Σελίδα 69 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 195964656667686970 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.021 έως 1.035 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #1021
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι εγώ που δεν έχω αμπεες στο μηχανάκι το χρησιμοποιω καθημερινά δεκάδες φορές όταν φρενάρω,ενώ αυτοί που έχουν αμπεες το κοιτάνε.

  2. #1022
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι εγώ που δεν έχω αμπεες στο μηχανάκι το χρησιμοποιω καθημερινά δεκάδες φορές όταν φρενάρω,ενώ αυτοί που έχουν αμπεες το κοιτάνε.
    Είναι γιατί απ' την τρομάρα σου αν θα φρενάρεις τρέμει το χέρι σου με πιο γρήγορη συχνότητα απ' το καλύτερο ΑBS.

  3. #1023
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι εγώ που δεν έχω αμπεες στο μηχανάκι το χρησιμοποιω καθημερινά δεκάδες φορές όταν φρενάρω,ενώ αυτοί που έχουν αμπεες το κοιτάνε.
    Ακόμα ένα κόσμημα για τις γνωστές, πλέον, κοσμοθεωρίες......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #1024
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    σε αυτό το video ...
    εχει η δεν εχει abs το μοτο σου ,
    δεν νομίζω οτι προλαβαίνεις να κάνεις κάτι κ να την γλυτώσεις την τούμπα η τον τραυματισμό η ακόμα κ το χειρότερο...
    https://www.zougla.gr/automoto/artic...i-mia-ikogenia
    Ναι με μοτοσυκλέτα μπορεί να σκοτωθείς με διάφορους τρόπους χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα όσα συστήματα ασφαλείας και να έχει.
    Είναι κάτι που αποδέχεσαι όταν τη χρησιμοποιείς. Βέβαια σπάνια περίπτωση να περιφέρεται στο δρόμο αντικείμενο σαν αυτό του βίντεο που το πατάει μηχανάκι και αυτό συνεχίζει να κυλάει ένα γύρω.

  5. #1025
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Σταματημένος σε φανάρι λίγο έξω από το κέντρο της πόλης χτες και παρακολουθώ μια κοπέλα με σκούτερ που έρχεται για να σταματήσει δίπλα μου.
    Χαλαρά πήγαινε , ερχόταν με ~30-40 χλμ.Λίγα μέτρα πριν την γραμμή την βλέπω και καρυδώνει το μπροστά ,βλέπω το abs της βαράει.
    Έχει μάθει λοιπόν το ''πατάω τα φρένα τέρμα'' ΄΄οτι και να γίνει,το πιο πιθανό να έπεφτε χωρίς abs αν φρέναρε έτσι στους γλιστερούς δρόμους
    και συνήθως με κακιάς κατάστασης λάστιχα που φοράνε οι commuters.
    Θα μου πεις αφού θα έχει όχημα με abs μόνιμα ,οκ.Να οδηγάει μοτοσυκλέτα δεν ξέρει όμως και δεν θα μάθει ποτέ.

    Να σημειώσω πως έτυχε και ήταν κοπέλα,δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό και δεν είναι το point το φύλο του οδηγού φυσικά.
    porca miseria.

  6. #1026
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Σταματημένος σε φανάρι λίγο έξω από το κέντρο της πόλης χτες και παρακολουθώ μια κοπέλα με σκούτερ που έρχεται για να σταματήσει δίπλα μου.
    Χαλαρά πήγαινε , ερχόταν με ~30-40 χλμ.Λίγα μέτρα πριν την γραμμή την βλέπω και καρυδώνει το μπροστά ,βλέπω το abs της βαράει.
    Έχει μάθει λοιπόν το ''πατάω τα φρένα τέρμα'' ΄΄οτι και να γίνει,το πιο πιθανό να έπεφτε χωρίς abs αν φρέναρε έτσι στους γλιστερούς δρόμους
    και συνήθως με κακιάς κατάστασης λάστιχα που φοράνε οι commuters.
    Θα μου πεις αφού θα έχει όχημα με abs μόνιμα ,οκ.Να οδηγάει μοτοσυκλέτα δεν ξέρει όμως και δεν θα μάθει ποτέ.

    Να σημειώσω πως έτυχε και ήταν κοπέλα,δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό και δεν είναι το point το φύλο του οδηγού φυσικά.
    Κάθε πρωί περνάω από ένα φανάρι λεωφόρου με τα πόδια, και επειδή είμαι αρκετά συνεπής, πάνω κάτω την ίδια ώρα.

    Οπότε πετυχαίνω συχνά - πυκνά ένα παλικάρι με Beverly να κάνει αυτό που ανέφερες, καρύδωμα χωρίς λόγο ουσιαστικά και φουλ ABS.

    Πριν ένα μήνα περίπου έκανε το ίδιο αλλά στη λωρίδα κολλητά με το πεζοδρόμιο όπου περιμένεις να στρίψεις για Μπότσαρη, και επειδή το οδόστρωμα είναι πιο κυματιστό από τα γνωστά τσιπς, έπεσε χωρίς ευτυχώς να πάθει κάτι (βασικά ούτε καν τα ρούχα του δεν έπαθαν κάτι γιατί ο δρόμος είναι το γνωστό "γυαλί").

    Εννοείται τον βοήθησα κι εγώ μαζί με άλλους και όταν τον ρώτησα γιατί καρυδώνει τα φρένα χωρίς λόγο είπε επειδή έχω ABS...

    Δεν έχω κάτι εναντίον του ABS και αν τυχόν αλλάξω μοτοσικλέτα θα ήθελα να έχει, αλλά η τεχνολογία έχει και τα όρια της και δεν μπορεί να παρακάμψει τους νόμους της φύσης.

    Η μοτοσικλέτα είναι ένα όχημα με 0% παθητική ασφάλεια και 100% ενεργητική και πιστεύω ότι ο αναβάτης θα πρέπει να βασίζεται περισσότερο στην ευελιξία και την αποφυγή παρά στην ακινητοποίηση, όπως το αυτοκίνητο που τις περισσότερες φορές δεν έχει επιλογή.

  7. #1027
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το point ειναι πως σε τετοιες ατερμονες συζητησεις, οι σελιδες φτανουν over 9000 χωρις λογο. Σπαταλουμε χρονο, φαια ουσια, Internet bandwidth, πονανε τα δακτυλακια μας επανω στα πληκτρολογια... χωρις λογο!

    Ο κοσμος σκεφτεται και πραττει αναλογα τις συνθηκες στις οποιες συνηθισε.
    Καποιος χωρις ABS, θα τη φαει μια, θα τη φαει δυο... τρεις τεσσερις οσες χρειαστει να διπλωσει το μπροστινο, να ξαπλωθει και καποια στιγμη ισως βαλει μυαλο. Μπορει και οχι... ισως και να μην καταφερει να κανει απογονους, οποτε συμβαλλει στη φυσικη εξελιξη.
    Αν προλαβει λοιπον να τεκνοποιησει και τα παιδια του αντιληφθουν την αμπαλοσυνη, θα μαθουν να φρεναρουν χωρις ABS. Μπορει και αυτα να μη μαθουν ποτέ ή μπορει και να υπαρξει μια καμπυλη εκμαθησης! Ειναι δειγμα εξελιξης, it's something!
    Δεν υπαρχει καποιος σε διτροχο που να μην του διπλωσε το μπροστινο.

    Αυτη λοιπον ειναι η γενια των περισσοτερων εδω μεσα, εμαθε χωρις ABS να φρεναρει μεχρι το σημειο που του επιτρεπει η αντιληψη και οι δεξιοτητες του.... και παμε στην επομενη γενια.

    Η γενια λοιπον που τωρα μεγαλωνει και ηδη στα "μεγαλα" μηχανακια το ABS ειναι στανταρ, εμαθε πως το μπροστα δεν διπλωνει τοσο ευκολα ή και καθολου υπο φυσιολογικες συνθηκες (ορθια μηχανη, φρεναρισμα στην ευθεια κτλ).
    Γιατι να κατσει να σκασει λοιπον, πρεπει σωνει και καλα να βγαλει την ασφαλεια της μοναδας και να μαθει να χειριζεται τη μανετα;
    Ο μεσος οδηγος αυτοκινητου, πρεπει να μαθει τι παει να πει μπλοκαρισμα του "Εσωτερικου" τροχου κατα τη διαρκεια φρεναρισματος εντος στροφης;
    Πρεπει να μαθει να παταει προοδευτικα το πεταλ αντι να τσαρουχωνει; Πρεπει να μαθει να συμπληρωνει με χειροφρενο επειδη καποτε υπηρχαν δισκοι μονο εμπρος ενω η κατανομη πεδησης πισω ηταν πολλες φορες ανεπαρκης;

    Τι πρεπει να κανει δηλαδη εκτος απο το προφανες, ΝΑ ΤΣΑΡΟΥΧΩΝΕΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ και να παρακαλαει τους νομους της φυσικης να ειναι τη δεδομενη στιγμη με το μερος του;;

    Ακομα λοιπον και για τη γενια των περισσοτερων που μεγαλωσαμε χωρις αυτο, το ABS ειναι απαραιτητο πλεον, οχι γιατι ξεχασαμε να οδηγαμε, οχι γιατι δεν ειμαστε καλυτεροι απο αυτο αλλα για 2 βασικα πραγματακια:
    1) Ο χρονος αντιδρασης και επεμβασης μας, ουτε για πλακα δεν συγκρινεται με αυτο ενος επεξεργαστη!
    2) ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ - Καποτε ισως τα καταφερναμε, μπορει και τωρα... ομως τα χρονια περασαν και αυτο που ζηταμε ειναι ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ! Δεν οδηγουμε παντα σε πολεμικο mood και αν αυτο χρειαστει στα 35 μας στα 40 στα 50 και βαλε... θα το κανουμε γνωριζοντας τις οποιες συνεπειες ακομα και χωρις ABS.

    Για να κλεισω, το παιδι μου θα γεννηθει σε μια εποχη του traction control, ABS, EBD, radar assisted AEB κτλ ... θα ειναι στανταρ. Εγω οφειλω να του διδαξω πως οι νομοι της φυσικης ειναι νομοι.
    Ειτε χωρις, ειτε με ABS θα καταλαβει οτι οι αποστασεις ακινητοποιησης δεν ειναι ποτε οι ιδιες... απο εκει ξεκινανε ολα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #1028
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ίσως θα είχε νόημα να γίνονται κάποια μαθήματα στις σχολές οδηγών χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα και να αποτελούν εστιασμένο κομμάτι της εξέτασης (π.χ. φρένα χωρίς ABS). Ακόμα κι αν δεν το εξελίξεις όταν έχεις πλέον δίπλωμα, να ξέρεις τουλάχιστον περί τίνος πρόκειται όταν πρωτοβγαίνεις στο δρόμο.

  9. #1029
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2022
    Μηνύματα
    17
    όσο καλά και να ξέρεις το όχημα σου και πως να φρενάρεις, σώζει ζωές από θέμα χρόνου αντίδρασης

  10. #1030
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ καταλήγω πως 100% χρειάζεται μετά την χτεσινή εικόνα.
    Δεν μένω στο αν φρενάρεις καλύτερα/γρηγορότερα.
    Κάποτε μηχανές καβαλούσαν οι ινδιάνοι , τώρα γέμισε η πιάτσα με θείες ,θείους,πιτσιρίκες που το δουλεύουν για την ευκολία.
    Η μάνα μου είχε πάρει ένα μτχ σκούτερ μια εποχή ,ε μετά από λίγο καιρό έπεσε από μπλοκάρισμα.
    ''Δεν έχει καλά φρένα,δεν κρατάνε τα λάστιχα'' κτλ . Τι να εξηγήσεις και να διδάξεις;
    Πάρε ένα Κιμκο με abs ,είδες φρένα και λαστιχάρες που έχει ε;
    porca miseria.

  11. #1031
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Εγώ θελω να σταματάω με το μπροστινό μπλοκαρισμενο και να γλυστράει..Το κανω ολη την ωρα στην δουλειά και οι περαστικοί ψαρώνουν κατευθείαν

  12. #1032
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Εγώ έχω μάθει να οδηγώ χωρίς abs και είχα και έχω μηχανάκια και με abs αλλά
    και χωρίς, αν έπαιρνα λοιπον σήμερα μηχανή , συγνωμη αλλά θα έπαιρνα χωρίς abs ! Η αίσθηση του Φρένου χάνεται , επισης έχω βρεθεί σε κατηφόρα χωματόδρομο που δεν απενεργοποιουνταν το abs και παραλίγο να γκρεμοτσακιστω σε χαραδρα , η μοναδική περίπτωση που θα βοηθούσε πιστεύω θα ήταν σε βρεγμένο για μέσα στη πόλη κουράζει, ακόμη και στα φανάρια που σταματώ με το σκούτερ προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου

  13. #1033
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    καλησπέρα και από εμένα. ωραία τα όσα λέτε. η άποψη μου είναι ότι το abs ΜΙΑ φορά θα το χρειαστείς. είναι πολλοί αυτοί που δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν τα φρένα τους για να σταματήσουν με ασφάλεια. πιστεύω πως ενα σχολείο Ασφαλούς Οδήγησης ειναι δώρο προς τον εαυτό του για τον κάθε μοτοσυκλετιστη. μην ξεχνάμε ότι και το abs είναι ένα εργαλείο για την ασφάλεια μας και θα πρέπει να ξέρουμε να το χειριζόμαστε σωστά. θέλει και αυτό εκπαίδευση για την σωστή του χρήση. την αίσθηση στο φρένο την έχεις και με το abs απλά αυτό θα σε σώσει όταν θα φτάσεις στα όρια του φρένου και θα το χάσεις χωρίς να το καταλάβεις.

  14. #1034
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ειχαμε καιρο να το ζωντανεψουμε το θεμα. Κουλαδια και χεραδες προσοχη μην παρεκτραπουμε παλι.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #1035
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Τα ίδια και τα ίδια μας πρηξατε τ'........................
    Χιλιάδες φορές τα έχουμε πει και ξαναπεί.
    Όποιος ΔΕΝ γουστάρει ΑΣ μην το αγοράσει.Στο κάτω κάτω αν ΔΕΝ πάθεις, ΔΕΝ
    θα μάθεις,πουλεγε και η γιαγιά μου.

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 15:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 12:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 20:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF