Σελίδα 57 από 80 ΠρώτοΠρώτο ... 747525354555657585960616267 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 841 έως 855 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #841
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα hyper το έψαχνα να πάρω...όσοι τα δουλεύουν καθημερινά όπως λέει το παιδί ότι το θέλει το πολύ στις 20.000 χλμ άλλαζαν δίσκους συμπλέκτη (μπορεί κ καλάθι κ πλάκα πίεσης) κ γενικά είναι ένα έξτρα κόστος λόγω ξηροκαμπανου..Τα αλυσιδογραναζα κ αυτά αρκετά πιο ακριβά λόγω μονομπρατσου.Κάθε 20.000χλμ ιμάντες.. αυτα τα τρία χαρακτηριστικά των Ducati εκτοξεύουν το κόστος..τέλη κυκλοφορίας 135€ το Ducati 55€ το triple..Μόνο όσων πιάνουν τα χέρια κ ασχολούνται με ebay την παλεύουν με τα Ducati η παίρνουν μισθούς προ κρίσης..Εσύ λογικά δεν έχεις ούτε ξηροκαμπανο ούτε μονομπρατσο θα χεις το monster του φτωχού για να μην είδες τεράστια διαφορά..
    Δεν είχες hyper αλλά έψαχνες να πάρεις αλλά γνώμη για τα πολλαπλά έξοδα συντήρησης έχεις.Το κάθε 20000 χιλιόμετρα δίσκοι συμπλεκτη δεν είναι απόλυτο οπως και τα μπορεί που αναφέρεις.
    Δισκοι αλυσιδογράναζα και τέλη κυκλοφορίας?Στην χειρότερη στα 20000 χιλιόμετρα που αναφέρεις, ποσο να είναι επιπλέον το κόστος 300 400 ευρώ σε σχεση μένα σντίστοιχο χιλιάρι, 500 ?Για να κάνει οblitz 20000 χιλιόμετρα για τη
    χρηση που το θέλει θα περάσουν κάνα 2 χρόνια δηλαδή 250 ευρώ το χρόνο επιπλεόν ,μάγκα μου τρελό κόστος.Η συγκριση των τελών κυκλοφορίας απλά ειναι ακυρη 55 με 135 αφου το ένα ειναι 600 αρι και το άλλο χιλιαρι.
    Ασε που δεν αναφέρθηκε πουθενά το 1100.

  2. #842
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παιδιά, σε 20.000 χλμ θα έχω αλλάξει 4 μηχανάκια.
    Life begins at 45°.

  3. #843
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δεν είχες hyper αλλά έψαχνες να πάρεις αλλά γνώμη για τα πολλαπλά έξοδα συντήρησης έχεις.Το κάθε 20000 χιλιόμετρα δίσκοι συμπλεκτη δεν είναι απόλυτο οπως και τα μπορεί που αναφέρεις.
    Δισκοι αλυσιδογράναζα και τέλη κυκλοφορίας?Στην χειρότερη στα 20000 χιλιόμετρα που αναφέρεις, ποσο να είναι επιπλέον το κόστος 300 400 ευρώ σε σχεση μένα σντίστοιχο χιλιάρι, 500 ?Για να κάνει οblitz 20000 χιλιόμετρα για τη
    χρηση που το θέλει θα περάσουν κάνα 2 χρόνια δηλαδή 250 ευρώ το χρόνο επιπλεόν ,μάγκα μου τρελό κόστος.Η συγκριση των τελών κυκλοφορίας απλά ειναι ακυρη 55 με 135 αφου το ένα ειναι 600 αρι και το άλλο χιλιαρι.
    Ασε που δεν αναφέρθηκε πουθενά το 1100.
    Όταν λέω έψαχνα εννοώ ρώτησα κ πέντε άτομα,μπήκα κ σε δύο φόρουμ..ναι το 20000χλμ δεν είναι απόλυτο,συνήθως όσοι προερχόταν από μη ξηροκαμπανο τους τρώγαν και πριν τις 10000χλμ..Εγώ ανέφερα ότι το κόστος είναι τουλάχιστον το διπλάσιο τώρα σε πόσο καιρό θ κάνει σερβίς κ αν κάνει δεν μπορώ να γνωρίζω, μπορεί να το πάρει από σέρβις κ να μην θέλει τίποτα η και το αντίστροφο..Όταν λέμε hypermotard δεν εννοούμε το αλβανικό το 796...

  4. #844
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, σε 20.000 χλμ θα έχω αλλάξει 4 μηχανάκια.
    Ε τότε πάρτο να ξεκαβλωσεις κ όταν αρχίσει να ζητάει το σουτάρεις..

  5. #845
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ειμαι μαλλον η πιο κοντινη περιπτωση στον Blitz. Σε προηγουμενο ποστ σου αν δεν κανω λαθος μετρησα 9 μηχανακια σε 12 χρονια. Εισαι λιγο πιο ελαφρια περιπτωση απο εμενα, ειμαι στα 7 μηχανακια σε 6 χρονια. Και πριν τελειωσει το ετος λογικα θα εχω παρει και το 8. Σε ανθρωπους σαν κι εμας τα πολλα εξοδα δεν ειναι αυτα που απασχολουν ενα μεσο χρηστη. Συντηρηση, καταναλωση, κτλ. Ειναι τα λεφτα που φευγουν στη φαση της αγορας. Τα λεφτα που ριχνουμε σε καθε μηχανακι που παιρνουμε για να το φερουμε στα μετρα μας. Γιατι οσο κι αν λες οτι δε βγηκες χαμενος αφου πουλουσες τις μηχανες οσο τις πηρες (το ιδιο κανω κι εγω), συνειδητα νομιζω δεν υπολογιζεις (-ζουμε) και ολα τα τα εξτρα που ριχνουμε καθε φορα για να φερουμε τη μηχανη εκει που θελουμε. Το μεγαλο σερβις του duc δεν ειναι προβλημα (δε θα φτασεις εκει, εκτος κι αν παρεις μηχανη που θελει σερβις χθες). Για μενα παρε ο,τι θες, σε ενα χρονο θα το πουλησεις ετσι κι αλλιως. Απλα κοιτα να παρεις μια μηχανη οσο γινεται πιο κοντα στα γουστα σου, οσο γινεται πιο φτιαγμενη. Εκει θα γλυτωσεις τα περισσοτερα λεφτα. Ενα ζευγαρι λαστιχα που θα χρειαστει μια μηχανη ειναι περισσοτερα απο το 1/3 του μεγαλου σερβις που αντιστοιχει στα χιλιομετρα που θα προλαβεις να κανεις. Συμβουλη που δινω και στον εαυτο μου.

    Παρεμπιπτοντως, μεταβιβαση στο σκουτερ πώς εκανες;

  6. #846
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, σε 20.000 χλμ θα έχω αλλάξει 4 μηχανάκια.
    Χαχα μετα το σκέφτηκα σε αλανι.Τι κάθομαι και αναλυω αφού θα το εχεις δωσει

  7. #847
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ρε συ dorso.. οικτο ρε φίλε, μια με των φτωχών, τώρα έγινε αλβανικό; τι προσπαθείς να περάσεις και σε ποιούς;
    Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις το επίπεδο των υπόλοιπων, γιατί προσπαθείς να προσβάλεις κόσμο;

  8. #848
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Ε τότε πάρτο να ξεκαβλωσεις κ όταν αρχίσει να ζητάει το σουτάρεις..
    Έτσι πιθανότατα έχει σκεφτεί και ο προηγούμενος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ειμαι μαλλον η πιο κοντινη περιπτωση στον Blitz. Σε προηγουμενο ποστ σου αν δεν κανω λαθος μετρησα 9 μηχανακια σε 12 χρονια. Εισαι λιγο πιο ελαφρια περιπτωση απο εμενα, ειμαι στα 7 μηχανακια σε 6 χρονια. Και πριν τελειωσει το ετος λογικα θα εχω παρει και το 8. Σε ανθρωπους σαν κι εμας τα πολλα εξοδα δεν ειναι αυτα που απασχολουν ενα μεσο χρηστη. Συντηρηση, καταναλωση, κτλ. Ειναι τα λεφτα που φευγουν στη φαση της αγορας. Τα λεφτα που ριχνουμε σε καθε μηχανακι που παιρνουμε για να το φερουμε στα μετρα μας. Γιατι οσο κι αν λες οτι δε βγηκες χαμενος αφου πουλουσες τις μηχανες οσο τις πηρες (το ιδιο κανω κι εγω), συνειδητα νομιζω δεν υπολογιζεις (-ζουμε) και ολα τα τα εξτρα που ριχνουμε καθε φορα για να φερουμε τη μηχανη εκει που θελουμε. Το μεγαλο σερβις του duc δεν ειναι προβλημα (δε θα φτασεις εκει, εκτος κι αν παρεις μηχανη που θελει σερβις χθες). Για μενα παρε ο,τι θες, σε ενα χρονο θα το πουλησεις ετσι κι αλλιως. Απλα κοιτα να παρεις μια μηχανη οσο γινεται πιο κοντα στα γουστα σου, οσο γινεται πιο φτιαγμενη. Εκει θα γλυτωσεις τα περισσοτερα λεφτα. Ενα ζευγαρι λαστιχα που θα χρειαστει μια μηχανη ειναι περισσοτερα απο το 1/3 του μεγαλου σερβις που αντιστοιχει στα χιλιομετρα που θα προλαβεις να κανεις. Συμβουλη που δινω και στον εαυτο μου.

    Παρεμπιπτοντως, μεταβιβαση στο σκουτερ πώς εκανες;
    Ναι, ρε γαμώτο, ήμουν στα 8 στα 8 όταν αγόρασα το ΜΤ, και έχασα 2 χρόνια προσπαθώντας να ζήσω μόνο με αυτοκίνητο. Δεν πήγε πολύ καλά.

    Προφανώς, έχεις δίκιο. Όταν λέω "δε χάνω", δεν εννοώ κυριολεκτικά ότι δε χάνω ευρώ. Αλλά υπάρχει ένα δικαιολογημένο ποσό που το αποκαλώ "κόστος χρήσης". Ε, αν δεν το ξεπεράσω, ουσιαστικά δε χάνω. Technically, φυσικά χάνονται κάποια λεφτά με κάθε πώληση. Ένα μεγάλο μέρος των οποίων, όμως, με λίγη τύχη, μπορείς να "κερδίσεις" στην επόμενη αγορά. Αυτό είναι και το βασικό μου θέμα εδώ. Ότι δεν εμπιστεύομαι ότι θα πάρω μηχανάκι που δε θα ζητήσει τίποτα για ένα έτος. Ειδικά τέτοιο μηχανάκι. Oh well, θα συνεχίσω να κοιτάζω. Ποτέ δεν ξέρεις. Το πιθανότερο είναι ότι θα καταλήξω με ένα γαμάτο σκούτερ έτσι κι αλλιώς.

    Σχετικά με τη μεταβίβαση, τι; Ελλαδάρα! (aka διεκπεραιωτής)
    Life begins at 45°.

  9. #849
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τη μεταβίβαση, τι; Ελλαδάρα! (aka διεκπεραιωτής)
    Σωστα, επρεπε να το φανταστω...


    Χρονια πολλα και για τη γιορτη σου!
    BTW, το πρωην 07 μου το ειδα στο car σε πολυ τιμια τιμη.

  10. #850
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σωστα, επρεπε να το φανταστω...


    Χρονια πολλα και για τη γιορτη σου!
    BTW, το πρωην 07 μου το ειδα στο car σε πολυ τιμια τιμη.
    Ευχαριστώ.

    Ναι, το είδα κι εγώ το ΜΤ σου. Όπως και το δικό μου (αφού του έβγαλε τα μάτια και το έκανε touring). Αλλά δε μου αρέσει να γυρνάω πίσω.
    Life begins at 45°.

  11. #851
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.

    Ναι, το είδα κι εγώ το ΜΤ σου. Όπως και το δικό μου (αφού του έβγαλε τα μάτια και το έκανε touring). Αλλά δε μου αρέσει να γυρνάω πίσω.
    Δεν ειναι το δικο σου μπερδευεσαι. Αυτο ειναι πρωτο χερι. Αφου το λεει ξεκαθαρα, συνολο κατοχων: 1.

    Κι ο δικος μου με 50% εκπτωση ομως, απο 4 τους εκανε 2.

    Ελληνικη αγορα μεταχειρισμενου... Ο, τι καλυτερο.

  12. #852
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Όταν λέω έψαχνα εννοώ ρώτησα κ πέντε άτομα,μπήκα κ σε δύο φόρουμ..ναι το 20000χλμ δεν είναι απόλυτο,συνήθως όσοι προερχόταν από μη ξηροκαμπανο τους τρώγαν και πριν τις 10000χλμ...
    Τι διαφορά στη χρήση έκαναν οι πιο έμπειροι, ώστε να διαρκέσουν περισσότερο τα αναλώσιμα του συμπλέκτη;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τι διαφορά στη χρήση έκαναν οι πιο έμπειροι, ώστε να διαρκέσουν περισσότερο τα αναλώσιμα του συμπλέκτη;
    https://youtu.be/mWZKP_Twpa0
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #854
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.

    Ναι, το είδα κι εγώ το ΜΤ σου. Όπως και το δικό μου (αφού του έβγαλε τα μάτια και το έκανε touring). Αλλά δε μου αρέσει να γυρνάω πίσω.
    Απο την αγγελία αυτό που μου έβγαλε μάτι είναι:
    "σύνολο κατόχων 1"
    ηλίθια νοοτροπία, εφάμιλλη εμπόρων που ρίχνουν χλμ.. και ενα σωρό μικροαπατεωνιστικων τακτικών
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #855
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ...
    BTW, το πρωην 07 μου το ειδα στο car σε πολυ τιμια τιμη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    ...
    Ναι, το είδα κι εγώ το ΜΤ σου. Όπως και το δικό μου (αφού του έβγαλε τα μάτια και το έκανε touring). Αλλά δε μου αρέσει να γυρνάω πίσω.
    Παιδιά, μην τα πουλάτε τα MT-07, έχουν δυνατότητες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 10:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 18:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 19:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF