Σελίδα 9 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #121
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    βλεπεις οτι εγω προκαλω αναφεροντας απλα την αποψη μου και οχι οι υπολοιποι εκτοξευοντας ειρωνιες με αστεια παραδειγματα?
    οκ...
    αντικειμενικοτητα...


    επισης δεν νομιζω οτι μπορεις να μου πεις ποτε θα σταματησω...
    αλλωστε το ειπα και πιο πανω...οποιος δεν συμφωνει με την αποψη μου, ας μην συμφωνει...δεν με απασχολει...ολοι εχουμε απο μια αποψη αλλωστε...εγω την εκφερω κοσμια...αλλοι παλι οχι...
    αλλα οχι να παιρνω και συμβουλες για stop απο την στιγμη που δεν ειρωνευομαι, δεν προσβαλω και γενικα δεν προκαλω...

    ευχαριστω και καλη βραδια...
    ποστ #116, βλέπεις τι έγραψα;;;
    προτού γράψεις ένα ακόμα ποστ που με τρόπο να "φωνάζεις" πόσο τιμονάρα είσαι και να μας προτρέπεις όλους εμάς της πλέμπας να μάθουμε μπαλίτσα...

    Και μπάστα λιγο γιατι μου το γυρνάς σε κλαίουσα και δεν με ψήνει.
    Νομίζεις φίλε ότι δεν προκαλείς.Νομίζεις.
    Γιατι είσαι αρκετά παλιός ώστε να ξέρεις που είναι η οριογραμμή της ανοχής εδώ.
    Δεν θέλω να (και δεν θα) σου κάνω επίθεση σε κοινή θέα, για όσα κατα καιρούς γράφεις.
    Ξέρω, γιατι σε έχω διαβάσει, ότι μπορείς να έχεις και διαφορετικό ύφος γραφής.Επιλέγεις όμως το τσιγκλισμα.
    Εκεί λοιπόν έχω και παραέχω δικαιωμα να σου πω στοπ. οχι ως χρήστης του φόρουμ,ως διαχειριστης του.
    Προσωπικό μαζί σου δεν έχω κανένα. Δεν ξύπνησα σήμερα και είπα σε ποιον θα την πέσω.
    Κάτσε και αναλογίσου τι και κυρίως ΠΩΣ το γράφεις.
    Καλη βραδιά και σε σένα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ποστ #116, βλέπεις τι έγραψα;;;

    εγω βλεπω τον τροπο που εγραψες το #116...
    δες και εσυ τωρα τον τροπο που εγραψες το #118...

    και εσυ ξερεις επειδη εισαι παλιος πως ο τροπος που αναφερεσαι σε κατι ή καποιον εχει τεραστια σημασια...ποσο δε μαλλον οταν το κανεις σαν διαχειριστης και οχι σαν χρηστης...

    προτού γράψεις ένα ακόμα ποστ που με τρόπο να "φωνάζεις" πόσο τιμονάρα είσαι και να μας προτρέπεις όλους εμάς της πλέμπας να μάθουμε μπαλίτσα...

    δεν φωναζω τιποτα...
    θεωρω τον εαυτο μου μετριο αναβατη...και πιθανοτατα ειμαι κιολας...υπαρχουν πολλα τιμονια εδω μεσα που απλα επιλεγουν να μην μιλανε...καποιοι εχουν εξαφανιστει κιολας...

    αλλα αν διαβαζες προσεκτικοτερα θα εβλεπες οτι κυριολεκτικα ΦΩΝΑΖΩ να προσπαθησουν να μαθουν ολοι να φρεναρουν καλυτερα, να δοκιμαζουν πραγματα με το φρενο και γενικοτερα με το μηχανακι...
    και οχι για να μπουν πιστα ή να πανε τεζα ή να γινουν Μαρκεζ αλλα για να γινουν οι ιδιοι καλυεροι απ'οτι ειναι και παραλληλα να κινουνται ασφαλεστερα στους δρομους...και τοτε..ισως τοτε σταταματησουν και τα threads για το "abs που σωζει"...


    Και μπάστα λιγο γιατι μου το γυρνάς σε κλαίουσα και δεν με ψήνει.

    δεν ειχα καμια προθεση...απαντω (σχεδον) στο ιδιο υφος που μου απαντανε...

    Νομίζεις φίλε ότι δεν προκαλείς.Νομίζεις.

    και εσυ νομιζεις το αντιθετο..οκ...δικαιωμα σου...

    Γιατι είσαι αρκετά παλιός ώστε να ξέρεις που είναι η οριογραμμή της ανοχής εδώ.
    Δεν θέλω να (και δεν θα) σου κάνω επίθεση σε κοινή θέα, για όσα κατα καιρούς γράφεις.

    μια χαρα κανεις επιθεση...και δεν ειναι η πρωτη φορα...

    Ξέρω, γιατι σε έχω διαβάσει, ότι μπορείς να έχεις και διαφορετικό ύφος γραφής.Επιλέγεις όμως το τσιγκλισμα.
    Εκεί λοιπόν έχω και παραέχω δικαιωμα να σου πω στοπ. οχι ως χρήστης του φόρουμ,ως διαχειριστης του.



    Προσωπικό μαζί σου δεν έχω κανένα. Δεν ξύπνησα σήμερα και είπα σε ποιον θα την πέσω.
    Κάτσε και αναλογίσου τι και κυρίως ΠΩΣ το γράφεις.
    Καλη βραδιά και σε σένα.

    επαναλαμβανω οτι δεν τσιγκλαω κανεναν...ισα ισα, οι ειρωνιες...απο την αρχη του thread ΔΕΝ ειναι δικες μου...ειναι των υπολοιπων...
    λες και δεν μπορουμε να εκφρασουμε την γνωμη μας εδω...
    προφανως ομως και υπαρχει προβλημα με την "κοινως αποδεκτη γνωμη"...
    δεν μπορειτε να δεχτειτε το αντιθετο απο οτι εσεις (και ισως οι περισσοτεροι εδω μεσα) πιστευετε...
    αλλα αυτο δεν δινει το δικαιωμα (ακομα και σε διαχειριστη) να πει σε μελος να σταματησει επειδη εκφερει την γνωμη του...
    και σε προκαλω να μου βρεις ενα ποστ που ειναι εκτος των οριων...και αυτα τα ορια τα εχετε βαλει εσεις (διαχειριστες και admin)...δεν τα εχω βαλει εγω...
    εγω απλα τα ακολουθω και ειμαι ειτε εκτος...ειτε εντος...
    αν νομιζεις λοιπον οτι ειμαι εκτος, εχεις καθε δικαιωμα να πραξεις τα δεοντα...αιτιολογωντας ομως παρακαλω...

    καληνυχτες....

  3. #123
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Την κολοκυθιά θες να παιξουμε.
    ποστ #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ...ή μαθετε απλα να φρεναρετΕ...
    μπορείς να αντιληφθείς ότι απο εδώ ξεκινάει η όλη μου παρατήρηση;
    γιατι δεν έχω καμία όρεξη να κάτσω να παίξω σε αυτό το σήριαλ.
    Αυτα που τωρα γράφεις σε ύφος περιπεσούσας, αντικρούουν το ύφος που διάλεγες σε όλες τις προηγουμενες σελίδες.


    Και όχι φίλε,επιθεση δεν έχω κάνει σε κανέναν.Μην μπερδεύεσαι.
    Επίσης μη μπερδεύεις το στοπ στο υφάκι,με το στοπ απο το χωρο.
    Να μη σωσω να ξανακαβαλήσω αμα σε "στείλω" απλά και μόνο επειδή μπορεί να διαφωνω με όσα λες.Δεν είμαι εγω αυτός.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Την κολοκυθιά θες να παιξουμε.
    ποστ #6


    μπορείς να αντιληφθείς ότι απο εδώ ξεκινάει η όλη μου παρατήρηση;
    γιατι δεν έχω καμία όρεξη να κάτσω να παίξω σε αυτό το σήριαλ.
    Αυτα που τωρα γράφεις σε ύφος περιπεσούσας, αντικρούουν το ύφος που διάλεγες σε όλες τις προηγουμενες σελίδες.


    Και όχι φίλε,επιθεση δεν έχω κάνει σε κανέναν.Μην μπερδεύεσαι.
    Επίσης μη μπερδεύεις το στοπ στο υφάκι,με το στοπ απο το χωρο.
    Να μη σωσω να ξανακαβαλήσω αμα σε "στείλω" απλά και μόνο επειδή μπορεί να διαφωνω με όσα λες.Δεν είμαι εγω αυτός.


    πιστεψε με, ουτε εγω θελω να το συνεχισω...εχω καλυτερα πραγματα να κανω...
    ειλικρινα καποια στιγμη ειπα να μην ξαναγραψω, αφου οτι ηταν να πω το εχω πει...απο καποιο σημειο και μετα απλα επαναλαμβανομαι...
    αλλα δυστυχως δεν το τηρησα γιατι ηθελα να απαντησω σε 1-2 ποστ...

    εντελως επιγραμματικα...το #6 ειναι η αποψη μου...λιγο αποτομη μεν...αλλα παραμενει η αποψη μου, χωρις να θιγω...μετα την δικαιολογω και επιχειρηματολογω ...αυτο ηταν απλα η πρωτη κουβεντα στα γρηγορα..
    οσο για το ορθογραφικο στο ggs οκ...ενταξει...απειρα τετοια ποστ απο πλιτσερ και λοιπους...δεν το εκανα με καμια κακη προθεση και ο Γιωργος το ξερει...

    τελος, για να το κλεισουμε...δεν νομιζω οτι εχω κανενα υφος περιπεσουσας...
    πιθανοτατα ο γραπτος λογος παρεξηγειται αλλα εγω γραφω ακριβως οπως θα μιλουσα σε ενα καφε εξω με 5-10-20 μοτοσυκλετιστες...

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δεν υπαρχει 100.000 χλμ η 200.000χλμ η 10.000χλμ σε εναν αναβατη.Οταν σου τηχει η στραβη θα εχεις μια πιθανοτητα παραπανω να το σωσεις οταν εχεις αβς απο τον αλλο που δεν εχει.Ειναι απλα τα πραγματα ρε παιδια...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #126
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    πιστεψε με, ουτε εγω θελω να το συνεχισω...εχω καλυτερα πραγματα να κανω...
    ειλικρινα καποια στιγμη ειπα να μην ξαναγραψω, αφου οτι ηταν να πω το εχω πει...απο καποιο σημειο και μετα απλα επαναλαμβανομαι...
    αλλα δυστυχως δεν το τηρησα γιατι ηθελα να απαντησω σε 1-2 ποστ...

    εντελως επιγραμματικα...το #6 ειναι η αποψη μου...λιγο αποτομη μεν...αλλα παραμενει η αποψη μου, χωρις να θιγω...μετα την δικαιολογω και επιχειρηματολογω ...αυτο ηταν απλα η πρωτη κουβεντα στα γρηγορα..
    οσο για το ορθογραφικο στο ggs οκ...ενταξει...απειρα τετοια ποστ απο πλιτσερ και λοιπους...δεν το εκανα με καμια κακη προθεση και ο Γιωργος το ξερει...

    τελος, για να το κλεισουμε...δεν νομιζω οτι εχω κανενα υφος περιπεσουσας...
    πιθανοτατα ο γραπτος λογος παρεξηγειται αλλα εγω γραφω ακριβως οπως θα μιλουσα σε ενα καφε εξω με 5-10-20 μοτοσυκλετιστες...
    Ωραία,ακριβως επειδή κι εγω γραφω όπως μιλάω έξω, και για να το κλείνουμε.
    Το #6 και τα συναφή ποστ δεν πέφτουν στον χαρακτηρισμό απότομα.
    Είναι η επιτομή του "σας κατουράω". Για αυτό και η όλη "μανούρα". Αυτό σου λέω κόψε.
    Αυτό είναι που κούρασε.Αυτό είναι που δεν είναι ανεκτό.
    Δε μπορεί να μην καταλαβαίνεις τι σου λέω,χαζός δεν είσαι.

    Το ύφος σου τωρα σε σχέση με των προηγουμένων σελίδων, έχει διαφορά και το ξέρεις.
    Η αναφορά σε μπλιτζ και λοιπούς είναι άτοπη.
    ο μπλιτζ πχ, ξέρει και δεν ξεπερνά ποτέ το όριο της πλάκας ακόμα και στο τσιγκλιμα.
    Να με συμπαθάς αλλά εσύ δεν το κάνεις.
    όχι μόνο στο παρόν. και στα θρεντ π.χ. των αγώνων την ίδια βιόλα παίζεις ρε συ.
    Ε κατσε,νισάφι.
    Αυτά τα ολίγα.
    Ελπίζω ότι καταλαβαινόμαστε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #127
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    συμφωνω οτι το abs ειναι ενα χρησιμοτατο βοηθημα που καλο ειναι να υπαρχει..

    ΑΛΛΑ

    το ποσο θα ηταν χρησιμο αν υπηρχε στη περιπτωση που δεν υπαρχει, η κατα ποσο εκανε καλα τη δουλεια του οταν υπαρχει μονο ενας "εμπειρος"
    αναβατης μπορει να το κρινει που εχει γραψει καμποσα χλμ με διαφορα μηχανακια ειτε με ειτε χωρις abs, οπως λεει πχ ο taisteal στο σχολιο 67

    για τον απειρο αρχαριο αναβατη, που η υπαρξη του abs του δινουν μεγαλυτερη σιγουρια και ασφαλεια, παιζουν δυο θεματακια:

    1ον το καλυτερο και πιο εξελιγμενο συστημα να εχει το μηχανακι, ετσι και ο αναβατης παθει target fixation (πολυ πιο πιθανο σε εναν αρχαριο)
    ουτε ελιγμο αποφυγης δε θα προλαβει να κανει ουτε τιποτα.. θα παει (φρεναριστος μεν) κατ'ευθειαν πανω στο στοχο οποτε τη στουκα την
    εχει σιγουρακι

    2ον ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ηλεκτρονικο βοηθημα δεν υπερνικα η καταργει τους νομους της φυσικης..

    συνεπως ο αρχαριος ΑΝ το σωσει, θα ειναι απο καθαρη τυχη και δε πα να εχει τα καλυτερα βοηθηματα πανω στο μηχανακι του..
    τον εμπειρο σαφως και θα τον βοηθησουν αρκετα..
    Τελευταία τροποποίηση από mikes; 12/11/2018 στις 21:51.

  8. #128
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Πάντως αυτά τα νήματα για το abs μαζί με κάτι αλλά για το με τι λιπαίνουμε την αλυσίδα μας πχ είναι σιγουράκια για επιτυχία στο φόρουμ. Η πλάκα είναι πως σχεδόν όλοι όπως μπαίνουμε στο νήμα έτσι βγαίνουμε κιόλας, με την ίδια γνώμη δηλαδή. Τουλάχιστον ελπίζω να διαβάζει και κανείς καινούριος.

  9. #129
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Πάντως για να πω και εγώ την π@π@ρι@ μου, ως άκρως συντηρητικός αναβάτης και οδηγός.

    Θεωρώ πως είναι μεγάλη ύβρις, με την αρχαιοελληνική έννοια της λέξης, όποιος πιστεύει πως ξέρει να οδηγεί στους ελληνικούς δρόμους και με τους Έλληνες οδηγούς και αναβάτες δίπλα του.

    Όταν οι μεν πρώτοι είναι, στην καλύτερη περίπτωση, με ένα κινητό για σκουλαρίκι και οι μεν δεύτεροι που πιστεύουν πως είναι το alter ego του ΡΟΣΣΙ και περιμένουν να τους δώσουν σαμπάνια με τα 2μετρα μοντέλα για κάθε μαγκιά που κάνουν στους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.

    Σε αυτές τις συνθήκες ναι, και ABS θέλω και φουλ προστατευτικά θέλω. Γιατί τα πράγματα θα αρχίσουν να πηγαίνουν στραβά την στιγμή που κάποιος θεωρεί οτι είναι πάνω από το παιχνίδι και τους κανόνες του.

    Και όπως έγραφε κάποιος από εδώ στην υπογραφή του "παιδιά χαλαρώστε, η περιπέτεια πέθανε"

  10. #130
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Περισσότερο σημαντικό νομίζω είναι να μάθουμε να "διαβάζουμε" τη ποιότητα της ασφάλτου που οδηγούμε ώστε να φέρουμε την ταχύτητά μας σε ασφαλή επίπεδα βάσει αυτής σε σχέση με το τι οδηγούμε συν τη δεξιότητά μας. Πλέον και εγώ θα ήθελα μηχανάκι με abs έτσι για το about. Χρήσιμο το θεωρώ αν και δεν το έχω ζήσει. Επίσης, ποτέ δε φταίει ο δρόμος, αλλά ο οδηγός.

  11. #131
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πάντως αυτά τα νήματα για το abs μαζί με κάτι αλλά για το με τι λιπαίνουμε την αλυσίδα μας πχ είναι σιγουράκια για επιτυχία στο φόρουμ.
    Να πιάσουμε και ένα καρμπυρατερ vs ψεκασμος;;
    porca miseria.

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Υπαρχουν μοτοσυκλετιστες που καβαλουν μονο με λιακαδα. Αλλοι που το κανουν καθε ΣΚ και οδηγουν πολεμικα. Υπαρχουν αλλοι που επελεξαν να καβαλουν μονο σε πιστα και να χαιρονται εκει.
    Υπαρχουν και οι αλλοι που καβαλουν καθε μερα, βρεχει η οχι, με καυσωνα η ψωφοκρυο!

    Για τους πρωτους μπορει το abs να ειναι περιττο η και αχρηστο.
    Για τους δευτερους ειναι σωτηριο στο λαθος, ειτε το δικο τους ειτε του αλλου. Γιατι οταν οδηγας καθε μερα σε ολες τις συνθηκες θα οδηγησεις νυσταγμενος, κουρασμενος, με συναχι, παραφαγωμενος η νηστικος. Γιατι τα λαστιχα που τα τσεκαρες προχτες μπορει να εχασαν 2-3-4 psi λογω βιδας που πατησες και δεν πηρες χαμπαρι η λογω πτωσης θερμοκρασιας περιναλλοντος. Γιατι ο δρομος που περασες το πρωι τωρα εχει χωματα, νερα, σαπουναδες η φυλλα δενδρων.

    Καβαλαω μηχανη πολλα χρονια σε ολες τις συνθηκες και το abs μου χρειαστηκε καμια 10ρια φορες απο τις οποιες την μια ειχα ατυχημα. Αν το ειχα το 2007 δεν θα ειχα λαμα και 7 βιδες τωρα στο χερι. Για εμενα αυτο αρκει να το κανει απαραιτητο.

    Μεχρι στιγμης κανενα μηχανακι μου δεν το ειχε. Θα το εχει σιγουρα το επομενο.

  13. #133
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Τώρα εσύ οδηγείς και τα λές αυτά?
    Ναι, καθημερινά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει άνθρωπος που θεωρεί ότι η πρόσφυση είναι η ίδια συνέχεια?
    Οχι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Χαλίκια, σκόνη, λακούβες, λιωμένη άσφαλτος, νερό, λάδι, διαγραμμίσεις πράγματα που αλλάζουν σε κάθε εκατοστό του δρόμου.
    Είσαι λιγο υπερβολικός, σιγά μην βρέχει και ανά 10μ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Και βάλε να πηγαίνεις με 50χλμ/ώρα δηλαδή 13μέτρα/δευτερόλεπτο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Προφανώς και δε σου έχει πεταχτεί κάποιος ώστε να λές τώρα τράκαρα γιατί 1) δεν προλαβαίνω να σταματήσω και 2) δε προλαβαίνω να τον αποφύγω.
    Δεν υπαρχει κάποιος που δεν του έχει συμβει αυτό. Και μου πετάχτηκαν και φρέναρα.
    Άλλες φορές πρόλαβα, άλλες όχι, αλλά δεν μου έχει μπλοκάρει ποτέ. Ίσως το μηχανάκι μου να μην έχει καλά φρένα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Εκεί το ABS σου δίνει περισσότερες πιθανότητες να τη γλιτώσεις γιατί θα το πλακώσεις τέρμα και παράλληλα θα πλαγιάσεις να στρίψεις.
    Χρειάζεται να μάθεις να φρενάρεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Ποιός το κάνει αυτό καλύτερα απο το ABS??????????
    Να στρίβει; Το τιμόνι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Έλεος!!!!

    TIP: Σύγκρινε το δρόμο κάτω απο το σπίτι σου με την πίστα του Ελευθέριος Βενιζέλος
    Προτιμώ την Τανάγρα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Off topic:Πάντως,για μένα,ο καλύτερος οδηγός μηχανής στους ελληνικούς δρόμους είναι αυτός που ΔΕΝ πιέζει.Παθητική οδήγηση,συνεχόμενο τσεκ καθρέφτες,χαμηλή ταχύτητα ανάμεσα από τα αμάξια,φλας ΠΑΝΤΑ και μια γενικότερη αρνητική στάση απέναντι σε όσους μοιράζονται τον δρόμο μαζί του.Μπορεί μπροστά μου να έχω τον καλύτερο οδηγό στον πλανήτη,εγώ τον θεωρώ τον χειρότερο μέχρι αποδείξεως του εναντίου.Προσωπικά,αν θέλω να κάνω μια γρήγορη βόλτα πάω Πεντέλη.Το επόμενο βήμα είναι η πίστα για κάποιον που ξέρει ότι θέλει να πάει γρήγορα με την περισσότερη δυνατή ασφάλεια.

    On topic:Πριν από περίπου έναν χρόνο,γυρνούσα από την δουλειά με βροχή.Μόλις είχα ξεκινήσει οπότε φρένα και λάστιχα κρύα.Μου πετάγεται ένας τύπος με ένα panda και κάνω ό,τι μπορώ για να φρενάρω.Ευτυχώς δεν έτρεχα,κανένας τροχός δεν μπλόκαρε,αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι πρόλαβα και να φρενάρω.Έπεσα πάνω του μετωπικά,χτύπησα,η μηχανή βγήκε ολική.Στο δια ταύτα:θα ήθελα να έχω abs ενώ δεν μπλόκαρε κανένας τροχός,ενώ έκοψα αρκετή ταχύτητα και ενώ το οποιοδήποτε μοιραίο αποφεύχθηκε; προφανώς και ναι. Ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα μπορούσα να είχα φρενάρει 5% παραπάνω; Ή 10%; Το ότι ξέρεις την τεχνική του φρεναρίσματος και το πως λειτουργούν τα φρένα σου δεν πάει να πει ότι με μαθηματική ακρίβεια θα υπολογίσεις όλες τις μεταβλητές(οδόστρωμα,θερμοκρασία,λάστιχα κλπ κλπ) την στιγμή που θα σου πεταχτεί ο χ κακός οδηγός την ακριβή δύναμη που πρέπει να βάλεις στην μανέτα και στο ποδόφρενο για να έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα.Όποιος τα λέει αυτά για μένα είναι παράλογος και ζει σε έναν ουτοπικό κόσμο,αλλά παράλληλα τον ζηλεύω και λίγο για την αυτοπεποίθησή του.

    tl;dr Μάθετε να φρενάρετε,δεν είναι κακό σε καμία περίπτωση,προσπαθείτε με καλές συνθήκες να βρίσκετε τα όρια των φρένων σας,αλλά όταν βρέχει,όταν έχει πολύ κρύο,όταν,όταν,όταν...να προτιμήσετε το abs...

  15. #135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ν
    Δεν υπαρχει κάποιος που δεν του έχει συμβει αυτό. Και μου πετάχτηκαν και φρέναρα.
    Άλλες φορές πρόλαβα, άλλες όχι, αλλά δεν μου έχει μπλοκάρει ποτέ. Ίσως το μηχανάκι μου να μην έχει καλά φρένα

    Χρειάζεται να μάθεις να φρενάρεις.
    Τις φορές που δε πρόλαβες αν είχες abs μπορεί να προλάβαινες. Μπορεί και όχι αλλά σίγουρα θα είχες περισσότερες πιθανότητες.
    Αν δε σου μπλόκαρε ο τροχός τότε δεν έχεις φρενάρει στο όριο. Και ότι και να πείς αφού δεν έφτασες στο όριο τότε δε ξέρεις πού ήταν.

    Με ABS σε κατάσταση πανικού που ξέρεις ότι δε τη γλιτώνεις πατάς τέρμα, το abs θα προλάβει το μπλοκάρισμα και στην ουσία θα κρατήσει το φρενάρισμα συνέχεια στο όριο (που κανένας άνθρωπος δε μπορεί να το κάνει με την ίδια ταχύτητα) (δε μπλοκάρει ο τροχός το βλέπεις και απο το λάστιχο και απο την άσφαλτο) και παράλληλα έχεις ελεύθερο το μυαλό να ασχοληθεί με το εμπόδιο και τί μπορείς να κάνεις.

    ΥΓ. Τραβάς σε ακραία παραδείγματα αυτά που γράφω γιατί ξέρεις (ελπίζω δηλαδή) ότι έχεις άδικο.
    Παράδειγμα το θέμα της βροχής ανα 10 μέτρα που και καλά είπα εγώ.

    Δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο.
    Το θέμα είναι ξεκάθαρο.

Σελίδα 9 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 15:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 12:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 20:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF