Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Γνωμη για επιλογη scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2018
    Μηνύματα
    2

    Γνωμη για επιλογη scooter

    Καλησπερα σας. Θα ηθελα την γνωμη οσων γνωριζουν για την επιλογη σκουτερ μεταχειρισμενου μεχρι 2500-2800ευρω. Απο 200 εως 300 κυβικα. Ειμαι αναμεσα σε sym gts 2015 sym citycom 2015 και ισως καποιο yamaha πιο παλιο μοντελο λογω κοστους. Τα κριτηρια μου ειναι πρωτα το οικονομικο οσων αφορα τη συντηρηση και επειτα η αξιοπιστια (ποιο χαλαει ευκολα) και τελος οι επιδοσεις και η ανεση. Οποιαδηποτε αλλη γνωμη δεκτη ωστε να καταληξω αμεσα σε καποια αγορα αυτο το μηνα. Σας ευχαριστω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Γειά σου φίλε.
    Είχα το sym gts 300 του 2017 για 16 μήνες και ήμουν ευχαριστημένος. Τα είχε σχεδόν ολα: γκάζι,οικονομία(3,8-4 λίτρα/100), τεράστιους χώρους, εμφάνιση, άνεση .Απο θέμα αξιοπιστίας γενικά τα gts δεν είχαν προβλήματα.Παμε τώρα στα μείον του μοντέλου.(Το μοντέλο του 2015 είναι ίδιο με του 2017).Η ανεμοκαλυψη δεν είναι επαρκής, όλος ο αέρας χτυπάει στο πρόσωπο για άτομο 1.78, περισσότερο αν είσαι πιο ψηλός.Οι καθρέφτες δείχνουν το 1/3 από το χερι(χειμώνα με μπουφάν πρέπει να το μαζέψεις προς τα μέσα για να δεις τι γίνεται πίσω).Οι αναρτήσεις μέτριες,αλλά το 14 λάστιχο μπροστά και το 13 πίσω δεν παλεύεται.Ενας από τους λόγους που το πούλησα.Στους κατσικοδρομους που έχουμε υποφέρεις όταν το οδηγείς (Μοναστηρίου-θεσσαλονικη εγώ).Σε μεγάλες ανωμαλίες στο δρόμο το σκούτερ κοπαναει άσχημα.
    Αν θες την γνώμη μου επέλεξε καλύτερα citycom 300. Ότι πάρεις να είναι με 16αρη τροχό και να ξέρεις ότι οι αναρτήσεις του citycom επιδέχονται και αντικατάσταση με αλλες(υπάρχουν στην αγορά στα εκατοστά αυτά) ενώ τις αναρτήσεις του gts της παντρεύεσαι (δεν υπάρχουν στην αγορά στα εκατοστά που θέλει).
    Αυτά από εμένα, καλή τύχη.

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Πάρε ένα ,Xmax αν θες χώρους και κάλυψη από αέρα και βροχή ή Xcity αν θες να το παίξεις κυριλες.
    Από αναρτήσεις όλα είναι σωβρακα, απλά βάζεις ένα αφτερ ζευγάρι πίσω ένα σέρβις στα μπροστινά και καθάρισες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Το x-city το είχα και το πούλησα πιο γρήγορα από οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι πέρασε από τα χέρια μου. Το αντικατέστησα με sh 300 (2008) που είναι από τα καλύτερα διτροχο για την πόλη. Στρίβει σαν μηχανή, φρενάρες με abs (πολύ καλό abs), δυνατός κινητήρας (το καινούριο είναι πιο αδύναμο - μάλλον λόγω αυστηρότερων προδιαγραφών), αξιόπιστο. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα ηταν ότι κοπανάει και αυτό στις ανωμαλίες. Την Μοναστηρίου που ανέφερε ο Sebastian την έβλεπα και πονούσε προκαταβολικά η μέση μου. Έβαλα showa αναρτήσεις και βελτίωσα την σέλα και το αποτέλεσμα ήταν σχετικά ικανοποιητικό (και ακριβό). Από χώρους μέτριο, κράνος δεν χωράει το μοντέλο που είναι στα λεφτά σου. Θα το ξανά έπαιρνα και το προτείνω. Τουλάχιστον κάνε μια βόλτα με ένα για να καταλάβεις την αξία του.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Εγω θα ελεγα να περιμενεις να ερθει το hd300 σε κανα 2μηνι μηπως και παιζει στα 3300 καινουργιο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Μης πας σε sym ΜΑΚΡΙΑ εκτος να το θες για το σαλονι σου παρε ενα μεταχειρισμενο sh300 οτι καλυτερο η ενα xmax250 αναλογα τα λεφτα σου sym kymco και οτι αλλο τετοιο κορεα η κινα μακρια ειχα πολλα απο αυτα τα πληρωσα σαν να ειχα 5 μηχανες μαζι και παντα με το ζορι να βρουνε τι ζημια ειχαν και ολο κατι εβγαζαν καινουριο καθε τοσο...
    Αν επιμενεις να φας το κεφαλι σου αντε στο gts οχι στο citicom αν το δευτερο μου αρεσει εμενα αλλα ειναι ποιο ζημιαρικο απο το πρωτο...

    http://forum.scooterclubhellas.gr/showthread.php?17081-Citycom-300-S-F4-Αναφορές-Επίλυση-Προβλημάτων

    http://forum.scooterclubhellas.gr/showthread.php?12073-GTS-250i-300i-F4-Service-Κόστος-Συχνότητα

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2018
    Μηνύματα
    2
    Εχω καταληξει κατα 99% στο GTS 300 F4 μοντ. απο '13 εως '15.

    Τα σερβις και η συντηρηση εκτος αντιπροσωπειας σε τι τιμες κυμαινονται;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Μης πας σε sym ΜΑΚΡΙΑ εκτος να το θες για το σαλονι σου παρε ενα μεταχειρισμενο sh300 οτι καλυτερο η ενα xmax250 αναλογα τα λεφτα σου sym kymco και οτι αλλο τετοιο κορεα η κινα μακρια ειχα πολλα απο αυτα τα πληρωσα σαν να ειχα 5 μηχανες μαζι και παντα με το ζορι να βρουνε τι ζημια ειχαν και ολο κατι εβγαζαν καινουριο καθε τοσο...
    Αν επιμενεις να φας το κεφαλι σου αντε στο gts οχι στο citicom αν το δευτερο μου αρεσει εμενα αλλα ειναι ποιο ζημιαρικο απο το πρωτο...

    http://forum.scooterclubhellas.gr/sh...λημάτων

    http://forum.scooterclubhellas.gr/sh...χνότητα
    εγω το σκεφτομαι για sym-kymco. θες να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω? τα εχει πολύς κοσμος και δεν εχει τοσα θέματα.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 11:57
  2. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 01:16
  3. Βοηθεια για επιλογη
    από symplektis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:58
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 04:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF