Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: C50 12V αλλαγες

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71

    C50 12V αλλαγες

    Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, όποιος γνωρίζει και έχει χρόνο ας απαντήσει.
    Έχω ένα super cub 50 12V 4τάχυτο και μιζάτο με την κόντρα στο μπροστινό προδιαγραφών Ιαπωνίας (μεταχειρισμένο εισαγωγής).
    Πρόσφατα το άλλαξα μόνος μου κύλινδρο, πιστόνι και ελατήρια λόγω φθοράς, αλλά στα 47mm, δηλαδή τώρα έγινε 72 κυβικά εκατοστά. Την ρουλεμανάτη 50άρα κεφαλή την καθάρισα, ρύθμισα σχολαστικά, έλεγξα τις βαλβίδες αν κλείνουν στεγανά όλα.τέλεια.
    Το μοτεράκι ενδυναμώθηκε σε σχέση με πριν που δεν πήγαινε βήμα, αλλά.το πρόβλημά μου είναι ότι με σταθερό γκάζι ή αργό άνοιγμα πάει σαν μπουκωμένο σαν να πνίγεται
    Σκέφτομαι να βρω κεφαλή 72άρα που έχει μεγαλύτερες βαλβίδες και ο χώρος καύσεως είναι για κύλινδρο 47mm, όπως αυτός που έχω τώρα.
    Αλλά δεν γνωρίζω αν ταιριάζει με τα μπουζόνια του 50άρη κινητήρα ως προς το συνολικό ύψος κυλίνδρου-κεφαλής ή θέλει τα μακρύτερα μπουζόνια του κινητήρα που έχουν τα 90άρια που έχουν και ψηλότερο κύλινδρο.
    Όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει και αν υπάρχει συμβατότητα και στις 6V και στις 12V 72άρες κεφαλές.

    (όταν μιλάμε για μηχανικες μετατροπες, δεν το κανουμε σε ηδη υπαρχον θεμα που αφορα σε καμμένες λαμπες και μονο..)
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 02/11/2018 στις 12:35.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της jimmystoys
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    65
    Για τα μπουζονια δεν εχεις θεμα με την 12v η 6v η οποια αλλη αφου δεν εχει αλαξει η διαδρομη.Η 6v ομως εχει μεγαλυτερο χωρο καυσεως και θελει λιγο προσοχη με την επιλογη πιστονιου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    βαλε μια απο 90αρι η astrea που να ειναι και ο εκκεντροφορος με ρουλεμαν.
    οι 6βολτες κεφαλες εχουν μεγαλο χωρο καυσης και με ισιο πιστονι δεν εχεις καλη συμπιεση.
    αν βαλεις και ενα καρμπυρατερ απο 90αρι η astrea θα παει αρκετα καλα και χωρις να καιει πολυ αν ρυθμιστει σωστα.
    τα μπουζωνια τα αλλαζεις μονο αν πας σε μεγαλυτερη διαδρομη στροφαλου,κατι που εσυ δεν πειραξες.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Να προσθέσω ότι ρώτησα εδώ γιατί είχα κάποια σκοτεινά σημεία.
    Σε δύο μάστορες που ρώτησα, απρόθυμα μεν ,αλλά μου απαντήσανε ότι για κεφαλή astrea, c90, και ο δεύτερος μάλιστα και για την 72άρα θα χρειαστώ και μπουζόνια και καδενάκι χρονισμού με 84 αντί για 82 κρίκους που έχω τώρα.
    Έτσι υπέθεσα ότι σε αυτά τα μοτέρ το μεγαλύτερο ύψος οφείλεται όχι μόνο στον ψηλότερο κύλινδρο λόγω μεγαλύτερης διαδρομής, αλλά ότι και η κεφαλή του κυλίνδρου είναι και αυτή ψηλότερη.
    *Δύο διευκρινίσεις, αν βρω 6V κεφαλή έχω ημιπομπέ πιστόνι έτοιμο καινούριο από λάθος αγορά αλλιώς σε 12V κρατάω αυτό που έχω βάλει τώρα με την επίπεδη κορώνα.
    Οι c90 κεφαλές δεν έχουν εκκεντροφόρο άξονα με ρουλεμάν, όπως και οι 72άρες.
    **Ότι δεν έκανα πιτσιρικάς πριν 20 χρόνια στο λύκειο που το αγόρασα 300.000 δραχμές το κάνω τώρα λίγα έτη πριν τα δεύτερα -άντα
    ***Πολύ καλό κανάλι στο youtube για αυτά τα μοτεράκια είναι του minimotorman.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Κατ' αρχήν καλημέρα σε όσους διαβάζουν την εν λόγω ενότητα.
    Επανέρχονται διότι πιστεύω ότι έστω και η εμπειρική γνώση μπορεί να φανεί χρήσιμη και σε κάποιον άλλο για να πειραματιστεί ή να βρει λύση σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει.
    Σκέφτηκα οτι για να δουλεύει σαν μπουκωμένο το μοτέρ κάτω από κάποιες συνθήκες, δεν θα είναι θέμα μόνο της κεφαλής ή μπορεί να μην φταίει αυτή καθόλου, αφού δεν άλλαξα διάμετρο καρμπυρατέρ παρέμεινα στα 13mm με ενα shark (το γνήσιο το έλυσα γιατί ήταν χάλια εξωτερικά-εσωτερικά και περιμένω ένα κιτ επισκευής με τα τσιμουχάκια και τα λοιπά παρελκόμενα για να το επαναφέρω).
    Επόμενο βήμα ήταν να αλλάξω την αναλογία του στοιχειομετρικού μίγματος από την βίδα που βρίσκεται στο καρμπυρατέρ αριστερά αυτής που ρυθμίζει το ρελαντί. Την έστρεψα δεξιόστροφα και έπειτα απο δοκιμές κατέληξα λίγο περισσότερο απο 360 μοίρες, βέβαια χρειάστηκε να επαναρυθμίσω και το ρελαντί διότι θα έσβηνε ο κινητήρας πλέον με φτωχότερο μίγμα όντας σε κατάσταση ρελαντί.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Καλημέρα αν έχει κανείς σας διαθέσιμο εκκεντροφόρο άξονα standard- normal για Honda Astrea με τα ρουλεμάν του και όχι πρώτο, δεύτερο και λοιπές παπαριές στάδια, ας επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.
    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Για το μίγμα καλύτερα να δοκιμάσεις ρύθμιση της βελωνας

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Για το μίγμα καλύτερα να δοκιμάσεις ρύθμιση της βελωνας
    Λογικά, θα εννοείς να ανεβάσω κατά μια εγκοπή την θέση που κουμπώνει η ντίζα γκαζιού στην βελόνα, για να μην ανήγει πολύ η βελόνα και μπουκώνει.
    *Τον εκκεντροφόρο τον ψάχνω γιατί έπεσε στα χέρια μου μια γνήσια 90άρα κεφαλή από τις τελευταίες που παρήχθησαν και είναι ρουλεμανάτες με εκκεντροφόρο σαν του Astrea.

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΕΛΑ ΑΠΟ C50 12V ΣΕ C50 6V
    από Honda c50 6v στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2013, 20:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF