Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Μπουφαν 4 εποχων η χειμερινο;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    το storm ειναι κοντο..
    αυτο - Nordcap Colorado?
    το εχει κανεις?
    ειναι ωραιο κ στο ματι, απτο pc βεβαια
    λετε να παιχτει τιποτα σε black friday και στα μαγαζια με ειδη αναβατη?!!!

  2. #17
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    αν γνωριζεις το νουμερο σου, ψαξε για μεταχειρισμενα στο car.gr εχει πολλα.
    μπουφαν dainese των 250$ θα το παρεις 130
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallllias Προβολή μηνύματος
    το storm ειναι κοντο..
    αυτο - Nordcap Colorado?
    το εχει κανεις?
    ειναι ωραιο κ στο ματι, απτο pc βεβαια
    λετε να παιχτει τιποτα σε black friday και στα μαγαζια με ειδη αναβατη?!!!
    Ναι ρε συ το κατάλαβα ότι δεν θες κοντό. Λογικά η nordcap όμως θα χρησιμοποιεί 2-3 (αν οχι 1) σχεδόν universal επενδύσεις. Οπότε αν πάρεις την ίδια θεωρώ πως θα είσαι υπερκαλυμμενος.
    Τελευταία τροποποίηση από ΤάκηςΜπ; 18/11/2018 στις 07:57.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Είχα ένα IXON- καταπληκτικό- και έκανε εξαιρετική δουλειά σε μια πτώση (60+ χλμ) το '12. Κατόπιν πήρα το AGVpro Gtx Black . Αρκετά καλό για τα λεφτά του, το έχω ακόμα. Το μόνο ¨σοβαρό" παράπονο που έχω είναι ότι κολλάει το φερμουάρ του πολλές φορές όταν πας να το κουμπώσεις, κατά τ' άλλα οκ.... επένδυση, μουσαμάς για βροχή , το φοράω χειμώνα/καλοκαίρι


    Το επόμενο θα είναι ΙΧΟΝ ή REV'IT...
    Τελευταία τροποποίηση από slzr; 18/11/2018 στις 11:46.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    παρε ενα 100% χειμερινο μπουφαν και το καλοκαιρι ειναι 100% καλοκαιρνο. τα υπολοιπα ειναι απλα ημιμετρα. μην μπλεκεις..ειχα κανει το ιδιο και το πεταξα στα σκουπιδια στον 1ο χρονο
    Διαφωνώ!

    Ειδικά έτσι όπως το θέτεις! Δεν ξέρω τι μπουφάν πήρες αλλά έτσι όπως το παρουσιάζεις, όλα τα μπουφάν 4 εποχών είναι για τα σκουπίδια.

    Το κλίμα της Ελλάδας είναι μια χαρά για μπουφάν 4 εποχών. Ιδανικό θα έλεγα. Και 3ών εποχών σε συνδυασμό με ένα καλοκαιρινό, πάλι είναι μια χαρά και σε καλύπτει και στην πόλη.

    Το καθαρά χειμερινό είναι μόνο για μια περίοδο. Το καθαρά καλοκαιρινό είναι κυρίως για την πόλη. Έξω απ' αυτήν μπορεί να κριθεί ακατάλληλο ακόμα και όταν έχει υπερβολική ζέστη. (θα το εξηγήσω).



    Πόσες φορές ξεκινήσαμε απ' τον κάμπο με ζέστη και το δαγκώσαμε όταν ανεβήκαμε στο βουνό? Πόσες φορές μας έπιασε το βράδυ με το καλοκαιρινό μπουφάν μας επάνω στο βουνό (ή και κάτω) και έπαιξε το κάτω μάσελό μας? Τι θα φορούσε κάποιος στην περίπτωση που κάνει ζέστη αλλά όχι αρκετή για να φορέσει καλοκαιρινό? Τι φοράω όταν κάνει ζέστη αλλά δεν ξέρω τι θα βρω μπροστά μου? Τι φοράω όταν κάνει ψύχρα αλλά δεν ξέρω τι θα βρω μπροστά μου? Το χειμερινό μας περιορίζει για την μεγαλύτερη διάρκεια του χρόνου. Το καλοκαιρινό είναι για περιορισμένη χρήση όπως κι αν το πάρεις (ακόμα και το καλοκαίρι)!

    Το καλοκαιρινό είναι ιδανικό μέσα στην πόλη με μικρές ταχύτητες. Προκαλεί ελαφρά εφίδρωση που είναι απαραίτητη και είναι σα να ανοίξαμε το air condition όταν όταν ξεκινάμε από φανάρι. Το σώμα μας χρειάζεται αυτό ακριβώς! Αν δεν ιδρώνεις καθόλου με 40 βαθμούς στην άσφαλτο της Αθήνας, κάτι κάνεις λάθος.
    Στον αυτοκινητόδρομο με ντάλα τον καλοκαιρινό ήλιο, την άσφαλτο να βράζει και οι ριπές του αέρα να ζεματάνε, είναι έως και επικίνδυνο. Μας αφυδατώνει χωρίς να το καταλάβουμε! Το σώμα έχει ανάγκη να ιδρώσει για να μην ανεβάσει θερμοκρασία. Όταν το διάτρητο μπουφάν μας δεν επιτρέπει την εφίδρωση και παράλληλα ο ζεστός αέρας δε βοηθά, το σώμα αποβάλει συνέχεια υγρά προκειμένου να πετύχει τον σκοπό του.
    Φυσικά ακομα και το καλοκαίρι επάνω στον Πάρνονα την ώρα ώρα που πέφτει ο ήλιος, το φλισάκι από μέσα είναι παραπάνω από απαραίτητο! Γενικά έξω απ' την πόλη, ακόμα και το καλοκαίρι (δε μιλάω για μια μικρή βόλτα μέχρι τη Χαλκίδα), η χρήση του είναι προβληματική.

    Τι κανεις σε όλες αυτές τις περιπτώσεις? Λύσεις υπάρχουν αλλά είναι ημίμετρα. Ή όχι?

    Για μένα ο σωστότερος συνδιασμός είναι ένα καλό μπουφάν 4ων εποχών σε συνδυασμό με ένα καλοκαιρινό για την πόλη. Ανέφερα παραπάνω πως όποιος ψάχνει 4ων εποχών με 130 ευρώ καλύτερα να το ξεχάσει. Το 3ων εποχών μου έχει 350. Από κει περίπου ξεκινούν τα 4ων, αν θέλουμε να τα θεωρούμε καλά. Τα αξιόλογα φτάνουν άνετα τα 500, ενώ τα 700 ευρώ είναι εύκολα για τα κορυφαία μοντέλα κορυφαίων κατασκευαστών με ενσωματωμένες τις τελευταίες τεχνολογίες υλικών που δε μας είναι καθόλου απαραίτητες.

    Έχω ταξιδέψει στις πιο ακραίες συνθήκες που μπορεί να βρει κάποιος στην Ελλάδα, με μπουφάν 3ων εποχών. Ναι των 350 ευρώ! Δεν είναι τόσο ακριβό επειδή είναι πιο ζεστό το χειμώνα αλλά επειδή είναι πιο δροσερό όταν θέλεις να είναι δροσερό.
    Εύκολα μπορεί να βρει καποιος ένα φθηνότερο το οποίο να είναι τόσο ζεστό όσο πρέπει τον χειμώνα και να ενσωματώνει κάποιους αεραγωγούς για να μας πάει όσο πιο βαθιά γίνεται στις ζεστές εποχές ή όταν ο καιρός το επιβάλει. Όταν τα χρήματα θέτουν τον περιορισμό επιλέγουμε κάπως έτσι. Γιατί με το που θα ανοίξει ο καιρός το φθηνό χειμερινό μπουφάν μας με την ανύπαρκτη ή ελλειπή διαπνοή, θα είναι σκέτη ταλαιπωρία.

    Εχω 4 μπουφάν. Το χειρότερο είναι το καθαρά χειμερινό με τους ανύπαρκτους αεραγωγους, την θερμική επένδυση κάτω απ' την αφαιρούμενη θερμική επένδυση και τον ψηλό και ζεστό γιακά που καλύπτει όλο το λαιμό. Και ναι είναι ένα αρκετά παλιό και ακριβό dainese.

    Το 100% χειμερινό μπουφάν είναι για τον χειμώνα και ο χειμώνας της Ελλάδας δεν είναι τόσο άσχημος που να το επιβάλει! Το 100% καλοκαιρινό για την πόλη και για μικρές βόλτες το καλοκαίρι. Στην Ελλάδα έχουμε κι άλλες εποχές!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/11/2018 στις 10:57.
    Sent from me using a computer.

  6. #21

  7. #22
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    δλδ ρε μαγκες εσεις που του λετε να μην παρει 4 εποχων γιατι ειναι ακαταλληλο το εχετε δοκιμασει και δεεεν??
    γιατι εγω που ΕΧΩ 4 εποχων (richa boomerang) κανει αριστη δουλεια χειμωνα-καλοκαιρι
    και το 2010 που το πηρα (ναι 8 χρονια και ακομα αυτο εχω) δεν ηταν και απο τα ακριβα. (200€ τοτε)

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    μια χαρα κανεις την δουλειά σου και με ενα 4 εποχών των 130€ το εχουν αποδείξει πολυ ανθρωποι που δεν εχουν να διαθέσουν παραπάνω χρήματα και αρκετοί που θεωρούν οτι μεχρι τοσα αξιζει να δώσουν χωρις να πλουτίζουν οι επωνυμίες. και το οτι πληρώνεις παίρνεις ειναι μεχρι ενος σημείου. ομως αν εχεις ιδικές απαιτήσεις ναι θα πας να σκάσεις.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παιδια χαλαρωστε..
    Ενα μπουφαν για να με καλυπτει καλα το στηθος απο το κρυο και να μη ποναει στο πρωτο 5λεπτο οταν παω με 120 θελω..
    Το καλοκαιρι ειναι αλλη ιστορια,
    Επαρχια μενω ,δε τραβαω ζορια με 40αρια κ φαναρια..
    Αυτο που θελω ειναι να μην ξαναρωστησω απο μια χειμερινη βολτα που ας εχει κ 10 βαθμους..
    Ισως απεκτεισα ευαισθησια στα πνευμονια κ τα θελω κομπλε..
    Ακομα βηχω!

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallllias Προβολή μηνύματος
    Παιδια χαλαρωστε..
    Ενα μπουφαν για να με καλυπτει καλα το στηθος απο το κρυο και να μη ποναει στο πρωτο 5λεπτο οταν παω με 120 θελω..
    Το καλοκαιρι ειναι αλλη ιστορια,
    Επαρχια μενω ,δε τραβαω ζορια με 40αρια κ φαναρια..
    Αυτο που θελω ειναι να μην ξαναρωστησω απο μια χειμερινη βολτα που ας εχει κ 10 βαθμους..
    Ισως απεκτεισα ευαισθησια στα πνευμονια κ τα θελω κομπλε..
    Ακομα βηχω!
    ==========================================================
    παρε κατι που να βγαινει η επενδυση
    οσο για να ειναι πιο ''ντουρο'' στο κρυο το εγραψες και πιο πανω...εφημεριδα !

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ==========================================================
    παρε κατι που να βγαινει η επενδυση
    οσο για να ειναι πιο ''ντουρο'' στο κρυο το εγραψες και πιο πανω...εφημεριδα !
    ΔΕΝ υπαρχει πλεον μπουφαν που να μην βγαινει η επένδυση!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    δες και αυτα . για τον λαιμο ως εξτρα Wind D-Fender 1 και Wind D-Fender 2

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δες και αυτα . για τον λαιμο ως εξτρα Wind D-Fender 1 και Wind D-Fender 2
    μολις παραγγειλα το δευτερο Wind D-Fender 2
    για να δουμε...

  14. #29
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Όλη αυτή η φάση με τα κολάρα, κασκόλ κτλ, δουλεύει μόνο αν το μπουφάν έχει γιακά Μάο Τσε ψηλό και να κλείνει με velcro ώστε να μη περνάει ο αέρας από μέσα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Αν ανέβεις λίγο σε μπάτζετ θα σου πρότεινα αυτό εδώ https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...on=ViewProduct

    5 χρόνια εκ των οποίων τα 3 καθημερινή χρήση. Το χειμώνα σε βαρύ κρύο θέλει κάτι ζεστό από μέσα (πχ χοντρό φούτερ ή ζακέτα) αλλά στα ελληνικά κρύα δεν είχα θέμα. Το καλοκαίρι είναι πάρα πολύ δροσερό και δεν το χω αφήσει ποτέ λόγω ζέστης. Δεν έχω κανένα μείον και το είχα πάρει πιο ακριβά.

    Eπίσης βρήκα καλή προσφορά σε λόκαλ μαγαζί https://www.motocard.com/chaquetas/d..._navy_u53.aspx

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Χειμερινο Μπουφαν-Ποια επιλογη?
    από angelucky στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2009, 18:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF