Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 218

Θέμα: Αναζήτηση μηχανής "μεγάλων" αποστάσεων

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Για το μούλτι 1200 ρώτα πρώτα πόσο πανε τα σέρβις. Εδώ στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα ακριβά ως πανάκριβα.
    Ναι, στην Ελλαδα το 2015 είχε €600 και εδω είχει €1000 το 2016 που ρώτησα για το μεγαλο σερβις, εννοείται για τα βασικα χωρίς τακακια κλπ κλπ αναλωσιμα αν χρειαστουν.
    Το προβλημα με αυτα ειναι οτι οι ιμαντες θελουν αλλαγη λογο καιρού και ας μην το χρησιμοποιείς κάτι που δεν ισχύει για τα υπολοιπα μηχανακια.
    Για αυτο εγραψα για ακριβή συντήρηση, γιατι ενω στα αν κανεις λιγα χιλ τον χρόνο αλλαζεις λαδια φίλτρα και εισαι κομπλε στο Multi mixer θελει ιμαντες λόγο χρόνου ανεξαρτήτως χιλιομέτρων (αυτο τουλάχιστον μου ειχαν εξηγήσει).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Αλλά παρε ενα 1190 να χαρείς γκάζια και στρίψιμο. Λόγω του v4 τουόνο, ότι αλλο και να παρεις θα σου φανει ψοφίμι.
    Ειναι το ενα υποψήφιο αν το βρω στα λεφτά που θέλω να δώσω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Όμως, ο gogo θέλει κάτι πιο "ζωντανό" γι αυτό θα επέλεγα το multi.
    Ειναι όμορφο το ατιμο αλλα ........ μαλλον δεν θα το προτιμήσω λόγο αξιοπιστίας και κόστους συντήρησης

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Όχι ότι το 1190 είναι "ψόφιο" αλλά σε σχέση με την ομορφιά του μουλτι, είναι σαν έκρηξη σε αποθήκη υδραυλικών...
    Αυτο ειναι αλήθεια ρε γαμώτο

    Για το YAμαπα εχω δει αντικρουώμενες κριτικές, η καλύτερη ειναι του καναδού στο youtube.
    Απο οτι εχω καταλάβει απο το youtube ειναι νωχελικό σε κινητήρα, βαρυ αλλα με χαμηλο κέντρο βαρους και ασπαστο.
    Βεβαια με την εμπορικότητα του και σε παρόμοια λεφτα με το GS και το 1190 μαλλον χάνει .......

    Επίσης σημαντική παράμετρος ειναι το μηχανακι να εχει ηδη βαλίτσες γιατι απο εκεί μπορεί να ανέβει σημαντικά το κόστος (βλεπε το 1190 που δεν έχει πρεπει να παει ακομα καν 800€ για να τις βαλεις.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Sorry για την παραπληροφόρηση, κάπου νομίζω είχε πάρει το μάτι μου ότι το Gs Adv είχε 5ταχυτο σασμάν και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και εμένα. Προφανώς δεν είδα/δεν θυμάμαι καλά.

    Πάντως, νομίζω πως η κουβέντα πρέπει να τελειώσει στην τελευταία φώτο. 1190 με 7800Ε δαγκωτό!!!!

  3. #138
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ο Βαγγέλης ακόμα και βεστρομ να καβαλήσει, όμορφο θα το κάνει!
    το 'σωσες ψηλέ.................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #139
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    E όχι και όμορφο το μούλτι. Η μούρη του είναι μια μίξη supersport με μηρμυγκοφάγο. Αν βγάλουμε τα ρουθούνια είναι παμέμορφο αλλά τότε είναι panigale και οχι μούλτι.


    Και να μου το χαρίζανε, θα το παιρνα βέβαια

  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Sorry για την παραπληροφόρηση, κάπου νομίζω είχε πάρει το μάτι μου ότι το Gs Adv είχε 5ταχυτο σασμάν και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και εμένα. Προφανώς δεν είδα/δεν θυμάμαι καλά.
    Το gs 1100 ειχε 5 ταχυτητες αλλα δεν εβγαινε σε εκδοση adv.

    @GogosLux

    Ωραιος παιδεμος! Δεν εχω διαβασει ολο το νημα, για απολαυση στις στροφες θα επελεγα ktm. Kαι τα gs στριβουν ωραια, ειναι πιο ανετα και δεν την ακουνε στο φορτωμα. Για πολλες ευθειες, φουλ ανεση, καργα φορτωμα αλλά και ικανο στο στριψιμο, fjr .


  6. #141
    πάρε ιαπωνικό γεράκι που θα είναι και συλλεκτικό από το τέλος της χρονιάς.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Το gs 1100 ειχε 5 ταχυτητες αλλα δεν εβγαινε σε εκδοση adv.

    @GogosLux

    Ωραιος παιδεμος! Δεν εχω διαβασει ολο το νημα, για απολαυση στις στροφες θα επελεγα ktm. Kαι τα gs στριβουν ωραια, ειναι πιο ανετα και δεν την ακουνε στο φορτωμα. Για πολλες ευθειες, φουλ ανεση, καργα φορτωμα αλλά και ικανο στο στριψιμο, fjr .

    δεν είναι κι ο Σπυράκος εδώ να ανεβάσει φωτό από τα λάστιχα... (λες να βλέπει? )
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    E όχι και όμορφο το μούλτι. Η μούρη του είναι μια μίξη supersport με μηρμυγκοφάγο. Αν βγάλουμε τα ρουθούνια είναι παμέμορφο αλλά τότε είναι panigale και οχι μούλτι.


    Και να μου το χαρίζανε, θα το παιρνα βέβαια
    Άμα πάρει BMW ο άνθρωπος, χάνει το γούστο του..

    Στα σοβαρά τώρα, ξέρουμε τι κόστος μεγάλων service έχουν αυτά;

    Είχα διαβάσει από κατόχους στο advride ότι και το 1190 και το multi έχουν γύρω στο 600αρι.
    Επίσης, έλεγαν ότι το multi θέλει ιμάντες κάθε 24000χλμ.
    Η Ducati τι λέει; κάθε 24 ή κάθε χρόνο, ότι έρθει πρώτο;

    Υγ:θα ακουστεί περίεργο, αλλά γιατί νομίζω ότι απ αυτά τα μαστοδοντα, την πιο οικονομική συντήρηση την έχουν τα 1200gs?

  9. #144
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Άμα πάρει BMW ο άνθρωπος, χάνει το γούστο του..

    Στα σοβαρά τώρα, ξέρουμε τι κόστος μεγάλων service έχουν αυτά;

    Είχα διαβάσει από κατόχους στο advride ότι και το 1190 και το multi έχουν γύρω στο 600αρι.
    Επίσης, έλεγαν ότι το multi θέλει ιμάντες κάθε 24000χλμ.
    Η Ducati τι λέει; κάθε 24 ή κάθε χρόνο, ότι έρθει πρώτο;

    Υγ:θα ακουστεί περίεργο, αλλά γιατί νομίζω ότι απ αυτά τα μαστοδοντα, την πιο οικονομική συντήρηση την έχουν τα 1200gs?
    μα πως βγαίνει το 600άρι για service,όσο "μεγάλο" κι αν είναι! υπερβολικά υπερβολικό ποσό...

    δεν λέω ότι εσύ λες υπερβολές,αλλά αν όντως είναι τόσο είναι εξωφρενικό

    εδιτ:εκτός κι αν συμπεριλάβουμε κι ένα ζευγάρι λάστιχα στο συνολικό κόστος του service
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    μα πως βγαίνει το 600άρι για service,όσο "μεγάλο" κι αν είναι! υπερβολικά υπερβολικό ποσό...

    δεν λέω ότι εσύ λες υπερβολές,αλλά αν όντως είναι τόσο είναι εξωφρενικό

    εδιτ:εκτός κι αν συμπεριλάβουμε κι ένα ζευγάρι λάστιχα στο συνολικό κόστος του service
    Μάλλον, πρέπει να είναι και αλυσίδα/γρανάζια σε αυτή την τιμή.
    Κι εμένα μου φαίνεται πολύ!

  11. #146
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Άμα πάρει BMW ο άνθρωπος, χάνει το γούστο του..
    Αισθητικά μονο το Adventure μου αρέσει λόγο ντεπόζιτου και ζαντες, τα αλλα αδιάφορα.
    Αναζητείται η αιτία του προβήματος, πιθανός λόγος => θυμα marketing

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Επίσης, έλεγαν ότι το multi θέλει ιμάντες κάθε 24000χλμ.
    Η Ducati τι λέει; κάθε 24 ή κάθε χρόνο, ότι έρθει πρώτο;
    To αυτό, απο εμεπιρία οπως εγραψα παραπανω, καθε 2 χρονια (αλλοι ελεγαν 3) ή 24 χιλ χιλιόμετρα λόγω ημάντων.
    Οπως στα αυτοκίνητα με τον ημάντα που θελει αλλαγη καθε Χ χρονια ανεξαρτήτως χιλιομέτρων.
    Στην Ελλαδα το πλήρωσα €600 το 2014-5, εδω που οι τιμες ειναι τσιμπημένες και λογω εργατικών το 1000αρι ειναι σίγουρο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    μα πως βγαίνει το 600άρι για service,όσο "μεγάλο" κι αν είναι! υπερβολικά υπερβολικό ποσό...
    δεν λέω ότι εσύ λες υπερβολές,αλλά αν όντως είναι τόσο είναι εξωφρενικό
    εδιτ:εκτός κι αν συμπεριλάβουμε κι ένα ζευγάρι λάστιχα στο συνολικό κόστος του service
    Οχι δυστυχώς δεν ειναι υπερβολικό

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Είχα διαβάσει από κατόχους στο advride ότι και το 1190 και το multi έχουν γύρω στο 600αρι.
    Υγ:θα ακουστεί περίεργο, αλλά γιατί νομίζω ότι απ αυτά τα μαστοδοντα, την πιο οικονομική συντήρηση την έχουν τα 1200gs?
    Το ΚΤΜ ειναι λιγο πιο οικονομικό σε σχέση με το Ducati και το BMW λογο αντιπροσωπείας ενω το ΚΤΜ ειναι ντιλερ, αλλα ισως λογο αρχαίου σχεδιασμου του BMW τα απλα να μπορω να τα κανω μόνος και να πηγαινω μονο για βαλβίδες και βλαβες (αν παμε εκει)

    Πρωτα πρεπει να ανεβω σε ενα να δω πως μου φαινεται, το μπροστινό ειναι σίγουρο οτι θα μου παρει κατι τις να το συνηθίσω .....

  12. #147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Αισθητικά μονο το Adventure μου αρέσει λόγο ντεπόζιτου και ζαντες, τα αλλα αδιάφορα.
    Αναζητείται η αιτία του προβήματος, πιθανός λόγος => θυμα marketing



    To αυτό, απο εμεπιρία οπως εγραψα παραπανω, καθε 2 χρονια (αλλοι ελεγαν 3) ή 24 χιλ χιλιόμετρα λόγω ημάντων.
    Οπως στα αυτοκίνητα με τον ημάντα που θελει αλλαγη καθε Χ χρονια ανεξαρτήτως χιλιομέτρων.
    Στην Ελλαδα το πλήρωσα €600 το 2014-5, εδω που οι τιμες ειναι τσιμπημένες και λογω εργατικών το 1000αρι ειναι σίγουρο.




    Οχι δυστυχώς δεν ειναι υπερβολικό



    Το ΚΤΜ ειναι λιγο πιο οικονομικό σε σχέση με το Ducati και το BMW λογο αντιπροσωπείας ενω το ΚΤΜ ειναι ντιλερ, αλλα ισως λογο αρχαίου σχεδιασμου του BMW τα απλα να μπορω να τα κανω μόνος και να πηγαινω μονο για βαλβίδες και βλαβες (αν παμε εκει)

    Πρωτα πρεπει να ανεβω σε ενα να δω πως μου φαινεται, το μπροστινό ειναι σίγουρο οτι θα μου παρει κατι τις να το συνηθίσω .....
    έχοντας χώρο,όλα τα "βασικά" εργαλεία,κάποια εξειδικευμένα,workshop manual της εκάστοτε μοτοσυκλέτας και χέρια που "πιάνουν",γλιτώνεις πολλά λεφτά. βέβαια ελοχεύει ο κίνδυνος να κάνεις μεγάλη ζημιά από μια φαινομενικά απλή εργασία συντήρησης (ο διάβολος είναι στις λεπτομέρειες) και να πάνε όλα στράφι.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #148
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    έχοντας χώρο,όλα τα "βασικά" εργαλεία,κάποια εξειδικευμένα,workshop manual της εκάστοτε μοτοσυκλέτας και χέρια που "πιάνουν",γλιτώνεις πολλά λεφτά. βέβαια ελοχεύει ο κίνδυνος να κάνεις μεγάλη ζημιά από μια φαινομενικά απλή εργασία συντήρησης (ο διάβολος είναι στις λεπτομέρειες) και να πάνε όλα στράφι.
    Ναι το ξέρω και επειδη με ξέρω περιορίζομαι στα "εξωτερικα" μέχρι φιλτρα - λαδια - μπουζι.
    Δεν βαζω χέρι μεσα, ασε που με τον καταναγκασμό που με διέπει παιξει να μην τελειώσω ποτε

    Το ιδιο κανω και στο mini μου (τωρα πρεπει να αλλαξω φλάτζα στο καπακι βαλβίδων γιατι δακρύζει αλλα με φοβάμαι και ο ρημάδης ο μηχανικος που του ειπα να το αλλαξει μου ειπε αστο δεν επείγει αλλα εμενα μου χαλαει την εσωτερική μου αισθητική )

  14. #149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ναι το ξέρω και επειδη με ξέρω περιορίζομαι στα "εξωτερικα" μέχρι φιλτρα - λαδια - μπουζι.
    Δεν βαζω χέρι μεσα, ασε που με τον καταναγκασμό που με διέπει παιξει να μην τελειώσω ποτε

    Το ιδιο κανω και στο mini μου (τωρα πρεπει να αλλαξω φλάτζα στο καπακι βαλβίδων γιατι δακρύζει αλλα με φοβάμαι και ο ρημάδης ο μηχανικος που του ειπα να το αλλαξει μου ειπε αστο δεν επείγει αλλα εμενα μου χαλαει την εσωτερική μου αισθητική )
    να βιδώνεις το ντεπόζιτο μετά από ρύθμιση βαλβίδων/ αλλαγή καπελώτων και να τρως φλασιά ότι δεν χρόνισες σωστά
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #150
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    να βιδώνεις το ντεπόζιτο μετά από ρύθμιση βαλβίδων/ αλλαγή καπελώτων και να τρως φλασιά ότι δεν χρόνισες σωστά
    Καλα αυτο θα ειναι το μονο σίγουρο!!
    Μην σου πω οτι θα κανω παλι πισω βγαλε ντεποζιτο κλπ και μετα οταν θα εχω τελειώσει και θα το εχω δέσει όλο και θα ειμαι στην πορτα να φυγω θα ειμαι στην σκεψη "μηπως να το ξαναέβλεπα , αλλη μια φορα τι κακο να κανει? Να είμαστε σίγουροι ρε αδερφέ "

    Για αυτο σου λεω ........ αστο .............

Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 09:23
  2. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 21:05
  3. Αναζήτηση μηχανής: classic ή enduro;
    από arxarios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 15:25
  4. Αναζήτηση μηχανής
    από partakiasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 23:43
  5. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF