Σελίδα 56 από 80 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556575859606166 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #826
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Αφού σκέφτεσαι για street triple η hypermotard προχωρά σε ένα από τα δύο είναι μηχαναρες..Οι Άγγλοι με το street triple χτύπησαν φλέβα χρυσού,το μηχανάκι κάνει τα πάντα,θες να το πας χαλαρά το πας χαλαρά,θες να το πας σαν Ινδιάνος το πας,θες ταξιδακια τα κάνεις, οικονομικό σε καυσιμο,σε τέλη κ σε ασφάλειες,μόνο αρνητικό δεν κόβει πολύ το τιμόνι..Σε σχέση με το mt 07 δεν έχει καμία σχέση,πολύ ανώτερο κ ας είναι πολύ πιο παλιό..Το hypermotard είναι καβλομηχανη ότι κ να λέμε,απλά το κόστος συντήρησης ξεφεύγει λόγω ιμάντων,ξηροκαμπανου κ μονομπρατσου..

  2. #827
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    ...
    Ακου, η θα κανεις την καρδια σου πετρα και πας για 950/990 SM η θα παρεις κανενα hyper.
    ...
    Ε, όχι και να ξεπέσει σε KTM 990 SM. Κρίμα το παιδί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #828
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ότι είναι "αρκετά φθηνά" στα 5 χιλιάρικα για μηχανάκια 10-12 ετών, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Πόσο είχε καινούριο; 8; Με 5 χιλιάρικα παίρνεις ΜΤ 1-2 ετών. Ναι οκ, καμία σχέση τα 2 μηχανάκια, αλλά.
    Και καινουριο Μπενελι παιρνεις με 5.
    Και 2 παπια παιρνεις με 5.
    Καποιο λογο εχει που κανει τοσο.

  4. #829
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Πάρε το hyper,μια χαρά θα περάσεις.Είσαι και Αθήνα άρα έχεις πολλές επιλογές σε συνεργεία. Αν εχεις το ρευστό θα βρείς καλό μηχανάκι σε καλή τιμή. Τα Ντουκάτι δεν φεύγουν εύκολα. Μη σκέφτεσαι αναλώσιμα μη σκέφτεσαι συντηρηση η διαφορα δεν θα είναι και τόσο μεγάλη.Τώρα είσαι νέος τώρα θα χαρείς το μηχανάκι.

  5. #830
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μήπως να πάρεις ένα παλιό tuono με 2.5-3κ, το οποίο είναι πάρα πολλή μηχανή και τα περισσευουμενα γκαφρα να τα κρατήσεις για καμιά τυχόν ζημία; εφόσον θα είναι μηχανή σκ δεν σε νοιάζουν καταναλώσεις και δεν σε πονάνε τόσο ζημιές. Γνώμη μου.

  6. #831
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Είχε αποπειραθεί μια φορά να καβαλήσει tuono και πήγαινε σα κότα. So no.

  7. #832
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Είχε αποπειραθεί μια φορά να καβαλήσει tuono και πήγαινε σα κότα. So no.
    Παρακαλώ να καταγραφεί κι αυτό στις καλένδες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #833
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πάρε το hyper,μια χαρά θα περάσεις.Είσαι και Αθήνα άρα έχεις πολλές επιλογές σε συνεργεία. Αν εχεις το ρευστό θα βρείς καλό μηχανάκι σε καλή τιμή. Τα Ντουκάτι δεν φεύγουν εύκολα. Μη σκέφτεσαι αναλώσιμα μη σκέφτεσαι συντηρηση η διαφορα δεν θα είναι και τόσο μεγάλη.Τώρα είσαι νέος τώρα θα χαρείς το μηχανάκι.
    Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη γιατί είναι τεράστια..Θες τουλάχιστον τα διπλά έξοδα συντήρησης..

  9. #834
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Μήπως να πάρεις ένα παλιό tuono με 2.5-3κ, το οποίο είναι πάρα πολλή μηχανή και τα περισσευουμενα γκαφρα να τα κρατήσεις για καμιά τυχόν ζημία; εφόσον θα είναι μηχανή σκ δεν σε νοιάζουν καταναλώσεις και δεν σε πονάνε τόσο ζημιές. Γνώμη μου.
    Ναι, θα πάρω ιταλικό με 2,5 χιλιάρικα, εγγυημένα χρέπι δηλαδή, αυτό ακριβώς θα κάνω. Αν πάρω ΕΝΑ μηχανάκι, το οποίο είναι το πιθανότερο, δεδομένης της παρούσας κατάστασης, θα είναι για όλα, οπότε δεν κάνει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Είχε αποπειραθεί μια φορά να καβαλήσει tuono και πήγαινε σα κότα. So no.
    Ισχύει. Από τα πιο άθλια μηχανάκια που έχω καβαλήσει ποτέ. Και είχα σκούτερ.
    Life begins at 45°.

  10. #835
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Εύχομαι να αλλάξουν σύντομα τα πράγματα προς το καλύτερο και να σε δούμε με ένα Hypermotard για τα σαββατοκύριακα και ένα scooter για τις δουλειές σου.

    Παρέα και ο panavour με ένα R1250GS.

    Εμένα με κόβω για X-Adv για τις Κυριακές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #836
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη γιατί είναι τεράστια..Θες τουλάχιστον τα διπλά έξοδα συντήρησης..
    Τρομολαγνεία,μάλλον λογω κορωνοιού θα είναι.
    Για πές μας δηλαδή απο προσώπική εμπειρία με το hyper πόσα έδινες σε μεγάλο σέρβις?Γιατί εγώ στο monster μεγάλη αύξηση δεν είδα.
    Ελπίζω μόνο στα έξοδα συντήρησης να μή βάζεις το παρκινγκ την κουκουλα την ασφάλεια κλοπής και το δισκόκλειδο xena με συναγερμό.

  12. #837
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Κάτι δεν πάει καλά με αυτή την λογική ρε συ.

    Έχεις να διαθέσεις 5 αλλά είναι πολλά για μηχανάκια 10-12 ετών.
    Με 2.5 τα μηχανάκια αυτά είναι "χρέπια"...

    Τα προηγούμενα σου που δεν ήταν χρέπια τα έδωσες χωρίς γενέθλια...

    Διαρρηγνύω τα ιμάτια μου που δεν έχουμε γνωριστεί και αναγκάζομαι να καταπιέσω όλα τα αστεία που μου έρχονται

    Ειλικρινά, δεν έχω δει χρέπι ducati. Ακόμα και μοτοσυκλέτες που αγοράστηκαν σε κιβώτια δεν ζήτησαν παραπάνω
    από την αξία που μπορούσαν να επιστρέψουν αν είχαν πωληθεί.
    Μίλησε με ένα μηχανικό, πες του τα θέλω σου να σου κάνει μια εκτίμηση.
    Αν όντως σου αρέσουν, νομίζω πως τα στερείσαι για λόγους.. κακής φήμης; πληροφοριών από ανθρώπους με εμμονές εναντίον τους;
    Δεν ξέρω πως να το ορίσω αυτό που συμβαίνει στις πληροφορίες σου.

  13. #838
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κάτι δεν πάει καλά με αυτή την λογική ρε συ.

    Έχεις να διαθέσεις 5 αλλά είναι πολλά για μηχανάκια 10-12 ετών.
    Με 2.5 τα μηχανάκια αυτά είναι "χρέπια"...

    Τα προηγούμενα σου που δεν ήταν χρέπια τα έδωσες χωρίς γενέθλια...
    5 είναι πολλά για μεσαία μηχανάκια 10-12 ετών που δε γνωρίζω την κατάστασή τους και ίσως ζητήσουν περισσότερα. Για ένα εγγυημένα άψογο μηχανάκι, είναι μια χαρά. Αλλά άντε βρες.

    2,5 είναι λίγα για 1000άρι ιταλικό, άρα θα είναι χρέπι. Έτσι κι αλλιώς δηλαδή.

    Τα μηχανάκια που αγοράζω, τα πουλάω πάνω-κάτω στην ίδια τιμή, οπότε δε χάνω. Ακριβώς επειδή κάνω καλές αγορές και δεν αγοράζω υπερτιμημένα μηχανάκια που δεν αξίζουν όσα ζητάνε. Αν ένα Hyper του 2010 άξιζε όντως 5 χιλιάρικα, αυτό σημαίνει ότι του χρόνου πάλι ~5 χιλιάρικα θα το πουλούσα, οπότε δε θα με ένοιαζε. Αλλά ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν αξίζει τόσο. Και η αγορά το ξέρει.

    Άλλη απορία;
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 23/04/2020 στις 23:06.
    Life begins at 45°.

  14. #839
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Τρομολαγνεία,μάλλον λογω κορωνοιού θα είναι.
    Για πές μας δηλαδή απο προσώπική εμπειρία με το hyper πόσα έδινες σε μεγάλο σέρβις?Γιατί εγώ στο monster μεγάλη αύξηση δεν είδα.
    Ελπίζω μόνο στα έξοδα συντήρησης να μή βάζεις το παρκινγκ την κουκουλα την ασφάλεια κλοπής και το δισκόκλειδο xena με συναγερμό.
    Δεν είχα hyper το έψαχνα να πάρω...όσοι τα δουλεύουν καθημερινά όπως λέει το παιδί ότι το θέλει το πολύ στις 20.000 χλμ άλλαζαν δίσκους συμπλέκτη (μπορεί κ καλάθι κ πλάκα πίεσης) κ γενικά είναι ένα έξτρα κόστος λόγω ξηροκαμπανου..Τα αλυσιδογραναζα κ αυτά αρκετά πιο ακριβά λόγω μονομπρατσου.Κάθε 20.000χλμ ιμάντες.. αυτα τα τρία χαρακτηριστικά των Ducati εκτοξεύουν το κόστος..τέλη κυκλοφορίας 135€ το Ducati 55€ το triple..Μόνο όσων πιάνουν τα χέρια κ ασχολούνται με ebay την παλεύουν με τα Ducati η παίρνουν μισθούς προ κρίσης..Εσύ λογικά δεν έχεις ούτε ξηροκαμπανο ούτε μονομπρατσο θα χεις το monster του φτωχού για να μην είδες τεράστια διαφορά..

  15. #840
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα hyper το έψαχνα να πάρω...όσοι τα δουλεύουν καθημερινά όπως λέει το παιδί ότι το θέλει το πολύ στις 20.000 χλμ άλλαζαν δίσκους συμπλέκτη (μπορεί κ καλάθι κ πλάκα πίεσης) κ γενικά είναι ένα έξτρα κόστος λόγω ξηροκαμπανου..
    Το 796 έχει υγρό συμπλέκτη. Δε θα αγοράσω αυτά που κοροϊδεύω.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 10:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 18:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 19:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF