Σελίδα 62 από 80 ΠρώτοΠρώτο ... 1252575859606162636465666772 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 916 έως 930 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #916
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    [...]

    Αν πραγματικά σχεδιάζουν κάτι τέτοιο, είναι ακόμα μια τακτική να αρμέξει λεφτά το κράτος από ό,τι μαλακία μπορεί να σκεφτεί.
    αυτό ακούγεται τα τελευταία 20 χρόνια.

  2. #917
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Πως γινεται αυτο?Εδω και 10 χιλιομετρα εχει το κοντερ και ο αλλος σου λεει ειναι μεταχειρισμενο,οχι εσυ που τουκανες και 300 χλμ τουλαχιστον?Απο απλη περιεργεια ρωταω,γιατι μου κανει εντυπωση.
    Μεταχειρισμένο αγοράστηκε εξ αρχής το μηχανάκι. Εννοείται ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει σε καινούρια οχήματα. Στο καινούριο όχημα, έχεις χάσει 10-15% της αξίας του τη στιγμή που βγαίνεις από το μαγαζί.
    Life begins at 45°.

  3. #918
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Εσένα όταν αγοράζεις μηχανάκι πρέπει να σου λέμε καλοπούλητο!

  4. #919
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Εσένα όταν αγοράζεις μηχανάκι πρέπει να σου λέμε καλοπούλητο!


    11 μηχανάκια σε 12 χρόνια. Κι αυτό επειδή έκανα ένα "διάλειμμα" με αυτοκίνητο για 1,5 χρόνο, αλλιώς θα είχα 1-2 ακόμα. ΠΟΥΤΣ, ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ;!



    Πέρα από την πλάκα, κι εγώ θα ήθελα να κρατήσω ένα μηχανάκι έστω 2-3 χρόνια. Αλλά είτε τα βαριέμαι, είτε οι συνθήκες/ανάγκες δε βοηθούν.
    Life begins at 45°.

  5. #920
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος


    Εγώ δεν το έχω κάνει "δουλίτσα" πάντως, ούτε γίνεται με σκοπό να βγάλω "μεροκάματο", άσχετα αν έχει τύχει να κάνω μερικές πολύ καλές αγορές και να μη χάσω απολύτως τίποτα ή και να κερδίσω ακόμα. Είναι μέρος του "παιχνιδιού", δεν είναι αυτοσκοπός. Εννοείται ότι πάντα κοιτάζω να χάνω τα λιγότερα χρήματα ή καθόλου, αν είναι δυνατόν. Τους τελευταίους 9 μήνες, άλλαξα 3 μηχανάκια. Συγκεκριμένα σε αυτό, δεν έχασα ούτε ευρώ στην αγοραπωλησία και ίσως βγάλω και μερικά ψιλά από κάποια έξτρα που μου έμειναν. Το προηγούμενο το πούλησα επίσης ακριβώς στην τιμή που το αγόρασα. Οι καλές αγορές είναι το "κόλπο".

    Αν πραγματικά σχεδιάζουν κάτι τέτοιο, είναι ακόμα μια τακτική να αρμέξει λεφτά το κράτος από ό,τι μαλακία μπορεί να σκεφτεί.
    δεν το ειπα για σενα.το ειπα απλα με αφορμη εσενα.
    ως προς τo sh ναι ειναι ακριβο αλλα ειναι το καλυτερο.αυτο ειναι ενα στοιχειο.οπως η αξιοπιστια της χοντα σε αυτα τα μικρα ειναι ανωτερη τον ανταγωνιστων.συν την μεταπωλητικη αξια που αν το κρατησεις σε καλη κατασταση μενει υπερβολικα ψηλα και φευγει σαν ζεστο ψωμακι.παρε ενα καινουργιο σιμ και πουλα το μετα απο 3 χρονια.καταλαβαινεις τι λεω.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #921
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    δεν το ειπα για σενα.το ειπα απλα με αφορμη εσενα.
    ως προς τo sh ναι ειναι ακριβο αλλα ειναι το καλυτερο.αυτο ειναι ενα στοιχειο.οπως η αξιοπιστια της χοντα σε αυτα τα μικρα ειναι ανωτερη τον ανταγωνιστων.συν την μεταπωλητικη αξια που αν το κρατησεις σε καλη κατασταση μενει υπερβολικα ψηλα και φευγει σαν ζεστο ψωμακι.παρε ενα καινουργιο σιμ και πουλα το μετα απο 3 χρονια.καταλαβαινεις τι λεω.
    Ναι, σίγουρα το όνομα "Honda" μετράει, αλλά δε θεωρώ ότι κρατάει τα σκήπτρα στα σκούτερ. Θα έλεγα ότι το πιο ολοκληρωμένο πακέτο το έχει το Xmax 300/400. Κι αυτό είναι πανάκριβο, βέβαια, αλλά έχει οτιδήποτε μπορεί να ζητήσεις από ένα σκούτερ και ακόμα περισσότερα. Απλά είναι βάρκα, που εμένα δε μου αρέσουν. Ε αμέσως μετά θα έβαζα το Beverly 350 ως το καλύτερο σύνολο της κατηγορίας. Αλλά, ξανά, δεν είμαι σκουτεράκιας, έχω ασχοληθεί ελάχιστα.

    Το μικρό Sym που είχα, πάντως, μοντέλο 2018, το κράτησα 8 μήνες, έκανα 6.000 χλμ, και το πούλησα ακριβώς όσο το αγόρασα.
    Life begins at 45°.

  7. #922
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία είναι τα SH αν θες να πηγαίνεις από το Α στο Β σβέλτα. Αλλά σκούτερ χωρίς χώρους είναι, για μένα τουλάχιστον, άχρηστα. Επίσης το SH300 έχει 6+ χιλιάρικα, γελάω.

    Ούτε εμένα μου άρεσε η θέση του Beverly, ομολογουμένως, και σε διαδρομή 1,5 ώρας άρχισα να ενοχλούμαι ψηλά στα πόδια, λόγω καναπεδάτης στάσης. Αλλά θεώρησα ότι είναι θέμα συνήθειας.



    Δεν τα μετράω καν αυτά. Είναι λογικό να έχεις κάποιο κόστος όταν αλλάζεις οχήματα κάθε 6-12 μήνες. Τα βάζω στα κόστη χρήσης και είτε τα "κερδίζω" από μια καλή αγορά, είτε χάνω ένα μικρό ποσό. Δυστυχώς, δε γίνεται δωρεάν.



    Πες, αμέ.



    Εγώ δεν το έχω κάνει "δουλίτσα" πάντως, ούτε γίνεται με σκοπό να βγάλω "μεροκάματο", άσχετα αν έχει τύχει να κάνω μερικές πολύ καλές αγορές και να μη χάσω απολύτως τίποτα ή και να κερδίσω ακόμα. Είναι μέρος του "παιχνιδιού", δεν είναι αυτοσκοπός. Εννοείται ότι πάντα κοιτάζω να χάνω τα λιγότερα χρήματα ή καθόλου, αν είναι δυνατόν. Τους τελευταίους 9 μήνες, άλλαξα 3 μηχανάκια. Συγκεκριμένα σε αυτό, δεν έχασα ούτε ευρώ στην αγοραπωλησία και ίσως βγάλω και μερικά ψιλά από κάποια έξτρα που μου έμειναν. Το προηγούμενο το πούλησα επίσης ακριβώς στην τιμή που το αγόρασα. Οι καλές αγορές είναι το "κόλπο".

    Αν πραγματικά σχεδιάζουν κάτι τέτοιο, είναι ακόμα μια τακτική να αρμέξει λεφτά το κράτος από ό,τι μαλακία μπορεί να σκεφτεί.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, σίγουρα το όνομα "Honda" μετράει, αλλά δε θεωρώ ότι κρατάει τα σκήπτρα στα σκούτερ. Θα έλεγα ότι το πιο ολοκληρωμένο πακέτο το έχει το Xmax 300/400. Κι αυτό είναι πανάκριβο, βέβαια, αλλά έχει οτιδήποτε μπορεί να ζητήσεις από ένα σκούτερ και ακόμα περισσότερα. Απλά είναι βάρκα, που εμένα δε μου αρέσουν. Ε αμέσως μετά θα έβαζα το Beverly 350 ως το καλύτερο σύνολο της κατηγορίας. Αλλά, ξανά, δεν είμαι σκουτεράκιας, έχω ασχοληθεί ελάχιστα.

    Το μικρό Sym που είχα, πάντως, μοντέλο 2018, το κράτησα 8 μήνες, έκανα 6.000 χλμ, και το πούλησα ακριβώς όσο το αγόρασα.
    σωστα,γιατι το πηρες φθηνα προφανως.γιατι ο πρωτος ειχε το μεγαλο χασιμο.δες sh του χρονου να παρακαλανε να τα παρουν με 500-600 μειον απο το καινουργιο!τα εχω δει!οπως το λες ομως,το xmax ειναι βαρκα.αν θες το πιο "σπορ" και με ανθρωπινη θεση οδηγησης το χοντα ειναι η επιλογη.και με τους χωρους υπαρχει η αλλη οπτικη οτι το επιπεδο πατωμα εξυπηρετει πολυ.
    δεν ξερω γιατι υπερασπιζομαι τα χοντα
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #923
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Ρε συ "Μπλίτζερ" μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι σημαίνει "τα βαριέμαι".

    Πήρες ένα μηχανάκι το "τερμάτισες" και το βαρέθηκες, πήρες ένα μηχανάκι εκμεταλλεύτηκες το 50% των δυνατοτήτων του το βαρέθηκες και πας να πάρεις ένα άλλο για να βαρεθείς ένα διαφορετικό 50%, ή μήπως πήρες κάτι και σου βγήκε τελείως "άλλο πράγμα" από αυτό που περίμενες;

    Καταλαβαίνω να πάρεις κάτι, να αλλάξουν οι οικονομικές, επαγγελματικές, οικογενειακές συνθήκες και να πας σε κάτι διαφορετικό.
    Αλλά ξέρω εγώ σκούτερ πούλησες, σκούτερ πήρες, "same shit different scooter", τι περίμενες και δεν το βρήκες, μεγαλύτερο ντουλαπάκι;

    Εκτός αν είσαι σε φάση "brute force", βαράω random και αν το πετύχω-το πέτυχα.

  9. #924
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Δε νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση το "βαριέμαι". Απλά το νιώθεις. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάποιο μηχανάκι ήταν κακό ή ότι το εκμεταλλευτήκα πλήρως. Απλά... συνέβη.

    Ε δεν είχε καμία σχέση το ένα σκούτερ με το άλλο. Αλλά αυτό το τελευταίο ήταν ειδική περίπτωση, γι'αυτό έφυγε σε 4 μέρες. Δεν είχα τέτοιο σκοπό, κάθε άλλο. Προέκυψε. Ανωτέρα βία. Θα εξηγηθώ συντόμως.

    Όχι, ποτέ δε "βαράω random", αλλά είμαι αρκετά αυθόρμητος και νομίζω απολαμβάνω και λίγο (έως πολύ) τη φάση της αγοράς, του ψώνιου. Ίσως είναι αυτό, δεν ξέρω, δεν το έχω φιλοσοφήσει. Σίγουρα κάποιο θεματάκι έχω πάντως.
    Life begins at 45°.

  10. #925
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Εισαι θεούλης!! Καλορίζικο είτε αυτο ή το επόμενο!

    Μου θυμισες:
    https://youtu.be/sv6bXfRP_IQ

    Keep on rocking

  11. #926
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.406
    Εδώ μέσα δεν έχει γίνει κατανοητό ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανάκια

  12. #927
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εδώ μέσα δεν έχει γίνει κατανοητό ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανάκια
    συμφωνώ,όμως έβαλα δίγομα michelin στο Cygnus και σα να το χαίρομαι σε αστικό και πέριξ περιβάλλον
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #928
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    συμφωνώ,όμως έβαλα δίγομα michelin στο Cygnus και σα να το χαίρομαι σε αστικό και πέριξ περιβάλλον
    Την επόμενη φορά pirelli........εκει να δεις γλέντι σε αστικο περιβάλλον...ειχα ξυσει σταντ ουκ ολίγες φορές με το gts 250
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #929
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος


    11 μηχανάκια σε 12 χρόνια. Κι αυτό επειδή έκανα ένα "διάλειμμα" με αυτοκίνητο για 1,5 χρόνο, αλλιώς θα είχα 1-2 ακόμα. ΠΟΥΤΣ, ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ;!



    Πέρα από την πλάκα, κι εγώ θα ήθελα να κρατήσω ένα μηχανάκι έστω 2-3 χρόνια. Αλλά είτε τα βαριέμαι, είτε οι συνθήκες/ανάγκες δε βοηθούν.
    φιλε τα ιδια κανω ...επεστρεψα στις μηχανες μετα απο διαλλειμα 7ετιας και εχω αλλαξει 10 σε 5 χρονια...δε μπορω να στεριωσω με τιποτα..

  15. #930
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    18 μηχανάκια σε 16χρόνια
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 10:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 18:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 19:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF