Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 84

Θέμα: Διαχείριση αποσκευών και αντικειμένων σε μεγάλο ταξίδι

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Στο καράβι να κλείσεις το κινητό σου γιατί πιάνει δορυφορικό σήμα και κοστίζει 7€ η αναπνοή...
    Οπουδήποτε αλλού δεν έχεις να κάνεις τίποτα με το τηλ σου αρκεί να έχεις ενεργή την περιαγωγή που είναι δωρεάν.
    Με έσκισες αλλά με έσωσες κιόλας. Υπολόγιζα να παίζω στο ίντερνετ όση ώρα δεν θα κάνω τίποτα στο καράβι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Μετρητά δεν χρειάζεσαι πουθενά εκτος από μερικά μαγαζιά,πολύ λίγα που δεν δέχονται πληρωμές με κάρτα κάτω από 5€.
    Με την μαστερκαρντ είχα κάποια προβλήματα και,δεν μπορούσα να πληρώσω διοδια,ενω με την βίζα κανένα πρόβλημα πουθενά,εκτός από την βόρεια Ισπανία(βασκια) που δεν μπορώ να πληρώσω διοδια μόνο με καμία ελληνική κάρτα.
    Όπως έγραψα και παραπάνω θα λειτουργώ το πρόγραμμα για να μεταφέρω τα λεφτά από την μία κάρτα στην άλλη.
    Μετριτά θα χρειαστώ γιατί είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τα οικονικά μου σωστά και να μην κάνω σπατάλες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Τα μοτοσακά δεν τα βάζουν στην υπογα σ αυτά τα καράβια,εκεί βάζουν ασυνόδευτα (νταλίκες).
    Από την ώρα που θα βγεις με το καλό στην Βαρκελώνη θες κάνα 3.5 Ώρο μάξιμουμ για την Βαλένθια αν πας καρετερα(χωρίς διόδια)
    Απο βαλένθια βαρκελώνη τί επιλογές έχω εκτός από τον κλασσικό που δείχνει το google? Θα ταξιδέψω νύχτα.Να είναι ασφαλές.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχάσεις χάπια για την ναυτία,προσοχή όμως μην φέρνουν υπνηλία και δεν μπορείς να οδηγήσεις μετά.
    Δεν έχω πα΄θει ποτέ ναυτεία αλλά θα έχω μαζί μου για καλό και για κακό.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Μπορείς να αγοράσεις ίντερνετ από το καράβι,αλλά είναι ακριβώς και αργό.
    Μια επιλογή είναι η Ν340-Α7-Ν340-CV10-Α7
    Άλλη επιλογή είναι όλο ΑΡ7 με διόδια σερί αυτοκινητόδρομος.
    ΑΡ=διόδια
    Α= διπλός δρόμος χωρίς διόδια
    CV=διπλός χωρίς διόδια
    Ν=carretera,ένα ρεύμα πάει ένα έρχεται χωρίς διόδια,περνάει και από μερικά χωριά,τα όρια είναι 90-100χλμ εννοείται μέσα στα χωριά είναι 50.
    Εγώ ξεκινάω ΑΡ7 για λίγο,μέχρι έξοδο 27 η 29(torrempetera κάπως έτσι) και μετά όλο την πρώτη επιλογη,μέχρι την Πέμπτη που με γράψανε 250€ γιατί το απαγόρεψαν για φορτηγά εδώ και ένα μήνα,είπα θα το παίξω χαζούλης αλλά και πάλι τα πλήρωσα.
    Ασχετο,Από το Μπρίντεζι μέχρι τσιβιταβεγκια,μέσω μπενβεντο-καγιανελο θέλεις 630χλμ.,αν πας από εκείνα προσέχεις τους φωτογράφους-ρανταρ,έχει 4-5,τα οποία τραβάνε και βράδυ,αστραπή δεν βλέπεις ούτε το βράδυ ούτε την μέρα.
    Γενικως αν ακολουθείς τα όρια ταχύτητας ούτε κουράζεσαι , κόβεις χλμ και απολαμβάνεις τοπίο.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Πότε ξεκινάς;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  4. #49
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ιθπανία πάντως,πέρσι είχα βάλει ένα πακετάκι της Movistar SIM + 2GB 4G με 20 ευρά,αν θυμάμαι καλά.Το ίδιο θα παίξει και φέτος
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Πότε ξεκινάς;
    Ξεκινάω 12 Νοεμβρίου.
    Τα εισιτήρια Γκριμάλντι για Βαρκελώνη και ΑΝΕΚ για Μπάρι μου βγαίνουν περίπου 300€ χωρίς καμπίνα. Αν πάω από Μπρίντιζι δε νομίζω ότι θα έχω μεγάλο κέρδος σε σχέση με τα περισσότερα χιλιόμετρα και την έξτρα ταλαιπωρία.

    Οδηγώντας μέσα από τα χωριά είναι ασφαλές ή υπάρχει περίπτωση να βρουν το κουφάρι μου σε κανένα χαντάκι;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #51
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος

    Οδηγώντας μέσα από τα χωριά είναι ασφαλές ή υπάρχει περίπτωση να βρουν το κουφάρι μου σε κανένα χαντάκι;
    Λατρεύω τα ταξίδια που ξεκινάνε με τέτοια αισιοδοξία
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ιθπανία πάντως,πέρσι είχα βάλει ένα πακετάκι της Movistar SIM + 2GB 4G με 20 ευρά,αν θυμάμαι καλά.Το ίδιο θα παίξει και φέτος
    Στην Ισπανία έχω δωρεάν περιαγωγή και λόγο φοιτητικού πακέτου έχω 8GB με 5€. Το πρόβλημα είναι πάνω στο καράβι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Λατρεύω τα ταξίδια που ξεκινάνε με τέτοια αισιοδοξία
    Πρέπει να είσαι τουρίστας στην Αθήνα, να σου πούνε και ότι είναι ωραια να πας στην Πάρνηθα για περπάτημα και να σκεφτείς ότι δεν θα πας από περιέφεριακούς και Αττική οδό αλλά μέσα από τα στενά την Αθήνας. Πέρνα μέσα από το Ζεφύρι και αν βρεις το όχημα σου ποτέ έλα να μου το πεις.
    Ή πες μου πόσα συμβάντα έχουν γίνει έξω από τη Θήβα που έχουν γδίσει ολόκληρα αμάξια.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #53
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος

    Όπως έγραψα και παραπάνω θα λειτουργώ το πρόγραμμα για να μεταφέρω τα λεφτά από την μία κάρτα στην άλλη.
    Μετριτά θα χρειαστώ γιατί είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τα οικονικά μου σωστά και να μην κάνω σπατάλες.
    Εχς υπόψιν αου ότι μεταφορά χρημάτων μεταξύ λογαριασμών απο διαφορετική τράπεζα θενε συνήθως 2-3 εργάσιμες για να φανούν.Δεν ξέρω μήπως λόγω εξωτερικού θενε και πιοτερο.
    Κάτι που αν βρεθείς στην ανάγκη,δε σε εξυπηρετεί και πολύ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εχς υπόψιν αου ότι μεταφορά χρημάτων μεταξύ λογαριασμών απο διαφορετική τράπεζα θενε συνήθως 2-3 εργάσιμες για να φανούν.Δεν ξέρω μήπως λόγω εξωτερικού θενε και πιοτερο.
    Κάτι που αν βρεθείς στην ανάγκη,δε σε εξυπηρετεί και πολύ.
    Οι λογαριασμοί είναι στη ίδια τράπεζα και οι μεταφορές γίνονται άμεσα.
    Επίσης γίνονται μέσω app στο κινητό από όπου και αν είσαι αρκεί να έχεις δεδομένα και σήμα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Μπαρι,είναι Μπρίντεζι είναι 100 χλμ.
    Μια χαρά ασφαλές είναι.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    5) οτοασπιδες για το καράβι γιατί παιδιά σκυλιά περαστικοί θα σε ξυπνάνε, πάρε και μπαφερ για να το βάλεις στα μάτια για το φώς.
    5) στο καράβι εν πλω δεν παίρνεις τηλέφωνο κοστίζει. Αν θέλεις πάρε κάρτα ίντερνετ από την ρεσεπτιον, αλλά δεν τρέχει καλά.
    Αυτό με τα δίκτυα άκου πως έχει. Έχεις πχ. Τελεστετ, το ροουμιγκ είναι ελεύθερο πλέον για όλη την Ευρώπη. Μπορείς να μιλάς, να στέλνεις μηνύματα να έχεις δεδομένα Ίντερνετ κανονικά, είτε έχεις συμβόλαιο είτε κάρτα με καποιο πακέτο. Η "τελεστετ" συνεργάζεται με την Ιταλία με την " orange" εσύ όμως το έχεις στο "αυτοματη αναζήτηση" και το κινητό πιάνει την "yellow" λογο πιο δυνατού σήματος στην περιοχή και δεν συνεργάζεται, ή συνεργάζεται μερικώς ( μόνο λήψη- μόνο αποστολη- μόνο ομιλία- μήνυμα- δεδομένα) ή συνδιασμός αυτών.
    Οπότε: βγάζεις το "αυτόματο" βάζεις "χειροκίνητο" επιλέγεις δίκτυο και τέλος.
    8) κουκούλα όχι για την μηχανή, για το κράνος. Θήκη εννοώ.
    8) όντως κάποια διόδια δεν παίρνουν την master card , εφόσον θα έχεις και visa μαζί σου, πηγαίνεις παντού.
    8) επιμένω για κλειδαριά ποδηλάτου. Θα χρειαστεί να πας μια τουαλέτα στο βενζινάδικο, να μπείς σε ένα μαγαζί με σουβενίρ, μην το παίρνεις μαζί σου.
    5) κάρτα υγείας εξωτερικού, δωρεάν, από τον ασφαλιστικό σου φορέα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Επειδη ειμαι απο νησι και εχω φαει το καραβι στη μαπα.Ποτε οτοασπιδες στο καραβι στο καταστρωμα.Πρεπει να ελαφροκοιμασε.Ο κοσμος δεν ειναι τοσο ονοιρικος οσο θα τον θελαμε.Κυκλοφορουν διαφοροι...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Εμένα η εμπειρία μου είναι διαφορετική. Στο καράβι Πάτρα Ανκόνα, με τα πράγματα σε κλειδωμένη μπαγαζιερα και τα κλειδιά πάνω μου, έχω στρώσει κάπου πίσω από τις αεροπορικές θέσεις, οι οτοασπιδες ήταν σωτηρία.
    Ας έχει μαζί του και ανάλογα τις συνθήκες βάζει ή όχι. Δεν έχουν βάρος και όγκο.
    Και εγώ αν η κατάσταση ήταν παράξενη θα είχα το νου μου μέχρι που δεν θα κοιμόμουν.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Με το καλό το ταξίδι.
    Οπωσδήποτε να πάρεις χάπια για την ναυτία,αυτό το ταξίδι το κάνω 4 φορές το μήνα και ακόμα φτύνω αίμα.
    Αν σε παίρνει οικονομικά πάρε καμπίνα.
    Το καράβι τσιβιταβεγκια-βαρκελωνη το κλείνω πακέτο με ηγουμενιτσα-μπριντεζι,έχει προσφορά ο θείος Γκριμάλντι,ψαξτο.
    Δεν πληρώνεις ΦΠΑ και λιμανιατικα γιατί έχει έδρα σε άλλη χώρα.
    (Το πακέτο που σου λέω ισχύει για φορτηγά,θέλω να πιστεύω πως θα ισχύει και σε άλλους,longbridge το λένε)
    ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΑΠΙΑ.
    Να διαβάζετε το φυλλάδιο γιατί πχ. το emetostop

    4.7 Επίδραση στηv ικαvότητα oδήγησης και χειρισμoύ μηχαvών
    Συvιστάται πρoσoχή λόγω κιvδύvoυ μειωμέvης ικαvότητας αντίδρασης σε άτoμα πoυ λαμβάvoυv
    μεκλoζίvη και oδηγoύv oχήματα ή χειρίζovται μηχαvήματα
    http://erx.gr/p/z/?type=spc&bcode=28...(BLIST%201x10)

  15. #60
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    με το καλό καλόταξίδι να έχεις !

    εγώ θα έστηνα τις αποσκευές όπως τις έκανες δηλαδή τα σαμάρια (που θα είχαν αδιαβροχα, μερικά βασικά εργαλεία, κιτ επισκευής ελαστικού, φακό, μπαταρίες, δεμάτικά μονωτική ταινία, καμία ζακέτα, δεύτερα γάντια, κάλτσες και ότι άλλο προσωρινό χρειάζεται κατα διάρκεια βγάλε/βάλε) και πάνω απο τα σαμάρια το λουκάνικο pvc που θα παίρνω πάνω στο ξενοδοχείο τίποτε άλλο πάνω σου τίποτα (ούτε στις τσέπες κλειδιά κλπ αιχμηρά αντικείμενα μπορούν να τραυματίσουν σε περίπτωση χαζοπτώσης) μια μπανάνα με ότι χρειάζεσαι για τα ψιλά που θα δώσεις στα διόδια, στην ιταλία τα διόδια παίρνουν και πιστωτική ή prepaid (γαλλία ισπανία δεν προσπάθησα καν μάλλον γιατί δεν υπήρχε τότε).

    πολλούς ανακλαστήρες στο μπουφάν/μηχανή/ αποσκευές και απέφευγε οπωσδήποτε να οδηγείς σούρουπο αυτής τη περίοδος έχει χαμηλή ορατότητα
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γεια και χαρα σε ολους και ολες
    από as_pino στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 22:04
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 11:15
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:42
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 15:50
  5. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF