Σελίδα 8 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν κάνω κανένα λάθος και ξέρω απολύτως καλά τι λέω. Μιλάω για αρχάριους οδηγούς, αυτους που παίρνουν κάτι με ABS και νομίζουν ότι θα λειτουργήσει όπως στο αυτοκίνητο και δεν θα πέσει ποτέ η μηχανή.

    Απλά ξανα, μανά τονίζω ότι έχουμε πάρει την πιπίλα του ABS και νομίζουμε ότι είναι πανάκεια, ειδικά οι νέοι οδηγοί.

    Οι παλιότεροι ξέρουμε τι μπορεί να κάνει και τι όχι.

    Όπως ότι το TC δεν θα σε αφήσει να φας η χάι, really?
    Δηλαδή ο έμπειρος δε το χρειάζεται? Είναι πιο γρήγορος απο το abs?
    Σε κατάσταση πανικού και με συνεχώς μεταβλητή πρόσφυση (δε μιλάμε για πίστα).

  2. #107
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή ο έμπειρος δε το χρειάζεται? Είναι πιο γρήγορος απο το abs?
    Σε κατάσταση πανικού και με συνεχώς μεταβλητή πρόσφυση (δε μιλάμε για πίστα).
    Σε ποιο λουνα παρκ οδηγείς; Δεν αλλάζει η προσφρυση κάθε 5μ. Αν πανικοβληθείς και καταφέρεις να κοκκαλώσεις τον μπροστά, ΙΣΩΣ καταφέρεις και στρίψεις κι αποφύγεις το εμπόδιο.
    Τι να σου πω, δεν μου έχει γλυστρήσει ποτέ το μπροστά, και πρέπει να έχω γράψει πάνω απο 500.000 χλμ στους δρόμους. Όταν ξαφνικά δεν έχω που να πάω, συνήθως γυρίζω το βλέμμα μου εκεί που έχει κάποιο άνοιγμα κι ανοίγω ελαφρά το γκάζι ή φρενάρω κανονικά.

    Μέχρι στιγμής έχει βγει πιο σωτήριο από το ABS. Αλλά μπορεί απλά να είμαι και τυχερός.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Σε ποιο λουνα παρκ οδηγείς; Δεν αλλάζει η προσφρυση κάθε 5μ.
    Τώρα εσύ οδηγείς και τα λές αυτά?
    Υπάρχει άνθρωπος που θεωρεί ότι η πρόσφυση είναι η ίδια συνέχεια?
    Χαλίκια, σκόνη, λακούβες, λιωμένη άσφαλτος, νερό, λάδι, διαγραμμίσεις πράγματα που αλλάζουν σε κάθε εκατοστό του δρόμου.
    Και βάλε να πηγαίνεις με 50χλμ/ώρα δηλαδή 13μέτρα/δευτερόλεπτο.

    Προφανώς και δε σου έχει πεταχτεί κάποιος ώστε να λές τώρα τράκαρα γιατί 1) δεν προλαβαίνω να σταματήσω και 2) δε προλαβαίνω να τον αποφύγω.
    Εκεί το ABS σου δίνει περισσότερες πιθανότητες να τη γλιτώσεις γιατί θα το πλακώσεις τέρμα και παράλληλα θα πλαγιάσεις να στρίψεις.

    Ποιός το κάνει αυτό καλύτερα απο το ABS??????????

    Έλεος!!!!

    TIP: Σύγκρινε το δρόμο κάτω απο το σπίτι σου με την πίστα του Ελευθέριος Βενιζέλος
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 12/11/2018 στις 17:09.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εμπειρία δεν σημαίνει να είχες πολλά μηχανάκια,αλλά το τι έκανες με αυτά.
    Μπορεί να είχες 10 μοτό αλλά να είχες σύνολο 20.000 χλμ με όλα,αυτό δεν είναι
    εμπειρία αλλά οικονομική ένεση στην αγορά
    Ενας οδηγος που εχει πανω απο 200.000χλμ.Τι ειναι αν παρει ενα μηχανακι με abs?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    Μέχρι στιγμής έχει βγει πιο σωτήριο από το ABS. Αλλά μπορεί απλά να είμαι και τυχερός.
    οχι μπορει.Συγουρα εισαι τυχερος.Ποιος δεν εχει χασει ποτε μπροστινο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ενας οδηγος που εχει πανω απο 200.000χλμ.

    και παλι δεν λεει τιποτα...
    μου θυμιζετε τον πατερα μου που ειναι 72 και λεει "εγω ειμαι καλυτερος οδηγος απ'ολους γιατι οδηγαω 55+ χρονια" με αυτη την λογικη ενας παγκοσμιος της F1 ή του wrc ειναι κουλατζα γιατι μπορει να οδηγαει 10-15 χρονια ξερω 'γω......

    αν τα 200Κ χλμ τα εκανες πηγαινοντας με 30-40χλμ/ωρα (μεσο ορο) δεν λεει απολυτως τιποτα...και δεν κανω πλακα...
    ετσι μπορει να οδηγαει παραπληγικος με συνδρομο down και με 2-3 εγκεφαλικα και να μην εχει και ποτε εμπλοκη σε ατυχημα...
    θα τον θεωρησουμε εμπειρο οδηγο μηχανης?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ποιος δεν εχει χασει ποτε μπροστινο?
    αυτος που εχει abs...
    και αυτος που ξερει να φρεναρει...
    και πιστεψε με ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει ο ενας με τον αλλον...

    βασικα το να μπλοκαρεις τον μπροστα τροχο θα επρεπε να ειναι ασκηση στις σχολες οδηγησης...
    και σας προτρεπω να παρετε κατι ελαφρυ που να μην σας νοιαζει πολυ και να μπλοκαρετε τον μπροστινο ελεγχομενα μεχρι που να σας γινει βιωμα πριν διπλωσει να αφηνετε το φρενο και να επανερχεται....
    να κυνηγατε να δειτε με ποση πιεση και κατω απο ποιες συνθηκες μπλοκαρει πιο ευκολα ή πιο δυσκολα...

    προτεινω να ξεκινησετε κανοντας το σε ανηφορες και σε χαμηλης προσφυσης οδοστρωμα και μετα περαστε και στο advanced κομματι...κατηφορα και καλης ποιοτητας ασφαλτο...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 12/11/2018 στις 17:22.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος



    αυτος που εχει abs...
    και αυτος που ξερει να φρεναρει...
    και πιστεψε με ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει ο ενας με τον αλλον...
    Αν λέγοντας χάνω το μπροστινό μου εννοούμε 'το χάνω στιγμιαία, μειώνω την πίεση στη μανέτα και ξαναπαταω' νομίζω ότι δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που δεν το έχει χάσει. Ειτε ξέρει να φρενάρει είτε όχι. Ακριβώς επειδή όπως προανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω ο συντελεστής τριβής μεταβάλλεται κάθε λίγα μέτρα. Εδώ σε μια διασταύρωση βγαίνεις από έναν δρόμο και στρίβεις στον επόμενο κι έχει διαφορετική στρώση η άσφαλτος. Βάλε τη γύρη, σκόνη, νερά, υγρασίες, μπαλώματα κτλ θα πρέπει να προσαρμόζεις την πίεση στη μανέτα ανάλογα με τις συνθήκες που αλλάζουν κάθε λιγα μέτρα. Οπότε εδω μπαίνει το ΑBS και τη διαδικασια πιέζω, αφήνω, ξαναπιεζω την πραγματοποιεί 5-6-10 φορές μέσα σε ένα δευτερολεπτο, κάτι που ούτε ο MM93 δεν μπορεί να πετυχει.
    Ο 93 ωστόσο έχει πολύ ανεπτυγμένη κι εκπαιδευμένη την αίσθηση του πότε έρχεται το σημείο στη φάση του φρεναρίσματος που λέμε ότι είμαστε ένα κλικ πριν μπλοκάρει.
    Εσείς που βρίσκεστε σε σχέση με τον ΜΜ?

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    και παλι δεν λεει τιποτα...
    μου θυμιζετε τον πατερα μου που ειναι 72 και λεει "εγω ειμαι καλυτερος οδηγος απ'ολους γιατι οδηγαω 55+ χρονια" με αυτη την λογικη ενας παγκοσμιος της F1 ή του wrc ειναι κουλατζα γιατι μπορει να οδηγαει 10-15 χρονια ξερω 'γω......

    αν τα 200Κ χλμ τα εκανες πηγαινοντας με 30-40χλμ/ωρα (μεσο ορο) δεν λεει απολυτως τιποτα...και δεν κανω πλακα...
    ετσι μπορει να οδηγαει παραπληγικος με συνδρομο down και με 2-3 εγκεφαλικα και να μην εχει και ποτε εμπλοκη σε ατυχημα...
    θα τον θεωρησουμε εμπειρο οδηγο μηχανης?
    Νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι ακραίο και δεν αναφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Ας πούμε ότι έχουμε δύο 30ρηδες που έχουν μοτοσικλέτα 10 χρόνια,ο ένας έχει κάνει
    10Κ χλμ και ο άλλος 100Κ,δεν είναι αυτονόητο ότι ο δεύτερος έχει περισσότερη
    εμπειρία σαν αναβάτης;
    ΔΕΝ λέμε ο ένας να είναι ταλεντάρα και να ξύνει αγκώνα,ούτε να είναι παραπληγικός,
    μιλάμε για τον μέσο όρο.

  9. #114
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Ευτυχώς βλέπω δεν έχασα και πολλά... είχα πάει το αμάξι μωρέ στο συνεργείο, να μου βγάλουν τις ζώνες ασφαλείας. Οι τύποι είναι αλήτες και άσχετοι, ρώτησα με την ευκαιρία κι αν μπορούν να αλλάξουν τα δισκόφρενα με ταμπούρα και πόσο θα πάει το μαλλί, και μου είπαν κατηγορηματικά όχι!

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Κι αυτό με την αντλία λαδιού, αυτόματη κι ενσωματωμένη στον κινητήρα, μια μαλακία και μισή είναι.

    Ο πραγματικός οδηγός, πρέπει να έχει αντλία λαδιού στο χέρι, όπως είχαν στις ασπρόμαυρες ταινίες με τον χονδρό-λιγνό, που τρομπάρανε στο κέντρο του τιμονιού.

    Οι αυτόματες αντλίες έσωσαν ποτέ κανά κινητήρα από το κόλημα;;;; Σάμπως δεν κολλάνε και σήμερα οι κινητήρες;

    Μη πούμε και το άλλο:

    Έμπειρος οδηγός με χειροκίνητη τρόμπα και αρχάριος με αυτόματη. Ποιός λιπαίνει καλύτερα τον κινητήρα του;

    Μην θεοποιούμε την αυτόματη λίπανση του κινητήρα, ΒΟΗΘΗΜΑ είναι....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #116
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Φίλαθλοι,
    αντιλαμβάνομαι πόσο πρόσφορο είναι το χώμα στο παρόν νήμα για ειρωνεία/σαρκασμό/κλπ κλπ, αλλά μην πάρουμε αυτό το δρόμο.
    Ξεκίνησε μεν λίγο έτσι αλλά τέλος πάντων η κουβέντα κρατιέται σε ένα σχετικό επίπεδο.
    Αλλοι συμφωνούν άλλοι διαφωνούν, ο καθείς βγάζει τα συμπεράσματα του (και κανέναν δεν πιέζει κανείς για να συμμετάσχει).
    Βλέπω όμως οτι παει αλλού. Ας το αποφύγουμε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι ακραίο και δεν αναφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Ας πούμε ότι έχουμε δύο 30ρηδες που έχουν μοτοσικλέτα 10 χρόνια,ο ένας έχει κάνει
    10Κ χλμ και ο άλλος 100Κ,δεν είναι αυτονόητο ότι ο δεύτερος έχει περισσότερη
    εμπειρία σαν αναβάτης;

    αναλογως....θεωρητικα ναι...
    αλλα αν τα 10Κ χλμ ο ενας τα εχει κανει με ss σε πιστα και δρομο με την ταυτοτητα στο στομα ξεροντας τι να κανει και ποτε και ο αλλος τα 100Κ τα εχει κανει με cbf500 πηγαινοντας καθημερινα στην δουλεια του και το περισσοτερο που εχει δει στο κοντερ ειναι 120-130χλμ/ωρα σε ΕΟ χωρις κινηση, οχι (κατ'εμε) δεν εχουν την ιδια εμπειρια...
    αλλα εγω ειμαι εγω και μπορει να κανω και λαθος...

  13. #118
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Οποιος οπότε δεν γράφει τα χλμ του με ss, μπαίνει σε υποδεέστερο καλάθι.
    Ρε παλίκαρε, αλήθεια, σταμάτα λίγο με αυτό το τροπάρι.
    Πλέον αρχίζω να νομίζω ότι απλά ψάχνεις να προκαλέσεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Οποιος οπότε δεν γράφει τα χλμ του με ss, μπαίνει σε υποδεέστερο καλάθι.
    Ρε παλίκαρε, αλήθεια, σταμάτα λίγο με αυτό το τροπάρι.
    Πλέον αρχίζω να νομίζω ότι απλά ψάχνεις να προκαλέσεις.
    βλεπεις οτι εγω προκαλω αναφεροντας απλα την αποψη μου και οχι οι υπολοιποι εκτοξευοντας ειρωνιες με αστεια παραδειγματα?
    οκ...
    αντικειμενικοτητα...


    επισης δεν νομιζω οτι μπορεις να μου πεις ποτε θα σταματησω...
    αλλωστε το ειπα και πιο πανω...οποιος δεν συμφωνει με την αποψη μου, ας μην συμφωνει...δεν με απασχολει...ολοι εχουμε απο μια αποψη αλλωστε...εγω την εκφερω κοσμια...αλλοι παλι οχι...
    αλλα οχι να παιρνω και συμβουλες για stop απο την στιγμη που δεν ειρωνευομαι, δεν προσβαλω και γενικα δεν προκαλω...

    ευχαριστω και καλη βραδια...

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αναλογως....θεωρητικα ναι...
    αλλα αν τα 10Κ χλμ ο ενας τα εχει κανει με ss σε πιστα και δρομο με την ταυτοτητα στο στομα ξεροντας τι να κανει και ποτε και ο αλλος τα 100Κ τα εχει κανει με cbf500 πηγαινοντας καθημερινα στην δουλεια του και το περισσοτερο που εχει δει στο κοντερ ειναι 120-130χλμ/ωρα σε ΕΟ χωρις κινηση, οχι (κατ'εμε) δεν εχουν την ιδια εμπειρια...
    αλλα εγω ειμαι εγω και μπορει να κανω και λαθος...
    Αν όμως και οι δύο οδηγούν στο ίδιο μοτίβο,ανεξάρτητα αν πάνε γρήγορα ή αργά
    τότε εμπειρικά υπερέχει ο 100Κ.
    Για να γυρίσουμε και στο θέμα,πιστεύω ότι το abs θα βοηθούσε και στις δύο περιπτώσεις αλλά
    κρίνω με βάση αυτά που ξέρω εγώ,για αυτό και έγραψα πιo πίσω ότι αν ξαναγόραζα μοτό
    θα είχε abs.

Σελίδα 8 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF