Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: motogp 3D tech video: counter-steering visualised

  1. #1

    motogp 3D tech video: counter-steering visualised

    leaning is one thing. turning through the corner is another

    αυτό που δεν καλύπτει το video είναι το πως στρίβουν σε στροφές για τις οποίες πρέπει να φρενάρουν

    https://www.facebook.com/MotoGP/vide...0336413396749/
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2018
    Μηνύματα
    2
    Η ερωτηση λοιπον απλη. Τι κανουμε τωρα; Αξιζει να μπω στη διαδικασια να αφαιρω την ασφαλεια του συστηματος ωστε να απενεργοποιειται οταν μπαινω πιστα; Αν και οπως ειπα γενικα ειμαι καθετως υπερ του ABS, στη συγκεκριμενη περιπτωση εχω την αισθηση οτι μπορει να ειναι και επικινδυνο. Περα απο το προφανες γεγονος οτι δε με βοηθαει να εξελιξω την οδηγηση μου σε σχεση με το φρεναρισμα, βλεπω πως σιγουρα θα μου στοιχιζει και σε ρυθμο απο ενα σημειο και μετα (στο συγκεκριμενο περιστατικο ενιωθα οτι θα μπορουσα να εχω φρεναρει και ακομα πιο κατω με επιτυχια αν δεν ειχα το αμολημα του ABS).
    edited by moderator.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 01/04/2019 στις 10:57.

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Μαθαμε να στριβουμε κανονικα...τωρα θα μαθουμε να στριβουμε και τζιπενια!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Μαθαμε να στριβουμε κανονικα...τωρα θα μαθουμε να στριβουμε και τζιπενια!
    δεν υπάρχει "κανονικά" και "τζιπένια"
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    δεν υπάρχει "κανονικά" και "τζιπένια"
    Σωστα.
    Οπως φρεναρει ο μπαρμπα μητσος φρεναρει και ο ΜΜ!
    Γιατι εχουνε τα ιδια μηχανακια, τις ιδιες αναρτησεις, τις ιδιες δισκοπλακες, τα ιδια λαστιχα....

    Ακου Γιωργο για να σου δωσω ενα πολυ απλο παραδειγμα.

    Μπαινω 2 χρονια σχεδον στο Losail.
    Εχω κανει κουβεντες με ενα σκασμο παγκοσμιους.
    Με καποιους εχω και μια πιο...προσωπικη σχεση/επαφη.
    Την περασμενη παρασκευη ειχα την τυχη να μπω με λαστιχα παγκοσμιου που ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ!!!
    Χωρις να πιεσω κατεβασα 2 ΔΥΟ δευτερολεπτα, εξυσα τις μποτες μου με τα μαρσπιε τερμα πανω και πισω και ακουμπησα αγκωνα.

    Και αυτα ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ!!! ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΕΣΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

    Το παραδειγμα στο δινω ΜΠΑΣ και καταλαβεις οτι ειναι ΑΛΛΟ το τι κανει ενας παγκοσμιος, αλλο το τι κανει ενας χομπιστας. Οχι μονο επειδη εχουν αλλο επιπεδο αλλα επειδη για το επιπεδο τους εχουν και τα καταλληλα εργαλεια.

    Παρτο σαν ντε φακτο οτι διαφωνουμε στη βαση της κουβεντας.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Σωστα.
    Οπως φρεναρει ο μπαρμπα μητσος φρεναρει και ο ΜΜ!
    Γιατι εχουνε τα ιδια μηχανακια, τις ιδιες αναρτησεις, τις ιδιες δισκοπλακες, τα ιδια λαστιχα....

    Ακου Γιωργο για να σου δωσω ενα πολυ απλο παραδειγμα.

    Μπαινω 2 χρονια σχεδον στο Losail.
    Εχω κανει κουβεντες με ενα σκασμο παγκοσμιους.
    Με καποιους εχω και μια πιο...προσωπικη σχεση/επαφη.
    Την περασμενη παρασκευη ειχα την τυχη να μπω με λαστιχα παγκοσμιου που ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ!!!
    Χωρις να πιεσω κατεβασα 2 ΔΥΟ δευτερολεπτα, εξυσα τις μποτες μου με τα μαρσπιε τερμα πανω και πισω και ακουμπησα αγκωνα.

    Και αυτα ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ!!! ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΕΣΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

    Το παραδειγμα στο δινω ΜΠΑΣ και καταλαβεις οτι ειναι ΑΛΛΟ το τι κανει ενας παγκοσμιος, αλλο το τι κανει ενας χομπιστας. Οχι μονο επειδη εχουν αλλο επιπεδο αλλα επειδη για το επιπεδο τους εχουν και τα καταλληλα εργαλεια.

    Παρτο σαν ντε φακτο οτι διαφωνουμε στη βαση της κουβεντας.
    τα μηχανάκια μας υπάγονται ακριβώς στους ίδιους νόμους της φυσικής. ο Foale δεν έγραψε άλλο βιβλίο για αγωνιστικά κι άλλο για "απλά". single track vehicles είναι. το ότι κατέβασες χρόνο με bespoke λάστιχα δεν έχει καμία απολύτως σημασία.σου έδωσαν το περιθώριο να αισθανθείς άνετα ώστε να πιέσεις παραπάνω.αυτό.
    σε επίπεδο εξοπλισμού (μηχανάκια,αναρτήσεις,λάστιχα κτλ) και ταλέντου,δεν υπάρχει επαφή. αυτό δε σημαίνει ότι κάνουν κάτι "μαγικό" (αν και κατά μια έννοια αυτό ακριβώς κάνουν),μπορούν για τους παραπάνω λόγους να φθάσουν σε δυσθεώρητα επίπεδα.

    εσύ έκανες κάτι διαφορετικό ,συνειδητά, όταν μπήκες με τα υπερ-λάστιχα?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    τα μηχανάκια μας υπάγονται ακριβώς στους ίδιους νόμους της φυσικής. ο Foale δεν έγραψε άλλο βιβλίο για αγωνιστικά κι άλλο για "απλά". single track vehicles είναι. το ότι κατέβασες χρόνο με bespoke λάστιχα δεν έχει καμία απολύτως σημασία.σου έδωσαν το περιθώριο να αισθανθείς άνετα ώστε να πιέσεις παραπάνω.αυτό.
    σε επίπεδο εξοπλισμού (μηχανάκια,αναρτήσεις,λάστιχα κτλ) και ταλέντου,δεν υπάρχει επαφή. αυτό δε σημαίνει ότι κάνουν κάτι "μαγικό" (αν και κατά μια έννοια αυτό ακριβώς κάνουν),μπορούν για τους παραπάνω λόγους να φθάσουν σε δυσθεώρητα επίπεδα.

    εσύ έκανες κάτι διαφορετικό ,συνειδητά, όταν μπήκες με τα υπερ-λάστιχα?


    Τα μηχανακια μας και τα μηχανακια τους υπαγονται στους ιδιους νομους φυσικης...οπως και οποιοδηποτε οχημα σε 2 τροχους σε αυτον τον πλανητη! Οποτε ενα πατινι, ενα ποδηλατο κι ενα μηχανακι τζιπενιο κανουν τα ιδια!!!

    Αρα ολο αυτο που λεγεται ΕΞΕΛΙΞΗ και πληρωνουνε ενα τανκερ λεφτα παει στα τσακιδια γιατι φτανουμε σε ενα φορουμ να ισοπεδωνουμε τα παντα!!!

    Επισης πρεπει να πειστουμε απο τον Giorgio_Rp του μοτο που στα Σερρας απο 1.30 κατεβηκε στο 1.28 αλλα οχι απο τον (θα αναφερω εναν ΟΧΙ πρωτοκλασσατο οδηγο αν και μπορω να αναφερω ΚΑΙ τετοιον) Miguel Oliveira που λεει (οπως και οι αλλοι δλδ) οτι αυτα που κανουνε στην πιστα με τα μηχανακια που καβαλανε με τις ομαδες τους ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ να τα κανουνε με μηχανακια παραγωγης!!!

    Για να μην παρεξηγηθω...ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΣΑΙ αλλα μη προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι πλησιαζεις σε τεχνικες αυτα που κανουνε κατι τυποι που ειναι η δουεια τους, εχουνε ταλεντο και τους παρεχεται ΟΛΗ η τεχνογνωσια για να το κανουν αυτο που κανουν.

    Ναι εκανα κατι διαφορετικο συνειδητα. Οταν ξαφνικα εισαι με διαστασεις 195/75 ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΠΕΝΤΕ!!! 17 οταν φτανεις στο turning point σου κρατας την ανασα σου συνειδητα γιατι νιωθεις οτι σε ριχνουν απο τον 6ο!!!
    Συνειδητα αλλαζεις το braking point σου γιατι απλα δεν χρειαζεσαι τοσα φρενα και σου ξαναλεω γιατι μαλλον δεν καταλαβες οτι ΔΕΝ πιεσα καθολου!!! Και μιλαω σε σχεση με τη φορα που γυρισα στο 21.0 και που ηταν το best lap μου μεχρι προχτες.

    Αυτα.

    Συνεχισε το ψαξιμο και καλα γυρολογια
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος


    Τα μηχανακια μας και τα μηχανακια τους υπαγονται στους ιδιους νομους φυσικης...οπως και οποιοδηποτε οχημα σε 2 τροχους σε αυτον τον πλανητη! Οποτε ενα πατινι, ενα ποδηλατο κι ενα μηχανακι τζιπενιο κανουν τα ιδια!!!

    Αρα ολο αυτο που λεγεται ΕΞΕΛΙΞΗ και πληρωνουνε ενα τανκερ λεφτα παει στα τσακιδια γιατι φτανουμε σε ενα φορουμ να ισοπεδωνουμε τα παντα!!!

    Επισης πρεπει να πειστουμε απο τον Giorgio_Rp του μοτο που στα Σερρας απο 1.30 κατεβηκε στο 1.28 αλλα οχι απο τον (θα αναφερω εναν ΟΧΙ πρωτοκλασσατο οδηγο αν και μπορω να αναφερω ΚΑΙ τετοιον) Miguel Oliveira που λεει (οπως και οι αλλοι δλδ) οτι αυτα που κανουνε στην πιστα με τα μηχανακια που καβαλανε με τις ομαδες τους ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ να τα κανουνε με μηχανακια παραγωγης!!!


    τώρα καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι, θα προσπαθήσω να γίνω κατανοητός σε αργότερο (χρονικά) ποστ.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος


    τώρα καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι, θα προσπαθήσω να γίνω κατανοητός σε αργότερο (χρονικά) ποστ.
    Να προσεξεις τα αυθαιρετα συμπερασματα μονο.

    Εδω θα μαστε να τα λεμε.

    Η διαφωνια εγγυται στο οτι προφανως δεν μπορουμε να κανουμε αυτα που κανουν οι 1st level riders γιατι εκτος του οτι δεν ειμαστε 1st level riders δεν εχουμε ουτε τα καταλληλα εργαλεια για να τα κανουμε. Αποδειξη οτι ακομα και εκεινοι δεν μπορουν να κανουνε τα ιδια χωρις τα καταλληλα εργαλεια. Απο κει και περα...θα δουμε τι θα γινει κατανοητο σε αργοτερο χρονικα ποστ σου.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος


    Τα μηχανακια μας και τα μηχανακια τους υπαγονται στους ιδιους νομους φυσικης...οπως και οποιοδηποτε οχημα σε 2 τροχους σε αυτον τον πλανητη! Οποτε ενα πατινι, ενα ποδηλατο κι ενα μηχανακι τζιπενιο κανουν τα ιδια!!!

    Αρα ολο αυτο που λεγεται ΕΞΕΛΙΞΗ και πληρωνουνε ενα τανκερ λεφτα παει στα τσακιδια γιατι φτανουμε σε ενα φορουμ να ισοπεδωνουμε τα παντα!!!
    Μιλώντας για αυθαίρετα συμπεράσματα,αυτό είναι ένα πολύ καλό κι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα δεν είπα πουθενά ότι όλα πάνε στράφι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Επισης πρεπει να πειστουμε απο τον Giorgio_Rp του μοτο που στα Σερρας απο 1.30 κατεβηκε στο 1.28 αλλα οχι απο τον (θα αναφερω εναν ΟΧΙ πρωτοκλασσατο οδηγο αν και μπορω να αναφερω ΚΑΙ τετοιον) Miguel Oliveira που λεει (οπως και οι αλλοι δλδ) οτι αυτα που κανουνε στην πιστα με τα μηχανακια που καβαλανε με τις ομαδες τους ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ να τα κανουνε με μηχανακια παραγωγης!!!
    κι αυτό επίσης! δεν είπα πουθενά ότι μπορούμε να φτάσουμε το επίπεδό τους
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Για να μην παρεξηγηθω...ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΣΑΙ αλλα μη προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι πλησιαζεις σε τεχνικες αυτα που κανουνε κατι τυποι που ειναι η δουεια τους, εχουνε ταλεντο και τους παρεχεται ΟΛΗ η τεχνογνωσια για να το κανουν αυτο που κανουν.
    θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε τί είναι "τεχνική" (technique) και τι "επίπεδο εφαρμογής της" (degree of application)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Ναι εκανα κατι διαφορετικο συνειδητα. Οταν ξαφνικα εισαι με διαστασεις 195/75 ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΠΕΝΤΕ!!! 17 οταν φτανεις στο turning point σου κρατας την ανασα σου συνειδητα γιατι νιωθεις οτι σε ριχνουν απο τον 6ο!!!
    Συνειδητα αλλαζεις το braking point σου γιατι απλα δεν χρειαζεσαι τοσα φρενα και σου ξαναλεω γιατι μαλλον δεν καταλαβες οτι ΔΕΝ πιεσα καθολου!!! Και μιλαω σε σχεση με τη φορα που γυρισα στο 21.0 και που ηταν το best lap μου μεχρι προχτες.

    Αυτα.

    Συνεχισε το ψαξιμο και καλα γυρολογια
    άλλαξες το braking point σου,το πήγες παραπέρα ("δεν χρειάζεσαι τόσα φρένα" έγραψες) επειδή σου το επέτρεψε ο ανώτερος εξοπλισμός (λόγω αστραπιαίου turn-in:"σε ρίχνουν απ'τον 6ο").είχες και πριν (με λάστιχα θνητών) braking και turn-in point?είχες. άρα δεν άλλαξες τεχνική,άλλαξες το επίπεδο της τεχνικής σου,προσαρμόστηκες στα νέα ,ανώτερα δεδομένα->technique is the same,the degree of application varies. το έχω γράψει κι αρκετές άλλες φορές.
    το ΔΕΝ ΠΙΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ αφορά στο ότι δεν ένιωσες να πιέζεσαι λόγω ανώτερου εξοπλισμού, το μηχανάκι σου μια χαρά πιέστηκε παραπάνω (σε σχέση με πριν που ήσουν +2sec),αλλιώς δεν κόβει χρόνο . υψηλότερη μέση ωριαία ταχύτητα ανα γύρο δεν βγαίνει χωρίς παραπάνω "πίεση",θα ήταν παγκόσμια πρωτοτυπία.

    κάτι για τα braking points σε συνάρτηση με τα γυρολόγια: όταν ο Cathchart (iirc) είχε καβαλήσει το μηχανάκι του VR46 μια μέρα μετά τον τελευταίο αγώνα μιας χρονιάς κάπου στα μέσα των 00's ,είχε braking points πιο "βαθιά" από τον Rossi


    τα ίδια μπορούμε να γράψουμε και για όλες τις "θεμελιώδεις τεχνικές".

    θες trail-braking? αν ερχόταν ο MM93 κι όλο το hrc στις Σέρρες θα είχε brake release point βαθιά μέσα στην 10,στις 60 μοίρες και με ταχύτητα 140 χλμ/ω (χάριν παραδείγματος). έχω ΚΑΙ εγώ brake release point υπό κλίση,ξέρω/έχω μάθει να αφήνω το φρένο πολύ ομαλά/προοδευτικά (γιατί αυτό χρειάζεται) όχι όμως στην κλίση και την ταχύτητα που μπορεί ο MM93 στην ίδια στροφή. Χρησιμοποιώ την ίδια τεχνική αλλά σε καμία περίπτωση στο επίπεδο του 93-> technique is the same,the degree of application varies.

    θες γκάζι στην έξοδο? ο 93 λοιπόν,αφού έχει αφήσει τα φρένα τόσο βαθιά, ανοίγει το γκάζι ομαλά (crack the throttle) για να φορτίσει το πίσω λάστιχο και σχεδόν αμέσως μετά ανοίγει το γκάζι και σηκώνει προς την έξοδο (ήδη έχει την direction που θέλει από το brake release point) κι εξαφανίζεται. ΚΑΙ εγώ θα ανοίξω ομαλά το γκάζι για να φορτίσω το πίσω λάστιχο,θα έχω όμως και maintenance throttle γιατί δεν μπορώ να κάνω τόσο "βαθύ" trail braking,κι όταν μπορώ να σηκώσω το μηχανάκι (να δω δλδ έξοδο) θα ανοίξω το γκάζι κατ'αναλογία,σε καμία περίπτωση όμως,όσο νωρίς και ταχύτατα μπορεί ο 93.

    δεν έγραψα πουθενά ότι μπορούμε να κάνουμε αυτά που κάνουν οι φίλοι σου.σαν κοινοί θνητοί μπορούμε να διδαχτούμε από τις τεχνικές τους για να πάμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε (σχετικό αυτό για τον καθένα),όσο ασφαλέστερα γίνεται,ακόμα και χωρίς ΕΒΔΟΜΗΝΤΑΠΕΝΤΕ
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    .................

    θες trail-braking? αν ερχόταν ο MM93 κι όλο το hrc στις Σέρρες θα είχε brake release point βαθιά μέσα στην 10,στις 60 μοίρες και με ταχύτητα 140 χλμ/ω (χάριν παραδείγματος). έχω ΚΑΙ εγώ brake release point υπό κλίση,ξέρω/έχω μάθει να αφήνω το φρένο πολύ ομαλά/προοδευτικά (γιατί αυτό χρειάζεται) όχι όμως στην κλίση και την ταχύτητα που μπορεί ο MM93 στην ίδια στροφή. Χρησιμοποιώ την ίδια τεχνική αλλά σε καμία περίπτωση στο επίπεδο του 93-> technique is the same,the degree of application varies.

    θες γκάζι στην έξοδο? ο 93 λοιπόν,αφού έχει αφήσει τα φρένα τόσο βαθιά, ανοίγει το γκάζι ομαλά (crack the throttle) για να φορτίσει το πίσω λάστιχο και σχεδόν αμέσως μετά ανοίγει το γκάζι και σηκώνει προς την έξοδο (ήδη έχει την direction που θέλει από το brake release point) κι εξαφανίζεται. ΚΑΙ εγώ θα ανοίξω ομαλά το γκάζι για να φορτίσω το πίσω λάστιχο,θα έχω όμως και maintenance throttle γιατί δεν μπορώ να κάνω τόσο "βαθύ" trail braking,κι όταν μπορώ να σηκώσω το μηχανάκι (να δω δλδ έξοδο) θα ανοίξω το γκάζι κατ'αναλογία,σε καμία περίπτωση όμως,όσο νωρίς και ταχύτατα μπορεί ο 93.

    δεν έγραψα πουθενά ότι μπορούμε να κάνουμε αυτά που κάνουν οι φίλοι σου.σαν κοινοί θνητοί μπορούμε να διδαχτούμε από τις τεχνικές τους για να πάμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε (σχετικό αυτό για τον καθένα),όσο ασφαλέστερα γίνεται,ακόμα και χωρίς ΕΒΔΟΜΗΝΤΑΠΕΝΤΕ
    εγινες απολυτα κατανοητος!

    η κουβεντα λουπαρει παρ ολα αυτα.

    εγω ειπα οτι ''μαθαμε να στριβουμε κανονικα...τωρα θα μαθουμε να στριβουμε και τζιπενια'' και μαλλον δεν εγινα εγω κατανοητος.

    προφανως και με 50 χαω (εξ' ισου δικην παραδειγματος) και με 20 μοιρες κλιση μπορουμε να κανουμε trail braking στη 10. αρα να μιμηθουμε την τεχνικη σε πολυ χαμηλοτερο επιπεδο απο τους παγκοσμιους. προφανως αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οι παγκοσμιοι χρησιμοποιουνε συγκεκριμενες τεχνικες γιατι οι πιο ''ορθολογιστικοι τροποι'' οδηγησης τους εχουν φτασει στο 100% και πανε για το κατι παραπανω οποτε και χρησιμοποιουνε αλλες τεχνικες που φυσικα τους δινουν παραπανω ταχυτητες, εχοντας παντα και τα αντιστοιχα εργαλεια για να το πετυχουνε. και φυσικα δεν ξεχναμε οτι παιζουνε στα ορια της προσφυσης, δτο ενδεχομενο της πτωσης κοκ.

    αυτο που ελεγα λοιπον ειναι ας μαθουμε να πηγαινουμε γρηγορα με τους πιο...''ορθολογιστικους τροπους'' που ουτως η αλλως δεν εχουμε εξαντλησει και αν δουμε οτι ''το χουμε'' στο 100% και δεν μας βοηθανε πλεον να παμε παραπερα τοτε αρχιζουμε να μελεταμε και τα παγκοσμια φαινομενα. το να νομιζεις οτι επειδη δοκιμασες το tb και το εκανες στο 5-10% σου εδωσε 2'' ειναι αστειο τη στιγμη που χωρις αυτην την πιο...''ιδιαιτερη'' η ''εξεζητημενη'' τεχνικη μπορεις να κατεβεις ηδη 5''.

    my 2 rials.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Eδώ τα λένε οι μΠαγκόσμιοι;

    To Στρίβειν είναι το ίδιο. Το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    εγινες απολυτα κατανοητος!

    η κουβεντα λουπαρει παρ ολα αυτα.

    εγω ειπα οτι ''μαθαμε να στριβουμε κανονικα...τωρα θα μαθουμε να στριβουμε και τζιπενια'' και μαλλον δεν εγινα εγω κατανοητος.

    προφανως και με 50 χαω (εξ' ισου δικην παραδειγματος) και με 20 μοιρες κλιση μπορουμε να κανουμε trail braking στη 10. αρα να μιμηθουμε την τεχνικη σε πολυ χαμηλοτερο επιπεδο απο τους παγκοσμιους. προφανως αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οι παγκοσμιοι χρησιμοποιουνε συγκεκριμενες τεχνικες γιατι οι πιο ''ορθολογιστικοι τροποι'' οδηγησης τους εχουν φτασει στο 100% και πανε για το κατι παραπανω οποτε και χρησιμοποιουνε αλλες τεχνικες που φυσικα τους δινουν παραπανω ταχυτητες, εχοντας παντα και τα αντιστοιχα εργαλεια για να το πετυχουνε. και φυσικα δεν ξεχναμε οτι παιζουνε στα ορια της προσφυσης, δτο ενδεχομενο της πτωσης κοκ.

    αυτο που ελεγα λοιπον ειναι ας μαθουμε να πηγαινουμε γρηγορα με τους πιο...''ορθολογιστικους τροπους'' που ουτως η αλλως δεν εχουμε εξαντλησει και αν δουμε οτι ''το χουμε'' στο 100% και δεν μας βοηθανε πλεον να παμε παραπερα τοτε αρχιζουμε να μελεταμε και τα παγκοσμια φαινομενα. το να νομιζεις οτι επειδη δοκιμασες το tb και το εκανες στο 5-10% σου εδωσε 2'' ειναι αστειο τη στιγμη που χωρις αυτην την πιο...''ιδιαιτερη'' η ''εξεζητημενη'' τεχνικη μπορεις να κατεβεις ηδη 5''.

    my 2 rials.

    Για εμενα,δεν προκύπτει απο κάπου πως <<ο "ορθολογιστικός" τρόπος σου δίνει εύκολα 5 sec εκεί που ο "τζιπένιος" σου δίνει 2 και με ρίσκο >>. Όπως το εύρος γραμμών που δίνει χρόνους , ειναι το εύρος στο οποίο παραμένεις ασφαλής όσο προςθέτεις ταχύτητα , έτσι και οι θεμελιώδεις τεχνικές οδήγησης μοτοσικλέτας ειναι αυτές που θα σε κρατήσουν όσο το δυνατόν ασφαλέστερο στην προσπάθειά σου να πας "πιο γρήγορα". Για εμένα το "εφόσον εφτασες σε αυτο το επίπεδο ,θα πρέπει να κανεις διαφορετικά πράγματα " ειναι θεμελιωδώς λαθος.

    Για να γίνει κουβέντα ουσίας ,θα πρέπει να υπάρχουν ευήκοα ώτα εκατέρωθεν. Το "τι νά μας πεις κι εσυ,εδω κάνουμε παρέα με παγκόσμιους" αποτρέπει ακριβώς αυτο.
    Ένιγουεϊ loop mode,όντως .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Οι αρχές φυσικής και η δομή μοτοσυκλέτας, δλδ η ΠΟΙΟΤΗΤΑ της μοτοσυκλέτας σαν λογική, είναι οι ΙΔΙΕΣ από τον μπαρμπα μήτρο μέχρι τον Μάρκεζ.

    Στις ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ των φαινομένων διαφέρουν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eδώ τα λένε οι μΠαγκόσμιοι;

    To Στρίβειν είναι το ίδιο. Το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό.
    ραπανακι στη κουβεντα μας και η Παγωνα...!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Για εμενα,δεν προκύπτει απο κάπου πως <<ο "ορθολογιστικός" τρόπος σου δίνει εύκολα 5 sec εκεί που ο "τζιπένιος" σου δίνει 2 και με ρίσκο >>. Όπως το εύρος γραμμών που δίνει χρόνους , ειναι το εύρος στο οποίο παραμένεις ασφαλής όσο προςθέτεις ταχύτητα , έτσι και οι θεμελιώδεις τεχνικές οδήγησης μοτοσικλέτας ειναι αυτές που θα σε κρατήσουν όσο το δυνατόν ασφαλέστερο στην προσπάθειά σου να πας "πιο γρήγορα". Για εμένα το "εφόσον εφτασες σε αυτο το επίπεδο ,θα πρέπει να κανεις διαφορετικά πράγματα " ειναι θεμελιωδώς λαθος.

    Για να γίνει κουβέντα ουσίας ,θα πρέπει να υπάρχουν ευήκοα ώτα εκατέρωθεν. Το "τι νά μας πεις κι εσυ,εδω κάνουμε παρέα με παγκόσμιους" αποτρέπει ακριβώς αυτο.
    Ένιγουεϊ loop mode,όντως .
    το οτι για σενα ''δεν προκύπτει απο κάπου πως <<ο "ορθολογιστικός" τρόπος σου δίνει εύκολα 5 sec εκεί που ο "τζιπένιος" σου δίνει 2 και με ρίσκο >>'' ειναι προφανως ενα ζητημα που θα πρεπει να το κοιταξεις εσυ. οταν υπαρχουν πλειστα οσα παραδειγματα αναβατων που απλα κανουν το χομπι τους και εχουν κατεβει στο 25αρι χωρις να χρησιμοποιησουν τεχνικες που οπως ξαναπαμε μπορει ο καθενας να χηριμοποιησει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κι effective.

    το οτι δε: ''Για εμένα το "εφόσον εφτασες σε αυτο το επίπεδο ,θα πρέπει να κανεις διαφορετικά πράγματα " ειναι θεμελιωδώς λαθος'' πεστο στον ροσσι που μετα την εμφανιση της εντελως διαφορετικης τεχνικης που εισηγαγε ο ΜΜ εκατσε και εσταξε για να ΑΛΛΑΞΕΙ τις τεχνικες του.

    τωρα αν εγω που απλα σταθηκα ΤΥΧΕΡΟΣ και γνωριζω πλεον σε προσωπικο επιπεδο ανθρωπους που χαρακτηριζονται ως οι κορυφαιοι στον κοσμο, το εκλαμβανεις ως δηλωση ανωτεροτητας...καλο θα ηταν να μιλησεις με τον ψυχολογο. εγω απλα οπως εσυ για να αποδειξεις πραγματα αναφερεις ''αυθεντιες'' ετσι σου εξηγησα κι εγω οτι με ''αυθεντιες'' μιλαω και δεν τα κατεβαζω απο την κουτρα μου. δεν υποστηριζω ουτε οτι ειμαι καλυτερος, ουτε πιο γαματος, ουτε πιο γρηγορος. οποτε καλα θα κανεις να αποβαλεις το οποιο ΤΥΧΩΝ κομπλεξ και να ανοιξεις εσυ τα αυτια σου λιγο χωρις να το παιζεις σωνει και καλα γκουρου.

    Υ.Γ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ!!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΜΠΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ!!! ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ!!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οι αρχές φυσικής και η δομή μοτοσυκλέτας, δλδ η ΠΟΙΟΤΗΤΑ της μοτοσυκλέτας σαν λογική, είναι οι ΙΔΙΕΣ από τον μπαρμπα μήτρο μέχρι τον Μάρκεζ.

    Στις ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ των φαινομένων διαφέρουν.
    χαρηκαμε πολυ
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. MotoGP σε 3D
    από golis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2009, 01:57
  2. Motogp Test Phillip Island VIDEO!!!
    από DrIoannis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 15:26
  3. new motogp 800cc test video
    από ruyjin στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 12:21
  4. Counter-steering συνεχεια...
    από idi στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 02:56
  5. Full Video Race MotoGP France Real Player Format
    από anco στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 16:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF