Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αγορά Μεγάλης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2018
    Μηνύματα
    6

    Αγορά Μεγάλης μηχανής

    Παιδιά καλησπέρας σας

    θέλω να ακούσω την γνώμη σας για το Honda CBF600s
    Και πόσο θα κοστίζει η συντήρηση του....


    η αλλαγεί θα είναι από Yamaha YBR 125cc σε Honda CBF600s

  2. #2
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Γεια χαρά,
    από εμένα που του έχω κάνει 30.000 χλμ τα τελευταία 2 χρόνια η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ καλό γιαυτό που είναι. Και για να γίνω πιο κατανοητός είναι ένα sport touring παλιάς κοπής 4 κύλινδρο που τα κάνει όλα, κάποια μέτρια, κάποια καλά, κάποια χάλια αλλά το κυριότερο αξιόπιστα.
    Θα κάνεις το commuting σου, θα πας το ταξιδάκι σου, θα το φορτώσεις μπαγκάζια και συνοδηγό, θα έχεις ένα γκάζι στο μέσο όρο με γραμμική συμπεριφορά, αν θες να στρίψεις θα το κάνει σε νορμάλ πλαίσια.
    Δεν είναι το πιο οικονομικό, κατανάλωση 5-6 λίτρα/100 χλμ, αν θες πόλη. Δεν είναι το πιο γρήγορο φορτωμένο. Δεν έχει γκάζι που θα σε συγκλονίσει. Δεν είναι για να κυνηγάς χρόνους σε πίστα.

    (+): Φιλικό, ελαστικό μοτέρ που τραβάει από χαμηλά, ωραία θέση οδήγησης, όχι τελείως όρθια, μέχρι 1,80 με αλλαγμένη ζελατίνα αρκετή ανεμοκάλυψη, αξιόπιστο.
    (-): Βαρύ που θα φανεί ειδικά στις επιτόπιες μανούβρες με τα πόδια, αναρτήσεις σουμιέδες.

    Αν πας by the book στη συντήρηση νομίζω είναι από τα μηχανάκια που μπορούν να σου βγάλουν 200.000 χλμ.
    Σέρβις εκτός από τα λάδια έχει κάθε 25.000 μπουζί και βαλβίδες. Τακάκια, αλυσίδα κτλ περί χρήσης. Αντιπροσωπεία αλμυρή σε ανταλλακτικά σε σχέση με τις άλλες. Κάποιο σημείο που να πονάνε δεν έχουν συγκεκριμένο.

    Από το 2008 και μετά είναι με ψεκασμό αντί για καρμπ, με αλουμινένιο πλαίσιο, με συνδυασμένο abs και με δείκτη βενζίνης

    Αν το πάρεις συνειδητοποιημένα για αυτό που είναι θα σε ικανοποιήσει.
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 09/11/2018 στις 11:14.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος

    Δεν είναι το πιο οικονομικό, κατανάλωση 5-6 λίτρα/100 χλμ, αν θες πόλη. Δεν είναι το πιο γρήγορο φορτωμένο. Δεν έχει γκάζι που θα σε συγκλονίσει. Δεν είναι για να κυνηγάς χρόνους σε πίστα.

    Από το 2008 και μετά είναι με ψεκασμό αντί για καρμπ, με αλουμινένιο πλαίσιο, με συνδυασμένο abs και με δείκτη βενζίνης

    Αν το πάρεις συνειδητοποιημένα για αυτό που είναι θα σε ικανοποιήσει.
    Ότι είπε ο cpt. Το έψαχνα πριν πάρω το SV (τώρα θα μου πείτε πως κατέληξα απο το ένα στο άλλο, αλλά ήταν κεραυνοβόλος έρωτας).

    Μου είχαν πει να προτιμήσω το injection σαν καλύτερο μοντέλο και πιο οικονομικό στις βενζίνες ίσως ο cpt μπορεί να μας διαφωτίσει σ αυτό.

    Έχω οδηγήσει το 1000 οπότε για τα γκάζια του δεν έχω κάποια εμπειρία αλλά είναι παιχνίδι. Ευκολόστριφτο μες την πόλη και τέρμα άνετο σε ταξίδι. Ναι δεν σε συγκινεί να αρχίσεις να το στρίβεις αλλά δίνει την αίσθηση στιβαρού εργαλείου.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    απο ybr125 σε cbf600 θα σου φανεί dragster το γκάζι
    έχεις την κατάλληλη ηλικία και απεριόριστο δίπλωμα? αν ναι καλορίζικο το μυαλό στο κεφάλι και ψάξου παράλληλα για σχολείο οδήγησης να μάθεις πέντε πράγματα σωστά. Και να μη ξεχνάς να φοράς τον μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/04/2018
    Μηνύματα
    6
    Καλησπέρα doctoras είμαι 24 ετών και έχω βγάλει το απεριόριστο...
    Και είμαι αναμέσα σε xtx 660 και στο cbf 600s....
    Ακούω εντυπώσεις για τοις δύο μηχανές

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    για την ηλικία σου:
    το cbf θα το παρεις εάν έχεις βλέψεις να ταξιδεύεις μονός η με δευτερο ατομο και αποσκευές εντός / εκτός συνόρων
    το xtx θα το παρεις για περισσότερη διασκέδαση και περισσότερη ευκολία μετακίνησης. Το χαμηλότερο βάρος κατά 30kg απο το cbf είναι πολύ καλος σύμμαχος για αρχάριους
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    καλημέρα.
    το ειχα αγορασει το 2004. Η μετάβαση μου ηταν από στρογγυλοφαναρο στο cbf χωρις καθολου προηγούμενη εμπειρια.
    στα + για αρχαριο, θα εβαζα το στήσιμο της, την ομαλη του λειτουργία, γενικα σε απέτρεπε να κανεις χαζομαριτσες που το βρισκω θετικο για 24χρονων αρχαριο.
    στα - το βαρος της που το ενιωθα ειδικά σε πολυ χαμηλες ταχυτητες.
    Αν και ο κινητηρας μου φαινοταν οτι μπορει να με παει παντου, εξαιτιας του υψος μου (1,93) με κουραζε στα ταξιδια.

  8. #8
    Καλημέρα
    Έχω το hornet 600 του 2008 περίπου 3 χρόνια που είναι το ίδιο και η συντήρηση του δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή είναι όπως μια νορμάλ μηχανή

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19
  3. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF