Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: απορία για ελαστικά!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.554

    απορία για ελαστικά!

    Καλησπέρα στα παιδιά...
    όποιος έχει άποψη επί του θέματος θα βοηθήσει!
    Για μεγάλο ον οφ με 19-17 τροχούς ποιό είναι το πιό ασφάλτινο και μαλακό ελαστικό που μπορούμε να βάλουμε?
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Μία επιλογή είναι τα Pirelli Scorpion Trail II αλλά δεν ξέρω αν θα σου βγάλουν πολλά χλμ.
    Επίσης Dunlop Trailsmart Max που είναι και φτηνότερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.554
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Μία επιλογή είναι τα Pirelli Scorpion Trail II αλλά δεν ξέρω αν θα σου βγάλουν πολλά χλμ.
    Επίσης Dunlop Trailsmart Max που είναι και φτηνότερα.
    τα πιρελι δεν ειναι αρκετα ον-οφ?τα angel gt βγαζουν 19αρι μπροστα.δεν ειναι πολυ πιο ασφαλτινα απο τα scorpion?τετοιο λαστιχο εχω στο μυαλο μου!
    νομιζω το dunlop roadsmart 3 ειναι ιδανικο!
    αλλη επιλογη το metzeler tourance next.τα εχει βαλει κανεις αυτα να μας πει?
    επισης τα battlax t31 ταιριαζουν.εντυπώσεις απο αυτά?
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 13/11/2018 στις 02:53.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #4
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Roadsmart και angel gt δεν είναι μαλακά. Προορίζονται για για να βγάζουν 20.000+ χλμ

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ είχα δοκιμάσει το Metzeler Tourance το απλό,όχι το next και το Pirelli Scorpion, δεν ήταν το Trail 2 τότε,ήταν το πρώτο Scorpion.Αυτό που θυμάμαι είναι τα Μετζελερ πιο σκληρά και ότι μου κράτησαν πολύ ,τα Pirelli πολύ πιο ευχάριστα στην οδήγηση και στο στροφιλίκι,αν κρατούσα το μοτόρι αυτά θα ξαναέβαζα. Βέβαια ίσως τα καινούργια να είναι εντελώς διαφορετικά λάστιχα από αυτά που είχα εγώ.Τα Angel GT τα φοράει ο αδερφος μου σε tdm ο οποίος είναι ''καννίβαλος'' σε τρόπο οδήγησης και είναι ευχαριστημένος.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 13/11/2018 στις 09:52.
    porca miseria.

  6. #6
    Scorpion trail 2 και απο μένα.. Kαθαρά ασφάλτινο, πολύ καλό κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό. Η αντοχή είναι λίγο σχετική, εμένα στις 13Κ χμ παρόλο που έχουν πέλμα, επειδή έχουν φάει αρκετό ζόρι σε στριφτερές διαδρομές τα πλαινά την έχουν ακούσει και κάνει κάτι χαζογλυστρίματα οπότε πάνε για αλλαγή.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Αυτη τη στιγμη φοραω τα μετζελερ τουρανς.Νομιζω τα απλα οχι τα νεξτ.Τα εβαλα στις 57.600 και τωρα εχω 72.000.(14.000χλμ).Τα εβαλα την 20-4-2017 και τωρα εχουμε 13-11-2018.(19 μηνες ).Πριν κανα δυο μηνες παρατηρησα εντονα σκασιματα στα λαστιχα.Αδικαιολογιτα για μενα σε αυτα τα χιλιομετρα.Αν με ρωτας?Δε θα τα ξαναβαλω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    αλλη επιλογη το metzeler tourance next.τα εχει βαλει κανεις αυτα να μας πει?
    Τα metzeler tourance τα είχα στο Tiger 800XC, 90 ασφαλτο ήταν και ηταν εξαιρετικό λάστιχο σε κράτημα και ωραία κορώνα.

    Δεν είμαι σίγουρος ότι ηταν τα Next?
    Τα είχα το 2013-14 και δεν έιχε αλλη επιλογή - ηταν το νεο μοντελο που ειχα βάλει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0652.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	401161

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0650.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	401162

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.554
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Scorpion trail 2 και απο μένα.. Kαθαρά ασφάλτινο, πολύ καλό κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό. Η αντοχή είναι λίγο σχετική, εμένα στις 13Κ χμ παρόλο που έχουν πέλμα, επειδή έχουν φάει αρκετό ζόρι σε στριφτερές διαδρομές τα πλαινά την έχουν ακούσει και κάνει κάτι χαζογλυστρίματα οπότε πάνε για αλλαγή.
    η αντοχη δεν με πολυνοιαζει καθως δεν κανω πολλα χλμ οποτε καθε 2ετια το πολυ αλλαζω λαστιχα.με ενδιαφερει το κρατημα στο στεγνο κυριως για γρηγορες βολτες σε επαρχιακους!κ
    χαρακτηριζεις τα σκορπιον 2 καθαρα ασφαλτινο λαστιζο;
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αν έχετε το παλιό ή το Next το βλέπετε εύκολα,έχουν διαφορετική χάραξη,το παλιό που είχα δοκιμάσει ήταν αυτό.Το Next μοιάζει πολύ πιο street και πραγματικά απορώ που τα καταστήματα ακόμα πουλάνε ένα λάστιχο που είχα βάλει πριν από το 2010,λογικά καινούργιας κατασκευής αλλά ''τεχνολογία'' 10τιας το λιγότερο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160322143436_metzeler_tourance_rear_120_90_17_64s.jpeg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	401163
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 13/11/2018 στις 13:18.
    porca miseria.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    η αντοχη δεν με πολυνοιαζει καθως δεν κανω πολλα χλμ οποτε καθε 2ετια το πολυ αλλαζω λαστιχα.με ενδιαφερει το κρατημα στο στεγνο κυριως για γρηγορες βολτες σε επαρχιακους!κ
    χαρακτηριζεις τα σκορπιον 2 καθαρα ασφαλτινο λαστιζο;
    Ναι ξεκάθαρα ασφάλτινο. Δες πέλμα άλλωστε, δεν υπάρχει υποψία απο τακούνι. Τέτοιες βόλτες είναι το στοιχείο τους και βοηθάει και η γρήγορη κορώνα τους

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pirelli_scorpion_trail_ii_tires_750x750.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	43,1 KB 
ID:	401168
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν έχετε το παλιό ή το Next το βλέπετε εύκολα,έχουν διαφορετική χάραξη,το παλιό που είχα δοκιμάσει ήταν αυτό.Το Next μοιάζει πολύ πιο street και πραγματικά απορώ που τα καταστήματα ακόμα πουλάνε ένα λάστιχο που είχα βάλει πριν από το 2010,λογικά καινούργιας κατασκευής αλλά ''τεχνολογία'' 10τιας το λιγότερο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160322143436_metzeler_tourance_rear_120_90_17_64s.jpeg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	401163
    Ναι.Γιαυτο μιλαω εγω.Το κρατημα του ειναι οντως πολυ καλο αλλα στο χωμα γλυστραει(μη πεταχτει κανεις και πει οτι δεν ειναι η δουλεια του το χωμα.Συγκρινω απλα με το αλλο λαστιχο που φορουσα πριν και που ηταν στην ιδια κατηγορια) περισοτερο απο το πιρελι που φορουσα πριν.Ξαναλεω.Τα σκασιματα του ειναι αδικαιολογιτα σε 14.000χλμ.Βεβαια μπορει να παιζει ρολο οτι το μηχανακι το χτυπαει η αλμηρα συνεχως μιας και μενω 50 μετρα απο τη θαλασσα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν έχετε το παλιό ή το Next το βλέπετε εύκολα,έχουν διαφορετική χάραξη,το παλιό που είχα δοκιμάσει ήταν αυτό.Το Next μοιάζει πολύ πιο street και πραγματικά απορώ που τα καταστήματα ακόμα πουλάνε ένα λάστιχο που είχα βάλει πριν από το 2010,λογικά καινούργιας κατασκευής αλλά ''τεχνολογία'' 10τιας το λιγότερο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160322143436_metzeler_tourance_rear_120_90_17_64s.jpeg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	401163
    Κατ' εμέ το καλύτερο λάστιχο ίσως που έχω βάλει... παρά τη μη αμιγώς "ασφάλτινη" χάραξη, στο δρόμο ήταν εξαιρετικά, φοβερό κράτημα και ζεσταίνονταν αμέσως -σε αντίθεση με τα άθλια Bridgestone Trailwing ή κάτι τέτοιο, που τα άλλαξα σχεδόν καινούρια. Πολύ καλά και σε εκτός δρόμου, είχα οργώσει τις ξερολιθιές Αμοργού και Φολεγάνδρου με αυτά. Τα άλλαξα όταν γύρισα από το ταξίδι στην Ιταλία, δυστυχώς τότε τα είχε καταργήσει και αντικαταστήσει με τα Tourance EXP, τα οποία είναι επίσης εξαιρετικά αλλά αποκλειστικά για ασφάλτινη χρήση. Υποθέτω ότι τα επανέφεραν στην παραγωγή, ακριβώς επειδή ήταν εξαιρετικά λάστιχα και δημοφιλή. Τα Tourance Next αντικατέστησαν τα EXP, δεν τα γνωρίζω, αλλά προσωπικά Metzeler με κλειστά μάτια...

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ούτε εγώ είχα παράπονο από τα ''παλιά'' Tourance γενικά,είχαν πατήσει και κάμποσα κατσάβραχα στην Θάσο ένα ολόκληρο καλοκαίρι αλλά σίγουρα δεν είναι το στριτάδικο λάστιχο που ζητάει ο φίλος.Βέβαια το φορούσα σε xt600 και όχι σε βαρύ ον-οφ.Όσο για το ''Metzeler με κλειστά μάτια'' είχα τα roadtec z6 κάποτε στο Tdm και δεν είχα κανένα θέμα επίσης.
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρή απορία, για κράνη...πήρα ενα ΜΧ Uvex χθές και...
    από Gandalf dr685sm στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 15:35
  2. Απορια για αγορα V-Strom
    από suzukimaniac στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2006, 12:07
  3. απορια για Gs
    από gixxerpap στο forum BMW
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 21:38
  4. τι προτεινετε για ελαστικα?
    από alfa156 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2005, 16:48
  5. Οσοι ενδιαφερονται για ελαστικα Michelin Pilot Race...
    από Runner Ducati στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2005, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF