Σελίδα 61 από 80 ΠρώτοΠρώτο ... 1151565758596061626364656671 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 901 έως 915 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #901
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Ευτυχώς
    when life gets complicated... i ride.

  2. #902
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    εχω μικρη εμπειρια απο σκουτερ και εχω οδηγησει τυχαια και για λιγο διαφορα.ποτε δεν ειχα δικο μου.
    αλλα μπορω να πω πως τα καλυτερα με διαφορα ειναι τα χοντα sh 150-300.τη χοντα στα μεγαλα τη δεν την εχω σε εκτιμηση αλλα σε αυτα νομιζω δινει ρεστα και βγαζει ψωμακι.beverly οδηγησα απο τα παλια και νομιζω οτι θεση η οδηγησης και γενικα η αισθηση ηταν απο απαισια ως επικινδυνη.σορι αλλα αυτο εισεπραξα εγω...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #903
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αν οντως αγοραζεις και πουλας με τους ρυθμους που λες πως την παλευεις με τις μεταβιβασεις; (κοστος σε χρονο και χρημα)

  4. #904
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Με μπέρδεψες.. να σου πω καλορίζικα ή οχι??
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #905
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι!



    Ναι!



    Ευχαριστώ!



    Λεπόν... δεν έχω μεγάλη εμπειρία από σκούτερ (τον τελευταίο χρόνο πήρα σκούτερ), αλλά πάντα μελετάω πάρα πολύ πριν αγοράσω κάτι, και το Beverly 350 θεωρώ ότι αυτήν τη στιγμή προσφέρει το καλύτερο πακέτο έναντι τιμής στη μεσαία κατηγορία. Το αγόρασα με το σκεπτικό να κάνω "τα πάντα". Δηλαδή καθημερινό κατά 90%, αλλά να μπορεί να πάει και μια εκδρομούλα αξιοπρεπώς. Μου αρέσει η μοτοσικλέτα και η "αλητεία", αλλά δεν ήθελα να χάσω τις ανέσεις του σκούτερ στην καθημερινότητα (αυτόματο, άνετο, με χώρους, χωρίς ποδομοχλούς).

    Έχει αρκετό γκαζάκι (11-12 άλογα πάνω από το 300...), πιο μοτοσικλετάδικη αίσθηση παρά σκουτερίσια (όσο γίνεται αυτό σε ένα σκούτερ), πολύ στιβαρό και δεμένο και, γενικά, ένα συμπαθητικό "sport touring" σύνολο (για σκούτερ πάντα ε). Κινείται άνετα στα 120-130 χλμ/ώρα για πάντα χωρίς να ζορίζεται. Έχει ΠΟΛΥ γλυκιά κύληση, είναι αθόρυβο, εξαιρετικό δούλεμα. Έχει ABS και απενεργοποιήσιμο ASR (traction control). Μάλιστα είναι το μοναδικό σκούτερ που προσφέρει το τελευταίο, όσο γνωρίζω. Στη σβέλτη οδήγηση, πάσχει στα αμορτισέρ, αλλά αυτό μάλλον είναι πρόβλημα όλων των σκούτερ. Στην καθημερινότητα, δεν παρατήρησα κάτι που δε μου άρεσε σε αυτόν τον τομέα.

    Έχει κοντό, ημιφιμέ ανεμοθώρακα από το εργοστάσιο, αλλά τον αφαίρεσα την πρώτη μέρα, γιατί έτρωγα ΠΟΛΥ θόρυβο στο κράνος. Είναι βαρύ (~190 κιλά), το οποίο του προσφέρει εξαιρετική σταθερότητα παντού, αλλά είναι αρκετά μαζεμένο και θυμίζει πραγματικό σκούτερ στις διαστάσεις, όχι βάρκα όπως τα περισσότερα μεσαία/μεγάλα. Ακόμα ένας λόγος για τον οποίον το προτίμησα. Έχει χώρο κάτω από τη σέλα για ένα full face (όχι πολύ άνετα) και αρκετά άλλα πράγματα, και γενικά μου φάνηκαν πολύ μελετημένοι και ουσιαστικοί οι χώροι αποθήκευσης (έχει και USB). Κρύβει μπόλικες γαμάτες τεχνολογίες που βαριέμαι να αναλύω τώρα (μοτέρ, μετάδοση). Η περίληψη είναι ότι έχει πολύ αραιά διαστήματα σέρβις: λάδια κάθε 10.000 χλμ και ιμάντες κάθε 20.000 χλμ. Γενικά, ένα ποιοτικότατο σύνολο.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Αν δεν είσαι βλαμμένος σαν εμένα, φυσικά, γιατί εγώ το πούλησα σήμερα.
    Ωχ ωχ ,κάτι βρήκε η κφλ ο μικρός

  6. #906
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν οντως αγοραζεις και πουλας με τους ρυθμους που λες πως την παλευεις με τις μεταβιβασεις; (κοστος σε χρονο και χρημα)
    παντως επειδη αρκετοι το εχουνε κανει δουλιτσα αυτο και πανε απο τις αγοραπωλησιες να βγαλουνε μεροκαματο ειχα ακουσει οτι σχεδιαζετε πανω απιμο χ αριθμο το χρονο(νομιζω 3 η 5) να πληρωνεις καποιο φορο σαν εμπορας!τωρα το λεω πολυ γενικα αλλα ακουστηκε σε εμπορικους χωρους!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #907
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν οντως αγοραζεις και πουλας με τους ρυθμους που λες πως την παλευεις με τις μεταβιβασεις; (κοστος σε χρονο και χρημα)
    ο βηχας και το χρ....... εεεεεεμ ο ερωτας ηθελα να πω δεν κρυβονται.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #908
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άντε, τα αποκαλυπτήρια, μη σας παιδεύω...








    Καλο ρίζικο


  9. #909
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπα, νομίζω τα σκούτερ πέθαναν για μένα... μόνο κάνα μικρό ως 2ο ίσως. Δεν είμαι τέτοιος τύπος, δυστυχώς.
    Άγιο είχαμε....

  10. #910
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψες.. να σου πω καλορίζικα ή οχι??
    εγώ θα του πω πάντως

  11. #911
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψες.. να σου πω καλορίζικα ή οχι??
    Σ'αγαπώ σε λατρεύω χωρίζουμε
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #912
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σ'αγαπώ σε λατρεύω χωρίζουμε
    ...είπε του σκούτερ, πω πω χυλόπιτα

  13. #913
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    εχω μικρη εμπειρια απο σκουτερ και εχω οδηγησει τυχαια και για λιγο διαφορα.ποτε δεν ειχα δικο μου.
    αλλα μπορω να πω πως τα καλυτερα με διαφορα ειναι τα χοντα sh 150-300.τη χοντα στα μεγαλα τη δεν την εχω σε εκτιμηση αλλα σε αυτα νομιζω δινει ρεστα και βγαζει ψωμακι.beverly οδηγησα απο τα παλια και νομιζω οτι θεση η οδηγησης και γενικα η αισθηση ηταν απο απαισια ως επικινδυνη.σορι αλλα αυτο εισεπραξα εγω...
    Πολύ ωραία είναι τα SH αν θες να πηγαίνεις από το Α στο Β σβέλτα. Αλλά σκούτερ χωρίς χώρους είναι, για μένα τουλάχιστον, άχρηστα. Επίσης το SH300 έχει 6+ χιλιάρικα, γελάω.

    Ούτε εμένα μου άρεσε η θέση του Beverly, ομολογουμένως, και σε διαδρομή 1,5 ώρας άρχισα να ενοχλούμαι ψηλά στα πόδια, λόγω καναπεδάτης στάσης. Αλλά θεώρησα ότι είναι θέμα συνήθειας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν οντως αγοραζεις και πουλας με τους ρυθμους που λες πως την παλευεις με τις μεταβιβασεις; (κοστος σε χρονο και χρημα)
    Δεν τα μετράω καν αυτά. Είναι λογικό να έχεις κάποιο κόστος όταν αλλάζεις οχήματα κάθε 6-12 μήνες. Τα βάζω στα κόστη χρήσης και είτε τα "κερδίζω" από μια καλή αγορά, είτε χάνω ένα μικρό ποσό. Δυστυχώς, δε γίνεται δωρεάν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψες.. να σου πω καλορίζικα ή οχι??
    Πες, αμέ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    παντως επειδη αρκετοι το εχουνε κανει δουλιτσα αυτο και πανε απο τις αγοραπωλησιες να βγαλουνε μεροκαματο ειχα ακουσει οτι σχεδιαζετε πανω απιμο χ αριθμο το χρονο(νομιζω 3 η 5) να πληρωνεις καποιο φορο σαν εμπορας!τωρα το λεω πολυ γενικα αλλα ακουστηκε σε εμπορικους χωρους!
    Εγώ δεν το έχω κάνει "δουλίτσα" πάντως, ούτε γίνεται με σκοπό να βγάλω "μεροκάματο", άσχετα αν έχει τύχει να κάνω μερικές πολύ καλές αγορές και να μη χάσω απολύτως τίποτα ή και να κερδίσω ακόμα. Είναι μέρος του "παιχνιδιού", δεν είναι αυτοσκοπός. Εννοείται ότι πάντα κοιτάζω να χάνω τα λιγότερα χρήματα ή καθόλου, αν είναι δυνατόν. Τους τελευταίους 9 μήνες, άλλαξα 3 μηχανάκια. Συγκεκριμένα σε αυτό, δεν έχασα ούτε ευρώ στην αγοραπωλησία και ίσως βγάλω και μερικά ψιλά από κάποια έξτρα που μου έμειναν. Το προηγούμενο το πούλησα επίσης ακριβώς στην τιμή που το αγόρασα. Οι καλές αγορές είναι το "κόλπο".

    Αν πραγματικά σχεδιάζουν κάτι τέτοιο, είναι ακόμα μια τακτική να αρμέξει λεφτά το κράτος από ό,τι μαλακία μπορεί να σκεφτεί.
    Life begins at 45°.

  14. #914
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία είναι τα SH αν θες να πηγαίνεις από το Α στο Β σβέλτα. Αλλά σκούτερ χωρίς χώρους είναι, για μένα τουλάχιστον, άχρηστα. Επίσης το SH300 έχει 6+ χιλιάρικα, γελάω.

    Ούτε εμένα μου άρεσε η θέση του Beverly, ομολογουμένως, και σε διαδρομή 1,5 ώρας άρχισα να ενοχλούμαι ψηλά στα πόδια, λόγω καναπεδάτης στάσης. Αλλά θεώρησα ότι είναι θέμα συνήθειας.



    Δεν τα μετράω καν αυτά. Είναι λογικό να έχεις κάποιο κόστος όταν αλλάζεις οχήματα κάθε 6-12 μήνες. Τα βάζω στα κόστη χρήσης και είτε τα "κερδίζω" από μια καλή αγορά, είτε χάνω ένα μικρό ποσό. Δυστυχώς, δε γίνεται δωρεάν.



    Πες, αμέ.



    Εγώ δεν το έχω κάνει "δουλίτσα" πάντως, ούτε γίνεται με σκοπό να βγάλω "μεροκάματο", άσχετα αν έχει τύχει να κάνω μερικές πολύ καλές αγορές και να μη χάσω απολύτως τίποτα ή και να κερδίσω ακόμα. Είναι μέρος του "παιχνιδιού", δεν είναι αυτοσκοπός. Εννοείται ότι πάντα κοιτάζω να χάνω τα λιγότερα χρήματα ή καθόλου, αν είναι δυνατόν. Τους τελευταίους 9 μήνες, άλλαξα 3 μηχανάκια. Συγκεκριμένα σε αυτό, δεν έχασα ούτε ευρώ στην αγοραπωλησία και ίσως βγάλω και μερικά ψιλά από κάποια έξτρα που μου έμειναν. Το προηγούμενο το πούλησα επίσης ακριβώς στην τιμή που το αγόρασα. Οι καλές αγορές είναι το "κόλπο".

    Αν πραγματικά σχεδιάζουν κάτι τέτοιο, είναι ακόμα μια τακτική να αρμέξει λεφτά το κράτος από ό,τι μαλακία μπορεί να σκεφτεί.
    Πως γινεται αυτο?Εδω και 10 χιλιομετρα εχει το κοντερ και ο αλλος σου λεει ειναι μεταχειρισμενο,οχι εσυ που τουκανες και 300 χλμ τουλαχιστον?Απο απλη περιεργεια ρωταω,γιατι μου κανει εντυπωση.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #915
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Ε μπορεί να το πήρε ήδη ελαφρως μεταχειρισμένο με 2000 χλμ πχ στο κοντερ.

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 10:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 18:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 19:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF