Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 218

Θέμα: Αναζήτηση μηχανής "μεγάλων" αποστάσεων

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797

    Αναζήτηση μηχανής "μεγάλων" αποστάσεων

    Ναι ξέρω, αν θες να ταξιδέψεις ταξιδέυεις με οτι έχεις

    Το ερώτημα ειναι με ποιο μηχάνημα ταξιδεύεις καλύτερα και άνετα με ασφάλεια όντας ΜΟΝΟΣ.

    Πριν παμε ομως εκει ας δούμε το project, κάθε καλοκαίρι οι διακοπές μας ειναι στην Ελλάδα - ενεκα τα τελευταία χρονια κάτοικος εξωτερικού.
    Οποτε, η οικογένεια αναχωρεί πριν απο εμενα και επιστρέφει μετα απο εμενα αεροπορικώς.

    Εγω ομολογώ οτι βαρέθηκα το αεροπλάνο και θα ηθελα να το κάνω οδικώς το θεμα - Δηλ Λουξεμβούργο - Αθηνα - Λουξεμβούργο και ας βγαίνει πιο ακριβά
    Αμαξι υπάρχει για το οδικώς (ξαπλωτά ενεκα μεγέθους) αλλα αν ειναι για αμαξι θα πάω με το αεροπλάνο

    Οπότε, φκέφτομαι κάθε χρόνο να επικεντρώνω σε διαφορετική περιοχή πχ. Ελβετία, Ιταλια, βαλκάνια και να δω καποια πράγματα.
    Μονος περιορισμός ειναι οι ημέρες του ταξιδίου - για ευνοήτους λόγους.
    Οποτε λέω να ειναι 3-4 ημερες το ελα Ελλαδα και 2 ημερες το γυρνα.

    Για την 1η φορά λέω να δω Ελβετικές άλπεις & λίμνες
    Ενεκα αμάθητος στα μεγαλα ταξίδια με μηχανή (+ μονος στο ταξίδι) λεω να παω απο Ανκόνα με πλοίο και να αποφύγω τα βαλκάνια προς το παρόν.

    Ενα πρώτο προγραμμα που εβγαλα ειναι για 1800χιλ με 16-17 ωρες οδηγησης που θα με βγάλει ανκονα και θα γίνει σε 2,5 ημέρες (Παρασκεύη απογευμα μετα την δουλειά με το πλοιο Κυριακή απογευμα).
    Ημερήσια χιλιόμετρα μέχρι 500 και 7 ωρες οδηγηση.

    Για τις επομενες χρονίες σκέφτομαι και το όλο οδικώς για να δουμε βαλκάνια (τουλάχιστον 2700χιλ και 26 ωρες οδήγηση ευθεια γραμμή χωρις να δεις κάτι αλλο σε παρέκλιση).

    Παμε λοιπόν στο θεμα μηχανή.

    Το παρόν Tuono V4 μπορεί να επιτελέσει το σκοπό, τουλάχιστον μέχρι την Ανκονα θεωρω με άνεση.
    Βασικές προσαρμογές που θα/εχουν γίνει ειναι να μπουν λίγο πιο χαμηλά πατάκια για άνεση περαν των 2-3 ωρων οδήγησης, βαλίτσες πίσω, χουφτες αδιάβροχες.

    Ομως, καθε 200χιλ θελει καύσιμο, απο φώτα δεν σκίζει και η προοπτική να είμαι μόνος με την ιταλική αξιοπιστία στην μέση του πουθενα θέτει κάποια ερωτήματα
    Επίσης, τα λαστιχάκια του ειναι προσανατολισμένα σε άλλο σκοπο - οχι οτι δεν μπορεί να πάιξει και 2ο ζευγάρι αν χρειαστεί.

    Οποτε, αναρωτιέμαι για ενα 2ο μηχάνημα για χιλιομετροφάγο

    Ιδανικά θα έπαιρνα το 1290 αλλα δεν μου πάει η καρδιά να παρκάρω τόσα λεφτά στο γκαράζ και να εχω 2 μηχανακια σε μια χώρα που μονο φιλικός δεν ειναι ο καιρος στην μηχανή αφου βρέχει και το καλοκαίρι

    Ετσι εχω προσανατολιστεί στα παρακάτω με ιδανικό budget τα €6-7000 και μέγιστο 9000€, αν και στα 7 θα ημουν πιο χαρούμενος

    Παραθέτω λοιπον τα μοντέλα που εχω σορτάρει μαζί με καποιες ενδεικτικές αγγελίες :

    - Kawa GTR 1400
    Αρνητίκο το μέγεθος και βαρος αν και δεν ξερω αν θα με ξενίσει στο ταξίδι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	900 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	401170

    - Honda VFR 1200
    Αρνητικό η αυτονομία και έλλειψη cruise control; αλλα ειναι όμορφο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture1.jpg 
Προβολές:	893 
Μέγεθος:	53,6 KB 
ID:	401171

    ή αυτο :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture4.jpg 
Προβολές:	889 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	401179

    -FJR1300
    Για καποιο λόγο το Kawa φαινεται ανωτερο και ας ειναι παλαιότερο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture5.jpg 
Προβολές:	882 
Μέγεθος:	34,9 KB 
ID:	401180

    - ΒΜW GS 1200
    δεν μ' αρεσει / συνηθίσει το telerave + ακριβό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture2.jpg 
Προβολές:	877 
Μέγεθος:	31,0 KB 
ID:	401172

    ΚΑΙ αν ανεβούμε λεφτά:

    - ΚΤΜ 1190
    Αρνητικό η τιμή
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture3.jpg 
Προβολές:	884 
Μέγεθος:	39,8 KB 
ID:	401173

    To

    Εχω κοιτάξει και μικρότερα τυπου Tiger 800 ή GS800 αλλα λεω να παω σε κάτι μεγαλύτερο.

    Θα εκτιμουσα λοιπον, ιδιαίτερα, την γνώμη σας και την εμπειρία σας
    ΦΥΣΙΚΑ νεες προτάσεις που μπαίνουν σε αυτα τα κριτήρια ειναι ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ (εξαιρείται οτι αρχίζει απο ΜΤ και TR@cer )

    Σας μερσώ προκαταβολικά

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    bandit 1250.-
    φτηνο, αξιοπιστο, με οσο γκαζι και ροπη χρειαζεσαι, ανετο, χιλιομετροφαγος απο τους λιγους...

    επισης με λιγο τσιγκλισμα μπορει να παρει μια χαρα τα ποδια του...το μοτερ του ουσιαστικα κοιμαται με τα αλογα που εχει απο μαμα...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    bandit 1250.-
    φτηνο, αξιοπιστο, με οσο γκαζι και ροπη χρειαζεσαι, ανετο, χιλιομετροφαγος απο τους λιγους...

    επισης με λιγο τσιγκλισμα μπορει να παρει μια χαρα τα ποδια του...το μοτερ του ουσιαστικα κοιμαται με τα αλογα που εχει απο μαμα...
    thanks, ναι το εχω δει αλλα βγαζει μια φθηνίλα σε σχέση με τα αλλα και η διαφορά τιμής ειναι δελεαρ αναλογα τι θα πρεπει να κάνεις αν θα πρεπει να το σκαλίσεις.

    Επισης δεν βρίσκω κανενα με λιγότερο απο 2 ιδιοκτήτες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture6.jpg 
Προβολές:	878 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	401182

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture7.jpg 
Προβολές:	876 
Μέγεθος:	44,4 KB 
ID:	401183

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture8.jpg 
Προβολές:	877 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	401184

    Παντως το επαναφέρω στα υπόψιν ως Budget λύση

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Yamaha FJR 1300 για τους δρόμους που λες. Μακράν πιο καλό απ όλα όσα ανέφερες από πάνω
    και μακράν πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	260px-FJR1300AS.jpg 
Προβολές:	846 
Μέγεθος:	20,6 KB 
ID:	401185



    υγ
    κι αν θες να πέσεις πολύ σε κόστος δες και κάνα βαραντέρο
    τΖάμπα τα δίνουν πχια
    ανανήψαντας

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Σε ζηλεύει το μισό forum, να ξέρεις...ζεις στο Λουξεμβούργο, έχεις Tuono, θα πάρεις sp.touring και θα ταξιδέψεις όλη την Ευρώπη...pas mal
    Ως προς τις σκέψεις που κάνεις, νομίζω πως όποια και να πάρεις από αυτές τις μοτοσυκλέτες, θα τη χαρείς όσο δεν πάει...είναι θηρία, καταπίνουν χιλιόμετρα για πλάκα, φορτώνονται και με δεδομένο ότι δεν έχεις ουσιαστικά κάποιον οικονομικό περιορισμό(τα 8-9 χιλιάρικα είναι υπεραρκετά), μπορείς να επιλέξεις την καταλληλότερη... αυτήν δηλαδή που θα σε καλύψει 90% και όχι 80 ή 85%, κάπως έτσι!
    Βασικότερο κριτήριο όλων η αξιοπιστία και η πολύ καλή κατάσταση...επόμενο κριτήριο το-κατά τα δυνατόν- ανετότερο και πιο ξεκούραστο ταξίδι.Η BMW θα μπορούσε ίσως από τώρα να βγει εκτός, αφού δε σου αρέσουν οι αναρτήσεις της και τη θεωρείς ακριβή!Το crosstourer έχω την αίσθηση ότι πρέπει να έχει λίγο υψηλότερη κατανάλωση, συγκριτικά με τα υπόλοιπα, όταν πιέζεται, αλλά φαντάζομαι πως δεν παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή σου.
    Γράψε αν θέλεις και κιλά-ύψος

  6. #6
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    VFR 800 τελευταίο μοντέλο... ταξιδιάρικο μεν, αλλά σπορ αρκετά (για Άλπεις...), αξιόπιστο, σχετικά οικονομικό, διαχρονικό, όμορφο...
    Για 500χλμ/μέρα θα έμενα με το τουόνο αρχικά...αργότερα Βαλκάνια το ξανάβλέπεις.
    Επειδή έχω κάνει αντίστοιχες ιδέες, είχα σκεφτεί και το κατεβαίνω οδικώς,το πουλάω και φεύγω αεροπορικός...
    Μανούρα αλλά έχει και πλεονεκτήματα ειδικά αν μένεις ποιο μακρυά (Εδιμβούργο πχ)
    Καλές βόλτες
    Θα κάνω πρωτοχρονιά Λουξ...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Yamaha FJR 1300 για τους δρόμους που λες. Μακράν πιο καλό απ όλα όσα ανέφερες από πάνω
    και μακράν πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ
    Το εβαλα στην λίστα , εκτος αν εννοείς μοντελο αλλης χρονιάς απο αυτο που εβαλα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Σε ζηλεύει το μισό forum, να ξέρεις...ζεις στο Λουξεμβούργο, έχεις Tuono, θα πάρεις sp.touring και θα ταξιδέψεις όλη την Ευρώπη...pas mal
    Ευχαριστώ, ουδεν καλό αμοιγές κακου

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Γράψε αν θέλεις και κιλά-ύψος
    Απο υψος ειμαστε στο ~1,90 +/- (μπαζουμε πια) και 80 κιλά στεγνός
    Οποτε η ανεση στα ποδια ειναι ενα θεμα - με τα ON-Off ειναι ΟΚ, με τα βαπόρια δεν έχω εμπειρία

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    VFR 800 τελευταίο μοντέλο... ταξιδιάρικο μεν, αλλά σπορ αρκετά (για Άλπεις...), αξιόπιστο, σχετικά οικονομικό, διαχρονικό, όμορφο...
    Δεν ειναι κακο αλλα νοιωθω οτι με παρομοια λεφτα παιρνεις περισσότερα, ασε που το 1200 ειναι πολυ πιο ομορφο (στα δικα μου )

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Για 500χλμ/μέρα θα έμενα με το τουόνο αρχικά...αργότερα Βαλκάνια το ξανάβλέπεις.
    Ειναι μεσα στα σενάρια μιας και το μονο που θα χρειαστεί ειναι κατι βασεις για να κρατήσει τα σαμαρια που ήδη έχω, οποτε με 80€ ειναι κομπλέ μιας και εχω πάρει τα πατακια για ανεση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχω κάνει αντίστοιχες ιδέες, είχα σκεφτεί και το κατεβαίνω οδικώς,το πουλάω και φεύγω αεροπορικός...
    Μανούρα αλλά έχει και πλεονεκτήματα ειδικά αν μένεις ποιο μακρυά (Εδιμβούργο πχ)
    Και εγω το σκεφτομαι καιρό τωρα αλλα ειπα να το προχωρήσω.
    Απο κοστος βγαινει 2πλη τιμή αλλα εχεις να κερδίσεις απο την εμπειρία.

    Για να γίνει Ελληνικό το κοστος δεν ειναι αμελητεό και θα πρέπει να περιμένεις να το πουλήσεις ΕΚΤΟΣ αν εχεις ηδη λιγο πολυ πελάτη να περιμένει.
    Οποτε δεχομαι παραγγελιές και το κέρδος μου η διαδρομή

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Θα κάνω πρωτοχρονιά Λουξ...
    Θα κατεβω Ελλαδα χριστουγεννα αλλα θα ειμαι πισω 3/01, αν εισαι ακομα εδω κερνάω

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Δεν ξέρω πως θα σου ακουστεί αλλά βάλε στα υποψήφια και το busa. Έχω ταξιδέψει στας Ευρώπας και καταπίνει τα χλμ αβιάστα, χωρίς τρελές καταναλώσεις με πολύ καλύ κάλυψη., και ιδιαίτερα ξεκούραστα.
    Και αν τα clip on σου φανούν κάπως......χαμηλά, τα σηκώνεις με risers και λύνεις το πρόβλημα

    Για φόρτωμα, σίγουρα δεν είναι όπως πχ το VFR, αλλά το φορτώνεις χωρίς πρόβλημα. (σαμάρια, tail/tank bags κτλ

    Θα πρότεινα και το XX σαν ακόμα οικονομικότερη λύση, το οποίο πιστεύω οτι είναι εφάμιλλο με το Busa, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία

  9. #9
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Άν το ταξίδι σου περιείχε μόνο Ευρώπη,οποιοδήποτε από τα μεγάλα tourer θα σου έκανε δουλειά.Επειδή όμως η πλειοψηφία των δρόμων στα Βαλκάνια είναι από το μέτριο ώς το κακό,θα σκεφτόμουνα την επιλογή του 1090,αν βρεις κι όχι του 1190.Πιο ψηλό μηχανάκι για να περνάει άνετα από τους κακούς δρόμους,όρθια θέση οδήγησης,φορτώνεται σαν το γαϊδούρι,ιπποδύναμη στα 110 άλογα αξιοπρεπέστατη(εκτός αν ζητάς 200άρες στις εθνικές),μεγάλη αυτονομία,καλά φώτα και πολύ στιβαρή οδηγική συμπεριφορά.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    FJR ή Busa.
    Αν και εγώ στη θέση σου θα πήγαινα με το υπεργαμάτο tuono,τα χλμ είναι αστεία
    και τα έχει εύκολα,άσε που στις Άλπεις θα το φχαριστηθείς περισσότερο απ'όλα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος


    Δεν ειναι κακο αλλα νοιωθω οτι με παρομοια λεφτα παιρνεις περισσότερα, ασε που το 1200 ειναι πολυ πιο ομορφο (στα δικα μου )
    Τεχνικά Χαρακτηριστικά

    VFR 1200
    Κινητήρας Honda, τετρακύλινδρος V 76° με έναν επικεφαλής εκκεντροφόρο ανά μπλόκ, 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο
    Διάμετρος x Διαδρομή (mm) 81,0 x 60,0
    Χωρητικότητα (cc) 1.237
    Σχέση συμπίεσης 12,9:1
    Μέγιστη ισχύς 170hp (127kW) / 10.000rpm
    Μέγιστη ροπή 129Nm (13,1kgm) / 8.750rpm
    Τροφοδοσία Ψεκασμός PGM-FI
    Εκκίνηση μίζα
    Λίπανση Υγρό κάρτερ
    Κιβώτιο
    I 2.6000 (39/15)
    II 1.7368 (33/19)
    III 1.3636 (30/22)
    IV 1.1600 (29/25)
    V 1.0322 (32/31)
    VI 0.9393 (31/33)
    Πρωτεύουσα μετάδοση 1.738 (73/42)
    Τελική μετάδοση 2,6990 (άξονας μετάδοσης)
    Πλαίσιο Αλουμινένιο περιμετρικό με τον κινητήρα ενεργό μέρος
    Μπροστινή ανάρτηση Πιρούνι USD 43mm, με διαδρομή 120mm. Ρυθμίσεις: Προφόρτιση
    Πίσω ανάρτηση Υδραυλικό μονό αμορτισέρ Pro Link με διαδρομή 130mm. Ρυθμίσεις Προφόρτισης, Απόσβεσης Επαναφοράς.
    Μπροστινό φρένο 2 δίσκοι διαμέτρου 320mm. Δαγκάνες Nissin 6 εμβόλων, ακτινικής στήριξης με C-ABS/ABS
    Πίσω φρένο Δίσκος διαμέτρου 276mm. Δαγκάνα 2 εμβόλων, C-ABS/ABS
    Μπροστινό ελαστικό 120/70-17
    Πίσω ελαστικό 190/55-17
    Μήκος (mm) 2.250
    Πλάτος (mm) 755
    Υψος (mm) 1.220
    Υψος σέλας (mm) 815
    Μεταξόνιο (mm) 1.545
    Ιχνος (mm) 101
    Γωνία Caster 25,5°
    Βάρος (kg) 267 (πλήρες υγρών)
    Ρεζερβουάρ (lt) 18,5

    Where are you going Karamitros with 18,5 l?
    ανανήψαντας

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Να πάρεις κάτι χαμηλόροπο που να δουλεύει και να το ευχαριστιέσαι στα 140-150 κοντεράτα. Για παραπάνω ρισκάρεις το δίπλωμά σου, αλλού περισσότερο και αλλου λιγότερο.

    Για τα πασα, βολεύει πιο πολύ καρατιμονάτο big οn/off με κωλοκοτρωναίϊκη θεση οδήγησης. Για τους επαρχιακούς δρομους των βαλκανίων προτίμησε κατι τέτοιο, πχ crosstourer, gs 1200, v strom 1000 κτλ κάποιο που να σου αρέσει απο αυτά.

  13. #13
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    FJR ή Busa.
    Αν και εγώ στη θέση σου θα πήγαινα με το υπεργαμάτο tuono,τα χλμ είναι αστεία
    και τα έχει εύκολα,άσε που στις Άλπεις θα το φχαριστηθείς περισσότερο απ'όλα.
    Kαι με το ΚΤΜ σίγουρα...δεν θα βαρεθείς(ακόμη και χωρίς Akrapovic)
    https://www.youtube.com/watch?v=I7qnnfIQQN4&t=521s
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #14
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος

    Where are you going Karamitros with 18,5 l?
    Και με κατανάλωση μεγάλου V4 Ηonda βέβαια,που πας με το 18.5άρι
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Kαι με το ΚΤΜ σίγουρα...δεν θα βαρεθείς(ακόμη και χωρίς Akrapovic)
    https://www.youtube.com/watch?v=I7qnnfIQQN4&t=521s
    Ναι,σίγουρα δεν βαριέσαι με ΚΤΜ
    Αλλά το κόστος για δεύτερο μηχανάκι είναι υψηλό

Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 09:23
  2. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 21:05
  3. Αναζήτηση μηχανής: classic ή enduro;
    από arxarios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 15:25
  4. Αναζήτηση μηχανής
    από partakiasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 23:43
  5. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF