Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 86

Θέμα: Benelli 752S 2019

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ελλαδα το Ζ κάνει 10κ. εγω την βρισκω καλή την τιμή του benelli παντως.
    Θα το δεις στην πράξη κ στις πωλήσεις.. Πιστεύω ότι θα το πάρουν ελάχιστοι στην Ευρώπη.. Δεν έχει ανταγωνιστικη τιμή σε συνάρτηση με το όνομα της σαν εταιρία.. Όταν φτιάξει αξιόπιστο όνομα με το καιρό τότε ναι.. Μέχρι τότε οι πιο πολλοί θα επιλέγουν μοτοσυκλέτες με θεωρητικά μικρότερο ρίσκο..Εγώ πήρα το TRK 502 X.. Αν κόστιζε 1000 περισσότερο από το cb500x φυσικά κ δεν θα το έπαιρνα.. Ακόμα κ ίδια τιμή να είχε.. Το ίδιο κ σε αυτή την περίπτωση.. Θα έπρεπε να παίζει τουλάχιστον ίδια τιμή με το mt07 η κ χαμηλότερα αν θέλουν να πουλήσει.. Και αν δεις ότι τσουλαει τότε σιγά σιγά σε επόμενα μοντέλα να αρχίσεις να ανεβάζεις λίγο τις τιμές κ εφοσον φυσικά οι μότο αποδείξουν την αξιοπιστία τους..
    Τελευταία τροποποίηση από fatsas35; 24/10/2019 στις 17:23.

  2. #47
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Θα το δεις στην πράξη κ στις πωλήσεις.. Πιστεύω ότι θα το πάρουν ελάχιστοι στην Ευρώπη.. Δεν έχει ανταγωνιστικη τιμή σε συνάρτηση με το όνομα της σαν εταιρία.. Όταν φτιάξει αξιόπιστο όνομα με το καιρό τότε ναι.. Μέχρι τότε οι πιο πολλοί θα επιλέγουν μοτοσυκλέτες με θεωρητικά μικρότερο ρίσκο..Εγώ πήρα το TRK 502 X.. Αν κόστιζε 1000 περισσότερο από το cb500x φυσικά κ δεν θα το έπαιρνα.. Ακόμα κ ίδια τιμή να είχε.. Το ίδιο κ σε αυτή την περίπτωση.. Θα έπρεπε να παίζει τουλάχιστον ίδια τιμή με το mt07 η κ χαμηλότερα αν θέλουν να πουλήσει.. Και αν δεις ότι τσουλαει τότε σιγά σιγά σε επόμενα μοντέλα να αρχίσεις να ανεβάζεις λίγο τις τιμές κ εφοσον φυσικά οι μότο αποδείξουν την αξιοπιστία τους..
    συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. εάν 7400 αλεμάνια, εδώ το 7800 το έχουμε στο τσεπάκι βάλε και τα τελη ταξινομησης που δεν τα συμπεριλαμβάνουν το πιάνεις το 8ρι...ε το πανέμορφο μεσαίο roaster I4 CB650R κάνει 8200 απο τον σαρακάκη.
    Που πα ρε καραμήτερ?? άπατο..
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #48
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Με κάθε σεβασμό και στους δύο, δεν πιστεύω ότι γράφετε αυτά που γράφετε

    Θεωρείτε ότι το κοινό ενός δικύλινδρου Benelli θα μπορούσε να αγοράσει τετρακύλινδρο honda λόγω τιμής;
    και γιατί οδηγήθηκε εξαρχής να κοιτάξει το benelli; χρειαζόταν μια μοτοσυκλέτα να "κάνει την δουλειά του;"

    Νομίζω πως κανένας εμπλεκόμενος στην δημιουργία των νέων benelli δεν έχει υπόψιν του κάτι τέτοιο.

    Δεν ξέρω πως να σας το μεταφέρω καλύτερα χωρίς να προκαλέσω αντιδράσεις αλλά είναι δύο πολύ διαφορετικές
    μοτοσυκλέτες ρε παιδιά. Σα να λέμε ότι ήταν ακριβά τα αυγά και πήρα παγωτό..

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με κάθε σεβασμό και στους δύο, δεν πιστεύω ότι γράφετε αυτά που γράφετε

    Θεωρείτε ότι το κοινό ενός δικύλινδρου Benelli θα μπορούσε να αγοράσει τετρακύλινδρο honda λόγω τιμής;
    και γιατί οδηγήθηκε εξαρχής να κοιτάξει το benelli; χρειαζόταν μια μοτοσυκλέτα να "κάνει την δουλειά του;"

    Νομίζω πως κανένας εμπλεκόμενος στην δημιουργία των νέων benelli δεν έχει υπόψιν του κάτι τέτοιο.

    Δεν ξέρω πως να σας το μεταφέρω καλύτερα χωρίς να προκαλέσω αντιδράσεις αλλά είναι δύο πολύ διαφορετικές
    μοτοσυκλέτες ρε παιδιά. Σα να λέμε ότι ήταν ακριβά τα αυγά και πήρα παγωτό..
    Με κάθε σεβασμό στην Ιατρική βάλε εσύ την σήμερον ημέρα και με το χέρι στην καρδιά σε σειρά τα εξής κριτήρια επιλογής μοτό.
    Επιδόσεις, αξιοπιστία, ομορφιά, μεταπωλητική αξία, "καταγωγή" (europe vs japan etc), οικονομία.
    Η σειρά είναι ίδια και απαράλλαχτη με την επιλογή σου 15-20 χρόνια πριν ?
    ΥΓ Ποιο κοινό έχει η Μπενέλλι ρε, άσε με μένα

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    και γιατί οδηγήθηκε εξαρχής να κοιτάξει το benelli;
    Έλα ντε.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έλα ντε.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έλα ντε.
    Τι να βλέπε δηλαδή, σκούτερ μέχρι 125 cc

  8. #53
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Με κάθε σεβασμό στην Ιατρική βάλε εσύ την σήμερον ημέρα και με το χέρι στην καρδιά σε σειρά τα εξής κριτήρια επιλογής μοτό.
    Επιδόσεις, αξιοπιστία, ομορφιά, μεταπωλητική αξία, "καταγωγή" (europe vs japan etc), οικονομία.
    Η σειρά είναι ίδια και απαράλλαχτη με την επιλογή σου 15-20 χρόνια πριν ?
    ΥΓ Ποιο κοινό έχει η Μπενέλλι ρε, άσε με μένα
    Nα το κάνω γενικά, όχι προσωπικά γιατί έχω και εγώ τα θέματα μου. Θα το σχολιάσω στο τέλος προσωπικά.

    Επιδόσεις
    Φαντάζομαι το τετρακύλινδρο honda (7ης; γενειάς) θα έχει περισσότερη δύναμη από το δικύλινδρο benelli.
    Eίναι στα κριτήρια το ποιος πάει γρηγορότερα; δεν έχω αντίρρηση αλλά να μην δούμε και τη γενικότερη λειτουργία
    ενός δικύλινδρου σε σχέση με έναν τετρακύλινδρο; την ίδια αίσθηση έχουν;

    Αξιοπιστία
    Honda, αποδεδειγμένα θα προβληματίσει δύσκολα. Benelli, δείχνει να μην έχει προβλήματα με τις επιλογές που έχουν γίνει
    τώρα τι μπορεί να βγάλει και κατα πόσο θα ταλαιπωρήσει η επισκευή δεν το ξέρουμε. Αμαρτία να το μαυρίσουμε, άδικο να
    πούμε ότι θα είναι στα ίσα με ένα μοντέλο της honda.

    Ομορφιά (; )
    Υποκειμενικό αλλά εφόσον το θέτεις πες μου εσύ με το χέρι στα κλειδιά τι σου αρέσει να δεις το πρωϊ στο γκαραζ;
    Λόγο του ότι το cb650r είναι προσεγμένο θα πω πως είναι στα ίσα και θα κάνω πως δεν βλέπω το περιμετρικό
    πλαίσιο αλουμινίου σε σχέση με το χωροδικτύωμα και άλλες λεπτομέρειες μοναδικότητας του 752s.

    Μεταπωλητική αξία
    Να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται ανήθικο να το υπολογίσω για οποιαδήποτε επιλογή μου αλλά το αναφέρεις οπότε
    ας το συνδυάσουμε με τα δεδομένα που έχουμε για τα honda και τα "ευρωπαϊκά".
    Τα honda χάνουν κάποιο ποσό εξαρχής λόγο ευρείας παραγωγής και συχνών αλλαγών μοντέλων, τα ευρωπαϊκά
    χάνουν λόγο των προβλημάτων που εμφανίζουν (όταν) αλλά κρατάνε πολύ περισσότερο σε βάθος χρόνου την τιμή αυτή.
    Έχω την εντύπωση πως μιλώντας για μεταπωλητική αξία στην ελλάδα, μιλάμε στην ουσία για την ευκολία πώλησης
    σε μια μικρή χώρα χωρίς ιδιαίτερη παιδεία που ευτυχώς έχουμε δείγματα πως αυτό αλλάζει σιγά -σιγά.

    Καταγωγή
    Τεράστιο θέμα που περιλαμβάνει το ντιζαϊν, τις επιμέρους επιλογές χρήσης και τα παραπάνω.
    Νομίζω ο καθένας κρίνει μόνος του και το κόβω εδώ για να μην προκαλέσω φίλους.

    Οικονομία
    Στην παρούσα πως να τολμήσω σύγκριση; δύο διαφορετικοί κινητήρες σε ας πούμε γνωστά μονοπάτια συντήρησης
    και επισκευής. Δεν έχω ιδέα πόσο περισσότερο μπορεί να κοστίζει η καθημερινή χρήση του 752 vs 650r.
    θεωρείς ότι έχουν τόσο σημαντική διαφορά ώστε να αποτρέψει κάποιον να το προτιμήσει;

    Τα έγραψα όχι για να κάνουμε κουβέντα μέχρι να λήξει ο χρόνος αλλά για να δούμε πως δεν είναι δυνατόν
    να συγκρίνουμε δύο τόσο ανόμοιες μοτοσυκλέτες με τι όποιες αξίες αναπτύσσει ο καθένας μας.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Nα το κάνω γενικά, όχι προσωπικά γιατί έχω και εγώ τα θέματα μου. Θα το σχολιάσω στο τέλος προσωπικά.

    Επιδόσεις
    Φαντάζομαι το τετρακύλινδρο honda (7ης; γενειάς) θα έχει περισσότερη δύναμη από το δικύλινδρο benelli.
    Eίναι στα κριτήρια το ποιος πάει γρηγορότερα; δεν έχω αντίρρηση αλλά να μην δούμε και τη γενικότερη λειτουργία
    ενός δικύλινδρου σε σχέση με έναν τετρακύλινδρο; την ίδια αίσθηση έχουν;

    Αξιοπιστία
    Honda, αποδεδειγμένα θα προβληματίσει δύσκολα. Benelli, δείχνει να μην έχει προβλήματα με τις επιλογές που έχουν γίνει
    τώρα τι μπορεί να βγάλει και κατα πόσο θα ταλαιπωρήσει η επισκευή δεν το ξέρουμε. Αμαρτία να το μαυρίσουμε, άδικο να
    πούμε ότι θα είναι στα ίσα με ένα μοντέλο της honda.

    Ομορφιά (; )
    Υποκειμενικό αλλά εφόσον το θέτεις πες μου εσύ με το χέρι στα κλειδιά τι σου αρέσει να δεις το πρωϊ στο γκαραζ;
    Λόγο του ότι το cb650r είναι προσεγμένο θα πω πως είναι στα ίσα και θα κάνω πως δεν βλέπω το περιμετρικό
    πλαίσιο αλουμινίου σε σχέση με το χωροδικτύωμα και άλλες λεπτομέρειες μοναδικότητας του 752s.

    Μεταπωλητική αξία
    Να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται ανήθικο να το υπολογίσω για οποιαδήποτε επιλογή μου αλλά το αναφέρεις οπότε
    ας το συνδυάσουμε με τα δεδομένα που έχουμε για τα honda και τα "ευρωπαϊκά".
    Τα honda χάνουν κάποιο ποσό εξαρχής λόγο ευρείας παραγωγής και συχνών αλλαγών μοντέλων, τα ευρωπαϊκά
    χάνουν λόγο των προβλημάτων που εμφανίζουν (όταν) αλλά κρατάνε πολύ περισσότερο σε βάθος χρόνου την τιμή αυτή.
    Έχω την εντύπωση πως μιλώντας για μεταπωλητική αξία στην ελλάδα, μιλάμε στην ουσία για την ευκολία πώλησης
    σε μια μικρή χώρα χωρίς ιδιαίτερη παιδεία που ευτυχώς έχουμε δείγματα πως αυτό αλλάζει σιγά -σιγά.

    Καταγωγή
    Τεράστιο θέμα που περιλαμβάνει το ντιζαϊν, τις επιμέρους επιλογές χρήσης και τα παραπάνω.
    Νομίζω ο καθένας κρίνει μόνος του και το κόβω εδώ για να μην προκαλέσω φίλους.

    Οικονομία
    Στην παρούσα πως να τολμήσω σύγκριση; δύο διαφορετικοί κινητήρες σε ας πούμε γνωστά μονοπάτια συντήρησης
    και επισκευής. Δεν έχω ιδέα πόσο περισσότερο μπορεί να κοστίζει η καθημερινή χρήση του 752 vs 650r.
    θεωρείς ότι έχουν τόσο σημαντική διαφορά ώστε να αποτρέψει κάποιον να το προτιμήσει;

    Τα έγραψα όχι για να κάνουμε κουβέντα μέχρι να λήξει ο χρόνος αλλά για να δούμε πως δεν είναι δυνατόν
    να συγκρίνουμε δύο τόσο ανόμοιες μοτοσυκλέτες με τι όποιες αξίες αναπτύσσει ο καθένας μας.
    Ρε μπαγάσα δεν ζήτησα τέτοια ανάλυση και δεν μιλούσα για το μπενέλλι απέναντι στο χόνδα.Ήθελα να μου βάλεις σε μια σειρά σπουδαιότητας τις παραμέτρους-κριτήρια για αγορά μοτό που σου παρέθεσα.Μια σειρά για τώρα και μια σειρά για το παρελθόν.Έχει αλλάξει δυστυχώς η σειρά Καταλαβαίνω τον κόσμο που συζητά στην εποχή μας για μπενέλλι μοτό, παπάκι ντεητόνα κλπ κλπ

  10. #55
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Οπωσδήποτε πλέον η "οικονομία" στο επίπεδο του "αν μπορώ να το έχω", είναι μπροστά απο όλα.
    Από την στιγμή που κάποιος μπορεί να το έχει τα υπόλοιπα καθορίζονται από το τι τον ευχαριστεί.

    γμτ και κόντεψα να πάρω τον πουλιτζερ συγγραφής χωρίς βρισιές σε φορουμ

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Επιδόσεις, αξιοπιστία, ομορφιά, οικονομία, μεταπωλητική αξία, "καταγωγή" (europe vs japan etc).

    Τώρα και πάντα.

    Η τιμή αγοράς δεν υπολογίζεται στα παραπάνω. Ο καθένας αγοράζει ό,τι μπορεί.
    Life begins at 45°.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επιδόσεις, αξιοπιστία, ομορφιά, οικονομία, μεταπωλητική αξία, "καταγωγή" (europe vs japan etc).

    Τώρα και πάντα.

    Η τιμή αγοράς δεν υπολογίζεται στα παραπάνω. Ο καθένας αγοράζει ό,τι μπορεί.
    Κατουρήθηκα ρε κερατά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190812_152840 - Copy.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	411798

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Μιλάμε για οχήματα διασκέδασης, όχι μετακίνησης.

    Α σόρι, τι σου λέω εσένα τώρα...
    Life begins at 45°.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για οχήματα διασκέδασης, όχι μετακίνησης.

    Α σόρι, τι σου λέω εσένα τώρα...
    Α μάλιστα ,γκόμενα και σύζυγος δηλαδή
    Οι καιροί έχουν οδηγήσει δυστυχώς πολύ κόσμο όχι απλά να τα ταυτίσει αυτά αλλά ακόμα χειρότερα ,να τα ψάχνει και τα δύο και να καταλήγει σε αμφιβόλου αξίας λύσεις Άπω Ανατολής

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για οχήματα διασκέδασης, όχι μετακίνησης.

    Α σόρι, τι σου λέω εσένα τώρα...
    RF 2in1

    Μπακλι αν δεν έχεις το συγκριτικό 900-916-900 (κάπου στο '93?), πες να σου το στείλω
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli νεα μοντελα
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 00:15
  2. ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΤΗΣ Benelli
    από griso850 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2007, 23:21
  3. Benelli TnT
    από DimST στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2005, 12:42
  4. H καινοτομία της Benelli
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF