Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 51

Θέμα: Απο την μοτο εφηβεία μου θυμάμαι...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Αφού κατάφερα να βγάλω δίπλωμα
    και να πειστεί ο γέρος να μου πάρει 50άρι με χαρτιά
    (μπας και κόψω τα αυτόφωρα)
    Το μόνο θετικό ήταν η κωλάρα της Κατερίνας
    που έπεσε λόγω γκαζιού.
    Τ άλλα ΟΛΑ μπορούν να παν χαλαρά στο διάλο
    γ... χώρα και κ...έλληνες
    που το μόνο που ξέρουν είναι να χαλάνε τα πιο καλά παιδιά
    και να τα κάνουν σα ντα μούτρα τους
    (όσα επιζήσουν)
    ΜΟΝΟ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΡΕ τ άλλα ΟΛΑ ΝΑ !
    (με το μπαρδόν)
    ανανήψαντας

  2. #32
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    τώρα που το λες, το Garelli Noi της μάνας μου. πειραγμένο μοτοποδήλατο στα 72κ.ε., γκάζι που δε του το'χες, με τo ape-hanger τιμόνι του και το σκηνικό αλά "Βίκυ η γκαζιάρα" με το τότε βασανακι μου

    Τι κακο κι αυτό με το μέμορυ λέην...η πασέτζα στο καφενείο δεν αργεί
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #33
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    εγω σαν πιο ξενερωτος απτη μοτοεφηβεια μου (13-14 χρονων) θυμαμαι την μυρωδια απτο συνεργειο του μαστορα. Αυτος ο συνδυασμός λαδιου, βενζινης, καινούριων ελαστικών, σαμπρελας, είναι κάτι αξεχαστο και αγαπημενο.

  4. #34
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    το πρωτο μηχανακι που καβαλησα..
    του μπαρμπα μου στο χωριο!
    απο αυτο ξεκινησαν ολα..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Mego_Viva1030x878.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	85,8 KB 
ID:	401038

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Πρώτο μηχανάκι που οδήγησα ποτέ ήταν ένα χρέπι townmate του παππού, το οποίο παίζει να λειτουργεί ακόμα, με 2 σέρβις από την ημέρα αγοράς. Αλλά ο έρωτας ήταν το κωλοφτιαγμένο, γυμνό, βαμμένο μωβ μεταλλικό chaly του ξαδέρφου. Ακόμα το θυμάμαι.

  6. #36
    Ακομα θυμαμαι το ξενερωμα πoυ εφαγα , οταν ανακάλυψα στα 16 , την τελικη του townmate 50 rr

    Κατα τα αλλα .... τα θυμαμαι ολα σαν χθες και τα θυμαμαι συχνα. Το πιο χαρακτηριστικο ειναι που δεν ειχαμε κρανη.
    Οχι Δεν φοραγαμε ... Δεν ειχαμε καν .
    Τοτε δεν χρειαζοταν . Δεν γραφανε.

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Κράνος, εξοπλισμός, δίπλωμα, άδεια, ασφάλεια δε χρειάζονταν στο χωριό.

  8. #38
    Η ζεμπρινγκ σε παπι ηταν χειροτερο αμαρτημα απο το να μην εχεις ασφαλεια

  9. #39
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ακομα θυμαμαι το ξενερωμα πoυ εφαγα , οταν ανακάλυψα στα 16 , την τελικη του townmate 50 rr

    Κατα τα αλλα .... τα θυμαμαι ολα σαν χθες και τα θυμαμαι συχνα. Το πιο χαρακτηριστικο ειναι που δεν ειχαμε κρανη.
    Οχι Δεν φοραγαμε ... Δεν ειχαμε καν .
    Τοτε δεν χρειαζοταν . Δεν γραφανε.
    Ξεχασες και το καρφωμα απο τριτη σε πρωτη........
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #40
    Την πρώτη βόλτα ever, την έκανα με Suzuki FR50 δίχρονο με καρφωτές ταχύτητες. Δεν έφτανα ούτε καν με ένα πόδι κάτω καλά - καλά. Το ακούσιο κι αυθεντικό "Τζόκερ" χαμόγελο. Αξέχαστο
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κράνος, εξοπλισμός, δίπλωμα, άδεια, ασφάλεια δε χρειάζονταν στο χωριό.
    Ούτε στην πόλη, κανα φράγκο για καφέ και τσιγάρα, μόνο πάνω μας
    Το ποινικό μου απο το 86 γράφει 16 μέρες, δέν λένε να το ξεχάσουν ακόμα, κάθε 5 χρόνια που το χρειάζομαι το διαβάζω και θυμάμαι.............

  12. #42
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Ένα κείμενο που έγραψα ένα βραδύ πριν 12 περίπου χρόνια.

    Δεν θα μιλήσω για βιτρίνες ,αφίσες , το max 100 που ήταν η πρώτη βόλτα ούτε για το 550xt στην γειτονία (η δεύτερη βόλτα) ούτε για το xs400 του Σουλιώτη στο λύκειο….. όλοι πάνω κάτω τα ίδια κάναμε……



    Όταν είσαι στα 18,5 το αίμα βράζει , η απεγνωσμένη προσπάθεια για την προσωπική σου ελευθερία έρχεται σε κρούση με πολλών ανθρώπων τα πιστεύω .Χρειάζεσαι κάτι “δικό σου’’ , που να μπορεί σε ταξιδεύσει στους δρόμους των ονείρων και αναζητήσεων σου.
    Κάπου κοντά σε αυτήν την ηλικία πήγα στην επαρχεία ως φοιτητής. Συγκαταλεκτικα στους τυχερούς , αυτούς τους λίγους που ένας κοντινός συγκενης δίνει ένα βιβλιάριο τραπέζης με τα “πρώτα έξοδα”. Έτσι μετά από 6μηνες αποφάσισα να αγοράσω ένα παπί. Στην αρχή η αγορά ήταν καθαρά για την εξυπηρέτηση μου , έως όταν το παρέλαβα. Δεν ξέρω , πρώτη φορά είχα νοιώσει έτσι , κάτι που κανένα άλλο αίσθημα δεν το πλησίαζε. Η σκέψη ότι είναι δικό μου , όλο δικό μου , γέμιζε κάθε πτυχή του σώματος μου. Θυμάμαι ακόμα τον αέρα που κτυπούσε το πρόσωπο μου στην πρώτη βόλτα , η αίσθηση της ελευθέριας μεγάλωνε διαρκώς. Θυμάμαι όταν πηγαίνοντας σπίτι , μου δόθηκε η εντύπωση ότι τρέχω και κοιτάζοντας το κοντέρ είδα μόλις 40χλμ , βλέπετε ήταν η πρώτη επαφή , το δίπλωμα ήρθε μετά από 5μηνες.
    Δεν χόρταινα να το κοιτάζω , το κοίταγα και δεν συμβιβαζόμουν με την ιδέα ότι είναι δικό μου , έτσι έκανα συνέχεια βόλτες για να εξοικειωθώ , κυρίως με την ιδέα. Το αγάπησα και αυτό εμένα. Πηγαίναμε παντού μαζί , και για ευχαριστώ το είχα πάντα καθαρό , με φρέσκα λαδάκια και κάθε Παρασκευή απόγευμα πηγαίναμε στην παραλία ,από μια ωραία διαδρομή με στροφές , μέσα από χώρια , δασός και καλλιέργειες. Μάθαμε παρέα να στρίβουμε και να φρενάρουμε σωστά , να γλιστράμε την ουρά για να γελάμε , να είμαστε κύριοι με τους άλλους οδηγούς. Αλλά πως όλα τα ωραία έτσι και αυτό τελείωσε γρήγορα. Η κλοπή του ήταν κάτι το τρομερό. Η άδεια θέση που το έβαζα με πλήγωνε , ήταν σαν να είχαν κλέψει το άλλο μου μισό.
    Το καλοκαίρι δούλεψα σκληρά και η σκέψη της αντικατάστασης του έγινε
    πράξη. Τότε κατάλαβα πόσο είχα αγαπήσει το παπί μου. Νόμιζα ότι το απατούσα!!, αλλά η ανάγκη μου να βρω κάπου την ελευθέρια μου με έκανε να το ξεπεράσω. Το νέο παπί ήταν καλύτερο , είχε δισκόφρενο , καλύτερο σκελετό , πιο δυνατό μοτέρ. Όμως σε κάθε στροφή αναζητούσα την πρώτη μου αγάπη. Δεν μπορούσα να στρίψω ή να φρενάρω σωστά , μέχρι που κατάλαβα ότι πρέπει να αγαπήσω και αυτό , να μάθουμε παρέα τα πάντα από την αρχή. Έτσι ξεκίνησε μια σχέση που κρατάει ακόμα , εδώ και 5χρονια.
    Ποτέ δεν μου είπε όχι σε ότι και αν του ζήτησα. Η διαδρομή Πάτρα – Αγρίνιο ,για ποτό(μόνο ένα) και επιστροφή το ίδιο βράδυ ήταν κάτι το συνηθισμένο. Μετά Πάτρα – Τρίπολη , δικαβαλο ,για να δούμε αγώνα dragster , Πάτρα – Αθηνά τα καλοκαίρια , δεν μου άρεσε να το βάζω στο τρένο. Αποκορύφωμα ήταν το καλοκαίρι του 2004 που έφτασα με έναν φίλο , με μηχανή αυτός!, στην Αργολίδα , στην 23η συγκεντρώσει της ΜΟΤΟΕ.
    Από όλα αυτά τα ταξιδάκια αλλά και από αλλά ακόμα , το ποιο ωραίο ήταν η αντιμετώπιση κάποιων. Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη όταν με χαιρετάγανε ,με το κλασικό σινιάλο , σε επαρχιακό δρόμο μηχανές και ας είχαν από 1000 κυβικά παραπάνω ο καθένας τους! όταν στην διαδρομή για την Αργολίδα , σε βενζινάδικο έδωσα λίγα από τα εφεδρικά μου λαδιά σε 50αρι για την YAMAHAαρα του ( έτσι μου την ανέφερε) , η κουβέντα στην συνεχεία ήταν κάτι το ξεχωριστό. Όταν στο κατέβασμα ( μαλλιά κουβάρια) της παλιοβουνας , σε μια αριστερή έβγαλα σώμα αυθόρμητα από το παπί για να στρίψω και με πλησίασε ο τύπος που ερχόταν από πίσω με το ZZR και μου κάνει νόημα “ καλό , καλό”! Όταν …όταν …όταν…
    Τελευταία τροποποίηση από S705; 10/11/2018 στις 11:27.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #43
    Κι εγώ από την μοτοεφηβεια ,εκεί κάπου στα 80s, θυμάμαι πολλά μηχανάκια-εφηβικα όνειρα.

    Όμως ,πιο πολύ θυμάμαι αυτό που είπε ο s705 πιο πάνω.

    Έφηβοι να δουλεύουν δύο δουλειές, να μην κάνουν διακοπές κλπ για να μαζέψουν τα φράγκα να πάρουν ένα μεταχειρισμένο (καινούργιο ούτε λόγος) .

    Και τότε, τα μηχανάκια ήταν ακριβά παιχνίδια . Ίσως πιο ακριβά και ακόμα πιο δύσκολα να τα αποκτήσεις.

    Βλέποντας σήμερα σε κάθε θρεντ που αφορά μοντέλα και την γκρίνια που υπάρχει σχεδόν πάντα σχετικά με την τιμή, αναρωτιέμαι πόσοι εφηβοι σήμερα θυσιάζουν ένα καλοκαίρι τουλάχιστον και κάνουν δύο δουλειές για να πάρουν ένα μηχανάκι.

    Κάπου το είχε γράψει ο κτινος, ότι τα μηχανάκια πλέον δεν είναι εφηβικά όνειρα ή κάπως έτσι.

    Γι'αυτό ίσως οι κουβέντες για μηχανές γίνονται κυρίως από 30-40-50ρηδες .

    Γιατί πρόλαβαν την μοτοσυκλέτα ως εφηβικό όνειρο και τους θυμίζει την εφηβεία τους που χάθηκε δεκαετίες πριν.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 10/11/2018 στις 10:30.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zizou
    Εγγραφή
    11/06/2011
    Μηνύματα
    403
    Θυμάμαι το πρώτο μου μηχανάκι...ενα προτοκαλί Dax 50, το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση
    δουλεύοντας ολη την περίοδο των διακοπών..δεν ένοιωθα οτι θυσίαζα το καλοκαίρι..άλλωστε 16 ήμουν,πρώτη μου
    δουλειά ήταν κ αυτό από μόνο του ήταν σημαντικό αφού μου έδινε κάποιο βαθμό ανεξαρτησίας...για ιερό σκοπό

    Θυμάμαι το επόμενο μηχανάκι,αφού το Dax μου φαινόταν ποδήλατο μετά από λίγο,κ έτσι πήρα ενα Kawasaki AR 125...
    έφτυνε λάδια από παντού... η χειρότερη αγορά που έχω κάνει..

    Θυμάμαι εκεί στα 18 το όνειρο να γίνεται πραγματικότητα...XT 550 μαύρο..καγκουριλίκια,κόντρες,κυνηγητά,βόλτες,
    χαζομαστορέματα...

    Θυμάμαι αλλά δεν την νοσταλγώ...χάθηκε αλλά το μοτοταξίδι συνεχίζεται..

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    1) θυμάμαι να παίρνω στα κλεφτά το XT 250 του θείου και να γυρνάω στο χωρίο ως άλλος Γαρδελης της εποχής (αρκετά ποιο μικρός βέβαια) επίσης θυμάμαι πόσο πονάει το κατακεφαλο που ειχα φάει με το κράνος και το κράξιμο απο τον θείο, οχι γιατι πήρα το μηχανάκι αλλά γιατι δεν έβαλα το κράνος και δεν το ζήτησα ώστε να μου μάθει αυτός κάποια πράγματα. εεεε απο εκει και έπειτα καθε καλοκαίρι στο χωρίο ο "μαγκας" με ΧΤ και δωστου βόλτες και νεαρές αιθέριες υπάρξεις.

    2) το πρώτο μου παπί C50 12v που ποτε κάνεις δεν έμαθε οτι το ειχα πάντα έλεγα δανικό μιας και ηταν απο χρήματα ψιλο ύποπτα (δουλειά παράνομη και ενα μπουφάν που ο παππούς απο το χωρίο ειχε δωσει 3 φόρες λεφτά να το παρω και δεν το πηρα ποτε!!!)

    3) το πρώτο μου μεγάλο στα 17 και φυσικά χωρίς δίπλωμα NSR 250 μετατροπή που κάναμε εμεις μαζι με την κάρτα να εχει και κλειδιά. πόσο με κ@υλωνε αλλα και με τρόμαζε ταυτόχρονα εκείνο το μηχανάκι δεν θα το ξεχάσω ποτέ.

    4) το ZXR του ξαδέρφου που δεν απέκτησα ποτέ και πάντα έλεγα "δώσε να κάνω λίγο" και ακόμα με στοιχειώνει τις νύχτες ο ήχος του αν ακούσω κανενα στην Βουλιαγμένης να τα δίνει ολα!!

    5) το παπι μου C50 6v γλάρος που με συντρόφευε στα φοιτητικά μου χρονιά στην Λαρισα, το σύνηθες του πάρκινγκ ήταν μεσα σε κατι θάμνους αλλά οσο κιαν ειχα πιει ήξερε πάντα τον δρόμο να με γυρνάει σπίτι απο το Σχολαρχείο και τον Λουκουλο.

    ξεκίνησα με προεφηβεια και πηγα στην μεταεφηβεια αλλα ηταν ολα άξια αναφοράς..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2008, 12:17
  2. Εχω χεστει απο την χαρα μου...
    από Zan_Prizol στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 20:54
  3. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου....
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 13:49
  4. ΑποΧωρηση Απο Την Εργασια Μου
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 21:05
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF