Σελίδα 45 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 35404142434445464748495055 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 661 έως 675 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #661
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Οπότε ο συνδυασμός γνώσης και εμπειρίας (δηλαδή όχι το κλείνω τα μάτια και καρυδώνω την μανέτα) με την ύπαρξη ABS είναι μάλλον ότι καλύτερο.
    porca miseria.

  2. #662
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Οπότε ο συνδυασμός γνώσης και εμπειρίας (δηλαδή όχι το κλείνω τα μάτια και καρυδώνω την μανέτα) με την ύπαρξη ABS είναι μάλλον ότι καλύτερο.
    Αν μπορεί το ABS να απομονωθεί με κάποιο κουμπί, ναι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #663
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    και άλλο ένα βιντεάκι που λέει αυτό που λέω και εγώ
    οκ, μπορεί να είναι και διαφήμιση αλλά εγώ το πιστεύω γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι

    https://www.youtube.com/watch?v=X6kO6ltk3a0

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μα αυτο δεν καταλαβαίνεις. Δεν παραπονιόμαστε. Μια χαρά φρενάρουμε και χωρίς ABS, απλά δεν θέλουμε ντε και καλά να μας επιβληθεί κάτι ως θέσφατο από κάποιους που τελος πάντων είναι νέοι στο χώρο μηχανή. ΟΧΙ, παπιά και σκούτερ δεν μετράνε. Και δεν μετράνε γιατί τα μεγέθη αλλάζουν λογαρθιμκά όσο μεγαλώνουν τα μοτοσακά. ΘΑ μου πεις, αν ειναι έτσι, τότε και στο φρένο θες όση βοήθεια μπορεις να βρεις. Σωστό, αλλά έχω πλέον εκπαιδεύσει το χέρι μου. Αν πέσω απο μπροστινό, γμστα, δεν θα με έσωζε τίποτα.

    Από την άλλη, προσπαθήστε να καταλάβετε τι λέμε, εμείς οι οχτροί. Μπορεί να βρείτε καμιά αλήθεια σ' αυτά που λέμε.

    Από μόνο του το ΑΒS χωρίς άλλες γνώσεις είναι επικίνδυνο.
    Δεν επιβάλω τίποτα σε κανέναν.
    Απλά δε δέχομαι κάποιος να θεωρεί τον εαυτό του πιο γρήγορο απο ένα abs module της προκοπής.
    Και πές ότι είναι σε μία πίστα, στη Βουλιαγμένης βράδυ με βροχή?
    Δεν έβαλα το βίντεο για να ανοίξουμε συζήτηση.



    Δε χωράει άλλη συζήτηση δηλαδή στο θέμα.
    Τα δεδομένα είναι γνωστά και ο καθένας τα μεταφράζει όπως έχει συνηθίσει ή καταλαβαίνει.


    ΥΓ. Τώρα διάβασα για το βρεγμένο το οποίο το ανέφερα ως ακραίο παράδειγμα μπας και συμφωνήσουμε κάπου.
    Έπειτα βγάλε το νερό και βάλε άμμο, χώματα, πετραδάκια, λακούβες κλπ.

  4. #664
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Εμένα πάντως το ABS με έσωσε μία φορά ακόμη πριν κανένα δίμηνο. Λάθος δικό μου προφανώς που δεν κρατούσα μεγαλύτερη απόσταση από προπορευόμενο αμάξι, που ακινητοποιήθηκε αιφνίδια σε διασταύρωση όπου είχε ο κάθετος δρόμος STOP και μάλιστα σε δρόμο με καμπή, με τη μοτοσυκλέτα υπό κλίση.

    Φυσικά δε θα με σώζει πάντα, ούτε νιώθω ασφαλής με την ύπαρξη του. Απλώς αναγνωρίζω τη σπουδαιότητά του.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #665
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    και άλλο ένα βιντεάκι που λέει αυτό που λέω και εγώ
    οκ, μπορεί να είναι και διαφήμιση αλλά εγώ το πιστεύω γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι

    https://www.youtube.com/watch?v=X6kO6ltk3a0



    Δεν επιβάλω τίποτα σε κανέναν.
    Απλά δε δέχομαι κάποιος να θεωρεί τον εαυτό του πιο γρήγορο απο ένα abs module της προκοπής.
    Και πές ότι είναι σε μία πίστα, στη Βουλιαγμένης βράδυ με βροχή?
    Δεν έβαλα το βίντεο για να ανοίξουμε συζήτηση.



    Δε χωράει άλλη συζήτηση δηλαδή στο θέμα.
    Τα δεδομένα είναι γνωστά και ο καθένας τα μεταφράζει όπως έχει συνηθίσει ή καταλαβαίνει.


    ΥΓ. Τώρα διάβασα για το βρεγμένο το οποίο το ανέφερα ως ακραίο παράδειγμα μπας και συμφωνήσουμε κάπου.
    Έπειτα βγάλε το νερό και βάλε άμμο, χώματα, πετραδάκια, λακούβες κλπ.
    Εξακολουθείς να το κάνεις. Είπα και πιο πριν, στο βρεγμένο ναι, είναι βοήθημα. Κάνε εσύ αυτό που βλέπεις στο βίντεο. Στεγνό ή βρεγμένο. Πες μας άν πέσεις.

    Έτσι έχω φρενάρει άντε 2-3 φορές στη ζωή μου στο δρόμο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #666
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάντως το ABS με έσωσε μία φορά ακόμη πριν κανένα δίμηνο. Λάθος δικό μου προφανώς που δεν κρατούσα μεγαλύτερη απόσταση από προπορευόμενο αμάξι που ακινητοποιήθηκε αιφνίδια σε διασταύρωση όπου είχε ο κάθετος δρόμος STOP και μάλιστα σε δρόμο με καμπή, με τη μοτοσυκλέτα υπό κλίση.

    Φυσικά δε θα με σώζει πάντα, ούτε νιώθω ασφαλής με την ύπαρξη του. Απλώς αναγνωρίζω τη σπουδαιότητά του.
    Γιατί εσύ όπως κι ο φίλος karateo οδηγείτε σαν να είστε σε αμάξι. Ξέρεις πόσα αμάξια ή μηχανάκια κοκκαλώνουν καθημερινά μπροστά μου;

    Δεν είναι κακό να μην ξέρετε, πρέπει να μάθετε όμως. Για εσάς, εμένα δεν με νοιάζει, δεν είμαι μαζί σου δικάβαλλο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #667
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Έτσι έχω φρενάρει άντε 2-3 φορές στη ζωή μου στο δρόμο.
    Για αυτές τις φορές είναι το abs.
    Σε ευχαριστώ.

  8. #668
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Για αυτές τις φορές είναι το abs.
    Σε ευχαριστώ.
    Δεν έπεσα και η αρχική ταχύτητα ήταν παραπάνω απο του βίντεο.

    Παρακαλώ αλλά ξεκόλλα λίγο και δέξου ότι μπορεί να μην έχεις πάντα δίκιο. Μπορεί να σε βοηθήσει λίγο αυτό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #669
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.016
    θα πω κατι που μπορει να ακουστει χαζο αλλα έμαθα να φρενάρω πάνω στο mz. διχρονο με κακές αναρτησεις. ταμπούρο πισω, σχετικα καλος δισκος εμπρος και λαστιχα πολύ χειροτερα απο αυτα που φοράμε τωρα. Εχω χάσει το μπροστινο τοσες φορες που δεν μπορω καν να μετρησω. δεν έπεσα ποτε. Προσεχα στην αρχη, εμαθα να φρενάρω οριακα αργοτερα. Νομιζω οτι αν δεν ειχα αυτη την εμπειρια δεν θα ηξερα να φρεναρω σωστα με τα υπολοιπα μηχανάκια. Σιγουρα και το χωμα βοηθησε αλλα εντουρας δεν ειμαι, λιγο μπηκα. Συνεχιζω να νιωθω ανασφαλης και θα ηθελα abs πανω στα σκουτερ. εκει η αναρτηση εμενα δεν μου δινει τις πληροφοριες που θελω. Ισως φταιω εγω δεν ξερω. Παντως χωρις abs ακομη και στο βρεγμενο (κοτα ομως οπως λεει ο sniper) δεν πιστευω οτι το θελω το abs. Ομως, εχω ξαναπει, δεν εχω οδηγησει τα σουπερ abs τελευταιας γενιας.

  10. #670
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν έπεσα και η αρχική ταχύτητα ήταν παραπάνω απο του βίντεο.

    Παρακαλώ αλλά ξεκόλλα λίγο και δέξου ότι μπορεί να μην έχεις πάντα δίκιο. Μπορεί να σε βοηθήσει λίγο αυτό.
    ότι το abs είναι πιο γρήγορο απο τον ανθρώπινο εγκέφαλο/χέρι/μανέτα?

    Δεν έχω πάντα δίκιο αλλά έχεις ΜΙΑ απόδειξη ότι το παραπάνω είναι λάθος?
    (και όχι στην πίστα με τις ιδανικότερες συνθήκες (ζεστά λάστιχα, τέλεια άσφαλτος, πεντακάθαρη, κανένα ξαφνικό εμπόδιο κλπ κλπ))

    Να δούμε ποιός πρέπει να ξεκολλήσει.

  11. #671
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    θα πω κατι που μπορει να ακουστει χαζο αλλα έμαθα να φρενάρω πάνω στο mz. διχρονο με κακές αναρτησεις. ταμπούρο πισω, σχετικα καλος δισκος εμπρος και λαστιχα πολύ χειροτερα απο αυτα που φοράμε τωρα. Εχω χάσει το μπροστινο τοσες φορες που δεν μπορω καν να μετρησω. δεν έπεσα ποτε. Προσεχα στην αρχη, εμαθα να φρενάρω οριακα αργοτερα. Νομιζω οτι αν δεν ειχα αυτη την εμπειρια δεν θα ηξερα να φρεναρω σωστα με τα υπολοιπα μηχανάκια. Σιγουρα και το χωμα βοηθησε αλλα εντουρας δεν ειμαι, λιγο μπηκα. Συνεχιζω να νιωθω ανασφαλης και θα ηθελα abs πανω στα σκουτερ. εκει η αναρτηση εμενα δεν μου δινει τις πληροφοριες που θελω. Ισως φταιω εγω δεν ξερω. Παντως χωρις abs ακομη και στο βρεγμενο (κοτα ομως οπως λεει ο sniper) δεν πιστευω οτι το θελω το abs. Ομως, εχω ξαναπει, δεν εχω οδηγησει τα σουπερ abs τελευταιας γενιας.
    Το abs θα σε αφήσει να φρενάρεις στο όριο και παράλληλα να αλλάξεις κατεύθυνση και να αποφύγεις εμπόδιο. Το έζησα στο σκούτερ με 60-70χλμ/ώρα.
    Δεν προλάβαινα ούτε να φρενάρω τελείως ούτε να αποφύγω το εμπόδιο χωρίς φρενάρισμα.
    Με το abs το κατάφερα ενώ ήμουν απροετοίμαστος σε δρόμο γυαλί το καλοκαίρι (Γιόφυρο Ηράκλειο).

    (Λάθος μου που το πάτησα λίγο παραπάνω μέσα στην κίνηση και του άλλου που έκοψε τον δρόμο κάθετα.)

  12. #672
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ότι το abs είναι πιο γρήγορο απο τον ανθρώπινο εγκέφαλο/χέρι/μανέτα?

    Δεν έχω πάντα δίκιο αλλά έχεις ΜΙΑ απόδειξη ότι το παραπάνω είναι λάθος?
    (και όχι στην πίστα με τις ιδανικότερες συνθήκες (ζεστά λάστιχα, τέλεια άσφαλτος, πεντακάθαρη, κανένα ξαφνικό εμπόδιο κλπ κλπ))

    Να δούμε ποιός πρέπει να ξεκολλήσει.
    1. Δεν έχω μιλήσει εδώ μέσα για πίστα. Εκεί σίγουρα δεν το θες (εκτός αν είσαι αγωνιζόμενος και πρέπει να τρέξεις στη βροχή και δεν το χεις).
    2. Το ABS είναι σαφώς γρηγορότερο από το χέρι (από τον ανθρώπινο εγκέφαλο αμφιβάλλω, ακόμα δεν υπάρχει τέτοιος υπολογιστής, άρα και ABS module)
    3. Δεν ενδιαφέρει όμως αν ειναι γρηγορότερο από το χέρι γιατί αν το χέρι ξέρει δεν μπλοκάρει ο τροχός (από λάδια, αμμοχάλια και λοιπά αστεία που γράφεις δεν σε σώζει ούτε η θεία πρόνοια).
    4. Είσαι λάθος γιατί εσύ θες να σταματήσεις εντελώς, αλλά σκοπός του μοτοσυκλετιστή είναι να αποφύγει το εμπόδιο, όχι να αποδείξει οτι μπορεί να φρενάρει. Εκτός αν κατεβαίνεις σε αγώνες 400μ και στο βάθος υπάρχει τσιμεντένιος τοίχος, εκεί ναι, είναι σωτήριο το ABS. Μάθε τον εγκέφαλο σου να λειτουργεί σωστά πάνω στις 2 ρόδες. Μετά βάλε ότι σύστημα θες πάνω στο μηχανάκι σου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Να το εξετάσουμε γιατί συμβαίνει αυτό...

    Δε σφίγγεις γιατί δε φτάνεις?
    Δε σφίγγεις γιατί το ντεπόζιτο είναι κάτω απο τη σέλα?
    Είναι κρύο και σε ενοχλεί?



    Τα παράπονα σας στον Χούντρα
    Υποθέτω ότι είστε άνω των 50 και οδηγήσατε τα πρώτα ABS ή μένετε στο εξωτερικό με καταπληκτική άσφαλτο για αυτό μένετε σε αυτές τις απόψεις
    Εισαι λιγο αργός. Μεταφορικά κ κυριολεκτικα

    Εφόσον δεν κομμιουτάρω με το μηχανάκι, βγαινω για σπίριτεντ βόλτες με καλό καιρό! Ή ακομα καλύτερα, παω Σέρρες!!! Οπότε το σημαντικότερο για εμενα είναι να έχω τις ενέργειες στην είσοδο της στροφής "απλωμένες" χρονικά. Set your body before braking, αλλιώς... Συνέχισε οτι νομιζεις πως ειναι καλύτερο για το type of riding το οποίο κάνεις.
    Ψιλα γράμματα karateka
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #674
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Εισαι λιγο αργός. Μεταφορικά κ κυριολεκτικα

    Εφόσον δεν κομμιουτάρω με το μηχανάκι, βγαινω για σπίριτεντ βόλτες με καλό καιρό! Ή ακομα καλύτερα, παω Σέρρες!!! Οπότε το σημαντικότερο για εμενα είναι να έχω τις ενέργειες στην είσοδο της στροφής "απλωμένες" χρονικά. Set your body before braking, αλλιώς... Συνέχισε οτι νομιζεις πως ειναι καλύτερο για το type of riding το οποίο κάνεις.
    Ψιλα γράμματα karateka
    Μην τον αδικείς. Πήγε από σκούτερ στο ΜΤ και νομίζει ότι έχει φρένα, δεν έχει ανέβει σε μηχανάκι με καλά φρένα να καταλάβει τι λέμε. Έχει τα δίκια του.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #675
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Δείτε το λίγο και από την άλλη ρε παιδιά.
    Αναλογικά ,πόσοι έχουν την ικανότητα του sniper ή του Rage_Raptor ή του sapila_racing ; (Τυχαία ονόματα,δεν γνωρίζω κάποιον).
    Για όλους τους άλλους που δεν θα φτάσουν ποτέ σε τέτοιο επίπεδο ( για διάφορους λόγους,θέληση,ξεροκεφαλιά,μειωμένη αντίληψη,you name it) νομίζω είναι χρήσιμο να υπάρχει.
    90 στους 100 ενστικτωδώς θα πατήσουν τέρμα την μανέτα στην στραβή.Για αυτούς ( και εμένα μέσα,δεν το παίζω VR) φτιάχτηκε το abs
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF