Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 218

Θέμα: Αναζήτηση μηχανής "μεγάλων" αποστάσεων

  1. #76
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2017
    Μηνύματα
    13
    Εχω φίλο που έδωσε το GS γιατί δεν άρεσε στην γυναίκα οπότε μπορεί κι εσύ να είσαι εξαίρεση σ αυτόν τον κανόνα!!

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makisuchiha Προβολή μηνύματος
    Εχω φίλο που έδωσε το GS γιατί δεν άρεσε στην γυναίκα οπότε μπορεί κι εσύ να είσαι εξαίρεση σ αυτόν τον κανόνα!!
    Δυστυχώς δεν νομίζω να εχω τετοιο πρόβλημα

    Αν δεν βολέψει η τράτα δεν θα βολέψει τίποτα οποτε θα παμε μοναχικά με το V4

    Προς το παρόν η αγγελία της τράτας εχει κατέβει, ραντεβού έχει "κανονιστεί" να έρθει την Τρίτη με φορτηγό απο Βελγιο για να το δω και αν μ' αρεσει να μείνει και να το πληρώσω παίρνωντας τα χαρτια του.

    Τώρα μένει να κλείσω και το ραντεβού στην BMW για να το δεί αλλα ενεκα Σαββατο δεν απαντάει

    Παντως στην τιμη που το παίρνω δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα χάσω, αλλα ποτε δεν ξέρεις

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Να τσεκάρεις δίσκο, μετάδοση (final drive) και ενα κοκοψίνι περεργο που εχει κοντα στην αντλία βενζίνης.
    Μάλλον λες για τον controller της αντλίας, γι'αυτό έχει βγει ανάκληση για είχαν θέμα. Καποια 08-09 βγάλανε κ ένα προβλημα στο κιβώτιο (press direct νομίζω?) αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέριες..
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα και μιας και ηταν /ειναι στις πιθανες επιλογές η συγκεκριμένη τράτα, τι να προσέξω σε μοντέλο BMW R 1200 GS Adventure 2008 με κατι λιγότερο απο 100 χιλιαδες χιλ?

    Καθε βοήθεια και γνώμη δεκτή !

    ΥΓ Ειδα την Κυριακή ενα VFR1200 του 2010 με 30κατι χιλιάδες χιλίομετρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ με καινούργια λάστιχα στα €4600 το θεωρώ ευκαιρία - ΑΛΛΑ με το που ανεβηκα επανω ενιωσα 10 χρόνια μεγαλύτερος

    Οποτε παμε - αν παμε - για On-Off.
    Κύριος λόγος για να παμε η επιθυμία της κυρίας να ακολουθήσει μαζι και η μικρή πιθανότητα να την καλύψει η σέλα του Tuono (δεν μιλάω για την σέλα του RSV4 που έχω τώρα και στην 1 ωρα πιάστηκε).
    Επίσης θα πρεπει να βαλω αντάπτορες να κατεβάσω τα πατάκια μιας και αν και "πρωτο μποι" παρόλα αυτα ειναι πολυ ψηλά.

    ΟΠΟΤΕ για πειτε για το BMW R 1200 GS Adventure 2008 τι να προσέξω

    Με 170 (ονομαστικά) άλογα 1200αρι V4 ένιωσες 10 χρόνια μεγαλύτερος?Mε το GS ADV που είναι 60 άλογα κάτω και ακόμα πιο άνετη θέση οδήγησης θα νιώσεις πιο νέος σίγουρα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Με 170 (ονομαστικά) άλογα 1200αρι V4 ένιωσες 10 χρόνια μεγαλύτερος?Mε το GS ADV που είναι 60 άλογα κάτω και ακόμα πιο άνετη θέση οδήγησης θα νιώσεις πιο νέος σίγουρα!
    Κοιτά και εκεί μπορεί να νιώσω κάτι, από γέρος έως

    Το VFR είναι V4 με 170 ονομαστικά όπως σωστά λες αλλά είναι πιο άβολο από το tuono μου που είναι V4 με λιγότερα ονομαστικά από 170 αλλά με αλυσίδα κίνηση και φυσικά πιο ελαφρό αλλά και σερφάρισμα κινητήρα

    Όποτε αναπόφευκτα η σύγκριση γίνεται με εκείνο και για μένα το VFR μου φάνηκε πιο άβολο από το tuono.

    Όποτε παρότι αισθητικά το βρίσκω όμορφο και διαχρονικό δεν μου κάνει κάτι να το πάρω.

    Την τράτα θα την πάρω όχι για την ευχαρίστηση της οδήγησης αλλά για την άνεση σε πολλές ωρες οδήγηση και κυρίως την παρέα της συζύγου. Όπως είπα αν δεν μου κάνει τελικά, με την τιμή που την παίρνω παίζει να βγάλω κιόλας

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα και μιας και ηταν /ειναι στις πιθανες επιλογές η συγκεκριμένη τράτα, τι να προσέξω σε μοντέλο BMW R 1200 GS Adventure 2008 με κατι λιγότερο απο 100 χιλιαδες χιλ?

    Καθε βοήθεια και γνώμη δεκτή !

    ΟΠΟΤΕ για πειτε για το BMW R 1200 GS Adventure 2008 τι να προσέξω
    ΑΚΥΡΗ η χοντρή, τουλάχιστον προς το παρόν.

    Η συγκεκριμένη ηταν ΑΠΑΤΗ με δελεαρ μια σχετικά χαμηλη τιμή και μια αληθοφανής ιστορια.

    Το παράξενο δεν ειναι οτι ηταν απατη αλλα οτι περίμεναν οτι θα την πατήσει καποιος

    Τεσπα, χασαμε 5 mail και παμε παρακάτω

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.348
    Ενα vfr 800 θα ήταν ιδανικό. Και συ θα το ευχαριστηθείς σε εθνική αλλά και στα στροφιλίκια και η γυναίκα σου θα κάθεται ανετα. Αντε να του βαλεις αποστάτες στα κλιπ ον αν θες περισσότερη ανεση (αυτό σηκώνει κουβέντα).

    Το crosstourer 1200 επίσης, αλλά δεν ξέρω πόσο τα πουλάνε εκεί σαπάν.

    Ενα χχ 1100 ή ενα ΖΖR 1200 (εξαιρετικό στο ταξίδι, τέλεια προστασία, φωτάρες, γκάζια, άνεση, αλλά αντε πούλα το μετά).



    Θες ενα μοτοσακό γκαζερό, αλλά γεμάτο στις χαμηλομεσαίες, που να βγάζει ήρεμα την δύναμη για να μην τρομάζει η συνεπιβάτις, να φορτώνεται με βαλίτσες και να μην χαλάει. Και με αυτονομία τουλάχιστον 250km.

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ενα vfr 800 θα ήταν ιδανικό. Και συ θα το ευχαριστηθείς σε εθνική αλλά και στα στροφιλίκια και η γυναίκα σου θα κάθεται ανετα. Αντε να του βαλεις αποστάτες στα κλιπ ον αν θες περισσότερη ανεση (αυτό σηκώνει κουβέντα).
    Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και τις προτάσεις σου.

    Το Vfr 800 του 16 με βαλιτσες και λιγα χιλιόμετρα το βρίσκω στα 7200 εντος της μικρής χωρας που ειμαι.

    Αισθητικά δεν με τρελαίνει και αν πηγαινα σε κατι τετοιο μαλλον θα πηγαινα στο Kawa Z1000SX που μ' αρεσει περισσότερο και ειναι αναλογής κατηγορίας

    Βεβαια, (θεωρώ) οτι η σελα συνεπιβάτη δεν προσφέρει καποια τρελη άνεση και ειναι αρκετα κοντα στο Tuono (υπο την προυπόθεση οτι θα βελτιώσω το εσωτερικό της σέλας και την αποσταση στα μασπιε (αναφορικά με τον συνεπιβάτη).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ενα χχ 1100 ή ενα ΖΖR 1200 (εξαιρετικό στο ταξίδι, τέλεια προστασία, φωτάρες, γκάζια, άνεση, αλλά αντε πούλα το μετά).
    Αν παω σε αυτη την γενικότερη "κατηγορία" θα παω στο Kawa GT1400 με 6Κ αλλα μου φαίνεται τεράστιο και πιο διαδικαστικό στο ταξίδι.
    Βεβαια παραμένει μια απο τις επιλογές

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το crosstourer 1200 επίσης, αλλά δεν ξέρω πόσο τα πουλάνε εκεί σαπάν.
    Εδω ειναι το ζουμι και η επικέντρωση για να ειναι τελειως διαδφορετικό.

    Εχουμε τα εξής μοντέλα που παίζουν:
    - crosstourer 1200 καπου στα 7-8Κ / δεν με φτιάχνει στα οργανα - δεν ειναι ψηφιακα γιατι ειναι φτωχα / δεν ειναι αναλογικά καθως και στην μούρη
    - aprilia Caponord 7-8K / ενδιαφέρον αλλα γαμος και οχι με σαφη προσανατολισμό στο τι κανει καλα
    - Tiger 1200 8-9K / αδιάφορο
    - KTM 1190 8-9K / ισως το πιο τιμιο value for money
    - ΒΜW GS1200 5-6K για 2007-8 μοντελο / ισως λογο αξιοπιστίας αν και 10ετιας μοτο - να δωσω 10-11Κ για 5ετιας μηχανακι δεν παίζει
    - KTM 1290 το πρωτο το στρουμπουλο στα 10-11Κ (αναλογικό οργανο)
    - Multi 1200S 11-12K / ακριβό στην συντήρηση και αναξιόπιστο - ειχα το μοντελο μεχρι το 2014 οποτε αν παω θα παω για το 2014 και μετα

    το ιδανικο θεωρώ το πρωτο 1290, αλλα δεν εχω πεισθεί - οχι αν το αξίζει αλλα αν θελω να δώσω αυτα τα λεφτα μιας και το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι γαμος.
    Βεβαια σε σχεση με το 1190 την αξίζει την διαφορά του

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και τις προτάσεις σου.

    Το Vfr 800 του 16 με βαλιτσες και λιγα χιλιόμετρα το βρίσκω στα 7200 εντος της μικρής χωρας που ειμαι.

    Αισθητικά δεν με τρελαίνει και αν πηγαινα σε κατι τετοιο μαλλον θα πηγαινα στο Kawa Z1000SX που μ' αρεσει περισσότερο και ειναι αναλογής κατηγορίας

    Βεβαια, (θεωρώ) οτι η σελα συνεπιβάτη δεν προσφέρει καποια τρελη άνεση και ειναι αρκετα κοντα στο Tuono (υπο την προυπόθεση οτι θα βελτιώσω το εσωτερικό της σέλας και την αποσταση στα μασπιε (αναφορικά με τον συνεπιβάτη).


    Αν παω σε αυτη την γενικότερη "κατηγορία" θα παω στο Kawa GT1400 με 6Κ αλλα μου φαίνεται τεράστιο και πιο διαδικαστικό στο ταξίδι.
    Βεβαια παραμένει μια απο τις επιλογές


    Εδω ειναι το ζουμι και η επικέντρωση για να ειναι τελειως διαδφορετικό.

    Εχουμε τα εξής μοντέλα που παίζουν:
    - crosstourer 1200 καπου στα 7-8Κ / δεν με φτιάχνει στα οργανα - δεν ειναι ψηφιακα γιατι ειναι φτωχα / δεν ειναι αναλογικά καθως και στην μούρη
    - aprilia Caponord 7-8K / ενδιαφέρον αλλα γαμος και οχι με σαφη προσανατολισμό στο τι κανει καλα
    - Tiger 1200 8-9K / αδιάφορο
    - KTM 1190 8-9K / ισως το πιο τιμιο value for money
    - ΒΜW GS1200 5-6K για 2007-8 μοντελο / ισως λογο αξιοπιστίας αν και 10ετιας μοτο - να δωσω 10-11Κ για 5ετιας μηχανακι δεν παίζει
    - KTM 1290 το πρωτο το στρουμπουλο στα 10-11Κ (αναλογικό οργανο)
    - Multi 1200S 11-12K / ακριβό στην συντήρηση και αναξιόπιστο - ειχα το μοντελο μεχρι το 2014 οποτε αν παω θα παω για το 2014 και μετα

    το ιδανικο θεωρώ το πρωτο 1290, αλλα δεν εχω πεισθεί - οχι αν το αξίζει αλλα αν θελω να δώσω αυτα τα λεφτα μιας και το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι γαμος.
    Βεβαια σε σχεση με το 1190 την αξίζει την διαφορά του
    Θα προτιμούσα το crosstourer, κυρίως λογω άξονα, φοβερής δύναμης και ροπής στις μεσαίες και επθπλέον λόγω ανεσης. Το εχει φίλος που τραβάμε πολλα km μαζί στα βαλκάνια, μιλάμε πως εχει τύχει να κάνουμε και 1100+ σε μια μέρα. Σε κρατάει ξεκούραστο.

    Επίσης στις μεσαίες είναι πιο δυνατό απο το vfr 1200, συν ότι δουλεύει βελούδινα αλλά ο ήχος της μαμά εξάτμισης είναι πορωτικός, παράξενο αυτό για honda.

    Το στρουμπουλό 1290 δεν μου αρέσει, παραείναι μπαμπάτσικο. Το 1190 ναι μου αρέσει αλλα δεν γνωρίζω σε μεγάλο ταξίδι πόσο ανετο είναι.

    Το απλό adventure 1050 με 19-17 τροχούς, το μοντέλο πριν το 1090, σε τι τιμές το βρίσκεις?

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Θα προτιμούσα το crosstourer, κυρίως λογω άξονα, φοβερής δύναμης και ροπής στις μεσαίες και επθπλέον λόγω ανεσης. Το εχει φίλος που τραβάμε πολλα km μαζί στα βαλκάνια, μιλάμε πως εχει τύχει να κάνουμε και 1100+ σε μια μέρα. Σε κρατάει ξεκούραστο.
    χμμμ ενδιαφέρον

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το απλό adventure 1050 με 19-17 τροχούς, το μοντέλο πριν το 1090, σε τι τιμές το βρίσκεις?
    Το βλεπω να υπάρχει μονο με τις χυτες ζαντες, δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που λες, και παιζει 8-9-10Κ οποτε δεν νομίζω οτι αξίζει

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Γιωργο νομιζω εχεις παρει να το ξεχυλωνεις το θεμα στο μυαλο σου (χωρις παρεξηγηση)..

    Οπως το καταλαβαινω εγω, την οποια "χοντρη" θες να παρεις, την θελεις για να κανεις διεκπαιρεωτικα το Ελλαδα- Λουξεμβουργο, απο αυτοκινητοδρομους, κατα βαση απο βαλκανια. Το παιχνιδι στα πασα στις Απλεις ειναι "να χαμε να λεγαμε" γιατι αυτο το κανεις οποιο σ/κ θες αφου ειναι κοντα.

    Ουσιαστικα λοιπον (και μεχρι και ΑΝ αποφασισεις να ταξιδευεις και αλλου με αυτην) δεν θα ειναι τοσα πολλα, και ουτε τοσο συχνα αυτα τα χιλιομετρα και η χρηση αυτης της μηχανης, για να το ψειριζεις τοσο.. Μια στο τοσο λοιπον που θα βγαινει γι αυτον τον σκοπο, οτι και να καβαλησεις, mega on-off η sport touring, κανενα δεν ειναι πραγματικα κακο για τετοιο δρομο.

    Στην θεση σου λοιπον θα πηγαινα καθαρα με αισθητικα κριτηρια. Θα επαιρνα επισης κατι οικονομικο, για να δω αν και ποσο πραγματικα θα κανω την χρηση που φανταζομαι.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Γιωργο νομιζω εχεις παρει να το ξεχυλωνεις το θεμα στο μυαλο σου (χωρις παρεξηγηση)...
    Καμια παρεξήγηση, αν ηταν να παρεξηγηθώ δεν θα εγραφα
    Ισα ισα ευχαριστώ για την διάθεση σας και την παρέα στις σκέψεις μου

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Στην θεση σου λοιπον θα πηγαινα καθαρα με αισθητικα κριτηρια. Θα επαιρνα επισης κατι οικονομικο, για να δω αν και ποσο πραγματικα θα κανω την χρηση που φανταζομαι.
    Συμφωνώ 100% με την αποψη σου

    Και εκει εγκειται το προβλημα, τα αισθητικά κριτηρια δεν συμβαδίζουν με το οικονομικο στην αγορα - πολυ πρωτότυπο

    Αισθητικά είμαι στο Multi, S1000XR, 1290S αλλα χρηματικά δεν θελω να ανεβω τόσο μιας και δεν το δικαιολογώ (προς το παρον - ειμαι σε εντατική αυτοθεραπεία να με πείσω )

    Οποτε ............... εκει ερχεται το μπλεξιμο.
    Να δωσω λεφτα και να μην με φτιάχνει αισθητικά δεν το κανω

    Με βλεπω με το ιταλικο μου να οργώνω τας ευρώπας - ψάχνωντας βενζινάδικο

  13. #88
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παρε ενα goldwing 1800 να κανεις το ταξιδι εμπειρία σε αλλη διάσταση, θα κλαίει η γυναίκα σου τα την παρεις μαζι σου

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Παρε ενα goldwing 1800 να κανεις το ταξιδι εμπειρία σε αλλη διάσταση, θα κλαίει η γυναίκα σου τα την παρεις μαζι σου
    Δεν ειναι κακοοοοοοοοοο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	49,4 KB 
ID:	401821



  15. #90
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Όταν έφτιαχναν αυτά τα πράγματα σκέφτονταν "χμ... πώς θα δημιουργήσουμε κάτι που έχει ΟΛΑ τα μειονεκτήματα μιας μοτοσικλέτας και ΚΑΝΕΝΑ από τα πλεονεκτήματα, ενώ ταυτόχρονα θα έχει και ΟΛΑ τα μειονεκτήματα ενός αυτοκινήτου και ΚΑΝΕΝΑ από τα πλεονεκτήματα; Χμμμ...".
    Life begins at 45°.

Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 08:23
  2. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 20:05
  3. Αναζήτηση μηχανής: classic ή enduro;
    από arxarios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 14:25
  4. Αναζήτηση μηχανής
    από partakiasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 22:43
  5. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF