Σελίδα 58 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 848535455565758596061626368 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 856 έως 870 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #856
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    πίστεψέ με,δεν έχει καμία σημασία ότι οδηγάς/καβαλάς 30 χρόνια.από μόνο του δεν λέει κάτι.
    Σαν τι θα έλεγε, να αρχίσω να γράφω τις μηχανές που είχα γιατί τώρα με το βαραντέρο θα με πάρετε στο ψιλό ή πόσες φορές έχω μπει πίστα;

  2. #857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Σαν τι θα έλεγε, να αρχίσω να γράφω τις μηχανές που είχα γιατί τώρα με το βαραντέρο θα με πάρετε στο ψιλό ή πόσες φορές έχω μπει πίστα;
    Ούτε
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #858
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Μην παίρνεις όρκο,πάγωμα μπορεί να πάθει κάποιος για ένα σωρό διαφορετικούς λόγους.
    Το πάγωμα μπορεί αρχικά να κάθυστερήσει την κίνηση των δαχτύλων να πιάσουν τη μανέτα.
    Οκ.Αναλυσε το μου .
    κουκουρουκουκου

  4. #859
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Ούτε
    Κουλάδι πάντως δεν είμαι, να το ξέρεις.

  5. #860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Κουλάδι πάντως δεν είμαι, να το ξέρεις.
    Πως θα μπορουσα να το ξέρω, τι είμαι, Πυθία?

    Μπορεί αυτο που σου συνέβη να μην το εσωνε ουτε ο ΜΜ93
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #861
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    (...)Ετοιμες ρουτινες καταργουνται στον ανθρωπο οταν εχει μπει στον διακοπτη του fight or flight (...)
    Έχω έτοιμη ρουτίνα -και μου έχει χρειαστεί πολλάκις- για την περίπτωση που αυτοκίνητο παραβιάσει προτεραιότητα. (Μειώνω όσο μπορώ ταχύτητα ψάχνοντας διάδρομο -συνήθως πίσω από το αυτοκίνητο-, διαφεύγω από το διάδρομο)

    Έχω έτοιμη ρουτίνα -και μου έχει χρειαστεί κάποιες φορές- για την περίπτωση που χαθεί το μπροστινό. (Μειώνω κλίση, ανοίγω γκάζι)

    Πολλά τα παραδείγματα. Τα παραπάνω τα έχω δουλέψει "άπειρες" φορές ώστε πλέον γίνονται αυτόματα χωρίς συνειδητή προσπάθεια.
    Think faster than you ride

  7. #862
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Έχω έτοιμη ρουτίνα -και μου έχει χρειαστεί πολλάκις- για την περίπτωση που αυτοκίνητο παραβιάσει προτεραιότητα. (Μειώνω όσο μπορώ ταχύτητα ψάχνοντας διάδρομο -συνήθως πίσω από το αυτοκίνητο-, διαφεύγω από το διάδρομο)

    Έχω έτοιμη ρουτίνα -και μου έχει χρειαστεί κάποιες φορές- για την περίπτωση που χαθεί το μπροστινό. (Μειώνω κλίση, ανοίγω γκάζι)

    Πολλά τα παραδείγματα. Τα παραπάνω τα έχω δουλέψει "άπειρες" φορές ώστε πλέον γίνονται αυτόματα χωρίς συνειδητή προσπάθεια.
    Αναφερεσαι σε προσαρμογη συνθηκων μεσω της επαναληψιμοτητας και οχι σε αυτοματοποιημενη απαντηση στο στρες.(fight-flight-freeze)
    https://www.youtube.com/watch?v=m2GywoS77qc&t=79s

    To abs για το οποιο γινεται συζητηση ,αποφευγει το μπλοκαρισμα των τροχων σε συνθηκες fff οπου το χερι στραβωνει απο την δυναμη την μανετα.
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 16/10/2019 στις 20:05.
    κουκουρουκουκου

  8. #863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Αναφερεσαι σε προσαρμογη συνθηκων μεσω της επαναληψιμοτητας και οχι σε αυτοματοποιημενη απαντηση στο στρες.(fight-flight-freeze)

    https://www.youtube.com/watch?v=m2GywoS77qc&t=79s
    Δεν γνωρίζω τους ιατρικούς όρους. (Παρεμπιπτόντως άκρως ενδιαφέρων το βίντεο).

    Βοήθησε με να καταλάβω καλύτερα:

    Αυτοκίνητο παραβιάζει Stop και σταματάει στη μέση του δρόμου.

    Αναβάτης Χ που έχει εκπαιδευτεί να ΜΗΝ επικεντρώνεται στο εμπόδιο αλλά στην πιθανή οδό διαφυγής.
    Αναβάτης Ψ, ανεκπαίδευτος, καρφώνει το βλέμμα του στο αυτοκίνητο.

    Η παραπάνω κατάσταση είναι στρεσογόνος;
    Ποιος από τους δύο αναβάτες έχει τις περισσότερες πιθανότητες να βγει αλώβητος;
    Think faster than you ride

  9. #864
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Πως θα μπορουσα να το ξέρω, τι είμαι, Πυθία?

    Μπορεί αυτο που σου συνέβη να μην το εσωνε ουτε ο ΜΜ93
    Ουδεμία σύγκριση, στα motogp δεν έχουν βάλει ABS γιατί δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα του φρεναρίσματος πανικού, ναι μεν πρέπει να έχεις τον πλήρη έλεγχο του φρένου αλλά όχι πανικού σε καμία περίπτωση....Επίσης έχουν πάντα καινούργια λάστιχα φρένα κλπ κλπ.. αυτός πάλι (ο ΜΜ) παίζει να κυκλοφορεί και με φερράρι και να μην του συμβεί ποτέ.


    Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

  10. #865
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εμάς έχουν πέσει από μπροστινό.
    Χτές μου έφυγε το μπροστινό σε μία στροφή που έχω βάλει στο μάτι και μπήκα με πολλά αλλά και πείσμα
    60 - 70 χλμ/ώρα, 180μοίρες, γυαλί, κατηφορική, με λακούβες και σήμερα είδα να έχει πέσει και κάτι σαν λάδι!
    Ευτυχώς το μάζεψα και μάλλον έφταιγε το κρύο λάστιχο

    Άλλη μία φορά θυμάμαι με το σκούτερ που πάλι το μάζεψα.

    Με το παπί "έπεσα" στο στρώσιμο (!!) όταν έχασα το μπροστινό σε φρενάρισμα σε δρόμο με άμμο.

    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όσο μεγαλώνουμε τόσο τα αντανακλαστικά χειροτερεύουν.
    Δεν θα περίμενα σε 30 χρόνια να έχω την ίδια αντίδραση.

  11. #866
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Χτές μου έφυγε το μπροστινό σε μία στροφή που έχω βάλει στο μάτι και μπήκα με πολλά αλλά και πείσμα
    60 - 70 χλμ/ώρα, 180μοίρες, γυαλί, κατηφορική, με λακούβες και σήμερα είδα να έχει πέσει και κάτι σαν λάδι!
    Ευτυχώς το μάζεψα και μάλλον έφταιγε το κρύο λάστιχο

    Άλλη μία φορά θυμάμαι με το σκούτερ που πάλι το μάζεψα.

    Με το παπί "έπεσα" στο στρώσιμο (!!) όταν έχασα το μπροστινό σε φρενάρισμα σε δρόμο με άμμο.

    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όσο μεγαλώνουμε τόσο τα αντανακλαστικά χειροτερεύουν.
    Δεν θα περίμενα σε 30 χρόνια να έχω την ίδια αντίδραση.
    Εννοείται, δεκτό αυτό που λες και σεβαστό . Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω ο δρόμος δεν είναι πίστα... το μπροστινό μου έχει φύγει άπειρες φορές και το έχω μαζέψει, για φρένο πανικού μιλάμε, όπως με το παπί που μάλλον δεν ήταν και αυτό πανικού..
    Και πάντα παίζει ρόλο η άσφαλοτος και οι αρνητικές κλίσεις του δρόμου... εγώ έπεσα σε τέτοια φάση, γυαλί και αρνητική με φρένο πανικού. Και το γράφω και παραπάνω, δεν ξέρω αν θα έκανε κάτι το ABS.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 16/10/2019 στις 20:24.

  12. #867
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δεν γνωρίζω τους ιατρικούς όρους. (Παρεμπιπτόντως άκρως ενδιαφέρων το βίντεο).

    Βοήθησε με να καταλάβω καλύτερα:

    Αυτοκίνητο παραβιάζει Stop και σταματάει στη μέση του δρόμου.

    Αναβάτης Χ που έχει εκπαιδευτεί να ΜΗΝ επικεντρώνεται στο εμπόδιο αλλά στην πιθανή οδό διαφυγής.
    Αναβάτης Ψ, ανεκπαίδευτος, καρφώνει το βλέμμα του στο αυτοκίνητο.

    Η παραπάνω κατάσταση είναι στρεσογόνος;
    Ποιος από τους δύο αναβάτες έχει τις περισσότερες πιθανότητες να βγει αλώβητος;
    Εαν η αναπαραγωγη των συνθηκων ειναι απαραμιλλα ιδια θα υπερισχυσει ο εκπαιδευμενος φυσικα εφ'οσον δεν ισχυσει FFF συνθηκη οποτε ερχονται και οι δυο σε ιδιο προφιλ αντιδρασης.
    κουκουρουκουκου

  13. #868
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εννοείται, δεκτό αυτό που λες και σεβαστό . Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω ο δρόμος δεν είναι πίστα... το μπροστινό μου έχει φύγει άπειρες φορές και το έχω μαζέψει, για φρένο πανικού μιλάμε, όπως με το παπί που μάλλον δεν ήταν και αυτό πανικού..
    Στο παπί που μου πετάχτηκε ποδήλατο και δίπλωσε ο μπροστά τροχός απο φρενάρισμα πανικού, όταν πήρε πολύ κλίση άφησα το φρένο, βρήκε πρόσφυση και γλίτωσα το τελευταίο μισό μέτρο το ατύχημα.
    Στα άλλα οχήματα διάλεγα με ABS οπότε δεν μου ξανα-έτυχε

  14. #869
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στο παπί που μου πετάχτηκε ποδήλατο και δίπλωσε ο μπροστά τροχός απο φρενάρισμα πανικού, όταν πήρε πολύ κλίση άφησα το φρένο, βρήκε πρόσφυση και γλίτωσα το τελευταίο μισό μέτρο το ατύχημα.
    Στα άλλα οχήματα διάλεγα με ABS οπότε δεν μου ξανα-έτυχε
    Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει τι γράφω... Να μαθαίνετε να φρενάρετε και να μην βασίζεται κανείς στο ABS είναι ένα βοήθημα που ελπίζουμε να κάνει την δουλειά του στην άσχημη.

    Εκτός αυτού πλέον καινούργιες μηχανές δεν πωλούνται χωρίς ABS είναι κανόνας του euro5 νομίζω.

  15. #870
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παιδιά συγνώμη αλλά έχετε χάσει το στόχο της κουβεντας.

    Μας εμποδίζει το ABS να φρενάρουμε όπως πρέπει και αξίζει να μελετάμε, την μοτό; οχι

    Μπορεί το ΑΒS να καλύψει το κενό εκπαίδευσης εφαρμογής των φρένων στη μοτό; οχι

    απλά και όμορφα..

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 15:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 12:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 20:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF