Σελίδα 3 από 70 ΠρώτοΠρώτο 123456781353 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν σε ειρωνεύονται, το επιχειρημά σου είναι ψευδές σαν λογική και μάλιστα εξόφθαλμα ψευδές, και απλά αντιδρούνε. Και δεν στηρίζεται ΚΑΝ σε πραγματική υπόθεση, ο Μάρκεζ ΕΧΕΙ συστήματα, όχι ABS ακριβώς, αλλά που ρυθμίζουν επικουρικές παραμέτρους στο φρενάρισμά του ηλεκτρονικά, π.χ. engine braking.

    Προσωπικά μου φαίνεται παντελώς λόγια του φύλαρχου των Μάου-Μάου, να λέμε στο 2018, που υπάρχουν μέχρι και cornering ABS συστήματα, αν χρειάζεται ή όχι το ABS. Και ο πιό έμπειρος οδηγός, αφενός δεν ήταν πάντα έμπειρος, αφετέρου κάποια στιγμή έχει αφαιρεθεί, και έτυχε και άσφαλτος γυαλί και έτυχε και αγρότης που βγήκε με το αγροτικό μπανζάι κάθετα στον δρόμο κ.ο.κ. που θα πέσει ΚΑΙ ο έμπειρος. ΕΝΑ τέτοιο πέσιμο να σου σώσει, έβγαλε τα λεφτά του.

    Επόμενο στάδιο να συζητάμε αν χρειαζόμαστε τον ηλεκτρισμό στα σπίτια, τους υπολογιστές, την Ιατρική, την επιστήμη και άλλα τέτοια δημιουργήματα του Σατανά.
    Το επιχείρημα δεν είναι καθόλου ψευδές και στηρίζεται μια χαρά σε πραγματική υπόθεση...ο Μαρκεζ δεν έχει abs. Τελεία.
    Τα υπόλοιπα συστηματα που έχει δεν συζητούνται εδώ...συζητείται το abs...και τέτοιο δεν έχει...
    αν ήταν όντως σημαντικό θα το είχε...όπως έχει τα υπόλοιπα συστηματα που ΕΙΝΑΙ σημαντικά..όπως το traction π.χ.

    Ξαναλέω, το abs απλά σώνει τον αμπαλο αναβάτη από πτώση...αν δεν είστε αμπαλοι δεν το χρειάζεστε...
    Επίσης αν σας βγει ο μ@λακας από το stop και τσαρουχωσετε θα ήθελα να έβλεπα την φάτσα σας την ώρα που πηγαίνετε με "άφημα/πιάσιμο" καταπάνω του ... (το έχω πάθει με αμάξι εγώ και ο άλλος με αμάξι και απλά να μην μπορεί να πιστέψει ότι με τρακάρει με την γελοία ταχύτητα των 30χλμ/ωρα...η φάτσα του δε, ήταν όλα τα λεφτά όταν εγώ ήμουν σταματημένος και αυτός ερχόταν καταπάνω μου)...


    Επίσης σταματήστε τους αυτούς τους παραλληλισμούς με την ημερομηνία και τον ηλεκτρισμο, τους υπολογιστές, τα ψυγεία ή ότι άλλο ξέρω εγώ... πέφτετε στα μάτια μου...

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Μέχρι τώρα έχουν γραφτεί 27 ποστ.
    Σε κανένα δεν θεοποιήθηκε το abs ούτε ότι θα φρενάρει για εσένα.
    Πάντα η εκπαίδευση,η εμπειρία και η προσοχή έρχονται πρώτα.
    Το abs κάνει πολύ συγκεκριμένη δουλειά που σε καθημερινές συνθήκες μπορεί να σε βοηθήσει ή και σώσει από πτώση.
    Εμείς δεν είμαστε Μαρκεζ, η Θηβών δεν είναι Χερέθ, κανείς δεν θα σου βγάλει κόκκινη σημαία επειδή ο κυρ-Μπαμπης πλένει το Corolla.

    Οπότε, όσο λάθος είναι να νομίζει κανείς ότι το abs θα σε σώζει αυτόματα, τόσο λάθος (και με αρκετή δόση έπαρσης) είναι να λέμε ότι το abs το θέλετΕ επειδή δεν ξέρετΕ να φρενάρεται
    1)Δεν νομίζω να ειρωνέυτηκε κανείς , απλά πέσανε κάποια λίγο χοντρά αστειάκια.
    2)Το abs όπως και τα πλήρως αυτόματα κιβώτια , και τα κιβώτια διπλού συμπλέκτη , και οι ενεργητικές αναρτήσεις και τα διάφορα συστήματα σταθεροποίησης στην Φ1 είναι απαγορευμένα
    υποτίθεται για λόγους κόστους και για να αναδεικνύονται οι οδηγικές ικανότητες.
    Όλα τα παραπάνω υπήρχαν στις αρχές του 2000
    3) Στα motogp υπάρχουν ενεργά συστήματα anti-wheelie κλπ.(τα οποία εμφανίστηκαν και στα σύγχρονα superbikes) και ουσιαστικά καθορίζουν πόση ισχύ θα φτάσει στον τροχό ανάλογα με
    την στροφή της πίστας (άσχετα πόσο ανοίγει το γκάζι ο οδηγός- Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου , υπάρχουν βίντεο της magneti-marelli ).
    Να τα καταργήσουμε και αυτά να μετράμε ανοιγμένα κεφάλια.
    4)Όλα αυτά τα συστήματα προστασίας έχουν σκοπό να προστατέψουν σε περίπτωση στραβής τουλάχιστον σε εμάς που οδηγούμε στον δρόμο 200 μέρες τον χρόνο
    και όχι 5 σαββατοκύριακα το πολύ τον χρόνο στην πίστα.
    Είναι κανένας άσφαλτος(κατά άτζελα!) εδώ μέσα ?
    5) Προφανώς και σε κάποια ενεργοποίηση του abs ο οδηγός πρέπει να ξέρει ότι αυτός έκανε λάθος(οδηγικό ή εκτίμησης) και πρέπει να βελτιωθεί.
    Όποιος νομίζει ότι ένα abs η asc ή όπως τα λένε τον κάνουν γρηγορότερο ή καλύτερο σίγουρα σκέφτεται λάθος. Προσπαθούν να προστατέψουν τα λάθη του
    τα οποία πρέπει να βελτιώσει.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    be cool , ετσι ξεκατινιαζομαστε στο μοτο,μην μας παρεξηγεις,και μην στεναχωριεσαι, εξ αλλου παλιοσειρα εισαι ,τα ξερεις καλυτερα απο μας.
    Δεν παρεξηγώ και επ'ουδενι δεν στεναχωριέμαι...αυτό έλειπε...

    Απλά καταλαβαίνω ολο και περισσότερο γιατί βλέπω αυτά που βλέπω στους δρόμους...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Μέχρι τώρα έχουν γραφτεί 27 ποστ.
    Σε κανένα δεν θεοποιήθηκε το abs ούτε ότι θα φρενάρει για εσένα.
    Πάντα η εκπαίδευση,η εμπειρία και η προσοχή έρχονται πρώτα.
    Το abs κάνει πολύ συγκεκριμένη δουλειά που σε καθημερινές συνθήκες μπορεί να σε βοηθήσει ή και σώσει από πτώση.
    Εμείς δεν είμαστε Μαρκεζ, η Θηβών δεν είναι Χερέθ, κανείς δεν θα σου βγάλει κόκκινη σημαία επειδή ο κυρ-Μπαμπης πλένει το Corolla.

    Οπότε, όσο λάθος είναι να νομίζει κανείς ότι το abs θα σε σώζει αυτόματα, τόσο λάθος (και με αρκετή δόση έπαρσης) είναι να λέμε ότι το abs το θέλετΕ επειδή δεν ξέρετΕ να φρενάρεται
    Θέλει και το "φρεναρετε" Έψιλον....

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Πάντως απ'όσο ξέρω το abs απαγορεύεται στο moto gp. Γιατί και στο γκάζι τα άλιεν μπορούν και κάνουν θαύματα αλλά βλέπετε τι κλάμα πέφτει για το tc. Αν επιτρεπόταν το υποβοηθούμενο φρενάρισμα είμαι σίγουρος πως θα είχαν όλοι τα πιο προηγμένα συστήματα cornering abs.

    Καλό είναι να ξέρουμε να φρενάρουμε χωρίς abs σίγουρα, αλλά και για τη μια φορά που θα ξεχαστείς δε βλάπτει. Έτσι κι αλλιώς αν είσαι τιμόνι, όπως οι αναβάτες στους οποίους αναφέρεται ο Σταύρος, το abs δε θα δουλέψει ποτέ.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Έτσι κι αλλιώς αν είσαι τιμόνι, όπως οι αναβάτες στους οποίους αναφέρεται ο Σταύρος, το abs δε θα δουλέψει ποτέ.
    Πέτρο συμφωνώ απόλυτα με όσα λες αλλά όσο αφορά το κομμάτι της παράθεσης, είναι τελείως διαφορετικό να έχεις ένα ρυθμιζόμενο abs (όπως είναι το tc) και αλλιώς είναι να έχεις απλά abs...
    Ακριβώς επειδή οι κατασκευαστές ξέρουν σε τι επίπεδο αναβατών απευθύνονται έχουν κάνει την ευαισθησία του αστεία...

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Θέλει και το "φρεναρετε" Έψιλον....
    Το "έπαρση" το έγραψα σωστά τουλάχιστον.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το "έπαρση" το έγραψα σωστά τουλάχιστον.
    Μια χαρά...
    Θα μπορούσες να το αντικαταστήσεις και με το "αλήθεια"...

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά...
    Θα μπορούσες να το αντικαταστήσεις και με το "αλήθεια"...
    Το σωστό θα ήταν "η αλήθεια του devil's"

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το σωστό θα ήταν "η αλήθεια του devil's"
    Η οποία είναι η πραγματική και μοναδική να συμπληρώσω και το κλείνουμε...

  11. #41
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Ήρθα να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

    Ναι, το παν είναι να ξέρεις να φρενάρεις σωστά και, φυσικά, όσοι έχουν μάθει να φρενάρουν μόνο με abs, "καλομαθαίνουν" και δε θα μάθουν ποτέ πώς φρενάρει μια μοτοσικλέτα. ΑΛΛΑ ακόμα και ο έμπειρος αναβάτης μπορεί να σωθεί από το abs, αυτή τη μία φορά στις χίλιες που ίσως έπεφτε, λόγω εξαιρετικά χαμηλής πρόσφυσης. Μπορεί, ίσως. Με λίγα λόγια, είναι μάλλον καλύτερα να το έχεις και να μην το χρειαστείς, παρά να το χρειαστείς και να μην το έχεις.

    Αλλά είναι γεγονός ότι οι νόμοι θεσπίζονται για τους κουλούς και ανίκανους της κοινωνίας, οπότε μη χρησιμοποιείτε και πολύ σαν επιχείρημα το "μα είναι υποχρεωτικό από την ΕΕ".
    Life begins at 45°.

  12. #42
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ήρθα να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.
    Αλλά είναι γεγονός ότι οι νόμοι θεσπίζονται για τους κουλούς και ανίκανους της κοινωνίας, οπότε μη χρησιμοποιείτε και πολύ σαν επιχείρημα το "μα είναι υποχρεωτικό από την ΕΕ".
    Σε ευχαριστουμε Ε.Ε. εμεις οι ΑΝΙΚΑΝΟΙ και ΚΟΥΛΟΙ αυτης της κενωνιας που μας σκεφτηκες και μας υποχρεωνεις απο δω και περα να εχουμε ΑΒS.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Which proves my point.
    Life begins at 45°.

  14. #44
    Συμπληρωματικά στο ποστ του ικανού Μπλιτζ :
    Cornering abs τελευταίας γενιάς =>hell yeah!!!1
    ABS που αμολάει με το παραμικρό σε κάθε είσοδο στροφής =>hell no... Κρατήστε το για πάρτη σας
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Κατα τη γνωμη μου, η μόνη χρησιμοτητα του αβσ ειναι οτι δεν χρειαζεται να αλλαζεις συχνα λαστιχα· αρα, αβσ = οικονομια

    Κατα τ άλλα, το αβσ εφευρεθηκε γι αυτους που δεν ξερουν να φρεναρουν.

Σελίδα 3 από 70 ΠρώτοΠρώτο 123456781353 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF