Σελίδα 66 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 165661626364656667686970 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 976 έως 990 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #976
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ρε συ πραγματικα δηλαδη,
    Εσυ οταν σταματας σε καθε φανάρι τσαρουχώνεις τη μανέτα?
    θα με τρελάνετε? Οταν βλεπεις οτι πρεπει να κοψεις γιατι μπροστα μποτιλιαρίζεται οδρομος αρχιζεις και κοβεις προοδευτικα η συνεχιζεις να πηγαινεις και καποια στιγμη γραπώνεις τη μανέτα με μισος?
    Διαβασες αυτο που έγραψα?
    <το τσαρουχωμα των φρενων δεν ειναι ο κανονας,εχεις δεν εχεις abs>
    Δηλαδη στις σχολές τι σου λένε αν εχεις abs τσαρούχωσε το φρένο?
    Το τι γινεται σε φρενα πανικου και οταν γινει η στραβη δεν ειναι ο κανόνας και δεν αναφερθηκα σε αυτο.
    Ξαναδιάβασε το σχόλιο μου, είναι σαφές.Περισσοτερο κατανοητός ΔΕΝ μπορώ να γίνω.

  2. #977
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ξαναδιάβασε το σχόλιο μου, είναι σαφές.Περισσοτερο κατανοητός ΔΕΝ μπορώ να γίνω.
    Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω μαλλον δεν καταλαβες αυτο που έγραψα εξαρχης και αρχισες να μιλάς για φρενα πανικου αν γινει ηστραβή και ιστοριες.
    Ολα καλά

  3. #978
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη στις σχολές τι σου λένε αν εχεις abs τσαρούχωσε το φρένο?
    Για τις έκτακτες καταστάσεις κι εφόσον το όχημα έχει ABS, στις σχολές σου λένε ότι αν είσαι κατακόρυφος κινούμενος σε ευθεία γραμμή (και όχι υπό κλίση σε στροφή), να τραβήξεις γρήγορα και προοδευτικά τη μανέτα του φρένου (όχι τελείως απότομα) μέχρι το τέρμα της διαδρομής του και να μην το αφήσεις όταν νιώσεις το ABS να επεμβαίνει. Αντίστοιχα και στα αμάξια, αν κινείσαι σε ευθεία γραμμή, σου λένε να πατήσεις φρένο προοδευτικά (όχι πολύ απότομα) μέχρι το τέρμα της διαδρομής του και να μείνεις τσαρουχωμένος μέχρι να γλιτώσεις τον κίνδυνο.

    Μάλιστα το Brake Assist Sytem (BAS) της Mercedes, έρχεται να καλύψει το λάθος που κάνουν οι οδηγοί να μην αντιλαμβάνονται γρήγορα τον κίνδυνο και να μην πατάνε το συντομότερο δυνατό τα φρένα μέχρι το τέρμα τους. Αν κρίνει ο αλγόριθμός ότι αιφνδιάζεσαι, πατάει αυτόματα το φρένο περισσότερο απ' ό,τι το πατάει ο οδηγός.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #979
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για τις έκτακτες καταστάσεις κι εφόσον το όχημα έχει ABS, στις σχολές σου λένε ότι αν είσαι κατακόρυφος κινούμενος σε ευθεία γραμμή (και όχι υπό κλίση σε στροφή), να τραβήξεις γρήγορα και προοδευτικά τη μανέτα του φρένου (όχι τελείως απότομα) μέχρι το τέρμα της διαδρομής του και να μην το αφήσεις όταν νιώσεις το ABS να επεμβαίνει. Αντίστοιχα και στα αμάξια, αν κινείσαι σε ευθεία γραμμή, σου λένε να πατήσεις φρένο προοδευτικά (όχι πολύ απότομα) μέχρι το τέρμα της διαδρομής του και να μείνεις τσαρουχωμένος μέχρι να γλιτώσεις τον κίνδυνο.

    Μάλιστα το Brake Assist Sytem (BAS) της Mercedes, έρχεται να καλύψει το λάθος που κάνουν οι οδηγοί να μην αντιλαμβάνονται γρήγορα τον κίνδυνο και να μην πατάνε το συντομότερο δυνατό τα φρένα μέχρι το τέρμα τους. Αν κρίνει ο αλγόριθμός ότι αιφνδιάζεσαι, πατάει αυτόματα το φρένο περισσότερο απ' ό,τι το πατάει ο οδηγός.
    Ανέφερα εγώ για εκτακτες καταστάσεις?
    Εγώ ειπα σε κανονικές συνθήκες φρεναρισματος δεν ενδυκνειται να τσαρουχωνεις τα φρένα
    Διαφωνεις κάπου?

  5. #980
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Απάντησα στην ερώτησή σου, σχετικά με το τι λένε στις σχολές.

    Νομίζω ότι η αξιολόγηση των συστημάτων ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας οφείλει να γίνεται για τις περιπτώσεις για τις οποίες έχουν σχεδιαστεί: Όταν η προνοητικότητα και η προσοχή έχουν εξαντλήσει τα όριά τους. Θα αξιολογήσουμε τους αερόσακους στις περιπτώσεις που δεν έχει συμβεί η σύγκρουση ή μήπως τις προστασίες του jacket όταν απλά κινείσαι σε ευθείες;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/12/2022 στις 14:03.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #981
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Απάντησα στην ερώτησή σου, σχετικά με το τι λένε στις σχολές.

    Νομίζω ότι η αξιολόγηση των συστημάτων ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας οφείλει να γίνεται για τις περιπτώσεις για τις οποίες έχουν σχεδιαστεί: Όταν η προνοητικότητα και η προσοχή έχουν εξαντλήσει τα όριά τους. Θα αξιολογήσουμε τους αερόσακους στις περιπτώσεις που δεν έχει συμβεί η σύγκρουση ή μήπως τις προστασίες του jacket στις ευθείες;
    Το ερώτημα για τις σχολές ηταν ρητορικό αλλα οκ αφου μπήκες στο κοπο παρε ενα

  7. #982
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Μιλήσαμε ότι το ABS σε βοηθάει στην "στραβή" δηλαδή στις έκτακτες καταστάσεις.Στις υπόλοιπες περιπτώσεις έχεις τις περισσότερες φορές να ρυθμίσεις το φρενάρισμα σου,εκτός από την περίπτωση της βροχής καί του ολισθηρου οδοστρώματος που κι εκεί βοηθάει επίσης πολύ.Απλα και κατανοητά.Τι αλλω να γράψω.ΕΛΕΟΣ.

  8. #983
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Επειδη ο καθενας οδηγει διαφορετικα κανει κ αλλη χρηση του ABS.
    Προφανως θα σε βοηθησει να μην συμβει κατι οταν πανικοβληθεις αλλα στο συνολο της οδηγησης ενεργοποειται κ αλλες φορες χωρις να ειναι εκτακτη αναγκη.
    Δεν οδηγουμε ολοι το ιδιο, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ικανοτητες κ εμπειρια/αντιληψη στο δρομο.

    Τζαμπα αναλωνεστε στην κουβεντα.

    Ας πουμε εμενα με χαλαει στο ABS στο σκουτερ (ορισμενες φορες) γιατι δεν με αφηνει να πλασαριστω στις στροφες...
    Τζαμπα κουβαλαω τα χλμ κ ανοιγομαι να πιασω το απεξ κ να στριψω...
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 01/12/2022 στις 15:41.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #984
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Επειδη ο καθενας οφηγει διαφορετικα κανει κ αλλη χρηση του ABS.
    Προφανως θα σε βοηθησει να συμβει κατι κ πανικοβληθεις αλλα στο συνολο της οδηγησης ενεργοποειται κ αλλες φορες χωρις να ειναι εκτακτη αναγκη.
    Δεν οδηγουμε ολοι το ιδιο, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ικανοτητες κ εμπειρια/αντιληψη στο δρομο.

    Τζαμπα αναλωνεστε στην κουβεντα.

    Ας πουμε εμενα με χαλαει στο ABS στο σκουτερ (οριμσενες φορες) γιατι δεν με αφηνει να πλασαριστω στις στροφες...
    Τζαμπα κουβαλαω τα χλμ κ ανοιγομαι να πιασω το απεξ κ να στριψω...
    πες τα χρυσόστομε!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #985
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Ας πουμε εμενα με χαλαει στο ABS στο σκουτερ (οριμσενες φορες) γιατι δεν με αφηνει να πλασαριστω στις στροφες...
    Τζαμπα κουβαλαω τα χλμ κ ανοιγομαι να πιασω το απεξ κ να στριψω...
    Κι εμενα το ιδιο αλλα οχι λογω ABS λογω CBS, με το που τσιμπαγες την μανετα του πισω φρεναρε κι ο ενας δισκος μπροστα.





    Αλλα αργοτερα που το σκεφτηκα μαλλον καλυτερα ετσι. Γιατι τα σκουτερ ειναι πισωβαρα και αν διωξεις στο φρενο τον πισω τροχο για να πλασσριστεις δεν ειναι ευκολο να ορισεις ποσο θα φυγει

  11. #986
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Είπαμε το ABS είναι για τους απλούς αναβάτες ήτοι το 99% ,και όχι για τους σκουτερ-ροσσι.

  12. #987
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Ο συγκεκριμενος δεν ειναι ο τυπικος αναβατης σκουτερ.. ο συγκεκριμενος.
    Ο συγκεκριμενος εχει ισως ενα απο τα πιο ευχαριστα σκουτερ για να βολταρεις σβελτα (μαζι με το people s). .. ο συγκεκριμενος.
    Δεν εχει καναπε με ροδες οπως τα περισσοτερα που κυκλοφορουν.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #988
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ο συγκεκριμενος δεν ειναι ο τυπικος αναβατης σκουτερ.. ο συγκεκριμενος.
    Ο συγκεκριμενος εχει ισως ενα απο τα πιο ευχαριστα σκουτερ για να βολταρεις σβελτα (μαζι με το people s). .. ο συγκεκριμενος.
    Δεν εχει καναπε με ροδες οπως τα περισσοτερα που κυκλοφορουν.
    Ο συγκεκριμένος.

    Ξέχασες να το γράψεις 5η φορά.

  14. #989
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Ρε μλκς.... Θα ανακαλύψουμε πάλι τον .. Τροχό;
    Ο panavour και ο k6 τα είπαν μια χαρά.
    ΔΕΝ είναι πανάκεια το abs αλλά θα σε βοηθήσει στην δύσκολη στιγμή όσο αυτό είναι εφικτό. Εξυπακούεται ότι ΔΕΝ στηρίζουμε το φρενάρισμα μας, την οδήγηση μας πάνω του.
    Μετά από 35 τόσα χρόνια οδηγός μοτό, πρώτη φορά φέτος έχω μηχανάκι με abs. Μας γλύτωσε εμένα και την γυναίκα από χύμα λόγω διπλώματος τιμονιού όπου ένας ηλίθιος αποφάσισε να το κόψει αριστερά χωρίς να κοιτάξει καν... Εκεί που θα μπλοκάριζε και θα πέφταμε, αμόλησε γλυκά και μείναμε όρθιοι και χωρίς να πέσουμε πάνω στον μλκ...
    Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι, όχι για να τσαρουχώνουμε σε κάθε ευκαιρία....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #990
    https://youtu.be/dJ_UkAFW6cA
    Αν και νομίζω ότι έχει ξαναμπεί αλλά μια επανάληψη δεν βλάπτει

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF