Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Επιστροφή στο χώρο

  1. #1
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Επιστροφή στο χώρο

    Καλησπέρα σε παλιούς και νέους φίλους, πάντα όρθιοι.

    Απουσιάζω πολλά χρόνια απ' το χώρο και πλέον ζω μόνιμα στην επαρχία. Θέλω να ξαναπάρω μηχανή, τελευταία το σκέφτομαι πολύ συχνά σαν ανάγκη μέσα μου. Αλλά η αλήθεια είναι πως αντιμετωπίζω δύο προβλήματα κι όποιος θέλει και μπορεί ας μου δώσει κάποια ιδέα. Κατ' αρχάς, διαγνώστηκα προ τριετίας με καλπάζουσα αρθρίτιδα και παίρνω φάρμακα, που λειτουργούν καλά, παρότι κάποιες φορές δεν πιάνουν εντελώς και μουδιάζουν τα χέρια μου, ή πονάω σε σημείο δυσκαμψίας σε καρπούς, δάχτυλα και μηνίσκους. Πάνω στη μηχανή ανακάλυψα το πρόβλημα, μούδιαζαν τα χέρια μου κρατώντας τιμόνι και από ένα σημείο και μετά ξύπναγα με πόνους. Μέχρι να πάω σε ρευματολόγο, ταλαιπωρήθηκα και ταλαιπώρησα επίσης πολλούς ανθρώπους. Το άλλο πρόβλημα σχετίζεται και δε σχετίζεται με το πρώτο, αλλά η αλήθεια είναι πως απουσιάζω τόσα χρόνια που φοβάμαι να οδηγήσω κι ενώ μου λείπει η αίσθηση του δρόμου, η στροφή και τα ταξίδια με πιάνει τρόμος ζώντας σε νησί που τους καλοκαιρινούς μήνες γίνεται τρομερά επικίνδυνο και τους χειμερινούς είναι απλώς ελεγχόμενο λόγω μικρότερης κίνησης και φοβάμαι πως δε θα προλάβω το έκτακτο.

    Δεν ξέρω τι θα μπορούσα να πάρω κι αν θα μπορούσα τελικά. Δε θέλω σκούτερ και είμαι ανάμεσα σε γυμνό και τσόπερ, αλλά στριφτερό τσόπερ, όπως ήταν το nevada που έβγαζε η MG.

    Σας παρακαλώ, ας μη μείνουμε στον οίκτο, πολλοί άνθρωποι έχουν αρθρίτιδα και άλλοι άνθρωποι ακόμη πιο σοβαρά προβλήματα. Αναζητώ μια διέξοδο, που παλιότερα μου έδινε πολλά. Αν κάποιος ξέρει ή θέλει να πει κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλώς (ξανα)ήρθες)!
    Οίκτος για ποιο λόγο; Έχεις ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεται!
    Όσο για την επανείσοδο στο χώρο των δύο τροχών, πρωτίστως πρέπει εσύ ο ίδιος να νιώθεις αυτοπεποίθηση και μια σχετική σιγουριά, παράλληλα φυσικά με τη δεδομένη λαχτάρα σου να ξανακαβαλήσεις και δευτερευόντως να έχεις συμβουλευτεί το γιατρό σου που ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο το πρόβλημα.
    Κατά τα άλλα, αν ήμουν στη θέση σου κ αποφάσιζα να ξαναπάρω μοτοσυκλέτα, θα επέλεγα ένα φιλικό και άνετο εργαλείο σε χαμηλή τιμή, τέτοιο που θα μπορούσα με σχετική ευκολία να το δώσω, αν στην πορεία της συμβίωσης έβλεπα ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ
    Δε γνωρίζω πολλά για την αρθρίτιδα αλλά έτσι όπως το περιγράφεις, δεν ακούγεται τόσο δύσκολο ή μάλλον, για να το θέσω καλύτερα, η οποία δυσκολία τυχόν προκύψει κατά την οδήγηση, θα σε προειδοποιήσει ώστε να μην κινδυνέψεις.

  3. #3
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Για το πρώτο θέμα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα.
    Για το δεύτερο, μιας και πολύ πρόσφατα ξαναγύρισα και εγώ στο "άθλημα", να σου πω ότι θα το ξεπεράσεις πολύ γρήγορα!
    Και εμένα η σκέψη με άγχωνε. Όταν πήγα να δω τη μότο που τελικά αγόρασα, με έκανε πρώτα μια βόλτα ο πωλητής και μόνο που δεν έστριβα ανάποδα στις στροφές (ήθελα αλλά το πάλεψα ).

    Αγοράζοντάς τη τελικά μια Παρασκεύη -η 2η καλύτερη Παρασκευή της ζωής μου!!! μιας και ο γιος μου έχει γεννηθεί Παρασκευή ), το λίγο που την οδήγησα μέσα στο Σ/Κ με κούραζε και ψυχολογικά και σωματικά αρκετά και σκεφτόμουν μπας και βιάστικα. Απο παντού έβλεπα να πετάγονται γάτες, παιδιά, μπάλες & αυτοκίνητα .
    Μέχρι την Τετάρτη όλα αυτά είχαν φύγει και είχα αρχίσει να το απολαμβάνω.
    Η "μυϊκή μνήμη" δεν έχει επανέλθει ακόμα, αλλά είναι πολύ καλύτερα τώρα (2η βδομάδα είμαι, μη φανταστείς), δε χρειάζεται να σκέφτομαι την κάθε κίνηση (αν και θέλω αρκετή δουλειά ακόμα να φτάσω εκεί που το άφησα).

    Με λίγα λόγια, δες τι/και/πώς θα κάνεις με το άλλο θέμα, και με αυτό απλά ξεκίνα να ξεψαχνίζεις τις αγγελίες.
    Όταν βρεις την κατάλληλη, βουρ και καλώς επανήλθες!!


    Μετά από 1,5 σχεδόν χρόνο αποχής, έχω γίνει άλλος άνθρωπος σου λέω!
    Ξέρω από βέσπα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 24/10/2018 στις 21:52.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Θα πρότεινα γυμνό αντί για τσόπερ κυρίως για καλύτερη οδική συμπεριφορά.Δεν αναφέρεις βεβαια τι μπάτζετ έχεις.

    Για μένα η περιπτωσή σου επιβάλλει δύο κυλίνδρους,σχετικά μικρό βάρος και χαμηλό ύψος.Προτείνω τα πολύ καλά παλιότερα 500άρια δικύλινδρα γυμνά.Honda CB500,suzuki GS500,kawasaki ER5-ER6.Πολύ μικρές διαστάσεις,ικανοποιητικό γκαζάκι και σωστά στο δρόμο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    και εγώ γυμνό θα έλεγα και συγκεκριμένα sv 650 x αλλά πιστεύω θα σε κουράσει στους καρπούς τέτοια μοτοσυκλέτα .

    Ξέχασα να αναφέρω το rebel 500 https://www.youtube.com/watch?v=g94a-F7byVw .

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Καλως ορισες φιλε!
    Γυμνο θα σου πω και εγω εως 500cc
    Δεν θα σου προτεινω κατι σαν αγορα...το μονο που θα σου πω ειναι οτι η καλυτερη εποχη ειναι τωρα να κανεις αγορα..που κραταει ο καιρος λιγο ακομη....ωστε να μην σε κλεισει μεσα μολις την παρεις.
    Επισης ειναι ευκαιρεια μιας και οπως λες τωρα δεν εχει κινηση....να κανεις την δικη σου κινηση
    καλες βολτες !

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road67 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε παλιούς και νέους φίλους, πάντα όρθιοι.

    Απουσιάζω πολλά χρόνια απ' το χώρο και πλέον ζω μόνιμα στην επαρχία. Θέλω να ξαναπάρω μηχανή, τελευταία το σκέφτομαι πολύ συχνά σαν ανάγκη μέσα μου. Αλλά η αλήθεια είναι πως αντιμετωπίζω δύο προβλήματα κι όποιος θέλει και μπορεί ας μου δώσει κάποια ιδέα. Κατ' αρχάς, διαγνώστηκα προ τριετίας με καλπάζουσα αρθρίτιδα και παίρνω φάρμακα, που λειτουργούν καλά, παρότι κάποιες φορές δεν πιάνουν εντελώς και μουδιάζουν τα χέρια μου, ή πονάω σε σημείο δυσκαμψίας σε καρπούς, δάχτυλα και μηνίσκους. Πάνω στη μηχανή ανακάλυψα το πρόβλημα, μούδιαζαν τα χέρια μου κρατώντας τιμόνι και από ένα σημείο και μετά ξύπναγα με πόνους. Μέχρι να πάω σε ρευματολόγο, ταλαιπωρήθηκα και ταλαιπώρησα επίσης πολλούς ανθρώπους. Το άλλο πρόβλημα σχετίζεται και δε σχετίζεται με το πρώτο, αλλά η αλήθεια είναι πως απουσιάζω τόσα χρόνια που φοβάμαι να οδηγήσω κι ενώ μου λείπει η αίσθηση του δρόμου, η στροφή και τα ταξίδια με πιάνει τρόμος ζώντας σε νησί που τους καλοκαιρινούς μήνες γίνεται τρομερά επικίνδυνο και τους χειμερινούς είναι απλώς ελεγχόμενο λόγω μικρότερης κίνησης και φοβάμαι πως δε θα προλάβω το έκτακτο.

    Δεν ξέρω τι θα μπορούσα να πάρω κι αν θα μπορούσα τελικά. Δε θέλω σκούτερ και είμαι ανάμεσα σε γυμνό και τσόπερ, αλλά στριφτερό τσόπερ, όπως ήταν το nevada που έβγαζε η MG.

    Σας παρακαλώ, ας μη μείνουμε στον οίκτο, πολλοί άνθρωποι έχουν αρθρίτιδα και άλλοι άνθρωποι ακόμη πιο σοβαρά προβλήματα. Αναζητώ μια διέξοδο, που παλιότερα μου έδινε πολλά. Αν κάποιος ξέρει ή θέλει να πει κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Πάρε γυμνό, τρέξε κατευθείαν σε σχολείο για να βελτιώσεις τις οδηγικές σου ικανότητες και μετά δεν θα φοβάσαι τίποτα.

    Καλως ήλθες!

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και την ευγένεια.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Εγώ θα έλεγα να πάρεις κάτι που να έχει καλές αναρτήσεις, μαλακό συμπλέκτη, μαλακό κιβώτιο, ήπια οδηγική συμπεριφορά και μεγάλη προστασία από τον αέρα ώστε και με τον κατάλληλο εξοπλισμό να μην έχεις έντονες αλλαγές στην θερμοκρασία του σωματος σου και βεβαια να μην ταλαιπωρεις τις αρθρώσεις σου και τους ιστούς γύρω από αυτές! Όλα αυτά χωρίς να ξέρω τι αρθρίτιδα έχεις.! Τώρα αν θα είναι γυμνό η ντυμένο υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που ξέρουν Καλύτερα! Και ίσως βέβαια κάτι ελαφρύ και όχι πολύ ψηλό για τους αυτονοητους λόγους! Τώρα Όσο αφορά στον φόβο πιστεύω ότι Αυτός θα φύγει μέσα στην πρώτη εβδομάδα!!!
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Δεν ξέρω το budget σου αλλα το Ον-Οφ της Honda που ειναι χωρίς συμπλέκτη ίσως να σε εξυπηρετούσε αρκετά.

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτησεις νεος στο χωρο
    από Katsaridas007 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2009, 01:23
  2. Ccm: Επιστροφή στο ΜΧ
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 10:37
  3. ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 13:02
  4. ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ!!!!!!!!
    από Pokermon στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2005, 22:37
  5. επιστροφη στο forum
    από cbanthropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 11:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF