Σελίδα 1 από 80 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 1187

Θέμα: Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

  1. #1
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059

    Ποιο να είναι το επόμενο μηχανάκι μου;

    Μμ;

    Δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοιο θέμα εδώ, και ζήλεψα με όλα αυτά που βλέπω καθημερινά.

    Λοιπόν, το πράγμα έχει ως εξής: σε ένα φανταστικό σενάριο, σκέφτομαι να αγοράσω μηχανάκι και πραγματικά δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑ που θέλω οπωσδήποτε να έχω, ένα μηχανάκι που συνδυάζει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάω, σε μια καλή τιμή. Ούτε ένα. Wtf factories?! Οπότε θα σας δώσω στοιχεία κι εσείς πρέπει να μου βρείτε το κατάλληλο μηχανάκι. Στο τέλος, όποιος έχει πέσει μέσα, κερδίζει κέρασμα μπίρα. Φυσικά, καθ'όλη τη διάρκεια της συζήτησης, μπορώ να επεμβαίνω, ώστε να γίνει πιο εποικοδομητική. Ή όχι.

    Τι ζητάω αυτή τη στιγμή από ένα μηχανάκι;

    • Μοτέρ: Θέλω να έχει 2 κυλίνδρους. Άντε, πάω μέχρι 3, μέγιστο. Πρέπει να έχει ροπή από χαμηλά. Η ροπή είναι το παν. Δε θέλω πολλά άλογα. Ευθείες και τελικές δε με απασχολούν.
    • Διαστάσεις: Πρέπει να είναι μαζεμένο, σχετικά ελαφρύ και με σχετικά χαμηλή σέλα. Με έμφαση στο "σχετικά". Αν και κάποιοι θεωρούν ελαφριά τα μηχανάκια των 220 κιλών. Δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 200 κιλά. Γεμάτο. Οτιδήποτε πάνω από αυτό, δεν είναι μοτοσικλέτα, μη λέμε τα ίδια. Όσο για το ύψος, ναι, είχα και 640 SM με 910 mm σέλα χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά προτιμώ κάτι χαμηλότερο. Ας πούμε μέχρι ~820 mm.
    • Τύπος: Πρέπει να είναι διασκεδαστικό, ευέλικτο, παιχνιδιάρικο. Να μπορεί να κινηθεί με άνεση μέσα στην πόλη της Αθήνας και να χαζοχαίρεσαι ακόμα κι όταν πας στο περίπτερο. Ιδανικά, κάτι μεταξύ motard και street.
    • Χρήση: Το μηχανάκι θα χρησιμοποιείται κυρίως ως κανίβαλος εντός Αττικής και για μια βόλτα το μήνα, ίσως λιγότερο, εκτός νομού.
    • Άνεση: Ανέσεις, ανεμοκαλύψεις, μπαγκάζια κτλ δε με αφορούν, τα αφήνω για τους τουρίστες.
    • Εξοπλισμός: Θα προτιμούσα κάτι καλοστημένο, με καλά περιφερειακά, έτοιμο για πόλεμο, αλλά αν δεν έρχεται με Ohlins και Brembo από το εργοστάσιο, οκ, δεν είναι ακριβώς deal breaker.
    • Ηλεκτρονικά: Όσο λιγότερα (ή και καθόλου), τόσο καλύτερα. Αν έχει ABS, ΠΡΕΠΕΙ να απενεργοποιείται τουλάχιστον το πίσω.
    • Αξιοπιστία: Πρέπει να είναι επαρκώς αξιόπιστο και να μην είμαι στο συνεργείο κάθε 2 βδομάδες. Ξέρω ότι κυρίως ψάχνω για ευρωπαϊκό μηχανάκι, αλλά μη μου προτείνετε μηχανάκια που θέλουν 1500€ συντήρηση/έτος για να δουλεύουν.
    • Ηλικία/τιμή: Πρέπει να είναι μηχανάκι της τελευταίας 10ετίας και να βρίσκεται γύρω στα 5 χιλιάρικα, μεταχειρισμένο, σε άψογη κατάσταση. Ας πούμε μέχρι 6 για κάτι εξαιρετικό, με πολλά χρήσιμα έξτρα (πχ καλή εξάτμιση).


    Νομίζω ότι αυτά είναι όλα. Αν προκύψει κάτι άλλο στην πορεία, θα το συμπληρώσω.

    Παρακαλώ η συζήτηση να μην αναλωθεί σε "γιατί δε θες 4κύλινδρα, αφού είναι τα καλύτερα!!11" ή "το ABS ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΣ;!!112". Η απάντηση και στα δύο - προκαταβολικά, για τους τυφλούς - είναι "όχι, δεν είναι". Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που ζητώ, ας μείνουμε στο τι ταιριάζει στην περιγραφή κι όχι γιατί τα επέλεξα. Όπως είπα, πρόκειται για ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σενάριο, για να κάνουμε παιχνίδι. Ευχαριστώ.

    Όσοι έχουμε μιλήσει, αποκλείονται από το παιχνίδι. Ξέρετε ποιοι είστε. Εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

    Όλες οι προτάσεις θα ληφθούν σοβαρά υπόψη, ακόμα κι αν δε σχολιάσω.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 15/11/2018 στις 04:28.
    Life begins at 45°.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Με βάση αυτά που ζητάς,KTM 950-990 sm.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Με βάση αυτά που ζητάς,KTM 950-990 sm.
    κοιταξε.Μου περασε και μενα απο το μυαλο αυτο αλλα μου τα χαλαει το υψος σελας και τα κιλα.


    Αυτο που μου ηρθε οσο διαβαζα ειναι ντουκατι μονστερ.

    Απο την αρχη ομως μου περασαν ετσι πειρακτικα επειδη ξερω οτι εισαι υπερμαχος της παλαιας μοτοσυκλεταςbross 650.

    Και μολις διαβασα τον τιτλο του θεματος μου ηρθε να σου πρωτεινο βενζινοκινητιριο σκαφτικο για τις ελιες.Μαζεμενο,κατω απο 850cm υψος σελας.Αλαφρυ κτλπ....



    Ντουκατι μονστερ απο μενα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Είμαι σε πάρα πολύ παρόμοια φάση. Είναι σχεδόν σιγουρακι ότι μια εκ των Ducati monster 696 και Yamaha Mt07 θα είναι η επόμενή μου μηχανή. Το ducati στην θεωρία μου φαίνεται λίγο πιο premium, αλλά δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο για να ξέρω πρακτικά. Θεωρώ πως και οι 2 σε καλύπτουν 9/9.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2018
    Μηνύματα
    20
    tuono factory ,επειδη ζηταω πανω κατω τα ιδια απο μια μηχανη.με εχει καλυψει με το παραπανω

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Φανταστικό δεν είπες ρε μικρούλη ?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Silk_700S
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1024px-SILK_700S_01.jpg 
Προβολές:	1259 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	401251

  7. #7
    Το είχες και το πουλησες..

    Σε αυτά τα λεφτά ,ένα που μου έρχεται στο μυαλό με καλά περιφερειακά είναι το dorsoduro factory.
    Το abs μην σ ανησυχεί... Aprilia είναι...δεν θα δουλεύει..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Είναι λίγο αντιφατικό το ότι θες μηχανάκι με λιγότερα από 200 κιλά και 2κυλινδρο ή 3κυλινδρο...
    Επίσης αντιφατικό το ότι σκέφτεσαι μοταρντ...αφού το 99% των μοταρντ είναι μονοκυλινδρα...

    Έτσι όπως το ζητάς το μηχανάκι ειναι αυτό που είχες το mt07...
    Κάτω από 200 κιλά, 2κυλινδρο, παιχνιδιάρικο, νεο μοντέλο, αξιόπιστο και με αυτή την τιμή που θες...
    Αν πας πιο ψηλά σε λεφτά μπορείς να πάρεις και το mt09 που είναι πάντα μια αναβάθμιση για πρώην κατόχους mt07....

    Μπορείς να πας και σε ducati hypermotard που γενικά είναι αξιόπιστο από μοτέρ...αλλά είναι ducati με ότι αυτό συνεπάγεται...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Μονοκύλινδρο σκέτη αλητεία και κούκλα, husky 610 sm ή enduro ψεκαστό σε λευκό κόκκινο. Φοβερό πλαίσιο, αναρτησάρες, και αξιόπιστο μοτέρ.

    Σε 2κύλινδρο 950/990 sm, KTM

    Σε 3 κύλινδρο Street Triple 675, Μηχανάρα !

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το είχες και το πουλησες..

    Σε αυτά τα λεφτά ,ένα που μου έρχεται στο μυαλό με καλά περιφερειακά είναι το dorsoduro factory.
    Το abs μην σ ανησυχεί... Aprilia είναι...δεν θα δουλεύει..
    +++

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα, αλλά κάτι τέτοιο δεν κάνει; https://www.car.gr/12475084-ktm-690-duke
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Και εγώ MT-07 "διάβαζα" στην περιγραφή σου και αν εξαιρέσεις τον περιορισμό τιμής τότε περιγράφεις το MT-09SP
    The R is for Respect.

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Ψάξε για nuda....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Street Triple και απο μένα,συμφωνώ με Kordix, την μπύρα την θέλω ξανθιά και την γκόμενα κρύα....ώπα ανάποδα.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  15. #15
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Νομίζω MT-09 αλλά ξεφεύγει από το budget που έχεις.
    ΚΤΜ 990 Super Duke, να έχεις 120-130 άλογα στο δεξι χέρι για να κανεις το εβδομαδιαίο reboot.

Σελίδα 1 από 80 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό να είναι το επόμενο?
    από xrlantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 11:12
  2. Cbf 250..ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ
    από DISEASER82 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 19:28
  3. Το επομενο μηχανακι του Oldman..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 20:46
  4. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 11:39
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF