Σελίδα 27 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 17222324252627282930313237 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 405 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #391
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    ........................Γιαυτό γουστάρω τα ντουκάτι γιατί σε θέμα περιφερειακών δεν παίζονται.
    Γενικά μπορεί, ειδικά το Multi 1200 απλο του 2011 (οχι το S με τις ηλεκτρονικες αναρτήσεις) ειχε για πισω αμορτισέρ ενα σκουπίδι

  2. #392
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ρε συ τι να πω σίγουρα ξες περισσότερα και έχεις καβαλήσει περισσότερα από μένα.Δε θέλω να μπω σε συγκρίσεις εταιριών,απλά το πόσο
    καλά είναι τα φρένα σε ένα μηχανάκι έχει να κάνει και με βάση του τι είναι προορισμένο να κάνει.
    Αλλιώς θα το πάω εγώ το sv αλλιώς εσύ οπότε σε μένα μπορεί να φανούν μέτρια σε σένα μπορεί να φανούν χάλια.
    Μιλάμε για 6000 ευρώ περίπου μηχανάκι που σε κάποιες χώρες είναι ένα μηνιάτικο ,θέλω να πώ η φτήνια τρώει τον παρά.Γιαυτό γουστάρω τα ντουκάτι γιατί σε θέμα περιφερειακών δεν παίζονται
    Βtw το bimota που το κονόμησες? 1100 περίπου μηχανάκια λέει στο motorcyclespecs
    Δεν έχει να κάνει με το τι έχει καβαλήσει κάποιος ή πως το πάει.
    Γι αυτό ανέφερα το CBF που είναι ίδια κατηγορία με το SV και στα ίδια περίπου χρήματα, αλλά ακόμα κι ένα παλιό CBF που είχα καβαλήσει είχε ΟΚ φρένα ενώ το SV δεν έχει.

    Το bimota είναι ιστορία ολόκληρη. Το δικό μου είναι το 1025.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #393
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Γενικά μπορεί, ειδικά το Multi 1200 απλο του 2011 (οχι το S με τις ηλεκτρονικες αναρτήσεις) ειχε για πισω αμορτισέρ ενα σκουπίδι
    Αυτούς τους απόλυτους χαρακτηρισμούς πολύ τους γουστάρω

  4. #394
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αυτούς τους απόλυτους χαρακτηρισμούς πολύ τους γουστάρω
    Quote απο υπαλληλο (και γνωστό) απο το Ducati καλληρόης οταν τον ρωτουσα πως να το ρυθμίσω μπας και δουλέψει

    Και επιβεβαιωμενο απο οτι απλα δεν δουλευε, απλα στον χρονο επανω εφυγα εξωτερικο και το πουλησα οποτε δεν μπηκα στην διαδικασία αλλαγής.

    Αλλα και στο Tuono V4 2014, το sachs ηταν για τα μπαζα (καλυτερο βεβαια απο το ducati) και το αλλαξα με ενα Ohlins απο το factory

  5. #395
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Quote απο υπαλληλο (και γνωστό) απο το Ducati καλληρόης οταν τον ρωτουσα πως να το ρυθμίσω μπας και δουλέψει

    Και επιβεβαιωμενο απο οτι απλα δεν δουλευε, απλα στον χρονο επανω εφυγα εξωτερικο και το πουλησα οποτε δεν μπηκα στην διαδικασία αλλαγής.

    Αλλα και στο Tuono V4 2014, το sachs ηταν για τα μπαζα (καλυτερο βεβαια απο το ducati) και το αλλαξα με ενα Ohlins απο το factory
    Μιλάμε για το ABS εδώ αλλά μιας και το ανέφερες να ξέρεις ότι επίσης και τα Ohlins στις εργοστασιακές εκδόσεις (Ducati με εξαίρεση τα R/Aprilia) δεν συγκρίνονται με τα aftermarket Ohlins.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  6. #396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για το ABS εδώ αλλά μιας και το ανέφερες να ξέρεις ότι επίσης και τα Ohlins στις εργοστασιακές εκδόσεις (Ducati με εξαίρεση τα R/Aprilia) δεν συγκρίνονται με τα aftermarket Ohlins.
    αυτό το έχω διαβάσει και για τα απρίλια ,πάντως.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #397
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    αυτό το έχω διαβάσει και για τα απρίλια ,πάντως.
    Αυτό έγραψα Ducati (εξαίρεση τα R/ Aπριλια). Το έχω δει σε 1098S...
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  8. #398
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για το ABS εδώ αλλά μιας και το ανέφερες να ξέρεις ότι επίσης και τα Ohlins στις εργοστασιακές εκδόσεις (Ducati με εξαίρεση τα R/Aprilia) δεν συγκρίνονται με τα aftermarket Ohlins.
    Ναι το ξέρω αλλά δεν ήξερα ότι στα Aprilia δεν ισχύει.

    Πάντως όταν έβαλα το ohlins στο Tuono ένιωσα ότι δουλεύει το αμορτισέρ μιας και το Sachs απλά δεν έκανε πολλά ότι και να έκανα στις ρυθμίσεις

  9. #399
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Αυτό έγραψα Ducati (εξαίρεση τα R/ Aπριλια). Το έχω δει σε 1098S...
    α,οκ λάθος μου. κατάλαβα ότι εξαιρούσες τα r της ducati και τα απρίλια.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #400
    πουλακια μου...σε τετοια μαλλιοτραβηγματα ενημερωνουμε τον νεο...

    λοιπον...το abs , κατα την καθολου ταπεινη αποψη μου, ειναι επικινδυνο, κατα συνεπεια για τα σκουπιδια...ευχαριστω...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #401
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    πουλακια μου...σε τετοια μαλλιοτραβηγματα ενημερωνουμε τον νεο...

    λοιπον...το abs , κατα την καθολου ταπεινη αποψη μου, ειναι επικινδυνο, κατα συνεπεια για τα σκουπιδια...ευχαριστω...
    άσε μας ρε φίλε.γίνεται τρένο με αβς. αφού σου λέει ο άλλος "χωρίς το αβς,σήμερα δεν θα ήμουν εδώ να σας τα λέω"! πάνε και τσαρουχώνουν το φρένο πάνω στις βρεγμένες διαγραμμίσεις και τους σώνει το αβς.κατάλαβες?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #402
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στους δρόμους δεν κυκλοφορούν μόνο έμπειροι οδηγοί, αλλά και άπειροι. Όχι μόνο συγκεντρωμένοι, αλλά και περιστασιακά αφηρημένοι ή με χαμηλά αντανακλαστικά λόγω κούρασης. Τα ηλεκτρονικά βοηθήματα σώζουν σε μερικές περιπτώσεις που ο οδηγός αιφνιδιάζεται, είτε εξαιτίας της δικής του κατάστασης, είτε λόγω απρόβλεπτων συνθηκών.

    Σίγουρα υπάρχει μερίδα ανθρώπων που δεν της χρειάζονται, όπως υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που δε θα σε σώσουν. Στατιστικά όμως είναι υπέρ του μέσου οδηγού σε δημόσιο δρόμο, γι' αυτό και το ABS έχει θεσπιστεί ως υποχρεωτικό. Δεν είναι λόγος για να προσέχεις λιγότερο, αλλά αρκεί να σε σώσει μία φορά που οι συνθήκες ή η εμπειρία σου, δε θα είναι με το μέρος σου. Προσωπικά με έχει σώσει από πτώση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #403
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    άσε μας ρε φίλε.γίνεται τρένο με αβς. αφού σου λέει ο άλλος "χωρίς το αβς,σήμερα δεν θα ήμουν εδώ να σας τα λέω"! πάνε και τσαρουχώνουν το φρένο πάνω στις βρεγμένες διαγραμμίσεις και τους σώνει το αβς.κατάλαβες?
    το κακο ειναι οτι προ abs ειχαμε κουλους που ακουγαν..μετα abs εχουμε κουλους με αποψη...

    η ζημια,παντως,να ξερεις, ξεκινησε απο τοτε που σταματησαν οι αντιπροσωπειες ,μαζι με το μηχανακι, να δινουν δωρο κι ενα ζευγαρι χερια...
    Τελευταία τροποποίηση από reinmeister; 26/12/2018 στις 19:55.
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #404
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    το κακο ειναι οτι προ abs ειχαμε κουλους που ακουγαν..μετα abs εχουμε κουλους με αποψη...

    η ζημια,παντως,να ξερεις, ξεκινησε απο τοτε που σταματησαν οι αντιπροσωπειες ,μαζι με το μηχανακι, να δινου δωρο κι ενα ζευγαρι χερια...


  15. #405
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά με έχει σώσει από πτώση.
    έχασες μάλλον την προσφορά με τα "χερια" δωρο. μην σκας μαλλον ηταν για πληκτρολόγηση οχι για οδηγηση.

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF