Σελίδα 34 από 80 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334353637383944 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #496
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Καλησπέρα έχουμε κάνα νέο;

  2. #497
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ο Lorenzo έγινε ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία του MotoGP που έχει πάρει 13ες θέσεις με 3 διαφορετικά εργοστάσια.

    Α και έπεσε ένα αεροπλάνο κάπου.
    Life begins at 45°.

  3. #498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο Lorenzo έγινε ο πρώτος αναβάτης στην ιστορία του MotoGP που έχει πάρει 13ες θέσεις με 3 διαφορετικά εργοστάσια.

    Α και έπεσε ένα αεροπλάνο κάπου.
    Είναι το 2ο 737 max σε διάστημα μηνών. Μην το πάρεις καλύτερα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #499
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Γιαααα πείτε οι κάτοχοι/γνώστες. Για καθημερινή χρήση και βόλτες και απ'όλα. SM 950 vs 990. Ποιο και γιατί; Απ'όσα έχω διαβάσει, μου φαίνεται καλύτερη επιλογή το 950. Το 990 διαβάζω ότι πάσχει στα χαμηλά και στην τροφοδοσία γενικότερα και είναι σαφώς ακριβότερο. Νομίζω είναι λίγο πιο χαμηλό από το 950; Βάρος πάνω-κάτω παίζουν στα ίδια. Κατανάλωση, νομίζω, επίσης. Αξίζει η αγορά ενός τέτοιου μηχανακίου, σαν μοναδικό μηχανάκι, σήμερα; Εγκυκλοπαιδικά πάντα.

    Κόστος γύρω στα 350€ για το μεγάλο σέρβις, αν έχω ενημερωθεί σωστά; Κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια είναι αυτό; Και το μικρό σέρβις;
    Life begins at 45°.

  5. #500
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Κόστος γύρω στα 350€ για το μεγάλο σέρβις, αν έχω ενημερωθεί σωστά; Κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια είναι αυτό; Και το μικρό σέρβις;
    στα μηχανάκια τα σερβις πανε με χλμ. ξεχασες βρε....

  6. #501
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065


    Το ίδιο είναι, αν είναι το μικρό, ας πούμε, κάθε 10-12.000 χλμ. Δεν ξέρω τι δίνει η αντιπροσωπεία γι'αυτά.
    Life begins at 45°.

  7. #502
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το 950 ειναι σιγουρα φτηνοτερο, το 990 ειναι πιο δυνατο χωρις να αξιζει τοσο τα παραπανω λεφτα αν ξερεις τι παιρνεις...τα 990 ειχαν πιο ραφιναρισμενο ψεκασμο απο τα πρωτα 990 adv, οποτε τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα, αλλα οι τιμες που πωλουνται τα 950 ειναι τοσο ξεφτιλα που δεν εχει νοημα να πας για το νεοτερο...γενικα ειναι αξιοπιστα αλλα εχουν και πολλα μικρα χαζα θεματακια που αν εισαι συνηθισμενος σε τζαπαν θα ξενερωσεις...βεβαια τετοια μοτοκανιβαλος σε τζαπαν ακομα δεν εχει βγει, οποτε συμβιβαζεσαι
    το κακο ειναι πως ειναι δυσκολο να βρεις ειδικα 950σμ της προκοπης γιατι εχουν περασει απο πολλα χερια και εχουν φαει πολυ ξυλο ολα...

    το εγκυκλοπαιδικο θεμα της ερώτησης ειναι πολυ σχετικο....ειναι ενα παιχνιδι/μοτο οποτε αν θες να εχεις κατι για να παιζεις, και αυτο θες να εχει κινητηρα και να καθεται σε γκαραζ, ναι αξιζει...αν σκοπευεις να το κανεις παπι αξιζει οσο οποιαδηποτε μοτο 1000κε, δηλαδη αντικειμενικα οχι αλλα αμα δε σε πειραζουν ουσιαστικα τα εξοδα σε λαστιχα και λοιπα αναλωσιμα ειναι ντουαμπλ....

    μικρο μεγαλο σερβις δε καταλαβαινω τι εννοεις, μια φορα το χρονο θελει λαδια η καθε 7.500κ, και βαλβιδες καθε 24κ

  8. #503
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ε "μικρό" = αλλαγή λαδιών, "μεγάλο" = βαλβίδες, μπουζί, οτιδήποτε άλλο κοστοβόρο. Οπότε υποθέτω μια αλλαγή λαδιών/φίλτρων έχει φυσιολογικό κόστος και ξεφεύγει (350-400€) κάθε 24κ, άρα 2 χρόνια. Ελαφρώς φθηνότερο από hyper δηλαδή.

    15άρι ή 17άρι ντεπόζιτο έχουν τα 950; Τι χρειάζεται προσοχή σε μεταχειρισμένο;
    Life begins at 45°.

  9. #504
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    λαθος καθε 15κ ειναι οι βαλβιδες...

    το να αποφασισεις με οικονομικα κριτήρια μεταξυ χαηπερ και 950 ειναι ακυρο, και τα δυο μηχανακια το ιδιο θα κοστισουν...τα 100ε πανω κατω δε κανουν τη διαφορα...το καθενα ειναι καπου πιο φτηνο και καπου πιο ακριβο...το χαηπερ ειναι πολυ πιο ακριβο σε γραναζια αλυσιδα αλλαγη για παραδειγμα...το χαηπερ ειναι λιγο πιο ροπατο αλλα ψηλα χανει σε γκαζι, το 950 ειναι πιο αρκουδογκαζο αλλα και τα ιδιο την ιδια διασκεδαση θα προσφερουν οποτε καλυτερα να ψωνισεις οποιο σ'αρεσει περισσοτερο (αν ποτε αποφασισεις)

  10. #505
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ναι, δεν το εννοούσα έτσι. Περισσότερο εννοούσα ότι βρίσκονται πολύ κοντά σε κόστη, κάτι που δεν περίμενα (περίμενα το ΚΤΜ σαφώς φθηνότερο).

    Και τα 2 μου αρέσουν, για διαφορετικούς λόγους. Θεωρητικά, προτιμώ ροπάτους κινητήρες, που τραβάνε από το 0. Αλλά ΚΤΜ είχα (2) και τα αγαπάω και, για κάποιο λόγο, μου κάνουν για πιο αξιόπιστα, για κάτι που μπορείς να κρατήσεις πολλά χρόνια (γελάω λίγο εδώ). Ένα θέμα που έχω είναι ότι αν είναι να πηγαινοέρχομαι δουλειά με κάτι τέτοιο, θέλω αυτό που έχει λιγότερες πιθανότητες να κάνει φτερά (όχι ότι σκοπεύω να το παρατάω χύμα στον δρόμο αλλά).

    Δε σκοπεύω να αποφασίσω. Ωραία τα λέμε.
    Life begins at 45°.

  11. #506
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, δεν το εννοούσα έτσι. Περισσότερο εννοούσα ότι βρίσκονται πολύ κοντά σε κόστη, κάτι που δεν περίμενα (περίμενα το ΚΤΜ σαφώς φθηνότερο).

    Και τα 2 μου αρέσουν, για διαφορετικούς λόγους. Θεωρητικά, προτιμώ ροπάτους κινητήρες, που τραβάνε από το 0. Αλλά ΚΤΜ είχα (2) και τα αγαπάω και, για κάποιο λόγο, μου κάνουν για πιο αξιόπιστα, για κάτι που μπορείς να κρατήσεις πολλά χρόνια (γελάω λίγο εδώ). Ένα θέμα που έχω είναι ότι αν είναι να πηγαινοέρχομαι δουλειά με κάτι τέτοιο, θέλω αυτό που έχει λιγότερες πιθανότητες να κάνει φτερά (όχι ότι σκοπεύω να το παρατάω χύμα στον δρόμο αλλά).

    Δε σκοπεύω να αποφασίσω. Ωραία τα λέμε.
    φτερα τι εννοεις?να το κλεψουν?

    τα σερβις μεγαλα μικρα σε ολα τα μηχανακια το ιδιο κοστιζουν, απλα σε αυτα ειναι λιγο πιο συχνα...η αληθεια ειναι οτι και τα δυο ειναι αλεξισφαιρα μοτερικα και τα σερβις αυτα μπορεις ανετα να τα αργησεις, ειδικα αν οι κινητηρες εχουν χιλιομετρα...το ντουκατι μακροχρονια σιγουρα θα κοστισει πιο πολυ (γραναζι πισω καμπανες/δισκοι, ιμαντες) εξοδα που το κτμ δεν θα εχει...

    για να πηγαινοερχεσαι στη δουλεια, κοιτα κανα σκουτερ


    επισης αφου βαζεις και το θεμα υψος, δες και τον σουπερδουκα...αρκετα χαμηλοτερο και επισης, οι τιμες των πρωτων μοντελων εχουν παει στα ταρταρα

  12. #507
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Εμενα πάντως το ΚΤΜ μου αρέσει εμφανισιακά περισσότερο απο το hyper...

    Νομίζω οτι και τα 2 έχουν ροπή απο 0, απλά το ΚΤΜ θα ενθουσιάζει περισσότερο σε καγκουριλίκια...

  13. #508
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    επισης αφου βαζεις και το θεμα υψος, δες και τον σουπερδουκα...αρκετα χαμηλοτερο και επισης, οι τιμες των πρωτων μοντελων εχουν παει στα ταρταρα
    Ναι, να το κλέψουν εννοώ.

    Έχω οδηγήσει Superduke 990, πλάκα έχει, αλλά μου αρέσουν τα SM. Ειδικά για Αθήνα και καθημερινή χρήση, θεωρώ ότι είναι πολύ, πολύ καλύτερα. Αν το είχα μόνο για ΣΚ, ναι, ίσως.

    Το ύψος το έθεσα σαν ζήτημα στην αρχή, αλλά όλα τα μηχανάκια που γουστάρω είναι ψηλά, γιόλο. Τα περισσότερα μηχανάκια μου ήταν πολύ ψηλά ένιγουεϊ, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Απλά πρέπει να καβαλήσω ένα, να σιγουρευτώ.
    Life begins at 45°.

  14. #509
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    τι να σου πω, βρες ενα απο κανενα μαγαζι, δε θα ειναι δυσκολο να εξασφαλισεις ενα τεστ ραιντ...

    το πως κουμανταρονται τα ψηλα μηχανακια εχει να κανει πρωτίστως με το βαρος, και τα δυο αυτα ειναι αρκετα βαρια σε σχεση με οποιοδηποτε ελαφρυ μονοκυλιδρο...οποτε για κοντα ποδαρακια δεν ειναι και οτι καλυτερο

  15. #510
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το πως κουμανταρονται τα ψηλα μηχανακια εχει να κανει πρωτίστως με το βαρος, και τα δυο αυτα ειναι αρκετα βαρια σε σχεση με οποιοδηποτε ελαφρυ μονοκυλιδρο...οποτε για κοντα ποδαρακια δεν ειναι και οτι καλυτερο
    True dat. Γι'αυτό το έθεσα ως όρο, γιατί ναι μεν είχα μηχανάκια με 890+ mm σέλα, αλλά ήταν και 50 κιλά κάτω. Βέβαια, αυτά είναι ελαφρώς πιο χαμηλά, στα ~855mm απ'ό,τι βλέπω, οπότε ίσως εξισορροπείται κάπως. Θα δούμε. Υπάρχει πάντα και το 690 ή το 796.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 11:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 19:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 20:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 11:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF