Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Ερώτηση για κατάθεση πινακίδων / πινακίδα "Μ".

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση πως μιλάω άλλη γλώσσα.
    Αν κάνεις τον κόπο να δεις τα μηνύματα μου μεσω του προφίλ, θα διαβάσεις πως φτιάχνω την επόμενη μοτό μου ξεκινώντας
    από την επιλογή του επόμενού μου κράνους.
    Πως συμπέρανες ότι είμαι από αυτούς που λένε σιγά μωρε.. μόνο εσύ ξέρεις.

    Από σεβασμό στο χρόνο που διέθεσες να σε ενημερώσω ότι έχω κατεβάσει μοτέρ από την πρώτη εβδομάδα
    οπότε μάλλον δεν θα κυκλοφορήσω ανήθικα, γράφοντας στα @@ τους συνανθρώπους μου.

    Το πρόβλημα μου είναι πως εργάζομαι πολλές ώρες και η εργοδοσία μου δεν "δικαιολογεί" να λείψω για να καταθέσω
    τις πινακίδες.
    Γι' αυτό ρώτησα έναν εκτιμώμενο χρόνο, να δω αν μπορώ να παω ξημερώματα στο υπουργείο να περιμένω έχοντας
    προτεραιότητα να ανοίξει, να καταθέσω πινακίδες και να πάω στο γραφείο.
    Δόκτωρ αν στην επόμενη διασταύρωση στοιχείων (η οποία μπορεί ήδη να έχει γίνει) θα σου έρθει πρόστιμο 4απλασιο της αξίας ασφαλιστηρίου συν ότι θα πρέπει να την ασφαλίσεις και από πάνω. Οπότε προτείνω να βρεις χρόνο να πας να καταθέσεις ή να πας να φτιάξεις μια εξουσιοδότηση και να πάει κάποιος δικός σου . Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αγαπητε οχι υπουργείο, αλλα εφορια(υπαρχει τμημα αυτοκινητων), οπως σου ειπανε οι απο πανω συνηθως δε παιζει να κανεις πανω απο 10' ειδικα στις παραδόσεις πινακίδων.

  3. #33
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Αγαπητέ μου δεν έχω βγάλει κανένα συμπέρασμα για σένα. Γράφω Ελληνικά. Έγραψα λοιπόν, "ΑΝ"....

    Δε μπορώ όμως να μη σημειώσω πως υπάρχουν χιλιάδες ανασφάλιστα οχήματα εκ των οποίων κάποιες δεκάδες ιδιοκτήτες είναι μέλη σε διάφορα forum και με ένα περίεργο στατιστικό σφάλμα όλοι τους δεν κυκλοφορούν ο όχημα τους. Έχουν γίνει αυτές οι συζητήσεις πολλές φορές....

    Σε οτι αφορά εσένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε πιστέψω. Όμως να ξέρεις πως όπως σου έγραψα παραπάνω είσαι ΗΔΗ παράνομος. Το πότε θα βρεις το χρόνο είναι δική σου υπόθεση, Δε ξέρω ούτε πότε, ούτε πως το διασραυρώνουν και αν το διασταυρώνουν. Εύχομαι να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

    Υ. Γ.: Σου γράφω με φιλική διάθεση, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Το ξεθάβω με αφορμή αυτό.

    Ψηφιακή έκδοση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας στο myCAR

    Μια ακόμα υπηρεσία, για την οποία μέχρι τώρα οι πολίτες χρειαζόταν να επισκεφθούν τη ΔΟΥ τους παρέχεται πλέον ψηφιακά από την ΑΑΔΕ.

    Ειδικότερα, τη δυνατότητα να εκδώσουν ψηφιακά πινακίδα κατηγορίας «Μ» έχουν οι ιδιοκτήτες οχημάτων, όταν το όχημά τους βρίσκεται σε ακινησία, δηλαδή όταν έχουν καταθέσει τις πινακίδες ψηφιακά ή στη ΔΟΥ.
    Στην περίπτωση αυτή, στην πλατφόρμα myCAR, ενεργοποιούν την επιλογή, «Έκδοση πινακίδας Μ: Υποβολή Δήλωσης».
    Για την έκδοση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας απαιτείται:
    - Η ύπαρξη ενεργού ασφαλιστηρίου συμβολαίου και
    - Η ύπαρξη ενός πληρωμένου - ενεργού παραβόλου (τουλάχιστον για μία μέρα κυκλοφορίας)

    Η χορήγηση του ηλεκτρονικού παραβόλου γίνεται από τον σύνδεσμο
    https://www1.gsis.gr/sgsisapps/epara...ic/welcome.htm, επιλέγοντας:
    - Φορέα Δημοσίου: ΑΑΔΕ
    - Κατηγορία Παραβόλου: Προσωρινή άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτων οχημάτων «Μ» ή Προσωρινή Άδεια Κυκλοφορίας δίκυκλων «Μ» και
    - Τύπο Παραβόλου: Έκδοση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας "Μ"

    Αυτόματα, ανάλογα με την κατηγορία του παραβόλου, εμφανίζεται το ποσό προς
    καταβολή:
    -10,00 ευρώ/ημέρα κυκλοφορίας επιβατικού Ι.Χ. αυτοκινήτου ή
    - 3,00 ευρώ/ημέρα κυκλοφορίας δίκυκλου Ι.Χ. οχήματος

    Σε περίπτωση περισσότερων ιδιοκτητών, με την υποβολή αίτησης από έναν συνιδιοκτήτη για την προσωρινή κυκλοφορία του οχήματος με πινακίδα «Μ», οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες ενημερώνονται μέσω μηνύματος στην «Προσωποποιημένη πληροφόρηση» του TAXISnet και email, προκειμένου να αποδεχτούν την ενέργεια αυτή.

    Περισσότερες πληροφορίες στο mycar.aade.gov.gr.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Με φυσικό παράβολο πινακίδα "Μ" γιοκ;

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δε ξέρω για φυσικό παράβολο κ πινακίδα, αλλά η ουσία είναι ότι έχει κανείς την δυνατότητα να κάνει "Μ" τις πινακίδες ενός οχήματος σε ακινησία από το σπίτι του.
    Πραγματικά δεν ξέρω αν θα έχει οποιαδήποτε ουσία να υπάρχει δυνατότητα για φυσικό παράβολο, σημειωτέον δεν υπάρχει πλέον φυσικό ως παράβολο, να μεταφερθεί στην εφορία, να πάρεις πινακίδα Μ , να κάνεις την δουλειά σου κ να την επιστρέψεις ξανά

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 16:39
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 12:10
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2007, 21:36
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF