλο καθαρισμα καρμπυρατερ, τσεκαρισμα και πιθανη αλλαγη αλυσιδας και γραναζιων, τσεκαρισμα σε τακακια και υγρο φρενων του μπροστα και στα φερμουϊ του πισω φρενου, τσεκαρισμα ρουλεμαν τροχων και τιμονιου κλπ. Αμα αλλαζες και λαδι στα πηρουνια θα ησουν αρχοντας!

    Το γκαπ στα κατεβασματα ειναι φυσιολογικο αν δεν ειναι υπερβολικα δυνατο. Προσπαθησε να κατεβαζεις οταν εχει πεσει η ταχυτητα σου και δινε λιγουλακι γκαζακι μολις "γλυψεις" με το ποδι το λεβιε ταχυτητων και πριν το πατησεις φουλ για να κατεβασει. Θελει λιγο συνηθεια το rev matching στα παπια επειδη δεν εχουν το συμπλεκτη στο χερι αλλα μολις το βρεις θα σου ειναι ευκολο και θα κουμπωνουν μονες τους σχεδον οι ταχυτητες. Τσεκαρε μια και την αλυσιδα σου μην ειναι τερμα τεντωμενη.

    υ.γ. Αμα πατιναρει λιγο ειναι φυσιολογικο. Μπορεις να το διορθωσεις λιγο μεσω ενος ρεγουλατορου που βρισκεται στα δεξια διπλα απο τη μανιβελα.

    υ.γ 2 Αν χρησιμοποιεις τη μανιβελα σου για να το βαζεις μπροστα συνεχεια η μανιβελα θα σπασει στο κατω αξονακι γυρω απο το οποιο περιστρεφεται για να ανοιγει προς το πλαϊ. Οι μαμισιες σπανε, οι ιμιτασιον σπανε επισης, ταιριαζει απο ΜΑΧ100 και σπαει και αυτη. Η μονη που δεν σπαει και ταιριαζει γαντι (αφου ειναι το ιδιο μηχανακι ουσιαστικα) ειναι η αυθεντικη της Modenas απο το Kriss (κοστος 10€).

    υ.γ 3 Καποια στιγμη θα σου καψει τα πηνια, πιθανον.

    υ.γ. 4 Αν το προσεχεις θα το εχουν και τα εγγονια σου.

    υ.γ 5 Βαλε 2 ή 3 δοντια μεγαλυτερο γραναζι πισω ή 1 δοντι μικροτερο μπροστα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
    Λέγοντας ταλαιπωρημένο εννοούσα πως έχει φάει κάργα σούζες, τρίζουν τρελά τα πλαστικά. Η μανιβέλα είναι ολοκαίνουργια, λογικά ιμιτασιόν. Το γκαπ απ' τις ταχύτητες νομίζω πως ακούγεται αρκετά, στο λιωμένο DY που οδηγούσα πριν δεν έκανε κάτι τέτοιο. Το μηχανάκι πατινάρει, παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Τα πηνία έχουν θέμα (μάλλον). Έβγαλα την μπαταρία, έβαλα μπροστά και μέτρησα με πολύμετρο και max είδα 8,5V. Υπάρχει οδηγός να ρυθμίσω το καρμπυρατέρ; Έχει φοβερή απόκριση (Σε σχέση με το DY), αλλά έχω την εντύπωση πως καίει περισσότερο απ' το συνηθισμένο.

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Αμα ειχες το service manual θα ειχε οδηγιες αλλα αντε βρες το..
    Το καλυτερο θα ηταν να το πας σε ενα καλο μηχανικο να το τσεκαρει για να μην το παρεις στα χερια που λενε και μεινεις χωρις μηχανακι. Θα δωσεις λιγα λεφτα τωρα αλλα πιθανον θα σε γλιτωσει απο μελλοντικα πολλαπλασια εξοδα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Κατεβασα του kriss 2 που αν δρν κανω λαθος ειναι ιδια τα μοτερ
    Οσχυει;
    Μπορώ να το συμβουλευτώ δίχως φοβο;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Ναι. Οι κινητηρες ειναι ιδιοι. και το καρμπυρατερ ειναι ιδιο αλλα οι ρυθμισεις που προτεινει το manual ειναι με το εργοστασιακο φιλτρο αερα τυπου σφουγγαρακι. Γενικα μπορεις πιθανοτατα να το εμπιστευτεις σε οτι αφορα τον κινητηρα.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52

    Cool

    Νέες περιπέτειες.
    Το μηχανάκι πήγε σε μηχανικό που εμπιστεύομαι πολύ.
    Άλλαξε δισκους (kevlarένιους akebbo 18€, φίλτρο λαδιού (ιμιτασιον), φίλτρο βενζινης, μπουζι, λειπανε κατι παξιμάδια και δεν ξερω κ γω τι αλλο απο τις βασεις του μοτέρ (γι αυτο κοπανιοταν κάθε φορά που άνοιγα το γκαζι) φτιάχτηκε κι αυτο, ρύθμισε βαλβίδες, καθάρισε καρμπυρατερ. Το μηχανάκι έχει τελική 80 χλμ με πολληηηηηηηη ταλαιπωρία με σπασμένες 2ες και 3ες. Η τρίτη ανεβάζει μέχρι 80-85 σπασμένη και η 4η απλά κρατάει εκει τα χλμ. Σε άλλο ποστ είδα να λένε για ταχύτητες 100+χλμ. Τι μπορεί να ναι;
    Το καρμπυρατερ μπουκωνε κι έπαιρνε δύσκολα μπροστά μολις το πηρα το μηχανάκι, το ρύθμισα εγω (ελπιζω σωστα) και παίρνει τσακμακι μπροστά κι ούτε μπουκωνει σ απότομα ανοίγματα. Φοράει φολτροκουτι κανονικό και μαμά εξάτμιση (γνησια) που χάνει ίσα ίσα (δεν γινεται εύκολα αντιληπτο). Γενικά το μηχανάκι αργεί πολύ να ανοίξει. Το λιωμένο daytona που οδηγούσα άνοιγε πιο γρηγορα και έγραφε 110 το κοντέρ. Υπάρχει περίπτωση να με κλέβει το κοντερ; (μαλλον το γνήσιο είναι έχει το logo της kawasaki). Επίσης το νέο φίλτρο βενζίνης μοιάζει κάπως μικροσκοπικό σε σχέση με το προηγούμενο. Αυτό τώρα είναι ένα μικρουλι διαφανές πλαστικό το παλιό ήταν ένα πλαστικό αδιαφανές άσπρο αρκετά μεγαλύτερο (δεν ειμαι σίγουρος αν υπήρχε φίλτρο εκει μέσα ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Μήπως έχει πολύ μακρύ γρανάζωμα;

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει πολύ μακρύ γρανάζωμα;
    Θα είχε τελική, αλλά ούτε αυτό έχει, 90 σε κατηφόρα μονοκάβαλο ΤΑΠΑ να τρίζει ολόκληρο σαν δονητής. Τελικά ή ρουλεμάν άξονα ταχυτήτων (μακαρόνι) ή φυγοκεντρικά ή κ τα 2 :P

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2020
    Μηνύματα
    3

    Kaze r 115 θεμα με τελικη

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Θα είχε τελική, αλλά ούτε αυτό έχει, 90 σε κατηφόρα μονοκάβαλο ΤΑΠΑ να τρίζει ολόκληρο σαν δονητής. Τελικά ή ρουλεμάν άξονα ταχυτήτων (μακαρόνι) ή φυγοκεντρικά ή κ τα 2 :P
    καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω αν το προβλημα με την τελικη καταφερατε να βρειτε ακρη?εμενα ειναι του 2000 και εχει τελικη 75 με πολυ ζορι και δονητε και τριζει ολοκληρο ειναι ολο εργοστασιακο .ευχαριστω εν τον προτερων.

  11. #11
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    ........ σε κατηφόρα να τρίζει ολόκληρο σαν δονητής.....
    Δενκακό...................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από goldenarrow Προβολή μηνύματος
    καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω αν το προβλημα με την τελικη καταφερατε να βρειτε ακρη?εμενα ειναι του 2000 και εχει τελικη 75 με πολυ ζορι και δονητε και τριζει ολοκληρο ειναι ολο εργοστασιακο .ευχαριστω εν τον προτερων.
    75 τα περναει το δικο μου με 2α ταχυτητα.
    τι γραναζια εχει πανω καταρχην?

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2020
    Μηνύματα
    3
    εχει 14-42 δεν πρεπει να εινε θεμα γραναζιων και στη νεκρα παλι τριζει πολυ,ουτε μπιελα βαραει,ρευματα καινοθρια και ο ανορθοτης ειναι οκ.σπαζοκεφαλια

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2020
    Μηνύματα
    3
    καλησπερα εχω το ιδιο προβλημα με την τελικη μπασ και βρηκες καμια ακρη??

  15. #15
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Καλώς τους συνάδελφους!!

    Έχω το ίδιο σε ασημί μοντ.2004-με τα φλας στην ποδιά.

    Αν βαριέστε να διαβάσετε το σεντόνι,κρατήστε μόνο αυτό: Σκύλος μαύρος.

    Και αυτό σας το λέει Hondaκιας....
    Το δικό μου ήταν εταιρικό-της αγγαρείας δηλαδή-ψώνια, κούριερ, διανομές,μεταφορές συναδέλφων σε πελάτες,και όλη μέρα τίγκα φορτωμένο..
    Από το 2004 που αγοράστηκε καινούργιο,μπήκε με τη μία στη δουλειά Για στρώσιμο δε νομίζω νάταν και ευλαβικό....Τις εποχές προ κρίσης έκανε πάνω από 300 κμ τη μέρα !!!! Για 12 χρόνια με λίγα λόγια πέρασε της "αλεπούς το θάνατο" που λένε,και λογικά έχει πάνω από 350.000 κμ και αν δε το ξέχναγαν από λάδια θά'ταν ακόμα με το μαμά κύλινδρο/πιστόνι...Σε σπάνιες εξάρσεις κανενός ευσυνείδητου υπαλλήλου άντε να αλλάζονταν λάδια κάθε 3μηνο,ή να συμπλήρωναν...Για πλύσιμο ούτε λόγος εννοείται...
    Ειδικότερα:
    -Σέρβις; ποτέ!...στη χάση και στη φέξη λάδια/μπουζί και μόνο αν ξέμενε από κάνα λάστιχο και το γύρναγαν με οδική...
    -πτώσεις ; αμέτρητες...
    -3-4 φορές κλεμμένο/ξεσκισμένο/καννιβαλισμένο...Ο τελευταίος μάλιστα που το έκλεψε του είχε αλλάξει και...λάστιχα!!!! Απίστευτος!
    -σχεδόν καθημερινά διαδρομές κέντρο-Πειραιά Κηφισιά Οινόφυτα (!)πάντα τέρμα γκάζι....
    -Όλες τις ανηφόρες της Αττικής- από Ζωγράφου Καμίνια -Δραπετσώνα μέχρι Πετρούπολη και Σούρμενα -τις έχει γυρίσει σχεδόν δικάβαλο,ή φορτωμένο σα δικάβαλο......
    Μόνο για πούλημα δεν έκανε δηλαδή... αλλά φανταστείτε τι πουλάνε οι εμπόροι και γενικά τι τραβάνε τα μεταχείρω που τα λένε ευκαιρίες...

    Τέλος πάντων τα μόνα κίνητρα που είχα να το αγοράσω ήταν 2:
    α) μου χρώσταγε κάτι λεφτά και β) το μηχανάκι αν και ταλαιπωρημένο ήταν ολόισιο...
    Από το 2016 που το πήρα (100€) με ένα ολικό βάψιμο 2 ποδιές δεξιά αριστερά (καινούργιες!! ) κοντέρ και λάστιχα (κάνα 250άρι σύνολο όλα αυτά) δεν έχει ζητήσει τίποτα πέραν από τα αναλώσιμα -όποτε τα θυμηθώ- και βενζίνη..Τσακμάκι με τη μία,τη μπαταρία αν τη προσέχεις από υγρά κρατάει κάνα ενάμισι χρόνο.
    Γενικά δε ζητάει,έχει φτηνά ανταλλακτικά/αναλώσιμα,σέρβις του κάνεις μόνος σου εύκολα και γρήγορα,τι να λέμε,είναι ο απόλυτος δούλος!!!

    Από ανταλλακτικά έχει σχεδόν τα πάντα -και γνήσια και από τα Modenas-εκτός από...ποδιά και φλάς... ειδικά τα φλας είναι καρασπάνια Το παράξενο είναι πως στα παλιότερα ΚΑΖΕ βρίσκεις όλα τους τα πλαστικά σε καινούργια... Μάλιστα βγαίνουν ΜΟΝΟ γνήσια!
    Αυτό με τα φλας στη ποδιά έβγαινε και με αλουμινένιες ζάντες-έκδοση VR- που ήταν ουσιαστικά το ίδιο σχεδόν μηχανάκι αλλά σχεδόν...: Το ντεπόζιτο χώραγε λίιιγο παραπάνω καύσιμο,(περίπου μισό λίτρο παρά κάτι, (γέμιζε τότε με 6,5 € αντι για 5.60 του "απλού") έκαιγε και κατιτίς λιγότερο,αλλά το κάρμπ του είχε παραξενιές: μπέρδευε κρύο ανεξαρτήτως εποχής δεν ήθελε ΠΟΤΕ τσοκ,και εκεί που δούλευε με στρωτό ρελαντί στο φανάρι μια χαρά όλη μέρα, έκανες να φύγεις και...έσβηνε... γκρρρρ
    Η τελική που βλέπω συχνότατα είναι 130 (κοντέρ πάντα) κατεβαίνοντας τη Συγγρού ή τα 120 στο ανέβα (γρανάζια στοκ) Πραγματική τελική γύρω στα 105 λογικά,γιατί το κοντέρ λέει πολλά ψέματα. Αν βλέπετε 80 κοντέρ μόνο ψάξτε το καρμπυρατέρ πρώτα.... κάτι του φταίει.. Υποτίθεται ρεύματα/ηλεκτρονικές είναι ΟΚ...

    Τελευταία μου έκανε κάτι παραξενιές και θέλει μάλλον ηλεκτρονική (αυτά τα σκασίματα που λέτε,έκοβε ξεκίναγε κλπ.
    Θα βρω κάπου το service manual και θα το παλέψω γιατί είναι πραγματικά ένα από τα πιο χρήσιμα και χρηστικά δίκυκλα.
    Προσωπική μου γνώμη; αξίζει να το έχετε και σα δεύτερο για πάντα!..Δε ζητάει τίποτα,δεν καίει τίποτα και εγώ δε νομίζω να το δώσω ποτέ,έχουμε περάσει πολλά,θα το αφήσω να γεράσει μαζί μου
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kaze-R 115 VS Honda Innova 125
    από cooltzo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2015, 18:16
  2. Κρυφες δοκιμες του Rossi με το νεο Yamaha του 2006.....
    από gmakris στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 11:40
  3. πώς μπορώ να βρω το manual του monster 620 i.e. του 2003??
    από nimbus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 20:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF