Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 51 από 51

Θέμα: Απο την μοτο εφηβεία μου θυμάμαι...

  1. #46
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Μουσκεμα πηγαίνοντας στο γυμνασιο με το townmate από το πρωί και ξανά μούσκεμα γυρνώντας. Γιατί έβρεχε στο Τζαντε έβρεχε όλη την ώρα....
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    η πρωτη επαφη, εκει καπου στα 13 το c50 που ανεβασε στα εξοχικα μας ο θειος για να μαθουμε εγω και ο ξαδερφος...Πασχα ηταν...
    και απο τοτε και για καμια 5ετια καθε Πασχα το ανεβαζε απο Αθηνα Ευβοια...
    τι ειχε τραβηξει εκεινο το παπι, απλα δεν λεγεται...περιμενα το Πασχα σαν τρελος...

    το astrea grand Μ6 που βρεθηκε ξαφνικα στα χερια μου στα 15-16 και πηγε και αυτο εξοχικο...χωρις πινακιδα, χαρτια...τιποτα...το αγχος με τους μπατσους...
    ειχα μαθει την πινακιδα του κολλητου που ειχε ιδιο (ασπρο - μπλε) σε περιπτωση σταματηματος...ετυχε μια φορα και ευτυχως την ξεφουρνισα και την εβγαλα καθαρη χωρις πολλα πολλα...

    το κλεψιμο της px200 του πατερα μου πανω στο πεζοδρομιο και την πρωτη στουκα σε μια ζαρντινιερα που ειχε γειτονας...3η γυμνασιου ή 1η λυκειου πρεπει να ημουν...δεν την ειχα κατεβασει δρομο την πρωτη φορα που την πηρα..πηγα μπρος πισω ολο το πεζοδρομιο της οδου που εμενα, καμια 200αρια μετρα....
    μετα ομως...2α και 3η λυκειου με px 200 φροντιστηριο τα απογευματα...τρικαβαλα με γκομενες για να τις πηγαινω σπιτι...εγω, 2 τσουπρες και το καφασι απο πισω που ειχε ο πατερας για να μεταφερει πραγματα και εργαλεια....
    για το πρωι και το σχολειο, ουτε λογος...την επαιρνε ο πατερας μου στην δουλεια...

    τις τσαρκες με τους κολλητους αργοτερα στην Πετρουπολη, terra petra, apolis για αραγμα...προφητης Ηλιας για σουβλακι και χαβαλε στα αμαξια του γαμιστρωνα...Λυκαβηττος...

    τελος την πρωτη φορα που πηρα δικο μου κρανος...καπου στα 21-22...αααααλλη αισθηση...


    μεγαλωσαμε...

  3. #48
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Ανάμεσα στο ποδήλστο και το skate έπαιζαν και κάτι βόλτες με μηχανάκια και οι πρώτες απόπειρες οδήγησης. Θυμάμαι Honda CB50J, Suzuki RV50 (όλες κάτω, ή λάθος θυμάμαι; ) Yamaha RD50 και DT50 και το XLR του γείτονα που χαλβάδιαζα...
    ​The journey is the reward!

  4. #49
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    θυμάμαι το πρώτο GLX50 (ολοκαίνουργιο) που μας αγόρασε ο πατέρας μου με τον αδερφό μου και τις φάπες που άρπαξα από τον δεύτερο μέσα σε μια βδομάδα γιατί έκανα το ατόπημα να το πάρω βόλτα ... Όταν ο πατέρας μου κατάλεβε το λάθος του , μου αγόρασε μια βέσπα PΧ200E μόλις 3 εβδομάδες μετά (ολοκαίνουργια κι αυτή)! Φίλοι με fantic rocket , μπόμπους φτιαγμένους , παπιά c50 όλων των λογιών , να περιμένουμε καρτερικά να έρθει το πανελλήνιο στο Τυμπάκι να πάμε να δούμε τον Σκούρτα τότε να σαρώνει και στο τέλος να περνάει τη μεγάλη( ευθεία με σούζα και να χαιρετά το κοινό , πρώτα με RC45 και αργότερα με GSXR 1000 . Τους κολλητούς δίδυμους με το τούμπανα GPZ600 και αργότερα με το πρώτο CBR900R Fireblade που κατέβηκε στο νησί . Σκατά !!! ακόμα με θυμάμαι να ξεροσταλιάζω έξω από τη Yamaha όταν ήρθε το FZR1000R Genessis και να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να μου αποφέρει 2 περίπου εκατομμύρια δραχμές σε λίγους μήνες για να το αγοράσω , εις μάτην ! Θυμάμαι να έχουμε πείσει τον μπαμπά να πάμε στην Kawasaki για να δούμε το 50r που θέλαμε σαν τρελοί εγώ κι ο αδερφός μου τότε για πρώτο μηχανάκι , να φτάνουμε στην αντιπροσωπεία να έχουμε πάρει μαζί ένα φίλο του πατέρα μου και όταν είδε το μηχανάκι να λέει "Ρε είσαι τρελός που θα τους πάρεις αυτό το πράμα , θα το πλακώνουν στις 200άρες στην εθνική και θα του γαμάνε τη μάνα ." Αυτό ήταν αρκετό για να μην μπορούμε να συμβιβαστούμε με τον μπαμπά παρά μόνο σε παπί για πρώτο μηχανάκι και καταλλήξαμε στο GLX . Damn , τώρα που το θυμάμαι μου ρχεται να πάω στον φίλο του πατέρα μου να του ξεφουσκώσω τα λάστιχα ! Θυμάμαι στην χωμάτινη πίστα στα TEI να μας στοιχειώνουν 2 μηχανάκια τότε , Ένα Yamaha IT 175 και το υπερτούμπανο τότε SIMONINI 250 πάλι σε μπλε χρώμα ,μέχρι να έρθουν τα XR500 και να τα διαλύσουν όλα . Η εντύπωση που μου έκαναν τότε ήταν τεράστια , γιατί όρθιος εγώ και ίσα που πέρναγα πάνω από τη σέλα .
    Θυμάμαι KX και KDX Kawasaki , "Τα τσακάλια" "Τη Στροφή" με τον Πάνο Μιχαλόπουλο και την μουνάρα την ΑΛιμπέρτη τότε ! Λίγο μετά θυμάμαι τα γαμάτα 250άρια που έσκασαν μύτη στην αγορά και έγινε πανικός , το ένα καλύτερα από το άλλο , τι RGV250Γ , TZR250 ,KR1-S και αφού έχουμε επιβιώσει από ότι RD κυκλοφορεί ,(ακράνωτοι πάντα) και κάπου εκεί να τα παρατάω με τις μηχανές και τα μηχανάκια γιατί ήταν πανάκριβο σπορ !
    Ευχαριστώ !
    Respect mah authoritah!!!!

  5. #50
    Χμ. Απ την εφηβεία μου Θυμάμαι έναν να μην γυρνάει σπίτι του και έναν να την γλιτώνει με ένα μήνα νοσοκομείο. Κάνα δυο βόλτες στο χωριό και τίποτα άλλο.
    done.

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ από την μοτοεφηβεια ,εκεί κάπου στα 80s, θυμάμαι πολλά μηχανάκια-εφηβικα όνειρα.

    Όμως ,πιο πολύ θυμάμαι αυτό που είπε ο s705 πιο πάνω.

    Έφηβοι να δουλεύουν δύο δουλειές, να μην κάνουν διακοπές κλπ για να μαζέψουν τα φράγκα να πάρουν ένα μεταχειρισμένο (καινούργιο ούτε λόγος) .

    Και τότε, τα μηχανάκια ήταν ακριβά παιχνίδια . Ίσως πιο ακριβά και ακόμα πιο δύσκολα να τα αποκτήσεις.

    Βλέποντας σήμερα σε κάθε θρεντ που αφορά μοντέλα και την γκρίνια που υπάρχει σχεδόν πάντα σχετικά με την τιμή, αναρωτιέμαι πόσοι εφηβοι σήμερα θυσιάζουν ένα καλοκαίρι τουλάχιστον και κάνουν δύο δουλειές για να πάρουν ένα μηχανάκι.

    Κάπου το είχε γράψει ο κτινος, ότι τα μηχανάκια πλέον δεν είναι εφηβικά όνειρα ή κάπως έτσι.

    Γι'αυτό ίσως οι κουβέντες για μηχανές γίνονται κυρίως από 30-40-50ρηδες .

    Γιατί πρόλαβαν την μοτοσυκλέτα ως εφηβικό όνειρο και τους θυμίζει την εφηβεία τους που χάθηκε δεκαετίες πριν.
    Ενα ολοκληρο καλοκαιρι ..15 ετων μπηκα σε συνεργειο ψεκασμου της ελιας για το δάκο. ...κουβαλαγαμε ψεκαστηρα χειροκινητη 20κιλη στην πλατη ΚΑΤΑΚΑΛΟΚΑΙΡΟ ... Και ολα αυτα γιατι δεν πηρα το λόουερ στα αγγλικα και δεν μου επαιρναν μηχανη οπως ειχαμε συμφωνησει ....Αν το επαιρνα .

    Ποπο....


Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2008, 11:17
  2. Εχω χεστει απο την χαρα μου...
    από Zan_Prizol στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 19:54
  3. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου....
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 12:49
  4. ΑποΧωρηση Απο Την Εργασια Μου
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 20:05
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF