Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Αγορά σκουτερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23

    Αγορά σκουτερ

    Χαιρετω το φορουμ! Σας βρηκα πριν λιγο απο το γουγλι και ειπα να ρωτησω μιας και ειμαι σε διλημμα

    Κατα τις αρχες-μεσα Δεκεμβρη λεω να αγορασω κ εγω το πρωτο μου διτροχο.Ειμαι 24 και 2 χρονια οδηγω ενα modenas 09 του πατερα μου ο οποιος το εχει για delivery αλλα πλεον δε βολευει η φαση λογω αλλης δουλειας και διαφορετικων ωραριων, οποτε δε μπορω να του το "κλεβω" οταν θελω/χρειαζομαι
    Καταρχας να τονισω πως διπλωμα ακομα δεν εχω βγαλει, κοπηκα μια φορα το καλοκαιρι (απο δικη μου απροσεξια στην πιστα) και μετα αρχισαν οι απεργιες των εξεταστων και το αφησα, περιμενω να ανοιξουν τωρα. Εδινα με τη hornet για το απεριοριστο οποτε εχω μια ελαχιστη εμπειρια σε πιο βαρυ μηχανακι, ενιοτε οδηγουσα και ενα gts 250 φιλου.


    Σκεφτηκα να παω σε σκουτερακι γιατι βαρεθηκα τις ταχυτητες και τα αλλα αρνητικα της παπιας, κατα τ'αλλα ειναι πολυ κομπλε μηχανακια. Το budget μου ειναι γυρω στα 2000-2500 μετρητοις. Οι επιλογες μου μεχρι τωρα ειναι οι εξης:

    Yamaha X-Max 250 (2010) απο φιλο-γνωστο ο οποιος το εχει σε τελεια κατασταση γιατι ειναι αρρωστος με τα μηχανακια του (εχει μαγαζι με ειδη αναβατη κ εξοπλισμο). Το πηρε το '11 και εχει 18.000 χλμ και σκεφτεται να το πουλησει, οποτε δεν ειναι 100%

    Yamaha N-Max 155, καινουργιο απο αντιπροσωπεια. 2000 μετρητα και 1400 σε 7 δοσεις των 200 ευρω (οι δοσεις δε μου αρεσουν καθολου αλλα ειναι η αναγκη τωρα..)

    Honda SH 300i: Σε αυτο το μηχανακι δε βρισκω ευκολα μεταχειρισμενο μετα το 09 στα φραγκα που μπορω να διαθεσω.


    Η χρηση που θα κανω ειναι η εξης: 15:00-19:00 δουλεια νουμερο 1/ καρφι στο γυμναστηριο, σπιτι μπανιο/ 22:00-06:00 δουλεια νουμερο 2 και με τα λεωφορεια δεν παλευεται. Επισης, το θελω για τις βολτες μου ωστε να βγαινω και καμια 90-100 χλμ εξω απο την πολη κυριως καλοκαιρι (μενω Θεσ/νικη) και θα ηθελα να αποφυγω το NMax γιατι ειναι πιο μικρο σε κυβισμο κλπ και πιστευω τα μεγαλυτερα θα εχουν περισσοτερη ανεση σε τετοια μικρα ταξιδακια. Θα ηθελα να εχει και μεγαλο αποθηκευτικο χωρο απο κατω (οπως το Χ-ΜΑΧ) και να σηκωνει ανετα ενα δευτερο ατομο για βολτουλες. (π.χ 85 κιλα εγω και αλλα 90-100 ο συνεπιβατης στη χειροτερη)
    Με λιγα λογια θελω να αποφυγω το αμαξι οσο το δυνατον περισσοτερο διοτι το σιχαθηκα!


    Εγω κλεινω προς το X-MAX του γνωστου αλλα οπως ειπα δεν ξερει σιγουρα ακομα αν θα το δωσει και δισταζω να παρω αλλο μεταχειρισμενο με 2500 ευρω, φοβαμαι μην ειναι τρυπιος κουμπαρας και μπλεξω με συνεργεια κλπ.Απο εμπορα εχω ακουσει πολλες ιστοριες και λεω να μεινω μακρια..εσεις τι προτεινετε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Κάνε υπομονή λίγο και πάρε το SH300. Ή τουλάχιστον κάνε test drive γιατί έτσι θα "κλειδώσεις" σε κάποιο πιο εύκολα
    Βγάζει 1-2 προβλήματα κλασσικά και τίποτα άλλο.

    Και εγώ κάτοχος είμαι και συμφωνώ με το φίλο
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2962591

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Κάνε υπομονή λίγο και πάρε το SH300. Ή τουλάχιστον κάνε test drive γιατί έτσι θα "κλειδώσεις" σε κάποιο πιο εύκολα
    Βγάζει 1-2 προβλήματα κλασσικά και τίποτα άλλο.

    Και εγώ κάτοχος είμαι και συμφωνώ με το φίλο
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2962591
    Ποια ειναι τα προβληματα που αναφερεσαι? Τest drive σκοπευω να κανω μολις βρω χρονο καποια στιγμη. Το θεμα μου ειναι οτι το SH δε μου αρεσει σχεδον καθολου εμφανισιακα και ο χωρος του απο κατω δε με βολευει

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Κάνε υπομονή λίγο και πάρε το SH300. Ή τουλάχιστον κάνε test drive γιατί έτσι θα "κλειδώσεις" σε κάποιο πιο εύκολα
    Βγάζει 1-2 προβλήματα κλασσικά και τίποτα άλλο.

    Και εγώ κάτοχος είμαι και συμφωνώ με το φίλο
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2962591
    Test ride χωρίς δίπλωμα? Δεν παίζει εκτός αν το έχει κ αυτό κάποιος φίλος.
    Εφόσον δεν έχεις ακόμα δίπλωμα περίμενε να δεις μήπως και το αποφασίσει ο φίλος σου μέχρι να το πάρεις και εσύ το δίπλωμα. Μετά βλέπεις.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Θα φερω τον φαδερ μαζι μου κ θα δωσει αυτος το δικο του διπλωμα, σε μια αντιπροσωπεια το επιτρεπουν.

  6. #6
    Πάντως ότι και να πάρεις καλοταξιδο και αγραντζουνιστο ναι είναι...... scooter βαρκοειδη όπως gts 300i;;;;; Σκέφτηκες ποτέ κάτι τέτοιο;;;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spiraleon Προβολή μηνύματος
    Πάντως ότι και να πάρεις καλοταξιδο και αγραντζουνιστο ναι είναι...... scooter βαρκοειδη όπως gts 300i;;;;; Σκέφτηκες ποτέ κάτι τέτοιο;;;
    Ευχαριστω πολυ

    Δε γνωριζω αν ειναι αξιοπιστα αυτα τα kymco/sym και ειμαι επιφυλακτικος. Επισης ναι, ειναι λιγο μεγαλο. Αν δεν πουλησει ο φιλος το ΧΜΑΧ κοιταω και honda sh 300i (2009-10) παντως

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Κοίταξε τα sport που έχουν πιο ωραίο βάψιμο αφού κόλλας στην εμφάνιση. Το μολυβί και τα μαύρα είναι κατά την άποψη μου τα ωραιότερα sh εκτός από το καινούριο μοντέλο που είναι κουκλάκι ανεξαρτήτως χρώματος.

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Θα σου ελεγα να δεις και το kymco xciting 300...παρα πολυ καλο και πιθανοτατα πιο φτηνο απο αυτα που κοιτας

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Ναι και τετοιο κοιτουσα στην αρχη, πολυ ομορφο αλλα οπως ειπα, ειναι αξιοπιστο?

  11. #11
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Confused Προβολή μηνύματος
    Θα φερω τον φαδερ μαζι μου κ θα δωσει αυτος το δικο του διπλωμα, σε μια αντιπροσωπεια το επιτρεπουν.
    Ε;;
    Δε κάνουμε δουλίτσα έτσι. Θα δείξει ο πατέρας σου το δίπλωμα του για να οδηγήσεις εσύ;

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Confused Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω πολυ

    Δε γνωριζω αν ειναι αξιοπιστα αυτα τα kymco/sym και ειμαι επιφυλακτικος. Επισης ναι, ειναι λιγο μεγαλο. Αν δεν πουλησει ο φιλος το ΧΜΑΧ κοιταω και honda sh 300i (2009-10) παντως
    τα <2011 είχαν κάποιο θέμα και έσβηναν μόνα τους στο ρελαντί
    όχι όλα και δεν έχει βρεθεί σίγουρη λύση
    το δικό μου του 2011 έχει σβήσει 2 φορές στα 67.000 και τη μία ήταν σίγουρα απο χάλια βενζίνη (μάλλον και τη δεύτερη)

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    εγω παντως με το SYM GTS250, εχω και 120.000 κμ στην πλατη του και ειμαι μια χαρα....
    νορμαλ προβληματακια, τιποτα σοβαρο.....
    το μονο του προβλημα ειναι οτι απο τις λακουβες και τις μικρα σχετικα ροδες του, εχουν σπασει καπιες βασεις τις μουρης μπροστα, αλλα ειναι ολα στην θεση τους δεμενα με tireups απο μεσα....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Στα 67.000 το SH300 μου ζήτησε
    αλλαγή τσιμούχας στη τρόμπα νερού (κλασσικό πρόβλημα) (~€100-150 με την εργασία γιατί θέλει πολύ δουλειά)
    αλλαγή γρανάζια, άξονα, ρουλεμάν στη μετάδοση (κλασσικό πρόβλημα) (δε θυμάμαι κόστος ~€150?)

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Confused Προβολή μηνύματος
    Ναι και τετοιο κοιτουσα στην αρχη, πολυ ομορφο αλλα οπως ειπα, ειναι αξιοπιστο?
    Ναι φιλε μου ειναι φουλ αξιοπιστο...και τα sym ειναι καλα...

    Εχω την αισθηση πως ειναι πιο αξιοπιστα απο τα "επωνυμα" σκουρερ...εγω ειμαι δυστυχως στην ευρωπαικη μερια και θα εκανα ανταλλαγη με κλειστα ματια με το κυμκο ...τρομερα φρενα αναρτησεις και ποιοτητα κατασκευης...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα σκουτερ 250cc
    από SteliosDa1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2018, 18:06
  2. Αγορά σκουτερ/μηχανής
    από sokin49 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2015, 08:32
  3. αγορά σκούτερ (προβληματισμός)
    από shadowman14 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2012, 15:13
  4. ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από RISV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF