Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Ερώτηση για κατάθεση πινακίδων / πινακίδα "Μ".

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728

    Ερώτηση για κατάθεση πινακίδων / πινακίδα "Μ".

    Επειδη για οικογενειακους λογους θα χρειαστει συντομα να μετοικησω σκεφτομαι αν αξιζει να προχωρησω σε καταθεση πινακιδας για τη μεγαλη μηχανη. Δεν προκειται να κουνηθει καθολου ολο το διαστημα που θα λειπω, ενω παραλληλα αν και ειναι προς πωληση ουτε αυτο μπορει να προχωρησει ευκολα οσο θα λειπω (ακομα και αν βρεθει ο ενδιαφερομενος). Δε βιαζομαι να τη δωσω ουτε εχω αναγκη τα λεφτα, οποτε ετσι κι αλλιως απο την ανοιξη θα ειναι ευκολοτερο να φυγει στη σωστη τιμη.

    Εχω λοιπον δυο ερωτησεις:

    i)Απο τη στιγμη που καταθετω πινακιδα διακοπτεται και η ασφαλεια και παιρνω επιστροφη απο την ασφαλιστικη;

    ii)Καπου διαβασα για πινακιδα "Μ" που εκδιδεται προσωρινα εως και δυο μερες το μηνα για συντομη και συγκεκριμενη μεταφορα της μηχανης για επισκευη, ΚΤΕΟ, κτλ.
    Ξερει κανεις αν αυτο ισχυει και πώς ακριβως λειτουργει; Ειναι κατι που με ενδιαφερει στην περιπτωση που θα πρεπει να παει η μηχανη για ελεγχο απο τον αγοραστη σε καποιο συνεργειο. Ειμαι προσωπικα αντιθετος στη λογικη "ελα μωρε τωρα, δεκα λεπτα μεχρι το συνεργειο δε θα γινει τιποτα και χωρις πινακιδες", οποτε ο,τι κανω θελω να ειναι απολυτως νομιμο.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Η ονομασία ''καταθέτω πινακίδες'' να ξέρεις, είναι η ορολογία της πιάτσας. Επίσημα λέγεται ''προσωρινή ακινησία'' και το αντίστροφο ''αρση ακινησίας''. Αυτό, έτσι για να μην μπερδευόμαστε.

    Ναι, παίρνεις πίσω ασφάλιστρα, αναλογικά τους υπολοιπους ακέραιους μήνες ή κάπως έτσι, τον ακριβή αλγόριθμο υπολογισμού δεν τον γνωρίζω. Με το χαρτί που θα σου δώσει η ΔΟΥ από την ακινησία που θα κάνεις, πας στον ασφαλιστή σου, και στο κανονίζει. Άμα είναι στον τελευταίο μήνα πάντως, δεν παίρνεις επιστροφή.

    Στις μοτοσυκλέτες δεν έχει εφαρμογή, αλλά να ξέρεις γενικότερα, στα αυτοκίνητα, απαλλάσεσαι όσο είναι σε ακινησία ΚΑΙ από τα τεκμήρια διαβίωσης, αναλογικά του χρόνου ακινησίας, δλδ αν το έχεις ακινησία 6 μήνες και το ετήσιο τεκμήριο του μοντέλου είναι 3000 ευρώ, θα πιαστεί 1500 ευρώ τεκμήριο στην δήλωση εισοδήματος (αυτόματα, δεν κάνεις κάτι εσύ).

    Πινακίδα Μ ξέρω ότι βγαίνει, κατά πόσο έχει νόημα βέβαια δεν ξέρω, καθότι ΠΑΛΙ πρέπει να ασφαλίσεις. Δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν γνωρίζω με απολυτότητα. Πολύ σωστά όμως κάνεις και δεν δέχεσαι το ''ελα μωρέ''. Στην ΔΟΥ που θα πας για την ακινησία, ρώτα και για το Μ, το ίδιο γραφείο είναι υπεύθυνο.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 17/11/2018 στις 11:26. Αιτία: ορθογραφικά
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Η ασφαλεια εχει αλλους 4 μηνες υπολοιπο οποτε ειναι καποια χρηματα, αλλα οχι τιποτα το φοβερο. Για την πινακιδα Μ μου ακουστηκε ενδιαφερον γιατι ειναι κατι προσωρινο. Το οτι θα πας μια μηχανη για ελεγχο δε σημαινει πως θα γινει και η αγοραπωλησια. Η μηχανη δεν εχει το παραμικρο φυσικα αλλα μου εχει τυχει πχ εξυπνος που αφησε το παζαρι για μετα τον ελεγχο. Δηλαδη με κουβαλησε στο μηχανικο και αφου ειδε οτι η μηχανη ειναι οκ μετα θυμηθηκε να μου πει πως θελει να κανει παζαρι. Οποτε σε αυτην την περιπτωση θα ειχε γινει αρση ακινησιας για το τιποτε.

    Μαλλον δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια μου φαινεται...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Ρώτα, δεν το ξέρω το Μ να σου πω με σιγουριά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η ασφαλεια εχει αλλους 4 μηνες υπολοιπο οποτε ειναι καποια χρηματα, αλλα οχι τιποτα το φοβερο. Για την πινακιδα Μ μου ακουστηκε ενδιαφερον γιατι ειναι κατι προσωρινο. Το οτι θα πας μια μηχανη για ελεγχο δε σημαινει πως θα γινει και η αγοραπωλησια. Η μηχανη δεν εχει το παραμικρο φυσικα αλλα μου εχει τυχει πχ εξυπνος που αφησε το παζαρι για μετα τον ελεγχο. Δηλαδη με κουβαλησε στο μηχανικο και αφου ειδε οτι η μηχανη ειναι οκ μετα θυμηθηκε να μου πει πως θελει να κανει παζαρι. Οποτε σε αυτην την περιπτωση θα ειχε γινει αρση ακινησιας για το τιποτε.

    Μαλλον δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια μου φαινεται...



    Μην ξεχνάς ότι το 19 που ας πούμε θα την σπρώξεις πρέπει να είναι πληρωμένο (σε τέλη) στο ακέραιο ,ότι γλυτώσεις από τα ασφάλιστρα με την κατάθεση.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
    Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

    α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
    β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
    χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

    ευχαριστώ!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Η διαδικασια ειναι πολύ απλη
    Φτιαχνεις μια αιτηση που εχει εκει, τα καταθετεις ολα, σου δινει χαρτι και φευγεις.
    Λογικα αν δεν εχει κοσμο, δεν θα σου παρει πανω απο 10-15 λεπτα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
    Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

    α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
    β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
    χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

    ευχαριστώ!
    Γιατρέ, την κατάθεση πριν λήξει το κτεο καλύτερα.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
    Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

    α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
    β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
    χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

    ευχαριστώ!
    Κατέθεσα πρόσφατα πινακίδες και το μόνο που ζήτησαν ήταν μια αίτηση, μια υπεύθυνη δήλωση για το που θα είναι η μοτό, άδεια κυκλοφορίας και την πινακίδα. Ούτε ΚΤΕΟ ούτε ασφάλεια. Μου πήρε 15 λεπτά γιατί αυτή την εποχή δεν έχει κόσμο το συγκεκριμένο τμήμα.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Ευχαριστώ παιδιά! κτεο έχω ολόφρεσκο, ασφάλεια είχα κάνει για ένα μήνα και αγχώνομαι μη φάω κανα πρόστιμο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
    Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

    α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
    β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
    χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

    ευχαριστώ!
    Τύπωσε από το σπίτι σου ΔΥΟ τέτοια https://www.aade.gr/sites/default/fi...HLAKIN_E25.pdf
    και ΕΝΑ τέτοιο http://www.npddramas.gr/files/YpDilosi.pdf
    και συμπληρωσέ τα, να τα έχεις έτοιμα ''αποβραδύς''.

    Πάρε άδεια, πινακίδα και τα παραπάνω χαρτιά (και την ταυτοτητά σου προφανώς) και όρμα.

    Πόση ώρα θα κάνεις ΔΕΝ ξέρω, εγώ ΣΗΜΕΡΑ έκανα άρση ακινησίας στην ΔΟΥ μου, και έκανα ούτε 5' αλλά δεν είχε ψυχή ΣΗΜΕΡΑ. 'Αλλες φορές, έχει και μπορεί να κάνεις μέχρι και ώρα σε πολύ ακραία περίπτωση.

    Ασφάλεια, χρειάζεται να δείξεις στην άρση ακινησίας, όταν δλδ το ξαναβγάζεις σε κίνηση, ΟΧΙ στην ακινησία.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 09/09/2019 στις 11:37.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Για το ΚΤΕΟ να ξέρεις, όσο είναι σε ακινησία το όχημα, απαλλάσεται της υποχρέωσης ΚΤΕΟ (σαν να λέμε παγώνει ο χρόνος για αυτό).

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο χρόνος παγώνει από την ημέρα που κάνεις ακινησία. Αν ήσουν ΗΔΗ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ όταν έκανες ακινησία, όταν αργότερα θα το ξαναβγάλεις σε κίνηση και θα πας να το περάσεις ΚΤΕΟ, τσαααααακ! θα το δει η υπάλληλος τι έκανες ΤΟΤΕ και θα το φας το προστιματάκι. Εσύ βέβαια έχεις ΚΤΕΟ εμπρόθεσμο, οπότε ουρανός καθαρός.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Η διαδικασία είναι πολύ γρήγορη ,μόνο αν έχει κόσμο και αργήσεις να πας στο γκισέ θα καθυστερήσεις.
    porca miseria.

  14. #14
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Σημαντική σημείωση: Αν δεν τη κυκλοφορείς αλλά δεν έχεις κάνει "προσωρινή ακινησία" πρέπει να πληρώνεται η ασφάλεια κανονικά. Οπότε συνιστώ άρση ακινησίας έτσι και αλλιώς. Αλλιώς πληρώνεις τσάμπα. Δεν υφίσταται ισχυρισμός: "μα δεν τη κυκλοφορώ".-

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Ξέρεις πόσο σβέλτα σε τσακώνουν; είμαι καμιά 10 μέρες ανασφάλιστος.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2007, 20:36
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF