Σελίδα 46 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 36414243444546474849505156 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 676 έως 690 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #676
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δείτε το λίγο και από την άλλη ρε παιδιά.
    Αναλογικά ,πόσοι έχουν την ικανότητα του sniper ή του Rage_Raptor ή του sapila_racing ; (Τυχαία ονόματα,δεν γνωρίζω κάποιον).
    Για όλους τους άλλους που δεν θα φτάσουν ποτέ σε τέτοιο επίπεδο ( για διάφορους λόγους,θέληση,ξεροκεφαλιά,μειωμένη αντίληψη,you name it) νομίζω είναι χρήσιμο να υπάρχει.
    90 στους 100 ενστικτωδώς θα πατήσουν τέρμα την μανέτα στην στραβή.Για αυτούς ( και εμένα μέσα,δεν το παίζω VR) φτιάχτηκε το abs
    Το ABS δεμ αποτρεπει το να τρακαρεις, απλα να μην μπλοκαρει ο τροχος.
    Τωρα αν ο αλλος ειναι κουλος δεν τον σωνει ουτε το να βρισκεται μεσα σε φουσκωτο μπαλονι.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #677
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δείτε το λίγο και από την άλλη ρε παιδιά.
    Αναλογικά ,πόσοι έχουν την ικανότητα του sniper ή του Rage_Raptor ή του sapila_racing ; (Τυχαία ονόματα,δεν γνωρίζω κάποιον).
    Για όλους τους άλλους που δεν θα φτάσουν ποτέ σε τέτοιο επίπεδο ( για διάφορους λόγους,θέληση,ξεροκεφαλιά,μειωμένη αντίληψη,you name it) νομίζω είναι χρήσιμο να υπάρχει.
    90 στους 100 ενστικτωδώς θα πατήσουν τέρμα την μανέτα στην στραβή.Για αυτούς ( και εμένα μέσα,δεν το παίζω VR) φτιάχτηκε το abs
    Δεν ξέρω να φρενάρω, αλλά για τα δικά μου δεδομένα ξέρω. Έχω κάποια περιοχή που νοιώθω άνετα, όλοι έχουμε, άλλοι μικρότερη άλλοι μεγαλύτερη (και οι παγκοσμιοι το σύμπαν).

    Διαφωνώ, ειδικά όσοι τώρα τελευταία καβάλησαν 2κυκλο (αδιαφορώ αν ειναι c50 ή V4s) για λόγους οικονομίας ή επειδή είναι όντως νεαροί και τώρα μαθαίνουν, αυτοί πρέπει να μάθουν πως οδηγείς ένα 2κυκλο. Ναι, γι αυτούς, ειδικά μέσα στις πόλεις με άσφλατο διαλυμένη κλπ μπορεί να τους σώσει με χαζοπτώσεις με λίγα, αλλά θα δώσει σε κάποιον που δεν ξέρει να οδηγεί την ψευδαίσθηση ότι έχει φρένα ό,τι και να γίνει. Αυτό με εντυπωσιάζει, θα έπρεπε ο Θανάσης σε παρόμοια βίντεο να λέει οτι το ABS συνδυαστικά με άλλες γνώσεις είναι σωτήριο για τους άπειρους οδηγούς. Αυτό το δέχομαι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δείτε το λίγο και από την άλλη ρε παιδιά.
    Αναλογικά ,πόσοι έχουν την ικανότητα του sniper ή του Rage_Raptor ή του sapila_racing ; (Τυχαία ονόματα,δεν γνωρίζω κάποιον).
    Για όλους τους άλλους που δεν θα φτάσουν ποτέ σε τέτοιο επίπεδο ( για διάφορους λόγους,θέληση,ξεροκεφαλιά,μειωμένη αντίληψη,you name it) νομίζω είναι χρήσιμο να υπάρχει.
    90 στους 100 ενστικτωδώς θα πατήσουν τέρμα την μανέτα στην στραβή.Για αυτούς ( και εμένα μέσα,δεν το παίζω VR) φτιάχτηκε το abs
    Ειναι θεμα σωστού practise παρά έμφυτων ικανοτήτων. Απο τους προαναφερθέντες 90,οι 88 μπορουν να μάθουν να φρεναρουν καλύτερα. ΑΝ ασχοληθουν. Αλλά εφοσον υπάρχει πλεον το αβς, γιατι να ασχοληθουν?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #679
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δείτε το λίγο και από την άλλη ρε παιδιά.
    Αναλογικά ,πόσοι έχουν την ικανότητα του sniper ή του Rage_Raptor ή του sapila_racing ; (Τυχαία ονόματα,δεν γνωρίζω κάποιον).
    Για όλους τους άλλους που δεν θα φτάσουν ποτέ σε τέτοιο επίπεδο ( για διάφορους λόγους,θέληση,ξεροκεφαλιά,μειωμένη αντίληψη,you name it) νομίζω είναι χρήσιμο να υπάρχει.
    90 στους 100 ενστικτωδώς θα πατήσουν τέρμα την μανέτα στην στραβή.Για αυτούς ( και εμένα μέσα,δεν το παίζω VR) φτιάχτηκε το abs
    εννοείτε αυτο. επειδη ομως το abs δεν κάνει θαυματα ειναι καλο να ξέρεις να φρενάρεις και εφοσον δεν εχεις κουμπι απενεργοποιησης ειναι λιγο δυσκολο να μαθεις. επισης σε εναν νεο/απειρο η υπαρξη του abs ενδεχομένως να τον κάνει και λίγο πιο τολμηρο με την κακη έννοια.

  5. #680
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Συμφωνώ και δεν είμαι σταυροφόρος υπέρ του abs ,δεν έχω καν .
    Δεν είναι μόνο η στούκα όμως,με το μπλοκάρισμα πέφτεις γενικά.
    Ένας οδηγός με μειωμένες ας πούμε ικανότητες και αντίληψη θα αποφύγει πιο εύκολα και μια στουκα με ελιγμό όταν δεν χάσει και την πρόσφυση μπροστά ή πίσω,έχει περισσότερες πιθανότητες τουλάχιστον.

    Π,χ το παιδί που τώρα πήρε το δίπλωμα και ψάχνει tracer09,που γράφει εδώ.
    Αυτόν το abs πιστεύεις ότι του είναι άχρηστο;Δεν θα τον βοηθήσει σε μια στραβή;
    (εννοείται ότι το λέω σαν παράδειγμα,μακρυά του κάθε στραβή!!)
    porca miseria.

  6. #681
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Το abs τον ενθαρρύνει να πάρει Tracer 900, αλλιώς θα βολευόταν με τιμάξ και θα ήμασταν όλοι πιο ασφαλείς.

  7. #682
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ και δεν είμαι σταυροφόρος υπέρ του abs ,δεν έχω καν .
    Δεν είναι μόνο η στούκα όμως,με το μπλοκάρισμα πέφτεις γενικά.
    Ένας οδηγός με μειωμένες ας πούμε ικανότητες και αντίληψη θα αποφύγει πιο εύκολα και μια στουκα με ελιγμό όταν δεν χάσει και την πρόσφυση μπροστά ή πίσω,έχει περισσότερες πιθανότητες τουλάχιστον.

    Π,χ το παιδί που τώρα πήρε το δίπλωμα και ψάχνει tracer09,που γράφει εδώ.
    Αυτόν το abs πιστεύεις ότι του είναι άχρηστο;Δεν θα τον βοηθήσει σε μια στραβή;
    (εννοείται ότι το λέω σαν παράδειγμα,μακρυά του κάθε στραβή!!)
    Όχι, γιατί αν δεν το έχεις ξαναζήσει (πχ εκεί που ήσουν συνετός και οδηγούσες κάτι λάιτ) ξαφνικά έχεις μαζέψει χλμ (πολλά χλμ όμως, όχι σε απόλυτα νούμερα, αλλά τόσα που δεν μπορεί ο εγκέφαλός σου να επεξεργαστεί), δεν έχεις ιδέα πως στρίβει το ρημάδι εκείνη τη στιγμή με τα πολλά, το φρένο το πατάς κι έστω μπει δεν μπει το ABS ο πανικός που σε κυριαρχεί σε παγώνει. Σιγά μην στρίψεις, να εύχεσαι εκεί που θα καταλήξεις να σταματήσεις να είσαι μόνος σου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #683
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Υπόψιν δεν έχω οδηγήσει ποτέ μότο με abs.
    porca miseria.

  9. #684
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Υπόψιν δεν έχω οδηγήσει ποτέ μότο με abs.
    Το έχουμε εμπεδώσει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #685
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μην τον αδικείς. Πήγε από σκούτερ στο ΜΤ και νομίζει ότι έχει φρένα, δεν έχει ανέβει σε μηχανάκι με καλά φρένα να καταλάβει τι λέμε. Έχει τα δίκια του.
    Δεν κατάλαβες, το σκούτερ έχει καλύτερα φρένα απο το ΜΤ

    1) Συμφωνούμε
    2) Συμφωνούμε (έβαλα και τον εγκέφαλο γιατί συνεργάζονται πολλά όργανα για να πατήσει κάποιος φρένο)
    3) Εδώ διαφωνούμε γιατί για αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεσαι το abs. Όταν η πρόσφυση αλλάζει κάθε 50 εκατοστά επειδή δεν μιλάμε για πίστα και το οδόστρωμα έχει βουναλάκια, λακουβίτσες, χώματα, νερά, πέτρες κλπ κλπ κλπ
    4) Στο συμβάν που μου έτυχε αυτό έκανα. Απέφυγα το εμπόδιο γιατί δεν προλάβαινα και να ήθελα να σταματήσω. Αλλά ούτε να το αποφύγω προλάβαινα αν δεν φρέναρα στο όριο. Βλέπεις τί έγινε εδώ?

    @RaGe_Raptor
    Τώρα μιλάμε για πίστα?
    Σιγά σιγά εκπαιδεύομαι. Έχω βάλει στο μάτι μία κατηφορική στροφή 180 μοίρες με ανωμαλίες στο οδόστρωμα και νομίζω βελτιώνομαι σιγά σιγά. Τελευταία μπήκα με λιγότερα και βγήκα με περισσότερα αφού μπορούσα να ανοίξω πιο νωρίς το γκάζι. Αλλά δε ξέρω αν ο χρόνος μου ήταν καλύτερος ή χειρότερος. Κρατάω σταθερό γκάζι με 3η στις 5000στροφές αλλά μία η λακούβες/βουναλάκια μία ότι γλιστράει με ζορίζει. Φοβάμαι μή φύγει το μπροστινό αφού είναι και κατηφόρα. Αν είχαμε πίστα στην Κρήτη θα πήγαινα σίγουρα.

  11. #686
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όχι, γιατί αν δεν το έχεις ξαναζήσει (πχ εκεί που ήσουν συνετός και οδηγούσες κάτι λάιτ) ξαφνικά έχεις μαζέψει χλμ (πολλά χλμ όμως, όχι σε απόλυτα νούμερα, αλλά τόσα που δεν μπορεί ο εγκέφαλός σου να επεξεργαστεί), δεν έχεις ιδέα πως στρίβει το ρημάδι εκείνη τη στιγμή με τα πολλά, το φρένο το πατάς κι έστω μπει δεν μπει το ABS ο πανικός που σε κυριαρχεί σε παγώνει. Σιγά μην στρίψεις, να εύχεσαι εκεί που θα καταλήξεις να σταματήσεις να είσαι μόνος σου.
    Αυτό το έχω ξεπεράσει.
    Να το ευθυγραμμίζω επάνω στη στροφή προς τις μπάρες για να πλακωθώ στα φρένα και να πλαγιάσω πριν αρχίσουν τα χαλίκια στην άκρη του δρόμου.
    Και με το παπί και με το σκούτερ. Με το ΜΤ ακόμα. Ευτυχώς είναι αραιό φαινόμενο μάλλον επειδή κλειδώνω σε λάθος σημείο.
    Το ξέρω, το αναγνωρίζω και το έχω αντιμετωπίσει.
    Χωρίς ABS

  12. #687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβες, το σκούτερ έχει καλύτερα φρένα απο το ΜΤ

    1) Συμφωνούμε
    2) Συμφωνούμε (έβαλα και τον εγκέφαλο γιατί συνεργάζονται πολλά όργανα για να πατήσει κάποιος φρένο)
    3) Εδώ διαφωνούμε γιατί για αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεσαι το abs. Όταν η πρόσφυση αλλάζει κάθε 50 εκατοστά επειδή δεν μιλάμε για πίστα και το οδόστρωμα έχει βουναλάκια, λακουβίτσες, χώματα, νερά, πέτρες κλπ κλπ κλπ
    4) Στο συμβάν που μου έτυχε αυτό έκανα. Απέφυγα το εμπόδιο γιατί δεν προλάβαινα και να ήθελα να σταματήσω. Αλλά ούτε να το αποφύγω προλάβαινα αν δεν φρέναρα στο όριο. Βλέπεις τί έγινε εδώ?

    @RaGe_Raptor
    Τώρα μιλάμε για πίστα?
    Σιγά σιγά εκπαιδεύομαι. Έχω βάλει στο μάτι μία κατηφορική στροφή 180 μοίρες με ανωμαλίες στο οδόστρωμα και νομίζω βελτιώνομαι σιγά σιγά. Τελευταία μπήκα με λιγότερα και βγήκα με περισσότερα αφού μπορούσα να ανοίξω πιο νωρίς το γκάζι. Αλλά δε ξέρω αν ο χρόνος μου ήταν καλύτερος ή χειρότερος. Κρατάω σταθερό γκάζι με 3η στις 5000στροφές αλλά μία η λακούβες/βουναλάκια μία ότι γλιστράει με ζορίζει. Φοβάμαι μή φύγει το μπροστινό αφού είναι και κατηφόρα. Αν είχαμε πίστα στην Κρήτη θα πήγαινα σίγουρα.
    Μιλαμε ΚΑΙ για πιστα. Πολύ ενθαρρυντικό αυτό το τελευταίο, αν το εννοείς. Τυμπακι.
    Τεσπα, για να κλείσει ΚΑΙ αυτός ο κυκλος ποστ σε αυτό το απέθαντο θρεντ, ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΑΒΣ ΔΕΝ ΣΩΖΕΙ ΚΙ ΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ATTITUDE ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ
    την καλησπερα μου
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #688
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ...
    3) Εδώ διαφωνούμε γιατί για αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεσαι το abs. Όταν η πρόσφυση αλλάζει κάθε 50 εκατοστά επειδή δεν μιλάμε για πίστα και το οδόστρωμα έχει βουναλάκια, λακουβίτσες, χώματα, νερά, πέτρες κλπ κλπ κλπ
    ...
    Ναι, δεν ξέρω ποιοι δρόμοι είναι αυτοι που λές, παιζει να ζεις στο Βιετναμ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #689
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ευχαριστώ και από εμένα για τις απόψεις σας,και εγώ απορία το έχω για το πόσο είναι ή όχι ''must'' .
    porca miseria.

  15. #690
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ και από εμένα για τις απόψεις σας,και εγώ απορία το έχω για το πόσο είναι ή όχι ''must'' .
    Καλο ειναι να υπαρχει για ολες εκεινες τις φορες που δεν θα εισαι 100% στην οδηγηση, για τις βροχερες μερες, τα τυχαια νερα, την κινηση στα στενα της πολης, κλπ

    Να σου πω οτι ουτε εγω ειχα ποτε μηχανη με ABS και οσες φορες χρειαστηκα να φρεναρω δυνατα ακομα και αν ψιλομπλοκαρε ο τροχος δεν επεσα.

    Αλλα ισχυει και το οτι σε "κοιμιζει" η υπαρξη του. Μπορεις να βασιστεις πανω του αλλα ενας μηχανισμος ειναι δεν μπορει να τα βαλει με την φυσικη και τους νομους της. Πρεπει να ξερεις να φρεναρεις στο οριο πριν μπει η πριν μπλοκαρει ο τροχος και αυτο σαν συστημα ασφαλειας να επεμβει μονο εκει που ειναι πραγματικα απαραιτητο.

    Αλλωστε και αυτο οπως και ολα τα συγχρονα βοηθηματα λεγονται ετσι γιατι βοηθουν δεν υποκαθιστουν τον αναβατη / οδηγο.

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF