Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 218

Θέμα: Αναζήτηση μηχανής "μεγάλων" αποστάσεων

  1. #16
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ναι,σίγουρα δεν βαριέσαι με ΚΤΜ
    Αλλά το κόστος για δεύτερο μηχανάκι είναι υψηλό
    Βασικά με το 1290 δεν θα ξαναγυρίσει με τίποτα στο Tuono χαχαχα
    Μόλις αράξει στην σελάρα-θρόνο σε σχέση με το Aprilia και ανοίξει το μουρλόγκαζο,δεν υπάρχει γυρισμός
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    οχι βαλίτσα πίσω!!! οτι και να πάρεις ξέχασε την. ο αερας θα σε ταλαιπωρήσει

  3. #18
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Δεν ξερω αν υπάρχουν καταληλότεροι δρόμοι απο αυτούς των Αλπεων για να βολτάρεις ενα tuono. Μόνο απο επαρχιακούς να κινηθείς.
    Δυο πλαινά σαμάρια, δυο λάστιχα και είσαι έτοιμος. Ούτε χούφτες ούτε βαλίτσες. Κάνεις το πρώτο ταξίδι, βλέπεις πως είναι και μετά το σκέφτεσαι αν χρειάζεσαι δεύτερο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πως θα σου ακουστεί αλλά βάλε στα υποψήφια και το busa.
    κοιτούσα το ΖΖR1400 που ειναι επιβλητικό (ας το πουμε) σε αστεια λεφτα αλλα ειπα να παω πιο ορθιος, αλλα θα το δω ξανα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    επιλογή του 1090,αν βρεις κι όχι του 1190.
    Συμφωνω, το ειδα αλλα ειναι πιο ακριβα απο 1190 μιας και ειναι νεοτερο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Τεχνικά Χαρακτηριστικά

    VFR 1200

    Where are you going Karamitros with 18,5 l?
    You have a fair point
    Για αυτο εγραψα στα αρνητικά την αυτονομία, στην ουσια η αυτονομία ειναι ίδια με εκείνη του Tuono V4

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις κάτι χαμηλόροπο που να δουλεύει και να το ευχαριστιέσαι στα 140-150 κοντεράτα. Για παραπάνω ρισκάρεις το δίπλωμά σου, αλλού περισσότερο και αλλου λιγότερο.
    Για τα πασα, βολεύει πιο πολύ καρατιμονάτο big οn/off με κωλοκοτρωναίϊκη θεση οδήγησης. Για τους επαρχιακούς δρομους των βαλκανίων προτίμησε κατι τέτοιο, πχ crosstourer, gs 1200, v strom 1000 κτλ κάποιο που να σου αρέσει απο αυτά.
    Ναι το θεμα δίπλωμα ειναι το ενα αλλα στην Ελβετια δεν ειναι το προβλημα - το μεγαλο - μιας και το χανεις μονο στην Ελβετια.
    Το προβλημα ειναι το προστιμο που μπορεί να ειναι χιλιάδες ευρω εστω για λίγα χιλιομετρα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Βασικά με το 1290 δεν θα ξαναγυρίσει με τίποτα στο Tuono χαχαχα
    Μόλις αράξει στην σελάρα-θρόνο σε σχέση με το Aprilia και ανοίξει το μουρλόγκαζο,δεν υπάρχει γυρισμός
    Για την σέλα συμφωνώ, επιφυλάσομαι για το V2 σε σύγκριση με το V4 που ειναι αλλου, αν και ειναι το 100αρι και οχι το 1100.
    Επίσης καπου διαβαζα οτι τουλάχιστον το GT που φοράει τον ίδιο κινητήρα αλλα πιο πιεσμένο δεν φείδεται κραδασμών - κατι που απλα δεν υπάρχει στον V4

    Για την άνεση και το όρθιο θεμα +10000

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    οχι βαλίτσα πίσω!!! οτι και να πάρεις ξέχασε την. ο αερας θα σε ταλαιπωρήσει
    Thanks, ναι το εχω υπόψη μου

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν υπάρχουν καταληλότεροι δρόμοι απο αυτούς των Αλπεων για να βολτάρεις ενα tuono. Μόνο απο επαρχιακούς να κινηθείς.
    Δυστυχώς για να βγει εντος των ημερών που θα εχω προδιαγράψει δεν μπορεί να παιξει μονο επαρχιακοι δρομοι και η εθνική θα εχει ενα μεγαλο μερος, θα προσπαθήσω να το κρατήσω μέχρι 60% ή εστω για τα μέρη που δεν θα επικεντρωθώ.

  6. #21
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Εγω ειχα το Bandit 650 με το φαιρινγκ 2007' ψεκαστο και παρα το βαρος του και το οτι ο τετρακυλινδρος σου καει τα ποδια οντας και αεροελαιοψυκτος ηταν καταπληκτικη μηχανη.Μια φθηνη λυση για ταξιδιαρα μηχανη και αξιοπιστη οντας japan με αναγκη ομως αναβαθμισης αναρτησεων σιγουρα κ ισως ελαστικων αναλογως της χρησης που θες να κανεις.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    εάν το ζητούμενο ειναι η περισσότερη αποδιδόμενη άνεση η κατηγορία touring συγκεντρώνει τα περισσότερα πλεονεκτήματα
    Τετρακύλινδρο μοτέρ βασιλιά των εθνικών οδών, με μπόλικα κυβικά, εργοστάσια ροπής έμφαση στην χαμηλές αλλά παράλληλα με ευρύ φάσμα ισχύος, χωρίς κραδασμούς, premium αναρτήσεις που καταπίνουν τα πάντα στο οδόστρωμα και όμορφο κοκπιτ
    Το best seller ήταν τα FJR1300 αλλα μέχρι '10 απο εκεί και μετά δημιουργήθηκαν πολλές κατηγορίες "κοντά ή παραδίπλα" και αλλάξε ο εμπορικός χάρτης

    Το fjr έχει σίγουρα μεγαλύτερη παράδοση μιας και η σειρά FJ ξεκινάει απο το '80, είναι σίγουρα το ποιο αξιόπιστο μηχανάκι και λίγο ποιο κοντά λόγο στησίματος/βάρους στα sport hyper touring μοντέλα
    Τα μοντέλα '02 μέχρι '12 ήταν πολύ όμορφα ειδικά τα '02 είχαν και το πιο όμορφο κοκπιτ απο εκεί και μετά ο νεοτερισμός το χάλασε λίγο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2005-blue-fjr1300.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	401196
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha_fjr1300_6.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	401197
    Όμως IMHO απο το '13 και μετά το εκτεταμένο facelift στα ωραιότερα ως τότε μουτρα το κάναν σκατά να μοιάζει περισσότερο με σκουτερ μεγάλων κυβικών

    Επίσης η προσπάθεια του GTR1400 ήταν πολύ καλή και έχει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά ως άξιος ανταγωνιστής το μοτέρ του είναι και αυτό αξιόπιστο έχουν και αυτοί παράδoση στα sport/hyper touring μιας και το μοτέρ προέρχεται προσαρμοσμένο απο το ZZR1400
    Στα μάτια μου πέραν της έκτης στο κιβώτιο έχει το ποιο όμορφο κοκπιτ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100724-404km-tankbeurt-Kawa-1400GTR.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	28,9 KB 
ID:	401198
    Αισθητικά είναι λίγο υποδεέστερο απο της καθαρές γραμμές του FJR αλλά δείχνει και λίγο πιο τουριστικο όσο αναφορά την αεροδυναμικη κάλυψη του αναβάτη συγκριτικά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	concours 14.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	31,1 KB 
ID:	401199

    ο ανταγωνιστής απο honda μεριά ήταν το stx1300 τοπ οποίο δεν είχε εκτίμηση απο το ελλ.κοινό λογο περίεργης αισθητικής κυρίως στην μουρη

    το vfr1200 ανήκει στην κατηγορία με zzr1400 & busa
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εάν το ζητούμενο ειναι η περισσότερη αποδιδόμενη άνεση η κατηγορία touring συγκεντρώνει τα περισσότερα πλεονεκτήματα
    Τετρακύλινδρο μοτέρ βασιλιά των εθνικών οδών, με μπόλικα κυβικά, εργοστάσια ροπής έμφαση στην χαμηλές αλλά παράλληλα με ευρύ φάσμα ισχύος, χωρίς κραδασμούς, premium αναρτήσεις που καταπίνουν τα πάντα στο οδόστρωμα και όμορφο κοκπιτ
    Σε σύγκριση με μεγάλα ΟΝ-OFF? Τύπου GS, 1190 κλπ?
    Ποια ειναι η αποψη σου?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Επίσης η προσπάθεια του GTR1400 ήταν πολύ καλή και έχει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά ως άξιος ανταγωνιστής το μοτέρ του είναι και αυτό αξιόπιστο έχουν και αυτοί παράδoση στα sport/hyper touring μιας και το μοτέρ προέρχεται προσαρμοσμένο απο το ZZR1400
    Στα μάτια μου πέραν της έκτης στο κιβώτιο έχει το ποιο όμορφο κοκπιτ
    Αισθητικά είναι λίγο υποδεέστερο απο της καθαρές γραμμές του FJR αλλά δείχνει και λίγο πιο τουριστικο όσο αναφορά την αεροδυναμικη κάλυψη του αναβάτη συγκριτικά
    Για "καράβι" θα κινηθω στο Kawa μιας και το GTR στα μου ειναι πιο ομορφο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ο ανταγωνιστής απο honda μεριά ήταν το stx1300 τοπ οποίο δεν είχε εκτίμηση απο το ελλ.κοινό λογο περίεργης αισθητικής κυρίως στην μουρη
    Ευχαριστώ, δεν το ήξερα. Δεν μπορώ να πω οτι με συναρπάζει η καπως συντηρητική σχεδιαση του

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το vfr1200 ανήκει στην κατηγορία με zzr1400 & busa
    Αυτο το ΖΖR1400 ειναι πειρασμός - βεβαια χωρις να έχω ποτε οδηγησει αυτην την κατηγορία.
    Τωρα για ταξιδι μαλλον δεν θα ειναι το ιδιο ανετο με το GTR αλλα παραμενει πειρασμός
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture1.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	62,3 KB 
ID:	401200

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    για τέτοιες αποστάσεις αποκλειστικά σε άσφαλτο οτι ποιο άνετο είναι οι streetαδικες διαδρομές αναρτήσεων γιατί παρουσιάζονται πιο σφιχτές με μικρότερο rebound που το χρειάζεσαι σε υψηλές μέσες ταχύτητες

    τα τουριστικά θα τα αισθάνεσαι "βιδωμένα" στο έδαφος είναι και το επιπλέον βάρος τους που κάνει την διαφορά, τα ονοφ (συγκριτικά πάντα) λόγο ύψους, πιο ενδοτικών αναρτήσεων(και για χώμα) και μεγαλύτερων διαδρομών στα πολλά μπορεί να σου παρουσιάσουν πλεύσεις απο πλάγιους ανέμους κλπ αεροδυναμικές συνθήκες

    αν είχες παρέα και παραπανίσιο χρόνο για να κάνετε την ίδια απόσταση όμως απο adventure διαδρομή τα ονοφ θα ήταν μονόδρομος
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    To ZZR δεν έχει τιμόνι αλλά klipons αλλάζει η στάση οδήγησης σε πιο sport(βέβαια θα το ξερεις εφόσον έχεις tuono) αυτό μπορεί να σε βάλει σε πρίζα να πηγαίνεις με πολλά, επειδή είπες έχεις οικογένεια το θέλεις αυτό? υπόψιν zzr1400 busa έχουν ηλεκτρονικό κόφτη στα 300klm/h και τα μαζέυουν άμεσα, πως σου ακούγεται?
    εγώ πλέον θα έλεγα μπρρρρρρρ
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Αν κοιτάς για στριτάκι, ταξίδεψε καλύτερα με το υπερτούμπανο σου, απλά επέλεξε στριφτερές διαδρομές και κανε 1-2 διανυκτερεύσεις παραπάνω. Αξίζει να περάσεις απο καποια πάσα.

    Αν θες κάνουμε κι ανταλλαγή, πάρε το σούπερ ανετο 1150 μου, που ξέρει και τους δρόμους και δώσε μου το tuono. Θα στο προσέχω

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    To ZZR δεν έχει τιμόνι αλλά klipons αλλάζει η στάση οδήγησης σε πιο sport(βέβαια θα το ξερεις εφόσον έχεις tuono)
    Ειχα και κλιπονατα στο παρελθον αλλα ενεκα η αναζήτηση της ανεσης

    Αυτο λύνεται με την παραδοσιακή Γερμανική συνταγή και το βρίσκεις και έτοιμο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	49,7 KB 
ID:	401201


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μπορεί να σε βάλει σε πρίζα να πηγαίνεις με πολλά, επειδή είπες έχεις οικογένεια το θέλεις αυτό?
    +1000 αυτος ειναι ο λόγος που το θελω και ΔΕΝ το θελω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    υπόψιν zzr1400 busa έχουν ηλεκτρονικό κόφτη στα 300klm/h και τα μαζέυουν άμεσα, πως σου ακούγεται?
    Θεωρω οτι εχεις δίκιο, εβλεπα ενα καλο review και ο τυπος ελεγε : "ακουω καποιους να παραπονιούνται οτι το kawa δεν εχει καλα φρένα, δεν ειναι αυτο, ειναι οτι μαζεύει πολυ περισσοτερα χιλιομετρα χωρις να το καταλαβεις και καλείσαι να φρενάρεις με περισσοτερα σε σχεση με αλλα μηχανακια και για αυτο σου φαινεται οτι υστερει σε φρενα".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ πλέον θα έλεγα μπρρρρρρρ
    Θα συμφωνήσω , πλεον

  13. #28
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ειχα και κλιπονατα στο παρελθον αλλα ενεκα η αναζήτηση της ανεσης

    Αυτο λύνεται με την παραδοσιακή Γερμανική συνταγή και το βρίσκεις και έτοιμο
    Στο σημείο αυτό να εκφράσω τις σοβαρές επιφυλάξεις μου για την τοποθέτηση τέτοιου τιμονιού και μάλιστα χωρίς stabilizer.Θα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Στο σημείο αυτό να εκφράσω τις σοβαρές επιφυλάξεις μου για την τοποθέτηση τέτοιου τιμονιού και μάλιστα χωρίς stabilizer.Θα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου !!!!!

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Αν θες κάνουμε κι ανταλλαγή, πάρε το σούπερ ανετο 1150 μου, που ξέρει και τους δρόμους και δώσε μου το tuono. Θα στο προσέχω
    Δεν εχω δίπλωμα αλιευτικού

    Το μεγαλυτερο σοκ το επαθα δοκιμάζοντας το σε παρκινγκ, στο χωμα δεν ηθελα, και ενω ειχει 100% χωμάτινο λαστιχο μπροστά δεν ενιωθεες τίποτα

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 08:23
  2. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 20:05
  3. Αναζήτηση μηχανής: classic ή enduro;
    από arxarios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 14:25
  4. Αναζήτηση μηχανής
    από partakiasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 22:43
  5. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF