Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Πηνία dr-z

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    178

    Πηνία dr-z

    Καλησπέρα! Πριν λίγο καιρό έμεινα από πηνία σε dr-z. Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και αφού παρήγγειλα καινούργια ήδη και είχαν φτάσει είπα να κάνω την προσπάθεια. Μέτρησα αντιστάσεις πριν τα βάλω και ήταν όλα κομπλέ, μέσα στο εύρος που δίνει η suzuki για το καθένα. Μέτρησα επίσης αφού τα έβαλα μπας και χάλασε τίποτα λυγίζοντας καλώδια κλπ και βγήκαν ακριβώς οι ίδιες τιμές, οπότε κομπλέ, τα πηνία είναι λειτουργικά στα νούμερα. Παρόλαυτά η μηχανή δεν παίρνει πλέον (πριν έπαιρνε σκαστή ή με καλώδια, αφού είχα μείνει από μπαταρία εφόσον είχα χαλασμένα πηνία) ούτε με μίζα ούτε σκαστή σε κατηφόρα. Η μίζα γυρνάει κανονικά και το μπουζί έχει ωραία δυνατή σπίθα. Η βενζίνη επίσης κατεβαίνει και ρέει κανονικά. Δε μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να έχω κάνει λάθος, οπότε θα ήθελα καμιά ιδέα και από εσάς. Μια ερώτηση -ίσως χαζή- που θέλω να σας κάνω όμως είναι η εξής: Έχει σήμασία σε ποιά θέση θα βιδωθεί ο πηνιοφόρος; Μπορεί να αλλάξει κάτι πχ στο χρονισμό; Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ να έχει πάει στραβά. Έχει 3 βίδες που πιάνουν στο καπάκι, οπότε μπορεί να βιδωθεί θεωρητικά σε 3 διαφορετικές θέσεις.Τον βίδωσα έτσι πως βόλευε να έρθουν τα καλώδια σε μήκος και κατεύθυνση. Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Βγαλε μπουζι, ριξε μπολικες μανιβελιες με κλειστο kill-switch και γκαζι, καθαρισε/στεγνωσε μπουζι και ξαναδοκιμασε..

    Αν δεν, ριξε καμια φωτο του πηνιοφορου, μη ψαχνουμε αδικα manual..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ναι φιλε εχει σημασια πως θα βαλεις τα πηνια στο καπακι...

    τα πηνια του drz εχουν ενα επιπλεον τυλιγμα απο το οποιο περνει το σημα της αναφλεξης η ηλεκτρονικη...οποτε συμβουλεψου το μανουαλ για το πως να τα τοποθετησεις, η απλα αλλαζε θεσεις μεχρι να παρει μπρος

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    178
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Το πρώτο το έχω ήδη κάνει. Το manual που κυκλοφορεί και έχω δυστυχώς δε λέει τίποτα για το πως μπαίνει/βγαίνει ο πηνιοφόρος. Μπορώ κάπως με το μάτι να καταλάβω τη σωστή θέση; Ανεβάζω μια φωτό κι αν δε βγαίνει άκρη από αυτή θα ανεβάσω πιο λεπτομερείς αργότερα που θα τα έχω μπροστά μουΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pinia.jpg 
Προβολές:	342 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	401296

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Aυτό κάτω δεξιά είναι το μάτι του βολάν,τσέκαρε το καλώδιό του.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα πηνια ειναι βαλμενα οκ
    ετσι κι αλλιως το ματι διαβαζει στο βολαν οχι στα πηνια

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Aυτό κάτω δεξιά είναι το μάτι του βολάν,τσέκαρε το καλώδιό του.
    είναι κομπλέ, η αντίστασή του 550Ω, όταν η suzuki δίνει εύρος 390-600Ω

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα πηνια ειναι βαλμενα οκ
    ετσι κι αλλιως το ματι διαβαζει στο βολαν οχι στα πηνια
    Είναι η τελευταία μου ελπίδα να τα έχω βάλει λάθος
    Στην ηλεκτρονική βέβαια πηγαίνουν 4 καλώδια, 2 από το μάτι και 2 από τα πηνία. Αν δεν κάνω λάθος τα πηνία δίνουν το σήμα, καθώς από ότι βλέπω στο manual τα λέει signal coil ενώ το μάτι (δίνει ρεύμα για τον σπινθήρα pickup coil. Οπότε μου ακούγεται κάπως λογικό αυτό που λέει πιο πάνω ο p@nos, να δίνει σωστό ρεύμα αλλά σε λάθος χρόνο. Επίσης, από το πως ακούγεται και αντιδράει η μηχανή, με τις λιγοστές μεν γνώσεις μου και λαμβάνοντας υπ'όψην πως φτάνει καύσιμο στον κύλινδρο και έχει σπινθήρα στο μπουζί, μου κάνει για πρόβλημα κάποιου είδους χρονισμού. Δε ξέρω αν έχει λογική η σκέψη μου, αν όχι διορθώστε με

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δε βαζεις και μια φωτο το βολαν στο σημειο που δινει σπινθηρα;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το πηνιο που αγορασες ειναι γνησιο ή οχι;
    Εαν οχι, βεβαιωσου για το αν τα καλωδια της φισας, ειναι με τη σωστη πολικοτητα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2014
    Μηνύματα
    70
    εμενα τα εκαψε πριν 2 μηνες τους εκανα περιελιξη αλλαξα ανορθωτη και μπαταρια και δουλευει οκ.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    βεβαιωσου για το αν τα καλωδια της φισας, ειναι με τη σωστη πολικοτητα.
    Εχουν πολικοτητα τα πηνια..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εχουν πολικοτητα τα πηνια..??
    Έλα μου ντέ !

    Αν άλλαξες το μάτι τσέκαρε αν το πικ του βολάν περνά ακριβώς στο ιδιο ύψος με το μαγνητάκι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    178
    Καλημέρα παιδιά. Χθες βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα ξανά λίγο. Το μάτι είναι ολόιδιο με το παλιό βάζοντας τα δίπλα δίπλα και η θέση του είναι φιξ, οπότε νομίζω αποκλείεται να έιναι λόγω αυτού. Ξαναέβαλα τα παλιά πηνία + το μάτι για να εντοπίσω διαφορές σε σχέση με τα καινούργια (το παλιό μάτι είναι κομπλέ, τα πηνία έχουν καεί) και δίνοντας ρεύμα και τσεκάροντας το μπουζί διαπίστωσα πως με τα καινούργια ο σπινθήρας ενώ φαίνεται δυνατός και λαμπερός είναι ο μισός, αν όχι λιγότερος, σε ποσότητα σε σχέση με το χρόνο (και λογικά και σε λαθος χρόνο για να μην παίρνει. Ξέρει κάποιος σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό; Οι τιμές των αντιστάσεων του ματιού έχουν αμελητέα διαφορά, είναι ~550Ω και οι 2. Γίνεται να είναι ελαττωματικό το μάτι και να έχει σωστές τιμές; Αν βάλω το παλιό μάτι συνδυαστικά με τα καινούργια πηνία θα είναι κομπλέ; Ή έχει να κάνει με κάτι άλλο; Να προσθέσω πως ο σπινθήρας με τα καινούργια, ενω είναι πιο αραιός είναι περιοδικός και δε χάνει ποτέ

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xtasi Προβολή μηνύματος
    Εξηγώντας περαιτέρω τη φράση που έγραψα, το μπουζί δε δίνει σπίθα σε κάθε χρόνο που θα έπρεπε, αλλά παρόλαυτά δίνει περιοδικά
    Μηπως να δοκιμαζες εαν μπορεσεις να βρεις, μια ηλεκτρονικη που ξερεις οτι λειτουργει σιγουρα σωστα πριν το ψαξεις παραπανω;
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 29/11/2018 στις 11:57.
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι Γνωμη ΕΧετε Για Το Dr-z400e
    από dinos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 00:45
  2. Το Τεποζιτο Του Dr
    από kosdros στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 09:17
  3. Δινω Το Dr Και Παμε Για Αλλα
    από kosdros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 23:31
  4. Dr Experts! Περι Πατεντασ...
    από picramenos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2004, 10:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF