Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αγορά μεσαίας κατηγορίας, σε απόγνωση :/

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2018
    Μηνύματα
    5

    Lightbulb Αγορά μεσαίας κατηγορίας, σε απόγνωση :/

    Καλησπέρα,

    μέχρι το Πάσχα έχω σκοπό να αγοράσω μια μηχανή μεσαίου κυβισμού, μετά από άπειρες ώρες αναζήτησης νομίζω κατέληξα στα εξής (κατά σειρά προτεραιότητας):
    Benelli 600i
    Kawasaki Z650
    Honda CB650
    Yamaha MT6

    Να σημειωθεί πως αν και έχω το δίπλωμα από το 99, έχω να οδηγήσω τακτικά μηχανή από το 2008 (όλα τα χρόνια χιλιάρες τότε) καθώς είχα φύγει εξωτερικό κ επαναπατρίζομαι στην ουσία τώρα
    Από ύψος είμαι στα 1,82 (θέλω να βολεύει η σέλα)
    Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνω βόλτες στην Κρήτη, αποστάσεις δλδ μάξιμουμ 400χλμ.
    Φυσικά σε καθημερινή βάση σπίτι δουλειά περίπου στα 30χλμ.
    Να είναι ευέλικτο και να "διορθώνει" ίσως τα λαθάκια που ενδεχομένως κάνω στην αρχή.
    Να μπορώ να πάρω ένα συνεπιβάτη με μια μέση άνεση.

    Απο θέμα τιμής όσο είδα είναι περίπου στα 6.500, έχω μεν την δυνατότητα να κατεβάσω μια από το εξωτερικό όπου είναι λίγο φτηνότερα, αλλά με τελωνείο και μεταφορά καλύπτεται αυτή η διαφορά.
    Από την άλλη σκέφτομαι ίσως και για μεταχειρισμένο, αλλά μέχρι στιγμής έψαχνα μοντέλα από 2016 και άνω καθώς είμαι σκράπας και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να προσέξω μηχανικά.

    Ποιό πιστεύετε θα ταίριαζε καλύτερα;
    Να πάρει κανείς ότι του αρέσει στο μάτι καλύτερα, καθώς πάνω κάτω όλες ίδιες είναι;
    Αξίζει να δώσεις διαφορά 1000 € για Honda αντί Benelli ή Kawasaki ;
    Ποιο θεωρείται πιο αξιόπιστο στη διάρκεια του χρόνου;
    Η Benelli θα χάσει μεγάλη αξία με τον καιρό; (καθώς Γερμανία τη βρίσκεις εύκολα με 5-5.500 max)
    Μήπως να δω μεταχειρισμένο και "Ότι κάτσει"; τί ηλικίας;

    Ευχαριστώ....καυστικά σχολεία ευπρόσδεκτα, δεν παρεξηγούμε

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Νότη!
    Αυτή τη στιγμή τα 6.290€ που κοστίζει το ΜΤ-07 είναι ένα καλό deal.Στην ίδια περίπου τιμή πωλείται και το Suzuki SV 650.
    Το CB650 ανανεώνεται από τη Honda οπότε έχε το στο μυαλό σου αν κινηθείς προς τα εκεί.
    Η Benelli έχει κάνει ένα δυναμικό μπάσιμο τα τελευταία χρόνια αλλά νομίζω πως ακόμα είναι σχετικά νωρίς να βγουν συμπεράσματα για την αξιοπιστία των μοτοσυκλετών της σε βάθος χρόνου.
    Μόνο γυμνό σε ενδιαφέρει;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2018
    Μηνύματα
    5
    Καλώς σας βρήκα

    Honda απλά τότε θυμάμαι λέγαμε είναι τα μερσεντές των μηχανών
    Εμφανισιακά μου αρέσουν πολύ τα γυμνά(ιδιαίτερα benelli k Kawa) οι άλλες τύπου μου φαίνονται πολύ παχιές κ έτσι όχι τόσο ευέλικτες για πόλη με στροφές, στενά κτλ κτλ....
    Αλλά είμαι ανοιχτός στο να ρίξω μια ματιά φυσικά...

    Φοβάμαι πως στο τέλος θα μπω σε μια αντιπροσωπεία και θα μου πουλήσουν αυτό που θέλουν, παρουσιάζοντάς μου μόνο τα αρνητικά από αυτή που θα έχω διαλέξει χαχαχα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Κοίτα και το tracer 700. Σε καινούργιο είναι σε προσφορά στα 7.150 κ νομίζω είναι καλό deal.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Σε ένα πράγμα μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Δεν αξίζει ένα χιλιάρικο παραπάνω για honda.

  6. #6
    Κατ αρχάς καλωσήρθες

    Τα μοντέλα που αναφέρεις ,αν και στα ίδια πάνω κάτω κυβικά, διαφέρουν κάπως. Τα Benelli & Honda είναι 4-κύλινδρα ενώ τα ΜΤ-07 και Z-650 είναι δικύλινδρα. Λόγω του βάθους χρόνου που έχεις δώσει (Πάσχα), δεν αναφέρομαι καν στις προσφορές της Yamaha που θα είναι μέχρι το τέλος του έτους, αν και είναι καλές , αλλά μόνο για επιλεγμένα χρώματα (night fluo- κάπως extreme).

    Το Honda πχ που θα έπρεπε να βάλεις στην σύγκριση είναι το 500F, το οποίο είναι δικύλινδρο με 47hp. Επίσης ανανεώνεται το νέο έτος, με το ίδιο μοτέρ για να καλύψει διπλώματα Α2 αλλά έχει πιό όμορφη εμφάνιση (νέο καντράν και αρκετές αλλαγές).
    Στα Benelli είναι το leoncino, με παρόμοια ισχύ και κάπως διαφορετικό σχεδιασμό , φέρνει πιο πολύ στο suzuki sv650.

    Λαθάκια δεν διορθώνει κανένα δίκυκλο γενικά, αλλά είναι όλα ευκολοδήγητα, βλ. Ζ650 με assisted slipper clutch κτλ., το καθένα έχει τα δικά του σύν και πλήν.

    Για μένα εφόσον αποφασίσεις να πάς ανάμεσα σε Honda/Yamaha/Kawasaki/Suzuki, δεν έχουν διαφορές ποιοτικά, είναι όλα μια χαρά. Τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω, ο χρόνος θα δείξει !

    Επίσης, εφόσον δείς τι σου αρέσει οπτικά, πήγαινε και κάνε test ride , ή έστω ανέβα πάνω στα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν να δείς πως κουμπώνεις.

    Όσον αφορά συνεπιβάτη, κανένα απο τα γυμνά Ζ650/ΜΤ-07 δεν θα σε καλύψει, καλύτερα να δείς προς trk502/versys/tracer κατηγορία. Αν το θές 90% για πάρτη σου, τότε κανένα πρόβλημα.

    Αυτά τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό με 2 τζούρες καφέ ..!!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Ειμαι και γω ιδια φαση με σενα οσον αφορα budget-υψος και σκεφτομαι την sv650.Ισως καμια Aprilia Shiver 900 μεταχειρισμενη? Ειχα δει κανα δυο καλα deals πριν λιγο καιρο.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2018
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολύ, ιδιαίτερα το γεροκώστα που πήρε τόσο χρόνο δίπλα απ'το καφέ του
    Οι κύλινδροι για μένα που μηχανικά είμαι άσχετος, καταλαβαίνω τη διαφορά στον ήχο της εξάτμισης μόνο δυστυχώς. Πιστεύεις πως είναι πιο "σκυλιά"; φυσικά θα μου άρεσε να έχει μπάσα φωνή, παρά το γατίσιο που βγάζουν οι δικύλινδροι ....
    Ευχαριστώ Τάκη, κ εγώ πιστεύω πως χιλιάρικο για όνομα δεν έχει νόημα...
    Πάνο το Tracer δεν το ερωτεύομαι, αλλά δεν το σιχαίνομαι κιόλας, κάτι με χαλάει στη μούρη του γμτ ☹
    Τζιμ το SV μου θύμισε τα μερσεντές τα στρογγυλοφάναρα...Δεν ξέρω, καλή η Σούζη, αλλά τα αγωνιστικά μόνο - για εμένα τον άσχετο παντα...

    Γενικά μετά από τόσα χρόνια αποχής βλέπω πως τα άλογα έπεσαν στα ανάλογα κυβικά, οφείλεται στα νέα διπλώματα απ' ότι κατάλαβα...κρίμα

    Έχω καιρό να αποφασίσω κ μάλλον για Benelli ή Yamaha το βλέπω. Σε σέρβις και ανταλλακτικά τι παίζει φτηνότερα;

    Και το TRK gerokost ωραίο, αλλά το βουνό με στροφή θα το ανεβαίνει με συνεπιβάτη;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NotisX Προβολή μηνύματος
    Έχω καιρό να αποφασίσω κ μάλλον για Benelli ή Yamaha το βλέπω. Σε σέρβις και ανταλλακτικά τι παίζει φτηνότερα;
    Benelli σερβις καθε 4000χλμ, Yamaha καθε 10000.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NotisX Προβολή μηνύματος
    Καλώς σας βρήκα

    Honda απλά τότε θυμάμαι λέγαμε είναι τα μερσεντές των μηχανών
    Εμφανισιακά μου αρέσουν πολύ τα γυμνά(ιδιαίτερα benelli k Kawa) οι άλλες τύπου μου φαίνονται πολύ παχιές κ έτσι όχι τόσο ευέλικτες για πόλη με στροφές, στενά κτλ κτλ....
    Αλλά είμαι ανοιχτός στο να ρίξω μια ματιά φυσικά...

    Φοβάμαι πως στο τέλος θα μπω σε μια αντιπροσωπεία και θα μου πουλήσουν αυτό που θέλουν, παρουσιάζοντάς μου μόνο τα αρνητικά από αυτή που θα έχω διαλέξει χαχαχα
    Καλησπέρα!
    Αν πας στον έμπορο και αφεθείς στις δικές του προτάσεις έχοντας άγνοια της αγοράς, καλά να πάθεις!Εδώ θα φροντίσουμε να σε στείλουμε διαβασμένο
    Τα γυμνά είναι όντως όμορφα αλλά ίσως να μην είναι τόσο βολικά για κάποιες μακρινότερες μετακινήσεις.Βλέποντας ότι βάζεις στη λίστα ψηλότερες μοτοσυκλέτες όπως το tracer ή το TRK και αφού σου αρέσουν περισσότερο οι γιαπωνέζικες εταιρείες(αν έχω καταλάβει καλά!), δες και τα Honda NC750 , Honda CB500X .
    Και ένα πιο χαμηλό, το Kawasaki Ninja 650 .
    Τα δύο πρώτα τα βρίσκεις και μεταχειρισμένα.Το ninja όχι, μόνο ένα υπάρχει σε όλο το car.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Καλως ήρθες και από εμένα. Κοίτα Νοτη όταν θες να αγοράσεις κάτι πολύ και χάνεσαι στην ανάλυση παίζει να πάθεις και αγοραφοβία. Ολα τα μηχανάκια που έχεις στο μυαλό σου καλα ειναι. Οποίο και να αγοράσεις δεν νομίζω ότι μπορεί να μετανιώσεις γιατί πήρες το συγκεκριμένο και όχι το άλλο. Προσωπικά εγώ ζηλευω μόνο μοτοσυκλέτες απο άλλες κατηγορίες από αυτές που επιλέγω. Οπως και να χει σου ευχομαι καλή επανοδο στους δύο τροχούς.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Κοίτα Νοτη όταν θες να αγοράσεις κάτι πολύ και χάνεσαι στην ανάλυση παίζει να πάθεις και αγοραφοβία.
    Wat?!
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2018
    Μηνύματα
    5
    Με αυτά κ αυτά... βλέπω αυτό κάτι μέρες τώρα κ χαζεύω...
    https://m.mobile.de/motorrad-inserat...9.html?ref=srp

    2016 μεν, αλλά καινούργιο για ένα τάληρο νομίζω ευκαιρία (τελωνείο με σήμα περίπου 800€)

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    το benelli είναι κινέζικο να ξέρεις.
    porca miseria.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ναι, αλλά όπως λέει και το γνωστό ρητό "καλύτερα κινέζικο, παρά ιταλικό".

    Φίλε, από αυτά που πρότεινες, πάρε το ΜΤ07, που υπάρχει σε προσφορά στα 6.300€ καινούριο, πολύ φθηνότερο από τα υπόλοιπα, κι αν δε σου αρέσει, πιθανότατα δε θα σου άρεσαν ούτε τα άλλα. Άσε που το πουλάς του χρόνου, έχοντας χάσει ελάχιστα χρήματα, αν μετανιώσεις. Όλα κάνουν για τις βόλτες που θες και είναι ευκολοδήγητα, αλλά στο δικάβαλο δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα άνετα. Το τελευταίο ισχύει για τις περισσότερες σπορ μοτοσικλέτες.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2009, 18:50
  2. SoS βρισκομαι σε απογνωση
    από beatrix στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2008, 09:50
  3. ΠΕΖΟΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2008, 11:05
  4. Σε απογνωση!!!
    από myselfathens στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF