Σελίδα 10 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Πάρτε και ένα HOW TO BRAKE WITH ABS να μάθετε όσοι δεν το έχετε και όχι μόνο.

    Emergency braking practice with an ABS-equipped V-strom 650 K7, with tips & slow replays.

    https://www.youtube.com/watch?v=3d6iu-1WFxw

  2. #137
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Τις φορές που δε πρόλαβες αν είχες abs μπορεί να προλάβαινες. Μπορεί και όχι αλλά σίγουρα θα είχες περισσότερες πιθανότητες.
    Αν δε σου μπλόκαρε ο τροχός τότε δεν έχεις φρενάρει στο όριο. Και ότι και να πείς αφού δεν έφτασες στο όριο τότε δε ξέρεις πού ήταν.

    Με ABS σε κατάσταση πανικού που ξέρεις ότι δε τη γλιτώνεις πατάς τέρμα, το abs θα προλάβει το μπλοκάρισμα και στην ουσία θα κρατήσει το φρενάρισμα συνέχεια στο όριο (που κανένας άνθρωπος δε μπορεί να το κάνει με την ίδια ταχύτητα) (δε μπλοκάρει ο τροχός το βλέπεις και απο το λάστιχο και απο την άσφαλτο) και παράλληλα έχεις ελεύθερο το μυαλό να ασχοληθεί με το εμπόδιο και τί μπορείς να κάνεις.

    ΥΓ. Τραβάς σε ακραία παραδείγματα αυτά που γράφω γιατί ξέρεις (ελπίζω δηλαδή) ότι έχεις άδικο.
    Παράδειγμα το θέμα της βροχής ανα 10 μέτρα που και καλά είπα εγώ.

    Δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο.
    Το θέμα είναι ξεκάθαρο.
    Ξαναλέω, δεν είπα πουθενά ότι είναι άχρηστο, είπα ότι δεν είναι απαραίτητο. Ειδικά όταν το κάνουμε θεό και δεν μαθαίνουμε να φρενάρουμε.

    Άσε εμένα, ναι δεν ξέρω να φρενάρω και δεν ξέρω και τα όρια των φρένων μου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Δυστυχώς τα πιστεύεις και τα λές.
    Καλή τύχη!

  4. #139
    Μια μηχανή με ABS δεν μπορεί να βοηθήσει στον αναβάτη να μάθει με ασφάλεια της ποιά είναι τα όρια της πρόσφυσης; Δεν μπορεί δηλαδη ο αναβάτης να καταλάβει ότι όταν εμπλέκεται το σύστημα σημαίνει οτι έχει φρενάρει λάθος; Πρέπει να διπλώσει το τιμόνι και να κινδυνέψει να τσακιστεί για να το καταλάβει;
    The R is for Respect.

  5. #140
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αν δε σου μπλόκαρε ο τροχός τότε δεν έχεις φρενάρει στο όριο. Και ότι και να πείς αφού δεν έφτασες στο όριο τότε δε ξέρεις πού ήταν.
    Μια διόρθωση.
    Αν σου μπλοκάρει τότε έχεις ξεπεράσει το όριο και χάνεις σε μέτρα αφού η τριβή ολίσθησης έχει πολύ χαμηλότερο συντελεστή τριβής. Πρέπει να είσαι στο όριο της πρόσφυσης, ακριβώς πριν μπλοκάρει ο τροχός.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μια διόρθωση.
    Αν σου μπλοκάρει τότε έχεις ξεπεράσει το όριο και χάνεις σε μέτρα αφού η τριβή ολίσθησης έχει πολύ χαμηλότερο συντελεστή τριβής. Πρέπει να είσαι στο όριο της πρόσφυσης, ακριβώς πριν μπλοκάρει ο τροχός.
    Συμφωνούμε.
    Το οποίο δε το ξέρεις αν δεν το φτάσεις χωρίς ABS.
    Οπότε πάντα χωρίς ABS δεν φρενάρεις στο μέγιστο δυνατό (συν όλα τα άλλα!).


    Αν έχεις ABS ο σένσορας βλέπει την απότομη μείωση της ταχύτητας της ρόδας και το καταλαβαίνει ΠΡΙΝ μπλοκάρει ο τροχός.

  7. #142
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Off topic:Πάντως,για μένα,ο καλύτερος οδηγός μηχανής στους ελληνικούς δρόμους είναι αυτός που ΔΕΝ πιέζει.Παθητική οδήγηση,συνεχόμενο τσεκ καθρέφτες,χαμηλή ταχύτητα ανάμεσα από τα αμάξια[...]
    Αυτός είναι ένας πολύ καλός υποψήφιος μελλοθάνατος.
    Life begins at 45°.

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτός είναι ένας πολύ καλός υποψήφιος μελλοθάνατος.
    Γιώργο βάλε τώρα και τους καθρέφτες στη συζήτηση να έρθουμε να γίνουμε...

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτός είναι ένας πολύ καλός υποψήφιος μελλοθάνατος.
    cool,την είπες την φανταχτερή σου λέξη για bonus style points,θέλεις τώρα να γίνεις και λίγο πιο συγκεκριμένος;

  10. #145
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Συμφωνούμε.
    Το οποίο δε το ξέρεις αν δεν το φτάσεις χωρίς ABS.
    Οπότε πάντα χωρίς ABS δεν φρενάρεις στο μέγιστο δυνατό (συν όλα τα άλλα!).


    Αν έχεις ABS ο σένσορας βλέπει την απότομη μείωση της ταχύτητας της ρόδας και το καταλαβαίνει ΠΡΙΝ μπλοκάρει ο τροχός.
    Μπαίνεις (όχι εσύ ο χ αναβάτης) σε στροφή, σβέλτα, ούτε καν γρήγορα, και μπροστά σου βλέπεις ενα αμαξάκι που φρενάρει απότομα γιατί δεν ξέρω, του έπεσε το τσιγάρο στα @@.
    Βλέπεις λοιπόν έναν τοίχο από λαμαρίνα να ερχεται πανω σου και τι κάνεις; Ενστικτωδώς με το ΑΒS θα φρενάρεις απότομα. Μπορεί να πέσεις; Ναι, γιατί φρένα υπο κλιση δεν ειναι το καλυτερο. Μπορεί και όχι όμως, οπότε και φρεναρεις δυνατα και μπλοκάρει ο μπροστινός (ή οχι, αφου έχεις ABS) και φυσικά σου ανοίγει η τροχιά, σε πετάει στο αντίθετο ρεύμα; Πιθανό. Αν ερχεται από την άλλη κάτι, θα το συναντήσεις; Πιθανό.

    Αν δεν έχεις ABS, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις στην ίδια περίπτωση, έχει να κάνει με την ικανότητα του αναβάτη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #146
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    cool,την είπες την φανταχτερή σου λέξη για bonus style points,θέλεις τώρα να γίνεις και λίγο πιο συγκεκριμένος;
    Ε είναι μεγάλη κουβέντα. Η παθητική οδήγηση σπάνια βοηθάει στους ελληνικούς δρόμους, δίπλα σε Έλληνες οδηγούς. Προτιμώ την ενεργητική. Οι καθρέπτες δεν πρέπει να ελέγχονται κάθε 2 δευτερόλεπτα, καθώς είναι πιο πιθανό να σε σκοτώσουν, παρά να σε σώσουν. Αλλά ΠΑΝΤΑ πρέπει να γνωρίζεις τι συμβαίνει γύρω σου. Αυτό είναι θέμα εμπειρίας. Χαμηλή ταχύτητα ανάμεσα στα αμάξια είναι ένας σίγουρος τρόπος να πεθάνεις (εκτός αν αναφέρεσαι στη διήθηση μεταξύ ακινητοποιημένων, τότε δεκτό). Δίπλα σε αυτοκίνητο εν κινήσει μένεις το μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα.

    Αλλά όλα αυτά είναι λίγο γενικολογίες, δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος και δεν έχουν εφαρμογή σε όλους. Ας πούμε ότι είναι η δική μου άποψη, από την εμπειρία μου όλα αυτά τα χρόνια μέσα στην πόλη της Αθήνας. Μεγάλη κουβέντα όμως, μην ανοίξουμε ΚΑΙ αυτή. Οδηγείτε όπως νιώθετε εσείς ασφαλείς.
    Life begins at 45°.

  12. #147
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε είναι μεγάλη κουβέντα. Η παθητική οδήγηση σπάνια βοηθάει στους ελληνικούς δρόμους, δίπλα σε Έλληνες οδηγούς. Προτιμώ την ενεργητική. Οι καθρέπτες δεν πρέπει να ελέγχονται κάθε 2 δευτερόλεπτα, καθώς είναι πιο πιθανό να σε σκοτώσουν, παρά να σε σώσουν. Αλλά ΠΑΝΤΑ πρέπει να γνωρίζεις τι συμβαίνει γύρω σου. Αυτό είναι θέμα εμπειρίας. Χαμηλή ταχύτητα ανάμεσα στα αμάξια είναι ένας σίγουρος τρόπος να πεθάνεις. Δίπλα σε αυτοκίνητο μένεις το μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα. Αλλά όλα αυτά είναι λίγο γενικολογίες, δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος και δεν έχουν εφαρμογή σε όλους. Ας πούμε ότι είναι η δική μου άποψη, από την εμπειρία μου όλα αυτά τα χρόνια μέσα στην πόλη της Αθήνας. Μεγάλη κουβέντα όμως, μην ανοίξουμε ΚΑΙ αυτή. Οδηγείτε όπως νιώθετε εσείς ασφαλείς.
    Συνεχόμενο τσεκ καθρέφτες=κάθε κάποια δευτερόλεπτα,όχι όντως συνεχόμενο.
    Χαμηλή ταχύτητα ανάμεσα απ'τα αμάξια=Χαμηλή ταχύτητα στην διήθηση γιατί ναι μεν είσαι ανάμεσα από 2 αμάξια εκείνη τη χρονική στιγμή,αλλά στα επόμενα 2 δεύτερα μπορεί να θέλει κάποιος μπροστά σου να αλλάξει λωρίδα χωρίς φλας και χωρίς να τσεκάρει καθρέφτη,οπότε καλύτερα να πηγαίνεις σιγά δίπλα σε κάποιον παρά γρήγορα πάνω σε κάποιον.

  13. #148
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Δεν μπορω να καταλαβω.......

    Διαβαζω ...διαβαζω για την χρησιμοτητα του αβς......

    Και δεν μπορω να καταλαβω......Ολοι αυτοι οι χιλιαδες που τρεχουν καθε σκ σε ολο τον κοσμο....

    Σε βρεγμενες πιστες , λασπες ,χιονια.... Χωματινοι, ασφαλτινοι....

    Ηλιθιοι ειναι και δεν φοραει κανεις .... Μα κανεις αβς...??

    Παντως κατα την προσωπικη μου γνωμη ...

    Σε αναποφευκτη...... συγκρουση ( που ναι μεν θα γλυτωσεις την πτωση αλλα θα σε οδηγησει το αβς με λιγοτερα χιλμ....)

    Θα προτιμησω την πτωση απο το μπλοκαρισμα του τροχου.....

    Και ο νοων νοειτω...


  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Για εμένα που οδηγάω κοντά 40 χρόνια,δεν με ενδιαφέρει να πάρω μοτό με abs(φρενάρω με την ---οποια---εμπειρια έχω.)
    Αν είναι για τον γιό μου,θα ήθελα να έχει η μοτό abs.
    Το θέμα είναι , τελικά ποιος θα εχει μάθει να φρενάρει μετά από χρόνια.

  15. #150
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Συμφωνούμε.
    Το οποίο δε το ξέρεις αν δεν το φτάσεις χωρίς ABS.
    Οπότε πάντα χωρίς ABS δεν φρενάρεις στο μέγιστο δυνατό (συν όλα τα άλλα!).


    Αν έχεις ABS ο σένσορας βλέπει την απότομη μείωση της ταχύτητας της ρόδας και το καταλαβαίνει ΠΡΙΝ μπλοκάρει ο τροχός.

    Sorry αλλά κάνεις λάθος.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 10 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF