Σελίδα 49 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 39444546474849505152535459 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 721 έως 735 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #721
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Απο τα 120 στα 90 χρειάστηκε 5 αυτοκίνητα και μία νταλίκα μήκος.
    δε ξέρω αν το είδατε, το τονίζω λίγο παραπάνω

    Η μούρη της μηχανής έφυγε δεξιά αριστερά που σημαίνει ότι ο πίσω τροχός γλίστρησε.
    Αν είχε ABS δε θα είχε γλιστρήσει.
    Ο μπροστά γλύστρησε. Δεν έχεις εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις, έγινες όμως πραγματογνόμωνας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #722
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν είχε ABS και απλά τσαρούχωνε τα φρένα, είχε φύγει ευθεία στην μπαριέρα πριν προλάβει να τρομάξει.
    τσαρούχωσα τα φρένα στο SH300 και έκανα slalom στα αυτοκίνητα για να περάσω εμπόδιο


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν είχε abs ,ακόμα κρρρρρρρρρρρρρ θα ακουγόταν......

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, πες απλά ότι δεν ξέρεις να οδηγείς και το τελειώνουμε εδώ.
    έλα, παραδεχτείτε ότι δε ξέρετε να φρενάρετε με ABS να το λήξουμε

    Στο SH300 είναι απλά τα πράγματα. Τέρμα τις μανέτες και προσπαθείς να μήν φύγεις απο το σκούτερ.
    Φρενάρισμα στο όριο (χωρίς να μπλοκάρει) ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ακόμα και για έναν αρχάριο.

    Στο ΜΤ είναι αλλιώς τα πράγματα.
    Απότομο τσαρούχωμα είδα ότι δε μεταφέρει μπροστά το βάρος και μαζί με (νομίζω) πιο αργό abs module απο της Honda κρρρρρρ για διπλάσια απόσταση.

    Είμαι ακόμα στις δοκιμές για σωστό φρενάρισμα.
    Θέλω να συγκρίνω φρενάρισμα στο όριο και ενεργοποίηση του ABS με φρενάρισμα στο όριο χωρίς ενεργοποίηση του ABS.

  3. #723
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ο μπροστά γλύστρησε. Δεν έχεις εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις, έγινες όμως πραγματογνόμωνας.
    1) Παραπάνω έγραψαν ότι για να μηδενίσει το κοντέρ μπλόκαρε ο πίσω. (το ίδιο και στο ΜΤ)
    2) Απο τα 120 στα 90 χρειάστηκε 5 αυτοκίνητα και μία νταλίκα μήκος.

    3) Όσες φορές έχω γλιτστρήσει το μπροστινό η ρόδα δεν πάει δεξιά-αριστερά αλλά φεύγει προς την εξωτερική και η μηχανή παίρνει κλίση απότομα.
    Επίσης στο βίντεο το κοντέρ μηδενίζει και μετά απο λίγο ο κόλος πάει αριστερά και η μούρη δεξιά, αφήνει το φρένο και η μηχανή μαζεύεται μόνη της.

    4) Απο τα 120 στα 90 χρειάστηκε 5 αυτοκίνητα και μία νταλίκα μήκος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #724
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    τσαρούχωσα τα φρένα στο SH300 και έκανα slalom στα αυτοκίνητα για να περάσω εμπόδιο
    .
    Εχει πάντως λίγο πλάκα που συγκρίνεις ακόμα το φρεναρισμα του SH με το φρεναρισμα στο video απο τα 275 χλμ/ωρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #725
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    τσαρούχωσα τα φρένα στο SH300 και έκανα slalom στα αυτοκίνητα για να περάσω εμπόδιο


    έλα, παραδεχτείτε ότι δε ξέρετε να φρενάρετε με ABS να το λήξουμε

    Στο SH300 είναι απλά τα πράγματα. Τέρμα τις μανέτες και προσπαθείς να μήν φύγεις απο το σκούτερ.
    Φρενάρισμα στο όριο (χωρίς να μπλοκάρει) ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ακόμα και για έναν αρχάριο.

    Στο ΜΤ είναι αλλιώς τα πράγματα.
    Απότομο τσαρούχωμα είδα ότι δε μεταφέρει μπροστά το βάρος και μαζί με (νομίζω) πιο αργό abs module απο της Honda κρρρρρρ για διπλάσια απόσταση.

    Είμαι ακόμα στις δοκιμές για σωστό φρενάρισμα.
    Θέλω να συγκρίνω φρενάρισμα στο όριο και ενεργοποίηση του ABS με φρενάρισμα στο όριο χωρίς ενεργοποίηση του ABS.
    Είναι Παρασκευή και μας τρολλάρεις, ναι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #726
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εχει πάντως λίγο πλάκα που συγκρίνεις ακόμα το φρεναρισμα του SH με το φρεναρισμα στο video απο τα 275 χλμ/ωρα.
    Κάτσε να μπει και κανένας με βεστρομ να μας πει πως σταματάνε από αυτές τις ταχύτητες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #727
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    1) Παραπάνω έγραψαν ότι για να μηδενίσει το κοντέρ μπλόκαρε ο πίσω. (το ίδιο και στο ΜΤ)
    Ο πίσω σηκώθηκε στον αέρα, να το δοκιμάσεις, έχει πλάκα. Το κοντέρ παίρνει πληροφορίες από τον στρόφαλο, δεν έχει ατέρμονα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    2) Απο τα 120 στα 90 χρειάστηκε 5 αυτοκίνητα και μία νταλίκα μήκος.
    Μια χαρά φρέναρε αυτός, εσύ έχεις φρενάρει ποτέ από τα 220+ πλαγιασμένος;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    3) Όσες φορές έχω γλιτστρήσει το μπροστινό η ρόδα δεν πάει δεξιά-αριστερά αλλά φεύγει προς την εξωτερική και η μηχανή παίρνει κλίση απότομα.
    Επίσης στο βίντεο το κοντέρ μηδενίζει και μετά απο λίγο ο κόλος πάει αριστερά και η μούρη δεξιά, αφήνει το φρένο και η μηχανή μαζεύεται μόνη της.
    Έπειδή το μπουρδέλο που καβαλάς δεν έχει βάρος και τα χιλιόμετρα που κουβαλάς είναι λίγα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    4) Απο τα 120 στα 90 χρειάστηκε 5 αυτοκίνητα και μία νταλίκα μήκος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αυτός φρέναρε, έκανε τον ελιγμό και σώθηκε, εσύ μάθε να το κάνεις αυτό με ή χωρίς ABS.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #728
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ο πίσω σηκώθηκε στον αέρα, να το δοκιμάσεις, έχει πλάκα. Το κοντέρ παίρνει πληροφορίες από τον στρόφαλο, δεν έχει ατέρμονα.

    Μια χαρά φρέναρε αυτός, εσύ έχεις φρενάρει ποτέ από τα 220+ πλαγιασμένος;

    Έπειδή το μπουρδέλο που καβαλάς δεν έχει βάρος και τα χιλιόμετρα που κουβαλάς είναι λίγα.

    Αυτός φρέναρε, έκανε τον ελιγμό και σώθηκε, εσύ μάθε να το κάνεις αυτό με ή χωρίς ABS.
    Εδώ είναι η ουσία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #729
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εχει πάντως λίγο πλάκα που συγκρίνεις ακόμα το φρεναρισμα του SH με το φρεναρισμα στο video απο τα 275 χλμ/ωρα.
    Συμφωνώ
    Αλλά στο SH απο τα 145-150 που γράφει το κοντέρ μπορείς να πατήσεις τέρμα τις μανέτες και να κάνεις ένα καταπληκτικό φρενάρισμα. Δοκιμάστε το Χωρίς κόπο!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ο πίσω σηκώθηκε στον αέρα, να το δοκιμάσεις, έχει πλάκα. Το κοντέρ παίρνει πληροφορίες από τον στρόφαλο, δεν έχει ατέρμονα.
    Έχω σηκώσει το πίσω στο παπάκι για πλάκα
    Το ΜΤ ακόμα το μαθαίνω (αν σηκώνεται δηλαδή γιατί δε ξέρω αν αφήνει το ABS)

    Μια χαρά φρέναρε αυτός, εσύ έχεις φρενάρει ποτέ από τα 220+ πλαγιασμένος;
    Όχι! Δεν είμαι τόσο άχρηστος οδηγός να μπαίνω σε στροφή δημόσιου δρόμου με 270 και μετά να βρίζω Παναγίες για να με σώσει κάποιος Θεός!


    Έπειδή το μπουρδέλο που καβαλάς δεν έχει βάρος και τα χιλιόμετρα που κουβαλάς είναι λίγα.
    Δε διαφωνώ γιατί δεν ξέρω.

    Αυτός φρέναρε, έκανε τον ελιγμό και σώθηκε, εσύ μάθε να το κάνεις αυτό με ή χωρίς ABS.
    Αυτός καταρχάς φρέναρε μέχρι ένα σημείο.
    Μετά το έχασε και τα παράτησε εκτός αν έβαλε στόχο να περάσει με 90 δίπλα απο την νταλίκα και τους πεζούς που δεν έβλεπε κιόλας τι έχει μπροστά.
    Ναί έκανε ελιγμό όχι γιατί το ήθελε αλλά γιατί ήταν τυχερός που βρέθηκε σε αυτό το σημείο και δεν βρέθηκε εμπόδιο.

    Μή μου πείς ότι πιστεύεις ότι το προγραμμάτισε κιόλας!

    Να ξαναπώ ότι αυτό Απο τα 120 στα 90 χρειάστηκε 5 αυτοκίνητα και μία νταλίκα μήκος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΔΕΝ είναι φρενάρισμα σωστό?

    Επιμένεις αλλά δε βλέπω γιατί.
    Ο τύπος έκανε καλό φρενάρισμα στην αρχή που ήταν σχετικά χαλαρός, είδε ότι δε προλαβαίνει, πιέστηκε και ή σηκώθηκε το πίσω ή γλίστρησε (επιμένω γιατί δε βλέπω να αλλάζει η κλίση της κάμερας στον κάθετο άξονα) με αποτέλεσμα να σταματήσει να φρενάρει σε εκείνο το σημείο. Αν το ABS τον κρατούσε να φρενάρει μπορεί να είχε σταματήσει και πριν τους ανθρώπους. Όχι να περάσει με 90 δίπλα τους και ο ένας να πηδήξει τις μπάρες για να μήν τον χτυπήσει.

  10. #730
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ...

    Επιμένεις αλλά δε βλέπω γιατί.
    ....
    Γιατί αν τα λέγαμε από κοντά, θα σου χαμογελούσα (ΟΚ, μην το δένεις και κόμπο) και θα σταματουσα να μιλάω.

    Εδώ όμως, δεν γράφεις το δικό σου Twist of the wrist, οπότε σε διαβάζει κόσμος που μπορεί να πιστέψει ότι ξέρεις. Και να τον σκοτώσεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #731
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εδώ είναι η ουσία.
    Επειδή τα πάντα έχουν σχέση με τις πιθανότητες, με το abs είχε περισσότερες.
    Εδώ είναι η ουσία.
    Έτυχε να βρεί διάδρομο καθαρό και μπήκε χωρίς ορατότητα και χωρίς να φρενάρει γιατί το είχε χάσει.

    Αυτό το έχω κάνει 2/2 που μου έτυχε εμπόδιο. Μία με abs και μία χωρίς.
    Στη μία έχασα το μπροστινό αλλά το μάζεψα και ίσα ίσα πέρασα ξυστά απο το ποδήλατο
    και στην άλλη με τέρμα το abs έκανα ελιγμό και πέρασα το αυτοκίνητο που μου έκλεισε το δρόμο.

  12. #732
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Γιατί αν τα λέγαμε από κοντά, θα σου χαμογελούσα (ΟΚ, μην το δένεις και κόμπο) και θα σταματουσα να μιλάω.

    Εδώ όμως, δεν γράφεις το δικό σου Twist of the wrist, οπότε σε διαβάζει κόσμος που μπορεί να πιστέψει ότι ξέρεις. Και να τον σκοτώσεις.
    Μπορείς να μου πείς γιατί χρειάστηκε μία νταλίκα και 5 αυτοκίνητα μήκος για να κόψει απο τα 120 στα 90 και θεωρείς ότι έκανε σωστό φρενάρισμα και το ABS δεν θα το βοηθούσε?

    Εσένα σε διαβάζουν και δε θα τους σκοτώσεις δηλαδή?

  13. #733
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να μου πείς γιατί χρειάστηκε μία νταλίκα και 5 αυτοκίνητα μήκος για να κόψει απο τα 120 στα 90 και θεωρείς ότι έκανε σωστό φρενάρισμα και το ABS δεν θα το βοηθούσε?

    Εσένα σε διαβάζουν και δε θα τους σκοτώσεις δηλαδή?
    Γιατί το μοναδικό σημείο που γλυστράει ο ΜΠΡΟΣΤΑ τροχός είναι όταν βρίσκεται μεταξύ νταλίκας και μπάρας. Αν εμπαινε εκει το ABS δεν ξέρω τι θα έκανε. Πιθανότατα θα πήγαινε ευθεία στη μπάρα αφού δεν είχε χώρο. Δεν γλύστρησε ΠΟΥΘΕΝΑ πριν. ΠΟΥΘΕΝΑ. Και ABS να είχε δεν θα είχε μπει. Ασε τι λέει το κοντερ, αυτό έχει τρελαθεί εκείνη τη στιγμή. Γ@μα τα όργανα και τα νούμερα. Δεν έχουν καμία σημασία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #734
    Βγάζω έξω τη μαλακία των 270+ σε δημόσιο δρόμο.

    Από 'κει και πέρα όμως, το έσωσε γιατί ήταν ΠΟΛΥ ψύχραιμος και ΠΟΛΥ ικανός.
    Αν επικεντρωνόταν μόνο στα φρένα και όχι στον ελιγμό αποφυγής θα είχε σκοτωθεί.
    Think faster than you ride

  15. #735
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Βγάζω έξω τη μαλακία των 270+ σε δημόσιο δρόμο.

    Από 'κει και πέρα όμως, το έσωσε γιατί ήταν ΠΟΛΥ ψύχραιμος και ΠΟΛΥ ικανός.
    Αν επικεντρωνόταν μόνο στα φρένα και όχι στον ελιγμό αποφυγής θα είχε σκοτωθεί.
    Συμφωνούμε απόλυτα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 15:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 12:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 20:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF