Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αρχαριος Αναζητηση Παπι 125cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2018
    Μηνύματα
    2

    Post Αρχαριος Αναζητηση Παπι 125cc

    Γεια σας παιδια ειμαι 20 χρονων απο θεσσαλονικη και σκεφτομαι να βγαλω διπλωμα για μηχανη (εχω ηδη για αυτοκινητο).
    Ο λογος που το σκεφτομαι ειναι για να πηγαινω στη σχολη μου που ειναι στο κεντρο θεσσαλονικης 7-8 χλμ. απο το σπιτι μου(Ευοσμος).
    Εχουμε και λεμε λοιπον...

    1ον Διπλωμα Α1 ή Α2? διοτι ψαχνω για παπι μεχρι περιπου 150cc απλα στο μελον θελω για πιο μεγαλη οποτε μη βγαζω ξανα παλι διπλωμα.
    2ον ενδιαφορομαι για καινουργιο μηχανακι παπι ή scooter οικονομικο, ανετο για την πολη να μη καιει πολυ. Νομιζω πως yamaha crypton s 18 πρεπει να καλη επιλογη αλλα κανει 2200 εγω ψαχνω κατι γυρω στα 1500 οποτε επειδη δε εχω την παραμικρη ιδεα αν εχετε να μου προτεινεται κατι και να με συμβουλεψετε θα το εκτιμουσα!
    Τελευταία τροποποίηση από KPapatheodosiou; 21/10/2018 στις 20:58.

  2. #2
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Μακρυά από Sym magic 125.Ναι είναι παπί.Μεινε μακρυά για αρκετούς λόγους.Απο θέμα αξιοπιστίας τα Kawasaki kazer,honda astrea grand 1998 ,Yamaha crypton-r 102/110/115.Οχι yamaha crypton-t και στα 220 όχι crypton-s.Μην φαε στο κεφαλι την καινουργιλα.για πολλους λογους.Προσωπικα σε αυτά τα λεφτά θα κοίταγμα και για Innova 125 injection.Οχι καρμπυρατέρ γιατί τα καρμπυρατερατα βαράμε μπιέλα.
    Αν βρεις 1800-1900 ευρώ πάει αβλεπι σε Yamaha crypton-x που είναι παπί σκυλί και κατ εμέ ότι πιο καλό έχει κυκλοφορήσει σε παπί στην ελληνική αγορά μετά το 2000
    Αν βέβαια επιμένεις σε καινούριο μηχανάκι θα έλεγα με επιφύλαξη crypton-s μόνο λόγω Yamaha η honda astrea grand 110cc 2018/2017 modπου είναι στα ίδια λεφτά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    1) Πας για το μεγαλύτερο δίπλωμα που σου επιτρέπει η ηλικία σου. Αν μπορείς να δώσεις για Α2, δίνεις. Προσοχή στις ημερομηνίες εξέτασης με τις απεργίες των εξεταστών! Μην πληρώνεις 2 και 3 φορές παράβολα εξέτασης για εξετάσεις που βγαίνουν μόνο στην λίστα του συγκοινωνιών αλλά δεν πραγματοποιούνται ποτέ!
    2) Προσωπικά πιστεύω ότι τα ΑΠΟΛΥΤΑ οχήματα αστικής μετακίνησης είναι τα σκούτερ, σε όλες τους τις εκφάνσεις ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες του καθενός. Καλύτερη προστασία από καιρικά φαινόμενα, μεγαλύτερη άνεση, χωρίς τόσο πολλά περισσότερα έξοδα σε σχέση με τα EU4 παπιά.
    Για τις δικές σου ανάγκες οτιδήποτε >100cc - 200cc, νομίζω θα σε καλύψει. Θα προτιμούσα κάτι με μεγάλες ρόδες (17inch και όχι 14inch) για τους κρατήρες της Μεγ. Αλεξάνδρου/Καραολή/Αριστοτέλους κτλ κτλ. Υπάρχουν αξιόλογα μεταχειρισμένα στα χρήματά σου. Ότι και να πάρεις να το ελέγξεις σε ένα αξιόπιστο συνεργείο και να φοράς πάντα κράνος!
    Όλα είναι δρόμος

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Όχι σκούτερ φίλε μου.Πολλοί οι λόγοι.
    Μεγαλύτερο μεταξόνιο,συνχότερη συντήρηση,μεγαλύτερες ζημιές σε ενδεχόμενη πτώση κτλπ.
    Σε αντίθεση με αυτό πραγματικά αν μπορέσεις να βγάλεις το πιο μεγάλο δίπλωμα θα σου πρότεινα να κινηθείς σε κανένα Honda cbf 250 που ειναι ουσιαστικά ένα μεγάλο παπί...ή yamaha ybr 250 ή ή Kawasaki ninja 250 ή Sym wolf 250 στα 2.000/2200 αλλα ειναι εκτός προυπολογισμού και είναι αρκετά νευρικό αν και απροβλημάτιστο.
    Διαφορετικά αφού δεν το θες για ντελίβερυ το ιδανικό για το μικρό δίπλωμα είναι ένα cbf 125.Έχω ακούσει πολλά αρνητικά για YBR 125 και SYM WOLF 125.
    Αφού ξεκινάς τώρα ξεκίνα με μοτοσυκλέτα και όχι σκούτερ η παπί.Θα το ευχαριστηθείς.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2018
    Μηνύματα
    2
    Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον αρχικα πολυ πιθανο να βγαλω για Α2 καθως στο μελον θελω να πιστευω οτι θα μαι πιο ανεξαρτητος οποτε θα μπορω να εχω μια πιο μεγαλη μηχανη.
    Προς το παρον σε πρωτο πλανο θα παω να ρωτησω σε μια σχολη για τιμη Α2 που λογικα πανω απο 250 ευρω δε νομιζω να κοστιζει (αφου εχω και αυτοκινητου) και αφου το παρω θα το ψαξω πιο ζεστα το θεμα και ισως κινηθω για καποιο παπι η σκουτερ αφου τις αναγκες μου το συγκεκριμενο ειδος μηχανης το καλυπτει βεβαια ενα cfb 125 καινουργιο δε με χαλαει αλλα ξεφευγουμε τωρα για μεταχειρισμενο στο κοματι μηχανες δεν εχω ιδεα πως μπορω να κρινω αν ειναι καλη η οχι.

  6. #6
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Είπαμε...τα σκούτερ δεν είναι μηχανές.
    Είναι μπανιέρες με ρόδες και κανα φανάρι.
    Αν σε καλύπτουν σαν κυβικά τα 125 πάρε cbf 125.Δεν σπάει δεν χαλάει και συμφέρει.Μοτοσυκλέτα με κατανάλωση παπιού και λόγω σασμάν/σχέσεων σε πάει και λίγο πιο μακρυά πιο άνετα απο ένα παπί.
    Ξεκινάς με το να βρείς κάτι να σου καλύπτει τις ανάγκες,το μάτι και μετά παίρνεις τηλέφωνο να το πάς σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σου.Τα μεταχειρισμένα είναι λίγο λαχείο αλλά....ένας καλός μηχανικός μπορεί να σου πεί πολλά....
    Προσωπικά πλέον σε μεταχειρισμένο έγω αλλάξει τροπάρι.Κοιτάω να βρώ μηχανάκι που να βαράει μπιέλα και να το πάρω φτηνά, να το φτιάξω εγώ και να ξέρω τι έχω στα χέρια μου.Αλλά αυτό είναι αποψη μου βέβαια...Άλλοι λένε...που να μπλέκεις κτλπ.
    Όχι φίλε μου, αυτό που σκέφτομαι έχει την πονηριά του.Παίρνω το σαράβαλο μηχανικά, σε τιμή λογική (Τιμή αγοράς= μέση τιμή μοντέλου της χρονολογίας του - κόστος επισκευής με γνήσια ανταλακτικά - (κανα παζάρι αν ταιριάξει)) και έχω ένα καινούριο μηχανάκι στα ίδια λεφτά.
    Δες και εδώ.Δεν μου μοιάζει κακό σαν αγγελία που το βλέπω.
    https://www.car.gr/14861741-honda-xl...o-varadero-125
    Απο βαρκαδερά δεν ξέρω ας μας πούνε και άλλοι την γνώμη τους.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 24/10/2018 στις 03:40.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    551
    Φίλε μου σε χαιρετώ και εγω. Ότι και να πάρεις να θυμάσαι ότι το χέρι θα το βάζεις στην τσέπη όπως και να χει. Τέλη, ασφάλειες, συντήρηση ,ζημιες είναι στο προγραμμα είτε έχεις παπάκι είτε jumbo jet.... απλά το ύψος των χρημάτων αλλάζει.
    Για 6,7 χιλιόμετρα την ημέρα προσωπικά θα έπαιρνα ποδήλατο. Αν σώνει και καλά θα ήθελα μηχανοκινητο δίκυκλο για τα 6,7 χιλιόμετρα (2500 χλμ τον χρόνο) τότε θα είχα πολλές επιλογές γιατί μιλάμε για αστεία χρήση. Θα σκεφτόμουν την αγορά ακόμα και ενός οικονομικού κινεζικου παπιου.
    Πρόσεχε όμως γιατί συνήθως αλλά σχέδια κάνουμε για την χρήση ενός οικονομικού οχηματος και τελικά αλλιώς το χρησιμοποιούμε. Δηλαδή ακριβώς επειδή ένα μικρό και οικονομικό έχουμε την τάση να ζητάμε όταν το αποκτήσουμε το παραπάνω. Δηλαδή τα 6,7 χιλιόμετρα μπορεί να γίνουν 30 ( δικαβαλα κιόλας) για μπάνιο. Τότε μπορεί να μετανιώσουμε στην επιλογή μας. Ζύγισε τα λοιπόν και βάλε λίγο περισσότερο ζυγι στις ανάγκες σου για να πέσεις μέσα!

Παρόμοια θέματα

  1. 100αρα σε παπι 125cc
    από gogoulos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2016, 14:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF