Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΟΤΑΣ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417

    ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΟΤΑΣ

    Δεν ξέρω αν εχει συζητηθει αναλογο θέμα γι' αυτο εχω την απορια.....
    Για συντηρηση ποτέ μου δεν εχω βαψει μποτες αλλα τις καθαρίζω με ενα βρεγμενο πανι και μετά τις σκουπίζω
    υπάρχει καποια ειδικη μπογια μηπως για τετοιες περιπτωσεις?? ξερει κάποιος ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Ό,τι προβλεπόταν για τα άρβυλα στο στρατό ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν μιλαμε για δερματινη μποτα κανω το εξης: Καλο καθαρισμα (οπως κανεις ηδη), περασμα με Camel αυτογυαλιστη παστα (αυτο στη φωτογραφια πιο κατω) και αφου στεγνωσει η παστα, περασμα με βαζελινη με ενα στεγνο πανακι (δε χρειαζονται υπερβολες στην ποσοτητα). Θα εκπλαγεις απο το αποτελεσμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5039-VERNIKI-CAMEL-AYTOGYALISTO-PASTA-DIAFANO-60ML-300x300.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	10,9 KB 
ID:	401515

    Πιθανοτατα να υπαρχουν και ειδικα προϊοντα για μοτοσυκλετιστικες μποτες, αλλα προσωπικα με τα υλικα που ανεφερα ειμαι τοσο ευχαριστημενος που δεν βρισκω λογο να το ψαξω παραπανω.
    Επισης με 6-7€ που κανει μια παστα και μια βαζελινη θα συντηρεις τις μποτες σου για χρονια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν μιλαμε για δερματινη μποτα κανω το εξης: Καλο καθαρισμα (οπως κανεις ηδη), περασμα με Camel αυτογυαλιστη παστα (αυτο στη φωτογραφια πιο κατω) και αφου στεγνωσει η παστα, περασμα με βαζελινη με ενα στεγνο πανακι (δε χρειαζονται υπερβολες στην ποσοτητα). Θα εκπλαγεις απο το αποτελεσμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5039-VERNIKI-CAMEL-AYTOGYALISTO-PASTA-DIAFANO-60ML-300x300.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	10,9 KB 
ID:	401515

    Πιθανοτατα να υπαρχουν και ειδικα προϊοντα για μοτοσυκλετιστικες μποτες, αλλα προσωπικα με τα υλικα που ανεφερα ειμαι τοσο ευχαριστημενος που δεν βρισκω λογο να το ψαξω παραπανω.
    Επισης με 6-7€ που κανει μια παστα και μια βαζελινη θα συντηρεις τις μποτες σου για χρονια.

    Όποτε την κλασσικη kamel, δοκιμασμενη χρόνια......

    Ε , ρε πετράκο εισαι master στις μπότες απ΄οτι βλέπω........
    Τελευταία τροποποίηση από thalasinos; 22/11/2018 στις 21:50.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Όποτε την κλασσικη kamel, δοκιμασμενη χρόνια......
    Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει λένε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    αν ειναι δερματινες οι μποτες περασε τες με λιπος φωκιας και αστες λιγο στον ηλιο...
    τριπλο οφελος...
    1) μαλακωνουν
    2) αδιαβροχοποιουνται
    3) συντηρουνται

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν εχει συζητηθει αναλογο θέμα γι' αυτο εχω την απορια.....
    Για συντηρηση ποτέ μου δεν εχω βαψει μποτες αλλα τις καθαρίζω με ενα βρεγμενο πανι και μετά τις σκουπίζω
    υπάρχει καποια ειδικη μπογια μηπως για τετοιες περιπτωσεις?? ξερει κάποιος ?
    έλα ρε Βαγγέλα ,πατρίδα!
    είχα πάρει το 2007 μαζί με τις Gaerne μπότες και την αλοιφή συντήρησης-αδιαβροχοποίησης από τον Ανέστη.ακόμα να τελειώσει
    και του Πετράν η "συνταγή" καλή φαίνεται.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Είστε σίγουροι ότι είναι καλό να βάζετε πρώτα βερνίκι και μετά βαζελίνη; Η βαζελίνη υποτίθεται ότι απορροφάται σε βάθος από το δέρμα, ενώ το βερνίκι είναι για να γυαλίζει και να αδιαβροχοποιεί την επιφάνεια. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται με αντίθετη σειρά η εφαρμογή τους.

    Στο στρατό βάζαμε στα άρβυλα το βερνίκι που μας έδιναν και μετά, για να γυαλίσει, το τρίβαμε ώρα με καλσόν από την κοπέλα μας ή τη γιαγιά μας (ό,τι είχε ο καθένας...).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είστε σίγουροι ότι είναι καλό να βάζετε πρώτα βερνίκι και μετά βαζελίνη; Η βαζελίνη υποτίθεται ότι απορροφάται σε βάθος από το δέρμα, ενώ το βερνίκι είναι για να γυαλίζει και να αδιαβροχοποιεί την επιφάνεια. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται με αντίθετη σειρά η εφαρμογή τους.

    Στο στρατό βάζαμε στα άρβυλα το βερνίκι που μας έδιναν και μετά, για να γυαλίσει, το τρίβαμε ώρα με καλσόν από την κοπέλα μας ή τη γιαγιά μας (ό,τι είχε ο καθένας...).
    Εγω το εχω δοκιμασει ομως.

    Με οποια σειρα και να το κανεις το θεμα ειναι να περιμενεις να απορροφηθει/στεγνωσει καλα το πρωτο υλικο για να πας στο δευτερο. Το βερνικι στεγνωνει σε λιγα λεπτα. Η βαζελινη για να απορροφηθει θελει αρκετες ωρες. Δεν ξερω ποιο προβλημα φανταζεσαι θεωρητικα οτι θα προκληθει, αλλα δεν υπαρχει κανεναν απολυτως θεμα και τελειωνεις σε ενα τεταρτο. Αν φανταζεσαι οτι το βερνικι δε θα αφησει τη βαζελινη να απορροφηθει σου το λεω εγω πως δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

    Αν θες βεβαια εσυ δοκιμασε το οπως το λες και ξαναμπες να γραψεις εντυπωσεις.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Θα έβαζα λίπος φώκιας, που λένε ότι είναι καλό, αλλά η δικιά μου φώκια είναι αδύνατη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    τα επώνυμα μοτο προϊόντα ειναι αρκετά ακριβά, υπάρχουν σε κυνηγετικά είδη εξίσου καλα και ισως καλύτερα προϊόντα σε πολυ καλύτερες τιμες.

  12. #12
    Μωρομάντηλα για καθάρισμα. Για βαφή, ένα βερνίκι/πάστα/whatever για δερμάτινα.
    Το λίπος θρέφει, αλλά σε βάθος χρόνου τις μαλακώνει πολύ και παίρνουν το σχήμα του ποδιού.. άλλοι το θέλουν αυτό, άλλοι όχι. Για αυτό προτιμώ μωρομάντηλα που δεν στεγνώνουν το δέρμα όπως το νερό, αλλά δεν είναι και τόσο δραστικά όπως το λίπος.
    safety doesn't happen by accident

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Βαζελίνη,λίπος (φώκιας ή και κανονικής),βερνίκια,κλπ παραφερναλια μηπως δημιουργούν "θέμα" στη διαπνοη της μποτας;
    Ξέρω για τη μεμβράνη Goretex ότι δεν είναι και πολύ ανεκτική σε τέτοιες επιστρώσεις γενικά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Βαζελίνη,λίπος (φώκιας ή και κανονικής),βερνίκια,κλπ παραφερναλια μηπως δημιουργούν "θέμα" στη διαπνοη της μποτας;
    Ξέρω για τη μεμβράνη Goretex ότι δεν είναι και πολύ ανεκτική σε τέτοιες επιστρώσεις γενικά.
    Αν έχουν μεμβράνη goretex αυτή θα είναι εσωτερικά.
    safety doesn't happen by accident

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Τα gore tex θέλουν ειδική πάστα. Κάθε μάρκα προτείνει τη δικιά της. Της Haix που χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με σπρέι αδιαβροχοποίησεις κρατάει το δέρμα πραγματικά σαν καινούργιο. Και μιλάμε για δέρμα το οποίο υφίστατο μεγάλη καταπόνηση.

    Βέβαια παίζει ρόλο και η ποιότητα του δέρματος.

    Η συνταγή του Πέτρου είναι πολύ καλή, απλά προσωπικά με τα χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το αυτογυάλιστο πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό. Προτείνω αντί αυτού την κλασσική πάστα της Camel.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περιποίηση / Συντήρηση κράνους
    από McGyver στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2013, 23:46
  2. ΤεΧνικα-συντηρηση
    από massalisg στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 12:25
  3. Συντηρηση αλυσιδας με βαλβολινη ? ? ?
    από yiannis600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 12:26
  4. Συντήρηση Αλυσίδας
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 21:19
  5. Συντηρηση 6000Χλμ Για ΧΧ?
    από melsaltas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2004, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF