Σελίδα 68 από 80 ΠρώτοΠρώτο ... 1858636465666768697071727378 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.006 έως 1.020 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #1006
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ακριβώς η εμπειρία που είχα κι εγώ. Μόνο αρνητικό η "απογοήτευση" στο άνοιγμα του γκαζιού χαμηλά. Όχι πως δεν έχει ροπή, απλά είχα καλομαθει απ' τα ΜΤ. Στο γραναζωμα σηκώνει όντως κόντεμα, μέχρι και -1+3 πχ του πάει μια χαρά (και αν θυμάμαι καλά δεν επηρεάζεται και το κοντέρ). Για σούζα δευτέρα κάπου στις 8000-9000. Καλά χιλιόμετρα και πάλι.

  2. #1007
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Χαχα ρε φιλε κουβαλας πολλη τρελα, ετσι πρεπει ομως, yolo πουλα αγοραζε ειναι αρκετα ενθουσιαστικο.. Και εγω 3 σε 6 μηνες εχω αλλαξει, ηταν να γινει νωριτερα αλλα ηρθε ο virus και δε μπορουσα να αγορασω.. Καποιος ειπε οτι τε σκουτερ δεν ειναι μηχανες.. ισως δε ξερω.. 3 ειχα στη ζωη μου.. παντως το ρανερ που πηρα προσφατα ειναι πιο διασκεδαστικο απο αρκετες αλλες που ειχα..

    Πολυ ωραιο το εργαλειο που πηρες φιλε, η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ξαναδει, αλλα τωρα που ειδα το δικο σου ειμαι σιγουτος οτι θα αρχισω να το βλεπω στο δρομο και θα λεω ααα ναι αυτο ειναι.. Παντα ετσι γινετα

  3. #1008
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν έχω οδηγήσει Street Triple 675, αλλά έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις από φίλο που πήρε τέτοιο, ερχόμενος από τετρακύλινδρο μεσαίου κυβισμού και έλεγε ότι του είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η ροπή στις χαμηλές στροφές. Οπότε απομυθοποιήθηκε λίγο το θέμα της πανταχού παρούσας ροπής, αν χαμηλά δεν είναι τόσο δυνατό. Βέβαια έχει μεγάλο εύρος, αν τραβάει μέχρι τις 12.500 rpm.

    Ως προς το αρχικό δάγκωμα των φρένων, συμφωνώ ότι είναι ωραία η αίσθηση, αλλά σε δημόσιο δρόμο χαμηλής πρόσφυσης θεωρώ ότι είναι μειονέκτημα, καθότι η προοδευτικότητα είναι πιο σημαντική.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1009
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    after τελικο χωρις remapping το χαντακωνει αυτο το μοτερ χαμηλα, βαλε της arrow το χαρτη τσαμπα στο βαζουν

  5. #1010
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ως προς το αρχικό δάγκωμα των φρένων, συμφωνώ ότι είναι ωραία η αίσθηση, αλλά σε δημόσιο δρόμο χαμηλής πρόσφυσης θεωρώ ότι είναι μειονέκτημα, καθότι η προοδευτικότητα είναι πιο σημαντική.


    Το Triumph αυτό δεν είναι για αρχάριους/ες οδηγούς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #1011
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ποτε το πουλας???
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Θα σου πει το βραδάκι
    Λογικά απο αύριο
    "Όχι ρε, αυτό θα το κρατήσω."



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    after τελικο χωρις remapping το χαντακωνει αυτο το μοτερ χαμηλα, βαλε της arrow το χαρτη τσαμπα στο βαζουν
    Δεν ξέρω αν έχει γίνει remapping. Όπως και να'χει θα το κοιτάξω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω οδηγήσει Street Triple 675, αλλά έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις από φίλο που πήρε τέτοιο, ερχόμενος από τετρακύλινδρο μεσαίου κυβισμού και έλεγε ότι του είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η ροπή στις χαμηλές στροφές.
    Τα 4κ 600άρια είναι νεκρά στο μισό εύρος στροφών. Πιο γρήγορα πηγαίνω σβηστός.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ως προς το αρχικό δάγκωμα των φρένων, συμφωνώ ότι είναι ωραία η αίσθηση, αλλά σε δημόσιο δρόμο χαμηλής πρόσφυσης θεωρώ ότι είναι μειονέκτημα, καθότι η προοδευτικότητα είναι πιο σημαντική.
    Έχει ABS.



    (απενεργοποιήσιμο, αλλιώς δε θα το αγόραζα )
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 18/06/2020 στις 12:59.
    Life begins at 45°.

  7. #1012
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    "Όχι ρε, αυτό θα το κρατήσω."

    Άντε, να μπεις κι εσύ στον κλειστό κύκλο των αναβατών που όταν κάποιος τους ρωτήσει πότε πήραν τη μηχανή μπορούν με περηφάνια να πουν "πέρυσι"

  8. #1013
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Α και ο ήχος του είναι εθιστικός.
    Το ισχυρότερο κριτήριο επιλογης σε μοτοσυκλέτες ταυλας

  9. #1014
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ήρθα να κάνω το ποστ #1000.

    Και τώρα που το καβάτζωσα, μπορώ να πάρω τον χρόνο μου να γράψω 5 πράγματα.

    Το μηχανάκι όντως δεν έχει καμία σχέση με το ΜΤ07. Βρίσκεται σε τελείως διαφορετική κλάση. Μιλάμε για ένα μηχανάκι με πλαισιάρα, ψαλιδάρα, ακτινικές 4πίστονες δαγκάνες και πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Άλλο πράγμα.

    Τα 1000άρια SS επίσης είναι άλλο πράγμα. Προσφέρουν σίγουρα κάποιες συγκινήσεις που δε βρίσκεις αλλού, και τα SS γενικότερα σε βάζουν "στην πρίζα" με το που τα καβαλήσεις, αλλά, γενικά μιλώντας, είναι επιεικώς άχρηστα για τον δρόμο.

    Δυστυχώς, έχω κάνει 2-3, σχετικά κοντινές, βόλτες μόνο, οπότε δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη ακόμα, αλλά από τη 2η μόλις βόλτα κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό σύνολο, που κάνει σίγουρα εξίσου καλά τόσο δρόμο, όσο και πίστα.

    Οι αναρτήσεις ακόμα ρυθμίζονται, μετά από κάθε βόλτα, μέχρι να βρω το sweet spot μου, ενώ τα φρένα του έχουν εκπληκτικό δάγκωμα. Το μοτέρ του ουρλιάζει μέχρι τις 12.500 rpm, αλλά χαμηλά με απογοητεύει λίγο, όντας συνηθισμένος κι από το 2κύλινδρο που τραβούσε από το ρελαντί. Πιθανότατα αυτό θα διορθωθεί με πιο κοντό γρανάζωμα ή/και με επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου. Θα δούμε, όταν αποφασίσω να ασχοληθώ. Η πρώτη του είναι πολύ μακριά, τόσο που δοκιμάζω σουζίτσες με συμπλεκτάρισμα πρώτης, το οποίο είναι λίγο τρομακτικό. Βέβαια, βοηθάει πολύ στην κίνηση εντός πόλης, αφού μπορείς να κρατήσεις την πρώτη ταχύτητα μέχρι τα 100+ km/h. Το κιβώτιό του το βρίσκω μέτριο, θα μπορούσαν καλύτερα, αφού μερικές φορές δυσκολεύομαι να κουμπώσω πρώτη από νεκρά. Κανένα πρόβλημα εν κινήσει, όμως, οπότε μικρό το κακό. Επίσης οι καθρέφτες του μετακινούνται ελαφρώς στις μεγάλες ταχύτητες και γίνονται εκνευριστικοί.

    Το βάρος του είναι εξαιρετικά χαμηλό, στα επίπεδα του ΜΤ07, ενώ έχει 17 λίτρα ντεπόζιτο. Όσο το έχω κινήσει ως τώρα, δηλαδή αποκλειστικά εντός πόλης και σε επαρχιακό στροφιλίκι, βλέπω μια μέση κατανάλωση περίπου στα 6,6 λ/100 χλμ. Η θέση οδήγησης είναι καλή, λίγο πιο επιθετική από του ΜΤ (προτιμώ του ΜΤ), ενώ έχει και λίγο πιο ψηλή σέλα, αλλά σίγουρα καλύτερη από του ΜΤ, ακόμα και για τον συναναβάτη.

    Α και ο ήχος του είναι εθιστικός.

    Σε γενικές γραμμές, το μηχανάκι είναι πολύ διασκεδαστικό και ευχάριστο, ενώ φαίνεται ότι μπορεί να κάνει τα πάντα με αξιώσεις.

    Τι άλλο θα θέλατε να μάθετε;!
    ,το 675 ???






















































    Απόφυγε Εξάρχεια Γκύζη Ζωγράφου

  10. #1015
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Εντάξει, δεν είναι κάτι που συνηθίζω. Ήθελα να τονίσω ότι δεν κουράζει με συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων μέσα στην πόλη. Ούτε σκορτσάρει. Απλά δεν είναι ιδιαίτερα πρόθυμο χαμηλά.
    Life begins at 45°.

  11. #1016
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, δεν είναι κάτι που συνηθίζω. Ήθελα να τονίσω ότι δεν κουράζει με συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων μέσα στην πόλη. Ούτε σκορτσάρει. Απλά δεν είναι ιδιαίτερα πρόθυμο χαμηλά.
    Μην γίνεσαι λουλης το μηχανάκι ΓΑΜΑΕΙ.....
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #1017
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    Ανοίξαν το πορτάκι και δεν του βαλαν φαϊ, γι'αυτό δεν πετάει το χρυσό του...
    πήγαινε ταϊσε το και θα δεις.

  13. #1018
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Καλα χιλιομετρα ρε...
    Καμια φωτογραφια θα βαλεις;;
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  14. #1019
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.698
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Καλα χιλιομετρα ρε...
    Καμια φωτογραφια θα βαλεις;;
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3050691

  15. #1020
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ούτως ή άλλως με το γυμνό δε σε ενδιαφέρει η πορεία με αρκετά km οπότε βάζεις ένα -1 μπροστά να είσαι αρχηγός.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 10:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 18:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 19:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF