Σελίδα 5 από 70 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    γιατι το vstrom μου δεν ειναι για να κάνεις τη δουλεια σου? ειναι αγωνιάρικο? δεν θέλει abs, φρενα, αναρτησεις και φωτα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    και τελος ναι, ελαχιστοι μπορουν να πανε τεζα το mt09 των 110 αλογων ροδα...οπως και ενα 600ss που εχει ιδια αλογα...
    και οχι, δεν λεμε να το παει καποιος απο το Α σημειο στο Β...λεμε να του πιει το αιμα με απολυτη ασφαλεια και συναισθηση του τι κανει, ποτε και γιατι...

    ακομα και έτσι να ηταν, αυτο γιατι σημαινει οτι πρεπει να σταματησει η εξέλιξη? ειδικα εφοσον δεν ειναι ολα τα οχηματα για χρηση -παω τεζα του πινω το αιμα- αλλα ειναι και για μετακινηση και μάλιστα σε βροχη, σε κινηση, με ασταθμητους παράγοντες οπως πεζους, αμαξια που αλλάζουν πορεια χωρις λογο κτλ.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γιατι το vstrom μου δεν ειναι για να κάνεις τη δουλεια σου? ειναι αγωνιάρικο? δεν θέλει abs, φρενα, αναρτησεις και φωτα?

    μπορει το vstrom σου να το οδηγησει με την ιδια επιτυχια που οδηγαει και το fiat panda της και η 60χρονη θεια που θελει να πηγαινει σουπερ μαρκετ?
    οποτε καταλαβαινεις οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα με το "κανω την δουλεια μου με το αυτοκινητο" και το "κανω την δουλεια μου με μηχανακι"...



    ακομα και έτσι να ηταν, αυτο γιατι σημαινει οτι πρεπει να σταματησει η εξέλιξη? ειδικα εφοσον δεν ειναι ολα τα οχηματα για χρηση -παω τεζα του πινω το αιμα- αλλα ειναι και για μετακινηση και μάλιστα σε βροχη, σε κινηση, με ασταθμητους παράγοντες οπως πεζους, αμαξια που αλλάζουν πορεια χωρις λογο κτλ.


    ειπα εγω να σταματησει η εξελιξη?
    και για την ακριβεια, καμία εξελιξη δεν εχει σταματησει...απλα σε καποιους δεν αρεσει η πορεια που παιρνει σε καποια οχηματα...

  3. #63
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος

    τοσα πράγματα ειναι ακομα στραβα και ανάποδα στα 2τροχα που σε άλλες κατασκευες έχυν λυθει και εμεις κοιτάμε να εξελίξουμε τον αναβάτη.


    Έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που ο γκουρού της μοτοσικλέτας στην Ελλάδα Δ.Χ. έγραφε: "θεωρούμε εξέλιξη το abs στις μηχανές, όταν το φοράει ακόμα και το Peugeot του γείτονα".

    Στο θέμα "Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος" στη σελίδα 87 γράφω κάτι παρόμοιο. Και είναι πολλά τα παρόμοια.

    BTW: Καμία τεχνολογική εξέλιξη δεν εμποδίζει και την παράλληλη εξέλιξη του αναβάτη. Κάθε άλλο.

  4. #64
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ας μην μπερδευουμε τα αυτοκινητα με τα μηχανακια...
    ανεκαθεν τα αυτοκινητα ηταν για "να κανεις την δουλεια σου"...οπως ελεγα ανεκαθεν...οποιοσδηποτε μπορει να μπει και να παει σχετικα γρηγορα ενα αμαξι...πολλοι λιγοι μπορουν κανουν το ιδιο με ενα μηχανακι...και μονο το οτι θελει ισορρροπια και συγκεκριμενη τεχνικη (countersteering) για να στριψει, το κανει ενα "σχετικα" ελιτιστικο οχημα...
    προσοχη! δεν λεω απλα να καβαλησει καποιος ενα μηχανακι και να πηγαινει στα ισαδια με 20-30χλμ/ωρα...γιατι ολοι οι Αμερικανοι με τις harley αυτο κανουν...
    λεω να προσπαθησει να παει σχετικα γρηγορα με το μηχανακι...

    ενω αντιστοιχα με το αμαξι, παταει το γκαζι (αμα ειναι δε και αυτοματο ακομα καλυτερα) ενεργοποιει και ολα τα συστημα και στριβει με το τιμονι...στο μηχανακι στην πρωτη στροφη που θα δει αν εχει καμποσα χλμ μεσα, ή που θα πεσει απο ατσαλο φρενο, ή που θα φαει κανενα target fixation και θα παει ευθεια, ή που θα παει να στριψει και θα πεσει απο low, ή που θα στριψει και θα τον ανοιξει η στροφη και θα παει για καμια μετωπικη στο αντιθετο ή θα πεσει απο high...εχει χιλια πραγματα να πανε στραβα...απλα καμια σχεση τα 2 τους (μηχανη και αυτοκινητο)...

    και εφοσον λοιπον το ληξαμε αυτο, ειναι ατοπο να ζηταμε τα μηχανακια να εχουν αντιστοιχα συστηματα με τα αυτοκινητα...

    και τελος ναι, ελαχιστοι μπορουν να πανε τεζα το mt09 των 110 αλογων ροδα...οπως και ενα 600ss που εχει ιδια αλογα...
    και οχι, δεν λεμε να το παει καποιος απο το Α σημειο στο Β...λεμε να του πιει το αιμα με απολυτη ασφαλεια και συναισθηση του τι κανει, ποτε και γιατι...

    Γιατί σώνει και καλά να πρέπει να πάει κάποιος τέζα ή πρέπει να πας τέζα για να αποδείξεις κάτι και ποιον; Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς και πως το εννοείς (γιατί πολλές φορές ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρεξηγήσεις), αλλά στο δίτροχο κόσμο κάποιοι αναβάτες τείνουν να ταυτίζουν τον όρο μοτοσυκλετιστής και γρήγορος. Δράττομαι της ευκαιρίας από το παράδειγμά σου με τις Harley, αν κάνουμε μια υπόθεση… ceteris paribus που λέγαμε και στο πανεπιστήμιο -ότι ο αναβάτης δεν έχει αγοράσει τη Harley ως επίδειξη πλούτου και για λόγους ποζεριάς- αυτό τον υποβιβάζει αυτόματα σε αναβάτη β' κατηγορίας επειδή δεν πάει τάπα; Ή μοτοσυκλετιστής θεωρείται μόνο όποιος στρίβει από τάδε μοίρες και πέρα; Υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι να θέλουν να πάνε από το σημείο Α στο σημείο Β χωρίς να πιει κανένα αίμα, επίσης με απόλυτη ασφάλεια, με το δικό του τρόπο, και να το κάνει με μοτοσυκλέτα κι όχι με αυτοκίνητο. Αυτό τον κάνει λιγότερο αναβάτη από αυτόν που πάει τάπα με το 600SS;



    Πριν κάποια χρόνια είχαμε πάει με ένα φίλο βολτίτσα, Φεβρουάριος μήνας ήταν, σε κάποια φάση πριν τις Λίμνες Αργολίδος βλέπουμε από τους καθρέπτες πίσω μας ένα 1200GS να μας πλησιάζει... ο τύπος πήγαινε τάπα, πλάγιαζε από τον ένα κύλινδρο στον άλλο σε χρόνο dt, έξυνε μέταλλο, τον χάσαμε σε δευτερόλεπτα. Ναι οκ, τον θαυμάσαμε, τον σχολιάσαμε, αλλά αυτός το έκανε πιο γρήγορα, εμείς πιο αργά, κι οι 3 ίδια διαδρομή κάναμε, τις ίδιες εικόνες είδαμε, τον ίδιο αέρα μυρίσαμε, την ίδια αίσθηση που νιώθεις όταν οδηγάς μοτοσυκλέτα νιώσαμε όλοι μας. Αλλιώς πάμε σε μια οργουελική παράφραση, "όλοι οι αναβάτες είναι ίσοι, αλλά μερικοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους"...

  5. #65
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    ABS= τέλος τα γάμωτ,γαμωτ,γαμωτ..φρένοοο φρενοοο...το χωωω το χωωω......ζήσαμε και σήμερα...άρα....άχρειαστο Και no fun μαραφετι...
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Γιατί σώνει και καλά να πρέπει να πάει κάποιος τέζα ή πρέπει να πας τέζα για να αποδείξεις κάτι και ποιον; Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς και πως το εννοείς (γιατί πολλές φορές ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρεξηγήσεις), αλλά στο δίτροχο κόσμο κάποιοι αναβάτες τείνουν να ταυτίζουν τον όρο μοτοσυκλετιστής και γρήγορος. Δράττομαι της ευκαιρίας από το παράδειγμά σου με τις Harley, αν κάνουμε μια υπόθεση… ceteris paribus που λέγαμε και στο πανεπιστήμιο -ότι ο αναβάτης δεν έχει αγοράσει τη Harley ως επίδειξη πλούτου και για λόγους ποζεριάς- αυτό τον υποβιβάζει αυτόματα σε αναβάτη β' κατηγορίας επειδή δεν πάει τάπα; Ή μοτοσυκλετιστής θεωρείται μόνο όποιος στρίβει από τάδε μοίρες και πέρα; Υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι να θέλουν να πάνε από το σημείο Α στο σημείο Β χωρίς να πιει κανένα αίμα, επίσης με απόλυτη ασφάλεια, με το δικό του τρόπο, και να το κάνει με μοτοσυκλέτα κι όχι με αυτοκίνητο. Αυτό τον κάνει λιγότερο αναβάτη από αυτόν που πάει τάπα με το 600SS;



    Πριν κάποια χρόνια είχαμε πάει με ένα φίλο βολτίτσα, Φεβρουάριος μήνας ήταν, σε κάποια φάση πριν τις Λίμνες Αργολίδος βλέπουμε από τους καθρέπτες πίσω μας ένα 1200GS να μας πλησιάζει... ο τύπος πήγαινε τάπα, πλάγιαζε από τον ένα κύλινδρο στον άλλο σε χρόνο dt, έξυνε μέταλλο, τον χάσαμε σε δευτερόλεπτα. Ναι οκ, τον θαυμάσαμε, τον σχολιάσαμε, αλλά αυτός το έκανε πιο γρήγορα, εμείς πιο αργά, κι οι 3 ίδια διαδρομή κάναμε, τις ίδιες εικόνες είδαμε, τον ίδιο αέρα μυρίσαμε, την ίδια αίσθηση που νιώθεις όταν οδηγάς μοτοσυκλέτα νιώσαμε όλοι μας. Αλλιώς πάμε σε μια οργουελική παράφραση, "όλοι οι αναβάτες είναι ίσοι, αλλά μερικοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους"...


    επειδη οντως ο γραπτος λογος δημιουργει παρανοησεις και παρεξηγησεις πολλες φορες...
    σκεφτομαι καθαρα με το δεδομενο οτι οποιος παιρνει μοτοσυκλετα, την παιρνει για να ζησει καποιες "συγκινησεις"...
    τωρα θα μου πεις, αλλιως τις αντιλαμβανεται ο καθενας τις συγκινησεις...ναι, οκ...απλα οταν ομιλουμε για μηχανακια των 200 τιποτα κιλων (μεσος ορος) και των 80-120 αλογων (επισης μεσος ορος χοντρικα χοντρικα)....ε, ολοι καταλαβαινουμε οτι δεν ειναι και το πιο ηρεμο και "ημερο" μεσο μετακινησης...

    αρχης γενομενης αυτου, μπορεις (φανταζομαι) να καταλαβεις μεσες ακρες το σκεπτικο μου....

    προφανως και υπαρχουν πολλοι που απολαμβανουν το διτροχο τους σε οποιεσδηποτε συνθηκες παρότι μπορει να ειναι 350 κιλα και 40-50 αλογα...κανεις δεν λεει το αντιθετο...
    απλα εκει δεν πιεζεται κανενας, δλδ ουτε ο αναβατης πιεζει το διτροχο, ουτε το διτροχο βαζει στην πριζα τον αναβατη...
    οποτε εκει τα συστηματα ειναι ψιλοαχρηστα...εκτος αν μιλαμε για οπισθεν...


    τα αυτοκινητα λοιπον, στα δικα μου ματια, ειναι για την μαζα...τους πολλους...4 ροδες, κουβουκλιο, σιγουρια,ασφαλεια και αλλα τετοια ομορφα...
    τα μηχανακια δεν ειναι...προϋποθετει να εχεις μια "ανησυχια" για να καβαλησεις γιατι εισαι εκτεθειμενος στα στοιχεια της φυσης, στον κινδυνο, στο γκαζι το ευκολο, το γρηγορο, το αμεσο..κλπ...κλπ...

    φυσικα πολλοι δεν το βλεπουν ετσι, και νομιζουν οτι επειδη οδηγουν Χ χρονια αυτοκινητο, καπως ετσι θα ειναι και με το μηχανακι...και γραφονται σωρηδον threads για προτασεις μηχανων σε νεους χρηστες κλπ...κλπ..μονο που δεν τους εχει πει κανεις οτι εφοσον καβαλας παντα πρεπει να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου τον θανατο, την αναπηρια, την εντατικη, το σπασιμο οστου, το εγκαυμα τριβης ή την απλη στουκα που δεν παθαινεις τιποτα αλλα επειδη εχεις δει τον χαρο να σε χαιρεταει αλλαζει το χρωματακι σου...

    αν τους τα πεις αυτα, μπορει και να μην ξανακαβαλησουν ποτε...αλλα ειναι η αληθεια..ειναι η απολυτη αληθεια γιατι απλουστατα ειναι μαθηματικα πιο πιθανο απ'οτι αν οδηγας αμαξι...

    οποτε ερχομαστε στο θεμα μας και λεω μην γινεστε απλα "χρηστες" ...γινετε "εραστες της οδηγησης"...και εξασκηθειτε και μαθετε καλυτερα το οχημα σας και τον εαυτο σας για να μπορεσετε να χαρειτε την καθε στιγμη χωρις να νομιζετε οτι "το abs σωζει ζωες" (ο τιτλος του thread)...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Όλα αυτά τα χρόνια είχα μοτοσικλέτες χωρίς abs,όχι από επιλογή αλλά αυτές μπορούσα να
    φτάσω οικονομικά.
    Έχοντας οδηγήσει περιστασιακά και μοτό με abs θεωρούσα ότι οκ,δεν τρέχει τίποτα
    και να μην το έχεις,έτσι έμαθα να φρενάρω χωρίς αυτό.
    Δεν είχα πτώση από φρενάρισμα ποτέ,και δεν είμαι αναβάτης του πάω με 50 και ζωή κερδίζω
    κτλ,πιέζω πάντα όσο μπορώ.
    Το καλοκαίρι είχα για ένα διάστημα ένα μηχανάκι με μεγάλη ιπποδύναμη και abs,κάνοντας βόλτα
    στην πόλη σε βρεγμένο οδόστρωμα και με ταχύτητα 60-70 χλμ ξεπάρκαρε ένας ηλίθιος ξερά
    και τσάκωσα τα φρένα κάνοντας παράλληλα ελιγμό.
    Από την φάση εμπειρικά κατάλαβα ότι αν δεν είχε abs το μηχανάκι θα έπεφτα ή θα τον
    χτυπούσα στην πόρτα.
    Αυτό δεν είναι σίγουρο βέβαια,αλλά εγώ αυτό κατάλαβα.
    Οπότε αν είχα την επιλογή τώρα,θα έπαιρνα μηχανή με abs.

  8. #68
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    επειδη οντως ο γραπτος λογος δημιουργει παρανοησεις και παρεξηγησεις πολλες φορες...
    σκεφτομαι καθαρα με το δεδομενο οτι οποιος παιρνει μοτοσυκλετα, την παιρνει για να ζησει καποιες "συγκινησεις"...
    τωρα θα μου πεις, αλλιως τις αντιλαμβανεται ο καθενας τις συγκινησεις...ναι, οκ...απλα οταν ομιλουμε για μηχανακια των 200 τιποτα κιλων (μεσος ορος) και των 80-120 αλογων (επισης μεσος ορος χοντρικα χοντρικα)....ε, ολοι καταλαβαινουμε οτι δεν ειναι και το πιο ηρεμο και "ημερο" μεσο μετακινησης...

    αρχης γενομενης αυτου, μπορεις (φανταζομαι) να καταλαβεις μεσες ακρες το σκεπτικο μου....

    προφανως και υπαρχουν πολλοι που απολαμβανουν το διτροχο τους σε οποιεσδηποτε συνθηκες παρότι μπορει να ειναι 350 κιλα και 40-50 αλογα...κανεις δεν λεει το αντιθετο...
    απλα εκει δεν πιεζεται κανενας, δλδ ουτε ο αναβατης πιεζει το διτροχο, ουτε το διτροχο βαζει στην πριζα τον αναβατη...
    οποτε εκει τα συστηματα ειναι ψιλοαχρηστα...εκτος αν μιλαμε για οπισθεν...


    τα αυτοκινητα λοιπον, στα δικα μου ματια, ειναι για την μαζα...τους πολλους...4 ροδες, κουβουκλιο, σιγουρια,ασφαλεια και αλλα τετοια ομορφα...
    τα μηχανακια δεν ειναι...προϋποθετει να εχεις μια "ανησυχια" για να καβαλησεις γιατι εισαι εκτεθειμενος στα στοιχεια της φυσης, στον κινδυνο, στο γκαζι το ευκολο, το γρηγορο, το αμεσο..κλπ...κλπ...

    φυσικα πολλοι δεν το βλεπουν ετσι, και νομιζουν οτι επειδη οδηγουν Χ χρονια αυτοκινητο, καπως ετσι θα ειναι και με το μηχανακι...και γραφονται σωρηδον threads για προτασεις μηχανων σε νεους χρηστες κλπ...κλπ..μονο που δεν τους εχει πει κανεις οτι εφοσον καβαλας παντα πρεπει να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου τον θανατο, την αναπηρια, την εντατικη, το σπασιμο οστου, το εγκαυμα τριβης ή την απλη στουκα που δεν παθαινεις τιποτα αλλα επειδη εχεις δει τον χαρο να σε χαιρεταει αλλαζει το χρωματακι σου...

    αν τους τα πεις αυτα, μπορει και να μην ξανακαβαλησουν ποτε...αλλα ειναι η αληθεια..ειναι η απολυτη αληθεια γιατι απλουστατα ειναι μαθηματικα πιο πιθανο απ'οτι αν οδηγας αμαξι...

    οποτε ερχομαστε στο θεμα μας και λεω μην γινεστε απλα "χρηστες" ...γινετε "εραστες της οδηγησης"...και εξασκηθειτε και μαθετε καλυτερα το οχημα σας και τον εαυτο σας για να μπορεσετε να χαρειτε την καθε στιγμη χωρις να νομιζετε οτι "το abs σωζει ζωες" (ο τιτλος του thread)...

    Θα πάει σε άλλες ατραπούς η συζήτηση, γιατί το θέμα δεν είναι μοτοσυκλέτα vs αυτοκίνητο. Αυτά είναι γνωστά, κάποτε ήρθε ένας φίλος να πάμε βόλτα με το αμάξι, πρέπει να ήταν Δεκέμβρης ή Γενάρης. Έρχεται, μπαίνω μέσα κι είχε καλοριφέρ στο φουλ ζεστό, του λέω "μισό λεπτό, ξαναέρχομαι, πάω να βάλω πιτζάμα και παντόφλες να απολαύσω τη βόλτα και την ατμόσφαιρα στο αυτοκίνητο"...

    Οδηγώ ένα μονοκύλινδρο 650GS, πόσα κιλά είναι 190-195; 48-49 ίπποι, άρα για εσένα πιο βαρετό κι από ρετροσπεκτίβα Αζέρου σκηνοθέτη στο κανάλι της Βουλής. Σεβαστό απόλυτα. Θυμάμαι σε μια ετήσια, το '12 πρέπει να ήταν, Νεμέα-Φενεό-Πλανητέρο, είχε ίδιο μηχανάκι ο thou-vou αν θυμάμαι το nickname του παιδιού σωστά, ο οποίος το πήγαινε τάπα, σε σημείο να αναρωτιέμαι αν όντως ήταν το ίδιο μηχανάκι. Προσπάθησα να τον ακολουθήσω, αλλά μετά από λίγο έκοψα, εκτός του ότι δεν τον είχα, το κυριότερο ήταν ότι συνειδητοποίησα στιγμιαία πως σταμάτησα να περνάω καλά, γτ δεν γέμιζα εικόνες από τη διαδρομή, δεν ένιωθα πως ήμουν σε βόλτα, αλλά σε αγώνα δρόμου. Όπως έγραψες πάνω, ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τη συγκίνηση που μπορεί να σου δώσει η μοτοσυκλέτα, τον παράγοντα fun που μπορεί να σου δώσει η μοτοσυκλέτα. Κι υπάρχουν κι άλλες παράμετροι στην εξίσωση μοτοσυκλέτα. Αλλιώς αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα πχ κάποιος ο οποίος είναι εργένης κι αλλιώς κάποιος ο οποίος έχει 2 πιτσιρίκια να τον περιμένουν σπίτι. Καταλαβαίνεις τι εννοώ υποθέτω...

    Για να γυρίσουμε στα του νήματος, για εμένα το ABS μπορεί να μην είναι πανάκεια όπως είπα από μόνο του, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να σε σώσει αναμφισβήτητα από κακοτοπιές... 12 χρόνια που έχω τη μηχανή, 2-3 φορές το έχω χρειαστεί, 2-3 φορές χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί και τη δουλειά που υποτίθεται πως πρέπει να κάνει την έκανε άψογα, ιδιαίτερα εκείνη τη φορά με τα σαπουνόνερα. Κάποια παιδιά είχαν πάει πριν χρόνια βόλτα χειμώνα στα βουνά, 3-4 μηχανές, σε κάποιο σημείο χρειάστηκε να φρενάρουν, είχε πάγο, μόνο 1 μηχανή είχε ABS κι ήταν η μόνη που έμεινε όρθια. Όποιος θέλει παίρνει με ABS, όποιος θέλει παίρνει δίτροχο χωρίς ABS, αλλά τώρα να βλέπω κάτι απαντήσεις "ABS παίρνουν μόνο όσοι δεν ξέρουν να φρενάρουν, όσοι είναι κουλοί κτλ", ή κάποιοι που υποστηρίζουν ότι φρενάρουν με ποσοστό 70% μπρος και 30% πίσω (πάντα αναρωτιόμουν πως υπολογίζουν με ακρίβεια το ποσοστό που φρενάρουν...) ή ότι το μυαλό τους δουλεύει πιο γρήγορα και αλάνθαστα και καθαρά από ένα ηλεκτρονικό αισθητήρα... μη σχολιάσω παρακάτω!

    Απολαύστε ο καθένας αυτό που κάνε, και κάντε το ο καθένας με τον τρόπο που γουστάρει και που τον φτιάχνει.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 11/11/2018 στις 21:22.

  9. #69
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ... ή ότι το μυαλό τους δουλεύει πιο γρήγορα και αλάνθαστα και καθαρά από ένα ηλεκτρονικό αισθητήρα...
    Είναι και δική μου απορία αυτή. Όχι μόνο η αδυναμία να φθάσεις την ταχύτητα αντίληψης του αισθητήρα, αλλά και η ικανότητα να μειώσεις κατά κατάλληλο ποσοστό την πίεση στα έμβολα, ώστε να πετύχεις τη βέλτιστη πρόσφυση.

    Τα συστήματα ενεργητικής ασφάλειας δε σώζουν σε όλες τις περιπτώσεις. Αρκεί μία να σου χρειαστεί. Μάλιστα δε μιλάμε για κανένα τεράστιο κόστος, ώστε να χρειάζεται να ζυγίσεις την πιθανότητα που θα σου χρειαστεί, σε σχέση με με την επένδυση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Πριν λίγο καιρό δiάβαζα στο forum για ένα sv με προβληματικό abs και μια κοπέλα που τα χρειάστηκε γιατί η μοτοσικλέτα της δεν φρέναρε.
    Εάν γινόταν το κακό Θεός φυλάξει τί θα λέγαμε?Ετυχε αυτό θα λέγαμε.Σε πόσους άλλους τυχαίνει?Σε πολλούς ,απλά δεν το μαθαίνουμε.
    Δε λέω ότι το abs δεν βοηθάει η ότι θα έπρεπε να το αφαιρέσουμε αλλά είναι γεγονός ότι τα ηλεκτρονικά βοηθήματα δημιουργούν πολλές φορές
    μια ψευδή αυτοπεποίθηση στον αναβάτη.Ας τρέξω μωρέ λίγο παραπάνω στη βροχή έχω abs ας στρίψω λίγο γρηγορότερα έχω traction control.
    Abs traction control launch cοntrol wheelie control και ενα σωρό άλλα που ωθούν άπειρους αναβάτες σε υπερτούμπανα των 160+ ίππων έχοντας
    την πεποίθηση ότι τα ηλεκτρονικά θα τους σώσουν.

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πριν λίγο καιρό δiάβαζα στο forum για ένα sv με προβληματικό abs και μια κοπέλα που τα χρειάστηκε γιατί η μοτοσικλέτα της δεν φρέναρε.
    Εάν γινόταν το κακό Θεός φυλάξει τί θα λέγαμε?Ετυχε αυτό θα λέγαμε.Σε πόσους άλλους τυχαίνει?Σε πολλούς ,απλά δεν το μαθαίνουμε.
    Δε λέω ότι το abs δεν βοηθάει η ότι θα έπρεπε να το αφαιρέσουμε αλλά είναι γεγονός ότι τα ηλεκτρονικά βοηθήματα δημιουργούν πολλές φορές
    μια ψευδή αυτοπεποίθηση στον αναβάτη.Ας τρέξω μωρέ λίγο παραπάνω στη βροχή έχω abs ας στρίψω λίγο γρηγορότερα έχω traction control.
    Abs traction control launch cοntrol wheelie control και ενα σωρό άλλα που ωθούν άπειρους αναβάτες σε υπερτούμπανα των 160+ ίππων έχοντας
    την πεποίθηση ότι τα ηλεκτρονικά θα τους σώσουν.
    Αυτό ακριβώς. "το ABS σώζει ζωές" θεοποίηση ηλεκτρονικών βοηθημάτων. Ναι, μια χαρά είναι τα ηλεκτρονικά (σχεδόν) πρέπει όμως πρώτα να μπορούμε να πάμε βόλτα μια μοτοσικλέτα κι όχι να μας πηγαίνει αυτή.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #72
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Πρέπει ο χρήστης να είναι λίγο"γίδι" αν νομίζει ότι ένα βοήθημα θα τον κάνει χερά.
    Μου θυμισες πίσω στα 90's τον απίθανο τύπο με το ολοκαίνουργιο μερτσεντε που στουκαρε στο χιονοδρομικό γιατί είχε abs και μπορει να φρενάρει όπου θέλει όποτε θέλει......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #73
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    εδώ είναι που καίμε μάγισσες;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Πρέπει ο χρήστης να είναι λίγο"γίδι" αν νομίζει ότι ένα βοήθημα θα τον κάνει χερά.
    Μου θυμισες πίσω στα 90's τον απίθανο τύπο με το ολοκαίνουργιο μερτσεντε που στουκαρε στο χιονοδρομικό γιατί είχε abs και μπορει να φρενάρει όπου θέλει όποτε θέλει......
    Σίγουρα δεν θα σε κάνει χερά,αν είσαι κουλάδης θα πέσεις ακόμη και με αυτοκίνητο
    Αλλά σου δίνει μια σιγουριά γνωρίζοντας ότι φρενάρεις με λιγότερο άγχος.
    Τουλάχιστον έτσι το έζησα εγώ.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Αν οι δρομοι μας ειχαν την προσφυση που θα επρεπε να εχουν το abs θα ηταν λιγοτερο αναγκαιο αλλα δυστηχως ολοι ξερουμε την κατασταση των δρομων μας που οχι να φρεναρεις σωστα και με ασφαλεια μπορεις αλλα ουτε να περπατησεις οποτε το abs ειναι αναγκαστικα απαραιτητο.

Σελίδα 5 από 70 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF