Σελίδα 4 από 80 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #46
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μμ;

    Δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοιο θέμα εδώ, και ζήλεψα με όλα αυτά που βλέπω καθημερινά.

    Λοιπόν, το πράγμα έχει ως εξής: σε ένα φανταστικό σενάριο, σκέφτομαι να αγοράσω μηχανάκι και πραγματικά δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑ που θέλω οπωσδήποτε να έχω, ένα μηχανάκι που συνδυάζει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάω, σε μια καλή τιμή. Ούτε ένα. Wtf factories?! Οπότε θα σας δώσω στοιχεία κι εσείς πρέπει να μου βρείτε το κατάλληλο μηχανάκι. Στο τέλος, όποιος έχει πέσει μέσα, κερδίζει κέρασμα μπίρα. Φυσικά, καθ'όλη τη διάρκεια της συζήτησης, μπορώ να επεμβαίνω, ώστε να γίνει πιο εποικοδομητική. Ή όχι.

    Τι ζητάω αυτή τη στιγμή από ένα μηχανάκι;

    • Μοτέρ: Θέλω να έχει 2 κυλίνδρους. Άντε, πάω μέχρι 3, μέγιστο. Πρέπει να έχει ροπή από χαμηλά. Η ροπή είναι το παν. Δε θέλω πολλά άλογα. Ευθείες και τελικές δε με απασχολούν.
    • Διαστάσεις: Πρέπει να είναι μαζεμένο, σχετικά ελαφρύ και με σχετικά χαμηλή σέλα. Με έμφαση στο "σχετικά". Αν και κάποιοι θεωρούν ελαφριά τα μηχανάκια των 220 κιλών. Δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 200 κιλά. Γεμάτο. Οτιδήποτε πάνω από αυτό, δεν είναι μοτοσικλέτα, μη λέμε τα ίδια. Όσο για το ύψος, ναι, είχα και 640 SM με 910 mm σέλα χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά προτιμώ κάτι χαμηλότερο. Ας πούμε μέχρι ~820 mm.
    • Τύπος: Πρέπει να είναι διασκεδαστικό, ευέλικτο, παιχνιδιάρικο. Να μπορεί να κινηθεί με άνεση μέσα στην πόλη της Αθήνας και να χαζοχαίρεσαι ακόμα κι όταν πας στο περίπτερο. Ιδανικά, κάτι μεταξύ motard και street.
    • Χρήση: Το μηχανάκι θα χρησιμοποιείται κυρίως ως κανίβαλος εντός Αττικής και για μια βόλτα το μήνα, ίσως λιγότερο, εκτός νομού.
    • Άνεση: Ανέσεις, ανεμοκαλύψεις, μπαγκάζια κτλ δε με αφορούν, τα αφήνω για τους τουρίστες.
    • Εξοπλισμός: Θα προτιμούσα κάτι καλοστημένο, με καλά περιφερειακά, έτοιμο για πόλεμο, αλλά αν δεν έρχεται με Ohlins και Brembo από το εργοστάσιο, οκ, δεν είναι ακριβώς deal breaker.
    • Ηλεκτρονικά: Όσο λιγότερα (ή και καθόλου), τόσο καλύτερα. Αν έχει ABS, ΠΡΕΠΕΙ να απενεργοποιείται τουλάχιστον το πίσω.
    • Αξιοπιστία: Πρέπει να είναι επαρκώς αξιόπιστο και να μην είμαι στο συνεργείο κάθε 2 βδομάδες. Ξέρω ότι κυρίως ψάχνω για ευρωπαϊκό μηχανάκι, αλλά μη μου προτείνετε μηχανάκια που θέλουν 1500€ συντήρηση/έτος για να δουλεύουν.
    • Ηλικία/τιμή: Πρέπει να είναι μηχανάκι της τελευταίας 10ετίας και να βρίσκεται γύρω στα 5 χιλιάρικα, μεταχειρισμένο, σε άψογη κατάσταση. Ας πούμε μέχρι 6 για κάτι εξαιρετικό, με πολλά χρήσιμα έξτρα (πχ καλή εξάτμιση).


    Νομίζω ότι αυτά είναι όλα. Αν προκύψει κάτι άλλο στην πορεία, θα το συμπληρώσω.

    Παρακαλώ η συζήτηση να μην αναλωθεί σε "γιατί δε θες 4κύλινδρα, αφού είναι τα καλύτερα!!11" ή "το ABS ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΣ;!!112". Η απάντηση και στα δύο - προκαταβολικά, για τους τυφλούς - είναι "όχι, δεν είναι". Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που ζητώ, ας μείνουμε στο τι ταιριάζει στην περιγραφή κι όχι γιατί τα επέλεξα. Όπως είπα, πρόκειται για ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σενάριο, για να κάνουμε παιχνίδι. Ευχαριστώ.

    Όσοι έχουμε μιλήσει, αποκλείονται από το παιχνίδι. Ξέρετε ποιοι είστε. Εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

    Όλες οι προτάσεις θα ληφθούν σοβαρά υπόψη, ακόμα κι αν δε σχολιάσω.
    GSXR, γαμάνε φίλε.

    GSXR να πάρεις.

  2. #47
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    MT09 street rally

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει μια αγγελια του ptc νομιζω. Δες το και παρτο!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    MT09 street rally
    Να'στε καλα παιδια, αλλα στο τελος θα νομιζει κανεις οτι σας λαδωνω.











    Και οπως ειπαμε, αν φυγει απο 5% ο καθενας.

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Χαχα δεν κρύβω ότι ΔΕ θέλω να πάρω γιαμάχα, και μάλιστα ΜΤ, πάλι. Θέλω κάτι διαφορετικό. Αλλά ναι, σαφώς, το 09 είναι μια μάλλον καλή πρόταση.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    πάρε γιαχαβούζα.βγάλε και το αβς. εν-ντ οβ στόρι.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Μοτοσικλέτα θέλω, όχι βάρκα. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο.
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να'στε καλα παιδια, αλλα στο τελος θα νομιζει κανεις οτι σας λαδωνω.











    Και οπως ειπαμε, αν φυγει απο 5% ο καθενας.
    Aν ειχα λεφτα θα το ειχα παρει εγω ηδη. Να γινω ινδιανος στα γεραματα και με ABS

  8. #53
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Του απαντατε του μαλακα, εεεε..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #54
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αν ήταν τόσο απλό, θα το είχα βρει και μόνος μου.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ, ΕΥΕΛΙΚΤΑ, ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 1000CC ΛΕΜΕ! (Εκτός του 790. Και του ΜΤ αλλά αυτό το είχα.)
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 15/11/2018 στις 14:57.
    Life begins at 45°.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν τόσο απλό, θα το είχα βρει και μόνος μου.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ, ΕΥΕΛΙΚΤΑ, ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 1000CC ΛΕΜΕ! (Εκτός του 790. Και του ΜΤ αλλά αυτό το είχα.)
    Χωρίς να θέλω να σε πληγώσω και έχοντας οδηγήσει και τα 2, μπορώ να πω ότι το monster είναι ποιοτικότερο του mt07.
    Βέβαια γούστα είναι αυτά

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δε με πληγώνεις. Αυτό έλειπε ένα μηχανάκι των 10.000€ να μην ήταν ποιοτικότερο ενός των 6.000€. Το θέμα είναι ότι θέλω κάτι με πιο motard στήσιμο, πιο αλητεία. Στα καθαρά γυμνά υπάρχουν καλές επιλογές, το ξέρω. Άσε που τα ντουκάτι έχουν τουλάχιστον διπλάσια έξοδα συντήρησης.
    Life begins at 45°.

  12. #57
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να σε πληγώσω και έχοντας οδηγήσει και τα 2, μπορώ να πω ότι το monster είναι ποιοτικότερο του mt07.
    Βέβαια γούστα είναι αυτά
    Αλλά θέλει 1500 το χρόνο να δουλέψει, τσίπης λέμε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παντως με βαση οσα γραφεις Γιωργο, μαλλον το σημειο στο οποιο θα κανεις την υποχωρηση θα πρεπει ειναι ο κυλινδρισμος. Γιατι υποχωρηση καπου θα γινει σιγουρα αφου δεν παιζουν τα λεφτα για 790, το θεμα ειναι πού.

    Τρια γραμματα στο ντεποζιτο, ενας κυλινδρος στο μοτερ...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε με πληγώνεις. Αυτό έλειπε ένα μηχανάκι των 10.000€ να μην ήταν ποιοτικότερο ενός των 6.000€. Το θέμα είναι ότι θέλω κάτι με πιο motard στήσιμο, πιο αλητεία. Στα καθαρά γυμνά υπάρχουν καλές επιλογές, το ξέρω. Άσε που τα ντουκάτι έχουν τουλάχιστον διπλάσια έξοδα συντήρησης.
    Χωρίς πλάκα το 796 που σου έδειξα είναι μηχανάρα και νομίζω μπορείς να βρεις καλο μετάχειρο με το budget σου ,και to hypermotard που σου έδειξαν είναι γαμώ νομίζω ότι πρέπει να το τολμήσεις.
    Τουλάχιστον θα μπορείς μετά να πεις α στα διαλα λαμόγια με πήρατε στο λαιμό σας

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άσε που τα ντουκάτι έχουν τουλάχιστον διπλάσια έξοδα συντήρησης.
    Από άποψη ακριβών ανταλλακτικών ή συχνότητας συντήρησης;

Σελίδα 4 από 80 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 11:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 19:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 20:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 11:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF