Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: fcr σε DRZ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115

    fcr σε DRZ

    Καλησπερα,
    οπως φαινεται και απο τον τίτλο ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω στο DRZ 400 E που έχω ένα καρμπυρατέρ fcr 39.
    Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το κατα πόσο είναι καλή η αγορά ενός μεταχειρισμένου καρμπ γιατι οταν μιλαμε για καινούργιο
    η τιμή είναι απαγορευτική για εμένα. Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας με ενημερώσει ή ας πει την άποψή του.
    Ευχαριστω πολυ

    (επίσης μάλλον τοποθέτησα λάθος το τοπικ οπότε παρακαλώ να μεταφερθεί στο σωστο, υποθέτω Ανταλλακτικά,βελτιώσεις & aftermarket)

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Καλησπέρα! Με δεδομένο ότι τα καρμπ αυτά είναι παλιά, είναι σχετικά δύσκολο να βρεις σε καλή κατάσταση.

    Επιπλέον πρέπει να βρεις ένα που να ταιριάζει στο μηχανάκι σου σωστά, δηλαδή να μπορείς να το ενώσεις με το φιλτροκούτι.

    Για να δουλέψει σωστά θέλει άνοιγμα το φιλτροκούτι. 3χ3 το λένε , ψάξε στο youtube και θα δεις πως γίνεται.

    Για αναλυτικές λεπτομέριες ψάξε στο προφίλ του μέλους Smias, ο οποίος μετά πολύ διάβασμα και προσωπική εργασία έφτιαξε έναν λεπτομερέστατο
    οδηγό βελτίωσης DRZ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Οταν είχα DRZ 400S είχα βάλει FCR από Ε, το S είχε Mikuni CV, οπότε εδώ κάτι μου διαφεύγει μιας και έχεις Ε, προφανώς από μια χρονολογία και μετά θα του έβαλαν Mikuni.
    Θυμάμαι αρχικά είχα πάρει ένα FCR μεταχειρισμένο από ebay το οποίο αποδείχτηκε άθλιο, δεν το έβαλα ποτέ. Κατόπιν βρήκα σε αγγελία καινούργιο FCR από Ε και είχα αλλάξει και εκκεντροφόρους με hotcams. ΩΩΩ Θεοί!! Απίστευτη αλλαγή.
    Βέβαια οφείλω να πω και πως όταν είχα κάνει τη μόντα στο S με άνοιγμα στο φιλτροκούτι 3Χ3 και ζιγκλερ στο Mikuni (κάπου τα έχω αυτά ακόμα) το μηχανάκι είχε πάει σε άλλο επίπεδο...
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Και εγω προβληματιστηκα σχετικα με το καρμπυρατερ γιατι απο οτι ειχα διαβασει τα Ε μοντελα φορανε fcr εκτος απο καποια συγκεκριμενα μοντελα που φορουσανε mikuni (οπως το δικο μου φανταζομαι).

    Τωρα σχετικα με την τρυπα στο φιλτροκουτι 3x3 τα Ε μοντελα νομιζω πως την ειχανε απο την μανα τους. Και το δικο μου την εχει. Το μηχανακι ειναι πολυ δυνατο για αυτο που ειναι
    απλα με επιασε η περιεργια και εκατσα και διαβασα δυο πραγματα για το fcr και επαθα την πλακα μου. Οχι τοσο οτι δινει καμια σοβαρη ιπποδύναμη αλλα αλλαζει η συμπεριφορα της μηχανης γενικοτερα, πιο αμεσο γκαζι κλπ κλπ. Και τωρα κολαω παρα πολυ στην αγορα γιατι αλλο να το παρεις καινουργιο (600+ γιουρος) και αλλο μεταχειρισμενο (γυρω στα 250).

    Ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις και αν εχει και καποιος αλλος καμια εμπειρια σχετικα με μεταχειρισμενα καρμπ ή καμια ιδεα ευχαριστως να την ακουσω.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    H συζήτηση fcr vs cv μεταφέρθηκε εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156046
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. fcr σε 1000αρι
    από fantacid στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2009, 11:48
  2. βελτιώσεις σε Drz 400 ?
    από man iii στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2009, 18:16
  3. Fcr σε ΤΤr
    από OzZzZzY στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2008, 17:55
  4. Βελτίωση ανάρτησης σε Drz...
    από Stergios69 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2008, 17:56
  5. AKRAPOVIC σε drz 400
    από thunderabe στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2008, 22:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF