Σελίδα 67 από 80 ΠρώτοΠρώτο ... 1757626364656667686970717277 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #991
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Να δεις πού έχω ακούσει τέτοιο διάλογο, τί μου θυμίζει....
    Όταν κυκλοφορείς με Τράιαμφ:
    https://www.youtube.com/watch?v=o8S2fkfFG7g

  2. #992
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Σας ευχαριστώ όλους, παίδες. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το απολαύσω ακόμα, με τον κωλόκαιρο, αλλά επιφυλάσσομαι. Δυο φορές καβάλησα, δυο φορές έβρεχε.
    Life begins at 45°.

  3. #993
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους, παίδες. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το απολαύσω ακόμα, με τον κωλόκαιρο, αλλά επιφυλάσσομαι. Δυο φορές καβάλησα, δυο φορές έβρεχε.
    Εύχομαι λοιπόν, ατελείωτα ευτυχισμένα και ...στεγνά χιλιόμετρα!


  4. #994
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους, παίδες. Δυστυχώς ...
    Πριν διαβάσω το υπόλοιπο μήνυμα, φανταζόμουν ότι θα συνέχιζες λέγοντας ότι το πούλησες κι αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #995
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #996
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Πολύ ωραίο, καλή διασκέδαση
    RIDE MORE TALK LESS

  7. #997
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις εντυπώσεις από το Street Triple 675 R; Πώς σου φαίνεται σε σχέση με τα άλλα που είχες, π.χ. το CBR1000 και το MT-07;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #998
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις εντυπώσεις από το Street Triple 675 R; Πώς σου φάνηκε σε σχέση με τα άλλα που είχες, π.χ. το CBR1000 και το MT-07;
    Δεν τα μαθες ?

  9. #999
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ποιο ΜΤ-07?
    Θα το εχει διαγραψει ο εγκεφαλος ηδη...
    Ride(s) the wind of change...

  10. #1000
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις εντυπώσεις από το Street Triple 675 R; Πώς σου φαίνεται σε σχέση με τα άλλα που είχες, π.χ. το CBR1000 και το MT-07;
    Ήρθα να κάνω το ποστ #1000.

    Και τώρα που το καβάτζωσα, μπορώ να πάρω τον χρόνο μου να γράψω 5 πράγματα.

    Το μηχανάκι όντως δεν έχει καμία σχέση με το ΜΤ07. Βρίσκεται σε τελείως διαφορετική κλάση. Μιλάμε για ένα μηχανάκι με πλαισιάρα, ψαλιδάρα, ακτινικές 4πίστονες δαγκάνες και πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Άλλο πράγμα.

    Τα 1000άρια SS επίσης είναι άλλο πράγμα. Προσφέρουν σίγουρα κάποιες συγκινήσεις που δε βρίσκεις αλλού, και τα SS γενικότερα σε βάζουν "στην πρίζα" με το που τα καβαλήσεις, αλλά, γενικά μιλώντας, είναι επιεικώς άχρηστα για τον δρόμο.

    Δυστυχώς, έχω κάνει 2-3, σχετικά κοντινές, βόλτες μόνο, οπότε δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη ακόμα, αλλά από τη 2η μόλις βόλτα κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό σύνολο, που κάνει σίγουρα εξίσου καλά τόσο δρόμο, όσο και πίστα.

    Οι αναρτήσεις ακόμα ρυθμίζονται, μετά από κάθε βόλτα, μέχρι να βρω το sweet spot μου, ενώ τα φρένα του έχουν εκπληκτικό δάγκωμα. Το μοτέρ του ουρλιάζει μέχρι τις 12.500 rpm, αλλά χαμηλά με απογοητεύει λίγο, όντας συνηθισμένος κι από το 2κύλινδρο που τραβούσε από το ρελαντί. Πιθανότατα αυτό θα διορθωθεί με πιο κοντό γρανάζωμα ή/και με επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου. Θα δούμε, όταν αποφασίσω να ασχοληθώ. Η πρώτη του είναι πολύ μακριά, τόσο που δοκιμάζω σουζίτσες με συμπλεκτάρισμα πρώτης, το οποίο είναι λίγο τρομακτικό. Βέβαια, βοηθάει πολύ στην κίνηση εντός πόλης, αφού μπορείς να κρατήσεις την πρώτη ταχύτητα μέχρι τα 100+ km/h. Το κιβώτιό του το βρίσκω μέτριο, θα μπορούσαν καλύτερα, αφού μερικές φορές δυσκολεύομαι να κουμπώσω πρώτη από νεκρά. Κανένα πρόβλημα εν κινήσει, όμως, οπότε μικρό το κακό. Επίσης οι καθρέφτες του μετακινούνται ελαφρώς στις μεγάλες ταχύτητες και γίνονται εκνευριστικοί.

    Το βάρος του είναι εξαιρετικά χαμηλό, στα επίπεδα του ΜΤ07, ενώ έχει 17 λίτρα ντεπόζιτο. Όσο το έχω κινήσει ως τώρα, δηλαδή αποκλειστικά εντός πόλης και σε επαρχιακό στροφιλίκι, βλέπω μια μέση κατανάλωση περίπου στα 6,6 λ/100 χλμ. Η θέση οδήγησης είναι καλή, λίγο πιο επιθετική από του ΜΤ (προτιμώ του ΜΤ), ενώ έχει και λίγο πιο ψηλή σέλα, αλλά σίγουρα καλύτερη από του ΜΤ, ακόμα και για τον συναναβάτη.

    Α και ο ήχος του είναι εθιστικός.

    Σε γενικές γραμμές, το μηχανάκι είναι πολύ διασκεδαστικό και ευχάριστο, ενώ φαίνεται ότι μπορεί να κάνει τα πάντα με αξιώσεις.

    Τι άλλο θα θέλατε να μάθετε;!
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 18/06/2020 στις 12:20.
    Life begins at 45°.

  11. #1001
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Πολύ ενδιαφέρουσα και αντικειμενική προσέγγιση. Ως προς τις χαμηλές στροφές, έχω ακούσει το αντίθετο για τα Street Triple 675. Μήπως έχει μπει αυτερμάρκετ εξάτμιση χωρίς επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου;

    Η εμπειρία μου με το τρικύλινδρο MT-09 SP ήταν εξαιρετική ως προς τη λειτουργία στις χαμηλές στροφές. Τραβούσε καλά από τις 1.800 rpm.

    Σε σχέση με το Duke III πώς σου φαίνεται για τη χρήση που κάνεις;
    Γιατί θεωρείς τα 1000άρια SS άχρηστα για το δρόμο αφού λες ότι σε βάζουν στην πρίζα; Αυτό το αίσθημα δεν αρκεί;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #1002
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ήρθα να κάνω το ποστ #1000.

    Και τώρα που το καβάτζωσα, μπορώ να πάρω τον χρόνο μου να γράψω 5 πράγματα.

    Το μηχανάκι όντως δεν έχει καμία σχέση με το ΜΤ07. Βρίσκεται σε τελείως διαφορετική κλάση. Μιλάμε για ένα μηχανάκι με πλαισιάρα, ψαλιδάρα, ακτινικές 4πίστονες δαγκάνες και πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Άλλο πράγμα.

    Τα 1000άρια SS επίσης είναι άλλο πράγμα. Προσφέρουν σίγουρα κάποιες συγκινήσεις που δε βρίσκεις αλλού, και τα SS γενικότερα σε βάζουν "στην πρίζα" με το που τα καβαλήσεις, αλλά, γενικά μιλώντας, είναι επιεικώς άχρηστα για τον δρόμο.

    Δυστυχώς, έχω κάνει 2-3, σχετικά κοντινές, βόλτες μόνο, οπότε δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη ακόμα, αλλά από τη 2η μόλις βόλτα κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό σύνολο, που κάνει σίγουρα εξίσου καλά τόσο δρόμο, όσο και πίστα.

    Οι αναρτήσεις ακόμα ρυθμίζονται, μετά από κάθε βόλτα, μέχρι να βρω το sweet spot μου, ενώ τα φρένα του έχουν εκπληκτικό δάγκωμα. Το μοτέρ του ουρλιάζει μέχρι τις 12.500 rpm, αλλά χαμηλά με απογοητεύει λίγο, όντας συνηθισμένος κι από το 2κύλινδρο που τραβούσε από το ρελαντί. Πιθανότατα αυτό θα διορθωθεί με πιο κοντό γρανάζωμα ή/και με επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου. Θα δούμε, όταν αποφασίσω να ασχοληθώ. Η πρώτη του είναι πολύ μακριά, τόσο που δοκιμάζω σουζίτσες με συμπλεκτάρισμα πρώτης, το οποίο είναι λίγο τρομακτικό. Βέβαια, βοηθάει πολύ στην κίνηση εντός πόλης, αφού μπορείς να κρατήσεις την πρώτη ταχύτητα μέχρι τα 100+ km/h. Το κιβώτιό του το βρίσκω μέτριο, θα μπορούσαν καλύτερα, αφού μερικές φορές δυσκολεύομαι να κουμπώσω πρώτη από νεκρά. Κανένα πρόβλημα εν κινήσει, όμως, οπότε μικρό το κακό. Επίσης οι καθρέφτες του μετακινούνται ελαφρώς στις μεγάλες ταχύτητες και γίνονται εκνευριστικοί.

    Το βάρος του είναι εξαιρετικά χαμηλό, στα επίπεδα του ΜΤ07, ενώ έχει 17 λίτρα ντεπόζιτο. Όσο το έχω κινήσει ως τώρα, δηλαδή αποκλειστικά εντός πόλης και σε επαρχιακό στροφιλίκι, βλέπω μια μέση κατανάλωση περίπου στα 6,6 λ/100 χλμ. Η θέση οδήγησης είναι καλή, λίγο πιο επιθετική από του ΜΤ (προτιμώ του ΜΤ), ενώ έχει και λίγο πιο ψηλή σέλα, αλλά σίγουρα καλύτερη από του ΜΤ, ακόμα και για τον συναναβάτη.

    Α και ο ήχος του είναι εθιστικός.

    Σε γενικές γραμμές, το μηχανάκι είναι πολύ διασκεδαστικό και ευχάριστο, ενώ φαίνεται ότι μπορεί να κάνει τα πάντα με αξιώσεις.

    Τι άλλο θα θέλατε να μάθετε;!
    Αδερφή.

  13. #1003
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ ενδιαφέρουσα και αντικειμενική προσέγγιση. Ως προς τις χαμηλές στροφές, έχω ακούσει το αντίθετο για τα Street Triple 675. Μήπως έχει μπει αυτερμάρκετ εξάτμιση χωρίς επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου;

    Η εμπειρία μου με το τρικύλινδρο MT-09 SP ήταν εξαιρετική ως προς τη λειτουργία στις χαμηλές στροφές. Τραβούσε καλά από τις 1.800 rpm.

    Σε σχέση με το Duke III πώς σου φαίνεται για τη χρήση που κάνεις;
    Γιατί θεωρείς τα 1000άρια SS άχρηστα για το δρόμο αφού λες ότι σε βάζουν στην πρίζα; Αυτό το αίσθημα δεν αρκεί;
    Έχει aftermarket εξάτμιση. Δεν μπορώ να ξέρω 100% τι άλλο έχει γίνει στο μηχανάκι όσον αφορά "βελτιώσεις" που ίσως επηρεάζουν, αλλά θα τα ξετρυπώσω σιγά-σιγά. Το μηχανάκι είχε κάνει μόλις σέρβις, οπότε δε χρειάζεται τίποτα για κάνα χρόνο ακόμα, γι'αυτό δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Πάντως έχει μια αρκετά σημαντική "τρύπα" μεταξύ 3.500-4000 rpm και μετά ανεβάζει εύκολα μέχρι τον κόφτη.

    Το ΜΤ09 έχει +200 κυβικά περίπου και είναι ρυθμισμένο για ροπή, οπότε δεν έχει καμία σχέση.

    Το Duke ήταν σίγουρα πιο ευέλικτο στην πόλη, αλλά το 675 είναι πολύ καλύτερο πακέτο για all-around χρήση. Ίσως το τέλειο πακέτο.

    Όχι, δεν αρκεί. Και ένα καλό γυμνό μπορεί να σου προσφέρει παρόμοιες συγκινήσεις (ίσως -10%), αλλά με το 50% της προσπάθειας.
    Life begins at 45°.

  14. #1004
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Τι άλλο θα θέλατε να μάθετε;!
    ποτε το πουλας???
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #1005
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ποτε το πουλας???
    Θα σου πει το βραδάκι
    Λογικά απο αύριο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 11:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 19:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 20:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 11:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF