Σελίδα 5 από 80 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #61
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Χωρίς πλάκα το 796 που σου έδειξα είναι μηχανάρα και νομίζω μπορείς να βρεις καλο μετάχειρο με το budget σου ,και to hypermotard που σου έδειξαν είναι γαμώ νομίζω ότι πρέπει να το τολμήσεις.
    Τουλάχιστον θα μπορείς μετά να πεις α στα διαλα λαμόγια με πήρατε στο λαιμό σας
    +796

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ωραια.Αλητεια δε θες.
    Δυο κιλινδρους δε θες?
    Ευρωπαικο?
    Ευελικτο?
    sm?
    Τουμπανο και παιχνειδιαρικο?
    Το γκαζι στα τερματα?
    Απριλια sxv 450 ή 550....
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Ζητάς πολλά που δεν είναι εύκολο να συνδυαστούν αλλά το ξέρεις και το παραδέχεσαι οπότε αυτό μάλλον είναι προτέρημα!
    Αν καταλαβαίνω καλά, έχεις βρει σχεδόν όλα όσα ζητάς στο 790 Duke και θα ήταν σίγουρα η επιλογή σου αν κυμαινόταν κάπου στα 6-7 ως μεταχειρισμένο.Έχοντας αυτό ως αφετηρία, η έρευνα μπορεί να επικεντρωθεί σε μοτοσυκλέτες που είναι πολύ κοντά στο 790 και τέτοιες νομίζω πως θα βρεις μόνο στην περτικαλί εταιρεία, αρκετές έχουν ήδη προταθεί!
    To MT-09(και το XSR900) δεν το υπολογίζω καν επειδή έγραψες δεν κρύβω ότι ΔΕ θέλω να πάρω γιαμάχα, και μάλιστα ΜΤ, πάλι. Θέλω κάτι διαφορετικό. και είναι κρίμα, νομίζω, να παίρνουμε κάτι γενικά αποδεκτό ως ''καλό'' το οποίο όμως σ'εμάς δεν κάνει το απόλυτο κλικ.
    Το Dorsoduro το έχεις αποκλείσει, υποθέτω και το Shiver 900 επειδή μάλλον δεν είναι ο κανίβαλος που ψάχνεις(υπήρχε ένα ωραίο μεταχειρισμένο στα 5.900€ στην Πάτρα το οποίο πουλήθηκε προ ημερών).
    Συνεπώς, εκτός των ΚΤΜ τα οποία σίγουρα θα είναι στην πρώτη γραμμή, θα πρότεινα και εγώ το προφανές Street Triple. Το tiger 1050 θα σου φανεί ψηλό και βαρύ.
    Και κάτι ακόμα: θα σ'ενδιέφερε το Hypermotard αν δεν ανήκε στην κατηγορία των 1.500€ για συντήρηση ετησίως; Έχω την αίσθηση ότι μπορεί να συντηρηθεί και με (πολύ) λιγότερα, ας μιλήσουν όμως όσοι γνωρίζουν καλύτερα τη μοτοσυκλέτα.
    Δες και την Brutale 800 μήπως και..

  4. #64
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Από άποψη ακριβών ανταλλακτικών ή συχνότητας συντήρησης;
    Και τα 2. Αρχαίας τεχνολογίας μοτέρ, που απαιτούν ακριβότερη συντήρηση. Τα πιο νέα μοντέλα είναι σχετικά καλύτερα σε αυτόν τον τομέα, αλλά έχουν περισσότερα ηλεκτρονικά, οπότε μένουν από αυτά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ωραια.Αλητεια δε θες.
    Δυο κιλινδρους δε θες?
    Ευρωπαικο?
    Ευελικτο?
    sm?
    Τουμπανο και παιχνειδιαρικο?
    Το γκαζι στα τερματα?
    Απριλια sxv 450 ή 550....
    9 σέρβις το χρόνο και άνοιγμα μοτέρ κάθε 2 βόλτες. Όχι, φχαριστώ. Κάτι αντίστοιχο σε πολιτικό θα ήταν τέλειο, όμως. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Ζητάς πολλά που δεν είναι εύκολο να συνδυαστούν αλλά το ξέρεις και το παραδέχεσαι οπότε αυτό μάλλον είναι προτέρημα!
    Αν καταλαβαίνω καλά, έχεις βρει σχεδόν όλα όσα ζητάς στο 790 Duke και θα ήταν σίγουρα η επιλογή σου αν κυμαινόταν κάπου στα 6-7 ως μεταχειρισμένο.Έχοντας αυτό ως αφετηρία, η έρευνα μπορεί να επικεντρωθεί σε μοτοσυκλέτες που είναι πολύ κοντά στο 790 και τέτοιες νομίζω πως θα βρεις μόνο στην περτικαλί εταιρεία, αρκετές έχουν ήδη προταθεί!
    Συνεπώς, εκτός των ΚΤΜ τα οποία σίγουρα θα είναι στην πρώτη γραμμή, θα πρότεινα και εγώ το προφανές Street Triple. Το tiger 1050 θα σου φανεί ψηλό και βαρύ.
    Και κάτι ακόμα: θα σ'ενδιέφερε το Hypermotard αν δεν ανήκε στην κατηγορία των 1.500€ για συντήρηση ετησίως; Έχω την αίσθηση ότι μπορεί να συντηρηθεί και με (πολύ) λιγότερα, ας μιλήσουν όμως όσοι γνωρίζουν καλύτερα τη μοτοσυκλέτα.
    Δες και την Brutale 800 μήπως και..
    Έχω μια σχετική εμπειρία, ξέρω τι θέλω, οπότε δεν είναι παράλογα, ούτε υπερβολικά αυτά που ζητάω, απλά σπάνια. Αλλά να που η ΚΤΜ έβγαλε ένα τέτοιο μηχανάκι φέτος.

    Η αλήθεια είναι ότι 3 εταιρείες παίζουν μπάλα τον τελευταίο καιρό στο μυαλό μου: KTM, Triumph, Ducati. Όλες έχουν τα υπέρ και τα κατά. Το νήμα δημιουργήθηκε με σκοπό να μπουν κι άλλα μηχανάκια στο παιχνίδι, που ίσως δεν πήγε το μυαλό μου. Τις προφανείς επιλογές τις γνωρίζω ήδη.

    Ναι, δεν έχει συντήρηση 1500€/έτος το Hyper, είναι αρκετά προσγειωμένο (για ντουκάτι), αλλά έχει κι αυτό τα μειονεκτήματά του. Πχ εξαιρετικά μικρή ιπποδύναμη για τα κυβικά του και ότι είναι ιταλικής κατασκευής. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτό που θέλω. Και δυστυχώς δεν έχω κανέναν για να το δοκιμάσω.

    Το SMC, που προτείνετε αρκετοί, είναι απωθημένο μου και θα ήθελα να το πάρω κάποτε, αλλά οι πωλητές του νομίζουν ότι είναι φτιαγμένο από χρυσάφι. 5 και 6 χιλιάρικα για μονοκύλινδρο ΚΤΜ 10ετίας δε δίνω ούτε αν το είχαν στο σαλόνι για διακόσμηση.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 15/11/2018 στις 16:48.
    Life begins at 45°.

  5. #65
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Μονοκύλινδρο δε...
    Αλλά πολύ κοντά σε αυτό που θες.

    Χαμηλό σε ύψος, πιο ξεκούραστη θέση από τα SM, χαμηλή κατανάλωση, χαμηλό κόστος συντήρησης, ελαφρύ..

    https://www.car.gr/12475084-ktm-690-duke
    .............

  6. #66
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και τα 2. Αρχαίας τεχνολογίας μοτέρ, που απαιτούν ακριβότερη συντήρηση. Τα πιο νέα μοντέλα είναι σχετικά καλύτερα σε αυτόν τον τομέα, αλλά έχουν περισσότερα ηλεκτρονικά, οπότε μένουν από αυτά.



    9 σέρβις το χρόνο και άνοιγμα μοτέρ κάθε 2 βόλτες. Όχι, φχαριστώ. Κάτι αντίστοιχο σε πολιτικό θα ήταν τέλειο, όμως. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.



    Έχω μια σχετική εμπειρία, ξέρω τι θέλω, οπότε δεν είναι παράλογα, ούτε υπερβολικά αυτά που ζητάω, απλά σπάνια. Αλλά να που η ΚΤΜ έβγαλε ένα τέτοιο μηχανάκι φέτος.

    Η αλήθεια είναι ότι 3 εταιρείες παίζουν μπάλα τον τελευταίο καιρό στο μυαλό μου: KTM, Triumph, Ducati. Όλες έχουν τα υπέρ και τα κατά. Το νήμα δημιουργήθηκε με σκοπό να μπουν κι άλλα μηχανάκια στο παιχνίδι, που ίσως δεν πήγε το μυαλό μου. Τις προφανείς επιλογές τις γνωρίζω ήδη.

    Ναι, δεν έχει συντήρηση 1500€/έτος το Hyper, είναι αρκετά προσγειωμένο (για ντουκάτι), αλλά έχει κι αυτό τα μειονεκτήματά του. Πχ εξαιρετικά μικρή ιπποδύναμη για τα κυβικά του και ότι είναι ιταλικής κατασκευής. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτό που θέλω. Και δυστυχώς δεν έχω κανέναν για να το δοκιμάσω.

    Το SMC, που προτείνετε αρκετοί, είναι απωθημένο μου και θα ήθελα να το πάρω κάποτε, αλλά οι πωλητές του νομίζουν ότι είναι φτιαγμένο από χρυσάφι. 5 και 6 χιλιάρικα για μονοκύλινδρο ΚΤΜ 10ετίας δε δίνω ούτε αν το είχαν στο σαλόνι για διακόσμηση.

    690 σχέτο τότε Μονοκύλινδρο μεν, δεν θα το καταλάβεις ποτέ δε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	401265
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #67
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chester24 Προβολή μηνύματος
    Μονοκύλινδρο δε...
    Αλλά πολύ κοντά σε αυτό που θες.

    Χαμηλό σε ύψος, πιο ξεκούραστη θέση από τα SM, χαμηλή κατανάλωση, χαμηλό κόστος συντήρησης, ελαφρύ..

    https://www.car.gr/12475084-ktm-690-duke
    Αυτό το έχω βάλει στην άκρη, γιατί είχα 690 Duke παλιότερα, το προηγούμενο μοντέλο βέβαια (που είναι 4-5 εκατοστά ψηλότερο ), και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Εξάλλου δεν πρόκειται να το κρατήσω πάνω από 6, 8, 12 μήνες, οπότε δε με νοιάζει να "επενδύσω". Θέλω απλά να κάνω τη φάση μου.

    Ισχύει, όμως, ότι είναι μια πολύ καλή all-around, μονοκύλινδρη επιλογή και το έχω κάπου στη μέση της λίστας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    690 σχέτο τότε Μονοκύλινδρο μεν, δεν θα το καταλάβεις ποτέ δε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	401265
    Μου φαίνεται πολύ κακό το 690 SM. Με την κακή έννοια. Και bitch, please!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	duke690.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	401266

    Αν πάω σε μονοκύλινδρο, μάλλον θα προτιμήσω ένα 640 με 2,5 χιλιάρικα, που δουλεύει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σαν motard. Και μετά από 6 μήνες το δίνω και παίρνω κάτι άλλο. ^^
    Life begins at 45°.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Χαχα!Ναι ρε συ, δεν υπονόησα πουθενά ότι δεν έχεις την εμπειρία, ότι δεν ξέρεις τι θέλεις ή ότι ζητάς παραλογισμούς!Ίσα ίσα που ξέρεις τι θέλεις (και τι όχι) οπότε αυτό διευκολύνει την επιλογή, έστω και αν ο συνδυασμός που ζητάς θέλει ψάξιμο, αυτό είναι και το γοητευτικό κομμάτι της υπόθεσης!
    Παρακαλείται όποιος έχει Hyper να δηλώσει παρουσία
    Υπάρχει και το SMT 990 (196 κιλά, 855mm ύψος σέλας) , δεν ξέρω αν είναι too much.

  9. #69
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δεν αγοράζω τουριστικά μηχανάκια.

    (και 196 στεγνό)
    Life begins at 45°.

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό το έχω βάλει στην άκρη, γιατί είχα 690 Duke παλιότερα, το προηγούμενο μοντέλο βέβαια (που είναι 4-5 εκατοστά ψηλότερο ), και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Εξάλλου δεν πρόκειται να το κρατήσω πάνω από 6, 8, 12 μήνες, οπότε δε με νοιάζει να "επενδύσω". Θέλω απλά να κάνω τη φάση μου.

    Ισχύει, όμως, ότι είναι μια πολύ καλή all-around, μονοκύλινδρη επιλογή και το έχω κάπου στη μέση της λίστας.



    Μου φαίνεται πολύ κακό το 690 SM. Με την κακή έννοια. Και bitch, please!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	duke690.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	401266

    Αν πάω σε μονοκύλινδρο, μάλλον θα προτιμήσω ένα 640 με 2,5 χιλιάρικα, που δουλεύει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σαν motard. Και μετά από 6 μήνες το δίνω και παίρνω κάτι άλλο. ^^
    το wear pattern του ελαστικού έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την υπογραφή σου.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    690 σχέτο τότε Μονοκύλινδρο μεν, δεν θα το καταλάβεις ποτέ δε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	401265


    απωθημένο το έχω αυτό το ασχημούλικο κατέμ
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #72
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    το wear pattern του ελαστικού έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την υπογραφή σου.
    omg & 3 LOL ©byron

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #73
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος


    απωθημένο το έχω αυτό το ασχημούλικο κατέμ
    Μια βδομάδα το 'χα για ένα review, δεν ήθελα να το δώσω πίσω....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #74
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    το wear pattern του ελαστικού έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την υπογραφή σου.
    Αυτά πες τα στα @@πανα που μας πήγαιναν ετήσιες σε ισάδια.

  15. #75
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτά πες τα στα @@πανα που μας πήγαιναν ετήσιες σε ισάδια.
    Ναι, με Warp 2
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 5 από 80 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 11:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 19:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 20:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 11:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF