Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Γνώμες για Honδa Ιntegra 750 sport

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Γνώμες για Honδa Ιntegra 750 sport

    Καλησπέρα για άλλη μια φορά.
    Ψάχνω τόσο καιρό να βρώ μια μηχανή να με πάει ταξιδάκια και δεν έχω δεί κάτι να με συγκινεί.
    Τυχαία προχτές σε ένα φανάρι έπεσα πάνω σε ένα honda integra s tricolor touring 750 και μπορώ να πώ οτι γεννήθηκε ένας νέος έρωτας...(καλά θα μου πείτε εσύ είσαι βλαμμένος αφου ερωτεύτηκες στο παρελθόν και το bandit 400v και άλλαξες 2 απλά και 2v ... , αλλα αυτό είναι άλλο θέμα )
    Στο δια ταύτα, και επειδή η εμπειρία μου με σκουτεροειδή είναι μόνο 2 ημέρες με ένα HSUN 150 και 4-5 μήνες με ένα piaggio sfera 125 '97...
    Και επειδή ΔΕΝ θέλω να κυνηγάω χρόνους και να μπαίνω σαν να καβαλάω το "καναρίνι" στον μπράλο...
    Αλλά θέλω να πηγαίνω ΑΝΕΤΑ με τριπλέτα και βαρύ δικάβαλο σε ΟΛΟΥΣ τους Ελληνικούς δρόμους χωρίς διαδρομές "εκτός" αλλά πάντα ακολουθόντας το οδικό δίκτυο καλό η κακό της χώρας...έστω και σε επαρχιακούς...με σταθερές 120-130 χωρίς να είμαι κόκκινα,αλλά να πιάνει και άνετα τα 150-160 για καμιά προσπέραση κτλπ
    Επειδή ΔΕΝ θέλω να είμαι κάθε τρεις και λίγο συνεργείο, και επειδή δεν θέλω να υπερβώ μια κατανάλωση ΕΚΤΟΣ πάνω απο 5.5-6/100 ταξιδεύοντας όπως είπαμε...
    Εσείς τι λέτε για αυτό το μηχανάκι;
    Το budget επι της παρούσης δεν αρκεί μιας και διαθέσιμα μετρητά υπάρχουν μόλις 5300 αλλά μπορούν να μαζευτούν σε εύλογο χρονικό διάστημα άλλα 3-4 χιλιάρικα (σε 4-4,5 μήνες) οπότε ούτε αυτό αποτελεί πρόβλημα.....
    Από την άλλη δεν θέλω να πάρω ένα κουβά χωρίς πάτο...

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Για το 750 δεν ξέρω, αλλά για το 700 μπορώ να σου πω ότι είναι ένα μεγάλο ανετο σκούτερ με κατανάλωση 250ριου.
    Φρεναρες με combined braking (λίγο σφουγγάρι σε αίσθηση η μανέτα).
    Επιδόσεις ικανοποιητικές αλλά ο τρόπος που αποδίδει το μοτέρ είναι "αυτοκινηταδικος",χουφτωνεις το γκάζι και ο κόφτης έρχεται στις 6;(νομίζω).
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Μιλώντας για το integra, θα έλεγα ότι είναι ένα από τα scooters που τείνει σε μοτοσυκλέτα και έχει αρκετές ομοιότητες με το NC το οποίο είναι μια μοτοσυκλέτα που τείνει σε scooter!
    Η κατανάλωση μη σε απασχολεί, όπως γράφει και ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ καλή.
    Μου κάνει εντύπωση το "Ψάχνω τόσο καιρό να βρω μια μηχανή να με πάει ταξιδάκια και δεν έχω δεί κάτι να με συγκινεί."!
    Με τα 9 περίπου χιλιάρικα που κοστίζει καινούριο, μπορείς να αγοράσεις (επίσης καινούριο) vstrom 650, μικρο ή μεγάλο tracer, versys 650 ή ένα μεταχειρισμένο tiger 800 και να κάνεις όλα όσα ζητάς πολύ άνετα, οδηγώντας κανονική μοτοσυκλέτα αφού δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με τα scooters.
    Αν υπάρχει έρωτας όμως, απόλυτα κατανοητή αυτή η "στροφή"

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Για το 750 δεν ξέρω, αλλά για το 700 μπορώ να σου πω ότι είναι ένα μεγάλο ανετο σκούτερ με κατανάλωση 250ριου.
    Φρεναρες με combined braking (λίγο σφουγγάρι σε αίσθηση η μανέτα).
    Επιδόσεις ικανοποιητικές αλλά ο τρόπος που αποδίδει το μοτέρ είναι "αυτοκινηταδικος",χουφτωνεις το γκάζι και ο κόφτης έρχεται στις 6;(νομίζω).
    Αν είναι μόνο αυτά τα αρνητικά τότε μια χαρά...Κάπως θα το συνηθήσουμε αυτό με την μανέτα, τώρα το θέμα κόφτη δεν με απασχολεί μιας και στο μυαλό μου έχω μια χαλαρή γραμμική προσέγγιση των στροφών.
    Τα απότομα ανοίγματα και τα κόκκινα δεν ταιριάζουν με το στυλ που έχω αρχίσει να υιοθετώ το τελευταίο διάστημα (και μόνος μου, μιας και με δικάβαλο ποτέ δεν πήγαινα στα όρια).Και ούτως η άλλως έχω και παπί ελέω εργασίας και commute για κίνηση εντός πόλης όποτε θέλω.
    Κάπου διάβασα μόνο οτι σε κάποιες ταχύτητες θέλει πιο φαρδιά ζελατίνα λόγω κάποιων στροβιλισμών που δημιουργούνται αλλά και αυτό λύνεται.Απο θέμα αξιοπιστίας έχουμε κάποια εικόνα;

  5. #5
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Μιλώντας για το integra, θα έλεγα ότι είναι ένα από τα scooters που τείνει σε μοτοσυκλέτα και έχει αρκετές ομοιότητες με το NC το οποίο είναι μια μοτοσυκλέτα που τείνει σε scooter!
    Η κατανάλωση μη σε απασχολεί, όπως γράφει και ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ καλή.
    Μου κάνει εντύπωση το "Ψάχνω τόσο καιρό να βρω μια μηχανή να με πάει ταξιδάκια και δεν έχω δεί κάτι να με συγκινεί."!
    Με τα 9 περίπου χιλιάρικα που κοστίζει καινούριο, μπορείς να αγοράσεις (επίσης καινούριο) vstrom 650, μικρο ή μεγάλο tracer, versys 650 ή ένα μεταχειρισμένο tiger 800 και να κάνεις όλα όσα ζητάς πολύ άνετα, οδηγώντας κανονική μοτοσυκλέτα αφού δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με τα scooters.
    Αν υπάρχει έρωτας όμως, απόλυτα κατανοητή αυτή η "στροφή"
    Ναι πραγματικά δεν έχω βρεί κάτι να μου κάνει το κλίκ...Οπτικά τίποτα δεν με καλύπτει από τα προαναφερθέντα μοντέλα.Ουτε και TDM,,αυτό γενικά δεν μου αρέσει,ούτε Bandit 650.Δεν ξέρω αλλά ο έρωτας είναι περίεργο πράμα...Το θέμα ειναι μην φάμε φόλα...
    Kαι το NC μου κάνει κάτιτις....Αλλα το integra...Αχχχχχ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Εννοείται, γι'αυτό υπάρχουν τόσες πολλές κατηγορίες και μοντέλα...για να βρίσκεται η πιο όμορφη και η πιο κατάλληλη για τον καθένα μας!

    Μόνη ένσταση τα άνετα προσπεράσματα στα 150-160,όπως αναφέρεις στο πρώτο post...δεν ξέρω αν και πώς τα έχει σε περίπτωση που είσαι φορτωμενος ή/και διπλός, ας γράψει κάποιος που γνωρίζει με σιγουριά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    διαθέσιμα μετρητά υπάρχουν μόλις 5300 αλλά μπορούν να μαζευτούν σε εύλογο χρονικό διάστημα άλλα 3-4 χιλιάρικα (σε 4-4,5 μήνες) οπότε ούτε αυτό αποτελεί πρόβλημα.....
    Από την άλλη δεν θέλω να πάρω ένα κουβά χωρίς πάτο...
    αν έβγαζα τοσα θα πηγαινα σε x-adv απευθειας...

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Για αξιοπιστία ρωτα τον billy84 που έχει το αντίστοιχο σε onoff και το έχει λιώσει.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν έβγαζα τοσα θα πηγαινα σε x-adv απευθειας...
    Η αληθεια ειναι οτι δεν το ηξερα καν αυτο....Για ποιο λογο θα πηγαινες εκει?

  10. #10
    Όμορφο και δυνατό... Έχω δει τα τεστ και τις παρουσιάσεις του και τα κάνει σχεδόν όλα.....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Για αξιοπιστία ρωτα τον billy84 που έχει το αντίστοιχο σε onoff και το έχει λιώσει.
    Παρών !Επι τη ευκαιρία ας δώσω μερικές πληροφορίες στον φίλο.

    Είναι πραγματικά οτι πιο αξιόπιστο έχω δει σε μοτοσυκλέτα.Σήμερα έχω 207.000km με αλλαγές λαδιών ανα 12-14.000km,μπουζί ανα 50.000km,βαλβίδες κοίταξα στα 48.000-96.000km και μετά στα 190.000km,ολες τις φορές ήταν εντός ορίων.Το αυτοκινητάδικο μοτέρ του απλά δεν πιέζεται ποτέ...

    Ταξίδι δικάβαλος με σαμάρια 30αρια και tank bag 32άρι φούλ γεμάτα ταξιδεύω άνετα με 160 (TsoliasGR αν θες δες το βίντεο απο Ιταλία που ταξιδευω φορτωμένος https://www.youtube.com/watch?v=j32CmOf-LOo ).Εχει 5.000 στροφες σε αυτα τα km και ελάχιστους κραδασμούς οπότε είναι πολύ ξεκούραστο στον οδηγό.Ενδεικτικά το Vstrom 650 που έχει φίλος και έτυχε να οδηγήσω στις ίδιες ταχύτητες φτάνουν πολλοί κραδασμοί σε χερια και πόδια(έχει και 2500 στροφές παραπάνω).Αυτο σε πολύωρη οδήγηση με υψηλότερες ταχύτητες σίγουρα κουράζει.Στο θέμα της προσπέρασης μέχρι αυτα τα km που αναφέρω δεν έχει κανένα πρόβλημα όσο φορτωμένο και να είναι λόγω του οτι είναι χαμηλόροπο.

    To Χ-ADV που αναφερθηκε είναι πανέμορφο σκούτερ.Το έχω κάνει τεστ ραιντ στην Πεντέλη https://www.youtube.com/watch?v=S7Ptg5zWjis&t=247s .Πολύ καλό αλλά τα όρια του μπαίνουν πολύ νωρίτερα συγκριτικά με το δικό μου.Δε νομίζω οτι αξίζει συνολικά τα 4.500 ευρώ παραπάνω που έχει καινούργιο(απο NC DCT).Εννοείται ένα Integra μεταχειρισμένο ειναι πολύ πιο συμφέρουσα αγορά σήμερα καθώς το X adv το βρίσκεις μονο καινούργιο με 12.500 ευρω.


    Το Integra που ενδιαφέρει τον φίλο έχει ουσιαστικά ίδιο μοτερ και μικρότερες διαδρομές στις αναρτήσεις καθώς και μικρότερη απόσταση απο το έδαφος.Δεν έχει τύχει να οδηγήσω ποτε αλλά γενικά δε μου αρέσει η θέση οδήγησης των σκούτερ και θεωρώ πως όσο καλό και να είναι σε περιορίζει για το κάτι παραπάνω.Βέβαια ο φίλος θέλει χαλαρά πράγματα απο οτι είπε οπότε δε θα έχει προβλημα ούτως ή άλλως.Μειονέκτημα ειναι ο ελάχιστος χώρος κάτω απο τη σέλα για την κατηγορία του,δε χωράει full face κράνος.Εγώ θα πρότεινα στον φίλο να βρεί ένα μεταχειρισμένο στα 5 χιλιάρικα το οποίο όσα km και να έχει θα ειναι απροβλημάτιστο.Το μοναδικό θέμα που παρουσίασαν κάποια DCT είναι ένας πίρος που τον αλλάζεις με κόστος κανα 50αρικο(με εργασία).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Παρών !Επι τη ευκαιρία ας δώσω μερικές πληροφορίες στον φίλο.

    Είναι πραγματικά οτι πιο αξιόπιστο έχω δει σε μοτοσυκλέτα.Σήμερα έχω 207.000km με αλλαγές λαδιών ανα 12-14.000km,μπουζί ανα 50.000km,βαλβίδες κοίταξα στα 48.000-96.000km και μετά στα 190.000km,ολες τις φορές ήταν εντός ορίων.Το αυτοκινητάδικο μοτέρ του απλά δεν πιέζεται ποτέ...

    Ταξίδι δικάβαλος με σαμάρια 30αρια και tank bag 32άρι φούλ γεμάτα ταξιδεύω άνετα με 160 (TsoliasGR αν θες δες το βίντεο απο Ιταλία που ταξιδευω φορτωμένος https://www.youtube.com/watch?v=j32CmOf-LOo ).Εχει 5.000 στροφες σε αυτα τα km και ελάχιστους κραδασμούς οπότε είναι πολύ ξεκούραστο στον οδηγό.Ενδεικτικά το Vstrom 650 που έχει φίλος και έτυχε να οδηγήσω στις ίδιες ταχύτητες φτάνουν πολλοί κραδασμοί σε χερια και πόδια(έχει και 2500 στροφές παραπάνω).Αυτο σε πολύωρη οδήγηση με υψηλότερες ταχύτητες σίγουρα κουράζει.Στο θέμα της προσπέρασης μέχρι αυτα τα km που αναφέρω δεν έχει κανένα πρόβλημα όσο φορτωμένο και να είναι λόγω του οτι είναι χαμηλόροπο.

    To Χ-ADV που αναφερθηκε είναι πανέμορφο σκούτερ.Το έχω κάνει τεστ ραιντ στην Πεντέλη https://www.youtube.com/watch?v=S7Ptg5zWjis&t=247s .Πολύ καλό αλλά τα όρια του μπαίνουν πολύ νωρίτερα συγκριτικά με το δικό μου.Δε νομίζω οτι αξίζει συνολικά τα 4.500 ευρώ παραπάνω που έχει καινούργιο(απο NC DCT).Εννοείται ένα Integra μεταχειρισμένο ειναι πολύ πιο συμφέρουσα αγορά σήμερα καθώς το X adv το βρίσκεις μονο καινούργιο με 12.500 ευρω.


    Το Integra που ενδιαφέρει τον φίλο έχει ουσιαστικά ίδιο μοτερ και μικρότερες διαδρομές στις αναρτήσεις καθώς και μικρότερη απόσταση απο το έδαφος.Δεν έχει τύχει να οδηγήσω ποτε αλλά γενικά δε μου αρέσει η θέση οδήγησης των σκούτερ και θεωρώ πως όσο καλό και να είναι σε περιορίζει για το κάτι παραπάνω.Βέβαια ο φίλος θέλει χαλαρά πράγματα απο οτι είπε οπότε δε θα έχει προβλημα ούτως ή άλλως.Μειονέκτημα ειναι ο ελάχιστος χώρος κάτω απο τη σέλα για την κατηγορία του,δε χωράει full face κράνος.Εγώ θα πρότεινα στον φίλο να βρεί ένα μεταχειρισμένο στα 5 χιλιάρικα το οποίο όσα km και να έχει θα ειναι απροβλημάτιστο.Το μοναδικό θέμα που παρουσίασαν κάποια DCT είναι ένας πίρος που τον αλλάζεις με κόστος κανα 50αρικο(με εργασία).
    Ώπα φίλος ,ώπα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ώπα φίλος ,ώπα


    εεεεεε ντροπή !Το έβγαλαν αυτόματο και του βγήκε το όνομα.Εγω προσωπικά το κανονικό έχω και μπορώ να πω οτι είναι ικανότατη μοτοσυκλέτα κιόλας!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Σε πόσο καιρό έχεις αυτά τα χιλιόμετρα ?

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα για άλλη μια φορά.
    Ψάχνω τόσο καιρό να βρώ μια μηχανή να με πάει ταξιδάκια και δεν έχω δεί κάτι να με συγκινεί.
    Τυχαία προχτές σε ένα φανάρι έπεσα πάνω σε ένα honda integra s tricolor touring 750 και μπορώ να πώ οτι γεννήθηκε ένας νέος έρωτας...(καλά θα μου πείτε εσύ είσαι βλαμμένος αφου ερωτεύτηκες στο παρελθόν και το bandit 400v και άλλαξες 2 απλά και 2v ... , αλλα αυτό είναι άλλο θέμα )
    Στο δια ταύτα, και επειδή η εμπειρία μου με σκουτεροειδή είναι μόνο 2 ημέρες με ένα HSUN 150 και 4-5 μήνες με ένα piaggio sfera 125 '97...
    Και επειδή ΔΕΝ θέλω να κυνηγάω χρόνους και να μπαίνω σαν να καβαλάω το "καναρίνι" στον μπράλο...
    Αλλά θέλω να πηγαίνω ΑΝΕΤΑ με τριπλέτα και βαρύ δικάβαλο σε ΟΛΟΥΣ τους Ελληνικούς δρόμους χωρίς διαδρομές "εκτός" αλλά πάντα ακολουθόντας το οδικό δίκτυο καλό η κακό της χώρας...έστω και σε επαρχιακούς...με σταθερές 120-130 χωρίς να είμαι κόκκινα,αλλά να πιάνει και άνετα τα 150-160 για καμιά προσπέραση κτλπ
    Επειδή ΔΕΝ θέλω να είμαι κάθε τρεις και λίγο συνεργείο, και επειδή δεν θέλω να υπερβώ μια κατανάλωση ΕΚΤΟΣ πάνω απο 5.5-6/100 ταξιδεύοντας όπως είπαμε...
    Εσείς τι λέτε για αυτό το μηχανάκι;
    Το budget επι της παρούσης δεν αρκεί μιας και διαθέσιμα μετρητά υπάρχουν μόλις 5300 αλλά μπορούν να μαζευτούν σε εύλογο χρονικό διάστημα άλλα 3-4 χιλιάρικα (σε 4-4,5 μήνες) οπότε ούτε αυτό αποτελεί πρόβλημα.....
    Από την άλλη δεν θέλω να πάρω ένα κουβά χωρίς πάτο...
    Αν ψάχνεις μηχανη γιατί κοιτάζεις σκούτερ;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  2. ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ Z 750
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 15:11
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF